star_border

Ako si vybrať interiérové omietky na stenu? 

Voľba správnej vnútornej omietky dokáže potrápiť nejedného domáceho majstra. Na výber máte totiž veľkého množstva omietok, ktoré sa od seba líšia nielen zložením, zrnitosťou ale aj na aký povrch sa hodia. Najvhodnejší omietkový systém navrhnete len vtedy, keď poznáte všetky požiadavky, ktoré budú na ňu kladené. Prečítajte si, akú vnútornú omietku do interiéru vybrať a aké vlastnosti prináša.

Ako pri výbere interiérovej omietky postupovať?


Predtým, ako sa pôjdete poradiť s odborníkmi alebo začnete hľadať informácie, sa zamyslite nad týmito otázkami: 

  • Na aký podklad idete omietať? (tehla, pórobetón, staré murivo a pod.)
  • Aký konečný vzhľad omietky chcete dosiahnuť? (hladký gletovaný povrch, zahladený, zrnitý alebo štruktúrovaný)
  • Aké máte prostredie? (bežné obytné priestory, miestnosti so zvýšenou vlhkosťou, namáhané priestory a pod.)
  • Ide o omietky v novostavbe alebo rekonštrukciu starších stien?
  • Aké veľké plochy budete omietať? 
  • Použijete ručné omietky alebo strojové?
Baumit Kalkulátor

Ako interiérová omietka vplýva na klímu v miestnosti?

Vnútorná omietka výrazne vplýva aj na ideálnu vlhkosť v interiéri. V minulosti sa preto najčastejšie používali hlinené omietky a podlahy. Nielen tradičné hlinené materiály, ale aj moderné vnútorné omietky na vápennom a vápennocementovom základe dokážu lepšie regulovať výkyvy relatívnej vlhkosti vzduchu. Klíma v miestnosti je tak príjemnejšia a stabilnejšia.

Naopak, suchý vzduch pocítite hlavne pri ľahkých montovaných stavbách, sadrokartóne či sadrových omietkach a stierkach. Na dosiahnutie vyššej aspoň 40 % vlhkosti potrebujete v takto omietnutých bytoch a domoch, hlavne v zime, používať rôzne zvlhčovače vzduchu.

Ako dobre dokážu rôzne typy stien regulovať vlhkosť vzduchu a aký vplyv na to majú vnútorné omietky a interiérové nátery?


Vlhkosť v interiéri

Na zodpovedanie týchto otázok vedci vo výskumnom parku Viva vykonali počas dvoch týždňov špeciálne merania vnútornej vzdušnej vlhkosti. V závislosti od ročného obdobia bola vo všetkých výskumných domoch simulovaná tvorba vodnej pary, a to trikrát denne po 110 g vody. Priestory boli zároveň vetrané 2- až 3-krát denne (30 m3 počas 1,5 hodiny). 

Výsledky meraní jasne preukázali, že minerálne, difúzne otvorené interiérové omietky majú výrazný účinok na regulovanie vzdušnej vlhkosti a zabezpečujú vyváženejšiu klímu v miestnosti. Výkyvy relatívnej vlhkosti vnútorného vzduchu v domoch omietnutých omietkou Baumit KlimaWhite boli najnižšie – a to bez ohľadu na typ obvodových stien. Aj dom z masívneho dreva dokázal vynikajúco regulovať vlhkosť.

Ktoré domy najlepšie regulujú vnútornú vlhkosť vzduchu?


Najvyšsia schopnosť regulácie vlhkosti vzduchu

Priemerná schopnosť regulácie vlhkosti vzduchu

Nízka schopnosť regulácie vlhkosti vzduchu

  • Dom č. 1: Betón, disperzná stierka Baumit FinoFinish, disperzný náter Baumit Divina Classic

  • Dom č. 6: Montovaná drevostavba, sadrokartón, disperzný náter Baumit Divina Classic

  • Dom č. 3: Tehla nezateplená (Porotherm 25 N+F), sadrová omietka Baumit RatioGlatt, disperzný náter Baumit Divina Classic

    Zdroj: FH Burgenland, Viva Research Park of Baumit Beteiligungen GmbH

Ako vybrať vnútornú omietku podľa podkladu?

Tehlové murivo

Omietka na tehlu

Murivo z tehál v závislosti od rovinnosti a typu môže byť omietnuté jednovrstvovým alebo viacvrstvovým omietkovým systémom. Výber interiérovej omietky ďalej závisí aj od želaného vzhľadu povrchu, typu prostredia, charakteru podkladu a požiadaviek na funkčnosť vnútornej omietky. 

Na tento podklad sú skvelou voľbou vápennocementové omietky, napríklad finálna štrukturovaná omietka Baumit FascinaTop či podkladová základná omietka Baumit MPI 25. Ak chcete dosiahnuť hladký povrch, siahnite po vápennej omietke Baumit KlimaWhite.

Pórobetónové murivo

omietka na pórobetón

Pórobetónové tvárnice sú vyrábané z prírodných surovín. Majú presný tvar, sú ľahké a vyznačujú sa vysokou paropriepustnosťou. Presné murovanie tvárnic umožňuje použiť na omietanie aj tenkovrstvové omietky. Hrúbky týchto vnútorných omietok sa v interiéri pohybujú približne od 6 mm. 

Rustikálny vzhľad interiérovej omietky dosiahnete dekoratívnou vápennou štruktúrovanou omietku Baumit KlimaDekor. Moderný vzhľad vám zase zaručí sadrová omietka Baumit RatioGlatt, pod ktorú nezabudnite použiť penetračný náter Baumit Grund.

Betónový podklad

Omietka na betón

Betón patrí medzi najpoužívanejšie stavebné materiály. Používa sa hlavne na tvorbu nosných konštrukcií, prekladov, vencov, pilierov, stropných dosiek, základov, betónových tvárnic a pod. Na betónový podklad si viete vybrať zo širokej škály vnútorných omietkových systémov, či už ide o strojové omietky, viacvrstvové, tenkovrstvové omietky alebo stierky. 

Na lepšiu reguláciu interiérovej vlhkosti je najvhodnejšia Baumit KlimaWhite s optimálnou 1,5 – 2 cm vrstvou. Hrubšiu štruktúru dosiahnete kombináciou podkladovej základnej omietky Baumit KlimaPerla a finálnej štruktúrovanej omietky Baumit KlimaDekor.

Drevocemetové materiály

Omietka na Durisol alebo Velox

V súčasnosti existuje niekoľko alternatívnych murovacích prvkov. Jedným z nich je aj ekologický materiál na báze drevnej štiepky. Môže ísť o stavebné tvarovky (napr. Durisol) alebo sendvičové steny so stavebnými doskami (napr. Velox). 

Tieto stavebné materiály môžete omietnuť sadrovými, vápennocementovými aj vápennými vnútornými omietkami. Nezabudnite ich však celoplošne spevniť výstužou do omietky. Hladký povrch dosiahnete s Baumit RatioGlatt L. Klasický jemne hladený povrch zase docielite s Baumit MPI 25 L.

Vysoko tepelnoizolačné murivá

Omietka na vysoko tepelnoizolačné murivá

Murovacie prvky s veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami majú odlišné stavebno-fyzikálne parametre ako tradičné murovacie prvky. Ich omietaniu potrebujete venovať zvláštnu pozornosť, a to v celom procese od výberu vnútornej omietky, skladby omietkového systému až po precízne riešenie detailov.

Na tento materiál vám najskôr odporúčame zvoliť si buď jednovrstvový, alebo viacvrstvový omietkový systém. Na jednovrstvový vám okrem podkladovej bázy a finálneho náteru postačí napríklad jednovrstvová omietka Baumit KlimaWhite na vápennom základe. Viacvrstvový systém vytvoríte napríklad z prípravy podkladu pomocou Baumit Prednástreku, tepelnoizolačnej omietky Baumit Termo Extra a finálnej štukovej omietky Baumit Perla Interior

Vápenno-pieskové tehly

Omietka na vápennopieskové tehly

Ekologický materiál s vynikajúcimi zvukovo-izolačnými vlastnosťami a výbornou akumulačnou schopnosťou umožňuje použitie širokého sortimentu omietok. Obzvlášť odporúčame Baumit KlimaDekor pre lepšiu reguláciu vlhkosti v interiéri. Nič nepokazíte, ak sa rozhodnete pre ľahké vápennocementové omietky Baumit MPI 25 určené práve na strojové spracovanie. 

Výber omietky cez kalkulátor

Zvoliť vhodné interiérové omietky môžete aj cez Baumit kalkulátor. V niekoľkých jednoduchých krokoch si vyberte želané riešenie a získate základný prehľad o cenách.