Voľba správnej omietky dokáže pozitívne zhodnotiť vlastnosti muriva, šetrí náklady, minimalizuje prácnosť a zabraňuje poruchám počas životnosti stavby. Navrhnúť najvhodnejší omietkový systém znamená poznať všetky požiadavky, ktoré budú na omietku kladené.
AKO POSTUPOVAŤ PRI VÝBERE OMIETKY?
Predtým ako sa pôjdete poradiť s odborníkmi alebo začnete hľadať informácie, skúste si zodpovedať a spísať odpovede na tieto otázky:
Výber omietky si môžete urobiť aj pomocou kalkulátor. V niekoľkých jednoduchých krokoch si vyberte želané riešenie a vytvorte si zároveň aj základný cenový rozpočet.
Vnútorná omietka môže mať výrazný vplyv na vlhkosť v interiéri.
Práve preto v minulosti ľudia používali v domoch hlinené omietky alebo podlahy. Tradičné hlinené a vápenné omietky, ale aj moderné vnútorné omietky na vápennom a vápennocementovom základe dokážu lepšie regulovať výkyvy relatívnej vlhkosti vzduchu a klíma v miestnosti je príjemnejšia a stabilnejšia. Naopak suchý vzduch pocítite hlavne pri ľahkých montovaných stavbách, sadrokartóne či sadrových omietkach a stierkach. Na dosiahnutie vyššej vlhkosti aspoň 40 % je potrebné v takto omietnutých bytoch a domoch, hlavne v zimnom období, používať rôzne zvlhčovače vzduchu.
Na zodpovedanie týchto otázok vedci vo výskumnom parku Viva vykonali špeciálne merania vnútornej vzdušnej vlhkosti počas 2 týždňov. V závislosti od ročného obdobia, vo všetkých výskumných domoch bola simulovaná tvorba vodnej pary a to 3 krát denne po 110 g vody a priestory boli zároveň 2 až 3 krát denne vetrané (30 m3 počas 1,5 hodiny).
Výsledky meraní jasne preukázali, že minerálne, difúzne otvorené vnútorné omietky majú výrazný účinok na regulovanie vzdušnej vlhkosti a zabezpečujú vyváženejšiu klímu v miestnosti. Výkyvy relatívnej vlhkosti vnútorného vzduchu v domoch omietnutých omietkou Baumit KlimaWhite boli najnižšie - a to bez ohľadu na typ obvodových stien. Ale aj dom z masívneho dreva dokázal vynikajúco regulovať vlhkosť.
Zdroj: FH Burgenland, Viva Research Park of Baumit Beteiligungen GmbH
NAJVYŠSIA SCHOPNOSŤ REGULÁCIE VLHKOSTI VZDUCHUPre správne fungovanie je potrebné zladiť murivo s výberom správnej omietky. Murivo z tehál v závislosti od rovinnosti a typu môže byť omietnuté jednovrstvovým alebo viacvrstvovým omietkovým systémom. Výber omietky ďalej závisí aj od želaného vzhľadu povrchu, typu prostredia, charakteru podkladu a požiadaviek na funkčnosť omietky.
Pórobetónové tvárnice sú vyrábané z prírodných surovín. Ide o presné murovacie tvárnice, ľahké a s vysokou paropriepustnosťou.
Presné murovanie tvárnic umožňuje použiť na omietanie aj tenkovrstvové omietky. Hrúbky takýchto omietok sa v interiéri pohybujú cca od 6 mm.
Betón patrí medzi najpoužívanejšie stavebné materiály. Používa sa hlavne na tvorbu nosných konštrukcií, prekladov, vencov, pilierov, stropných dosiek, základov, betónových tvárnic a pod. Pre betónový podklad existuje široká škála omietkových systémov, či už ide o strojové omietky, viacvrstvové, tenkovrstvové omietky alebo stierky.
V súčasnosti existuje niekoľko alternatívnych murovacích prvkov. Jedným z nich je aj ekologický materiál na báze drevnej štiepky. Môže ísť napr. o stavebné tvarovky (napr. Durisol) alebo sendvičové steny so stavebnými doskami (napr. Velox).
Murovacie prvky s veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami majú odlišné stavebno-fyzikálne parametre ako tradičné murovacie prvky a ich omietaniu je potrebné venovať zvláštnu pozornosť, a to v celom procese od výberu omietky, skladby omietkového systému až po precízne riešenie detailov.
Ekologický materiál s vynikajúcimi zvukovo-izolačnými vlastnosťami a výbornou akumulačnou schopnosťou umožňuje použitie širokého sortimentu omietok. Obzvlášť odporúčame Klima omietky pre lepšiu reguláciu klímy v interiéri.