Klima omietky pre vaše vnútorné steny
star_border

Vápno znak života

Vapenne omietky

Vápnik tvorí základnú látku škrupiny vajíčka. Práve tá slúži pre zárodok kuriatka ako klimatická komora a mechanická ochrana. Poskytuje mu živiny a aj priestor na vývin. Cez vápennú škrupinu sa reguluje výmena vzduchu a pary podobne, ako aj pri vápenných omietkach.

Základ Klima omietok tvorí vápno. Je to tradičný materiál, ktorý oddávna ľudia využívajú hlavne kvôli jeho vlastnostiam. Dezinfekčné účinky vápna sú známe už veľmi dlho. Vápno zároveň dokáže pohlcovať z okolitého vzduchu škodlivé látky a optimálne regulovať vlhkosť v interiéri. Výroba vápna je prakticky bezodpadová, takže ide o ekologický materiál nezaťažujúci životné prostredie.

Zloženie omietok

Základ omietok tvorí vápencové kamenivo, ľahké perlitové plnivo a vápenné spojivo, doplnené malým množstvom portlandského cementu. Vhodná kombinácia materiálov po vyzretí omietky vytvára mikroporéznu štruktúru, ktorá funguje podobne ako morská špongia v prírode. Klima omietky tak dosahujú mikroporéznu štruktúru, vysokú paropriepustnosť a lepšie spracovateľské vlastnosti. Kombinácia vápenného hydrátu s malým množstvom cementu zaručuje dostatočnú pevnosť omietky a stabilnejšiu štruktúru.

Ako funguje Klima omietka

Regulovanie vlhkosti v interiéri

Materiály s obsahom vápna a vhodnými plnivami vytvárajú mikroporéznu štruktúru, ktorá je schopná absorbovať vodnú paru z prostredia a v prípade suchého vzduchu ju vydať naspäť. Tým pozitívne ovplyvňujú relatívnu vzdušnú vlhkosť, ktorá by mala byť medzi 40 až 60 %. Podľa výskumov Klima omietka reguluje vlhkosť v interiéri 3 x lepšie ako sadrové omietky a 1,5 x lepšie ako vápennocementové omietky. Dokonca má sorpčné vlastnosti podobné hlineným omietkam.

Sorpcne vlatsnosti Klima omietok

Život bez plesní

Vápencové plnivo a vápenné spojivo vytvára zásaditý charakter omietok (pH cca 12), vďaka čomu majú Klima omietky prirodzene dezinfekčné vlastnosti a pôsobia ako prirodzená ochrana pred škodlivými mikroorganizmami a rastom plesní. Vápenné omietky sú antistatické, takže sa na nich nezachytávajú čiastočky nečistôt.

Na hrúbke záleží

Aj ideálne rovná stena v interiéri potrebuje dostatočnú hrúbku omietky. Len tak dokáže optimálne regulovať vlhkosť. Podľa výsledkov z výskumného parku Viva dosiahnete najlepšiu efektívnosť pri hrúbke Klima omietky 1,5 cm. Omietka dokáže optimálne vstrebávať prebytočnú vlhkosť a v prípade sucha ju vydať naspäť do interiéru.

Hrúbky omietky na betóne

Ekologický certifikát

Certifikát Natureplus udeľuje nemecká spoločnosť natureplus e.V..  Táto ekologická značka zjednodušuje stavebníkom a investorom orientáciu pri výbere vhodných stavebných materiálov do interiéru. Certifikát garantuje dodržiavanie vysokokvalitných štandardov v oblastiach, ktoré majú vplyv na trvalú udržateľnosť – počnúc čistým a efektívnym výrobným procesom, cez ochranu životného prostredia, zodpovedné využívanie zdrojov až po samotný vplyv na človeka. Baumit Slovensko získalo tento medzinárodný certifikát pre produktový rad vnútorných omietok Baumit Klima, ktoré prispievajú k zdravému bývaniu a zlepšujú vnútornú klímu priestorov.

Zistiť viac

Certifikát Natureplus_Klima omietky

Bývajte zdravo

Až 90 % času trávime v uzavretých priestoroch. Pobyt v nekvalitnom vnútornom prostredí môže poškodiť naše zdravie. Preto sme v Baumite venovali veľa času výskumu a identifikovali sme 3 základné piliere pre zdravé bývanie. Všetky tri piliere sa navzájom ovplyvňujú a podporujú.
Zistiť viac

Vyberte si želanú vnútornú omietku a urobte si základný cenový rozpočet spolu so spotrebou materiálu