star_border

Na čo slúži penetračný náter? Ako a kedy ho použiť?

Penetračný náter, penetrák, základný náter, kontaktný či adhézny mostík – aj keď ich spája podobný názov, penetračné nátery sa líšia svojím zložením a aj tým, na čo slúžia. Pred ich kúpou alebo použitím si preto dôkladne preštudujte návod na použitie aj technický list výrobcu. Na čo slúži penetračný náter a ako s ním pracovať? 

Na čo slúži penetračný náter

Penetračný náter pomáha vyrovnávať nasiakavosť podkladu. Kontaktný mostík, na druhej strane, zvyšuje priľnavosť medzi dvoma vrstvami alebo podkladom a nanesenou vrstvou. Niekedy však produkt plní obe funkcie. Na trhu nájdete široký sortiment penetračných náterov aj kontaktných mostíkov. Nie vždy ich však treba použiť.

Ako používať penetračný náter?

Ešte pred samotným nanášaním omietok, poterov či lepidiel si pohľadom skontrolujte pripravený podklad. Vždy ho očistite od prachu a nečistôt nasucho kefou, metličkou alebo ho umyte prúdom vody a nechajte dôkladne vyschnúť. Ak ste na podklade objavili mastné miesta, umyte ich saponátom alebo iným čistiacim prostriedkom.

Ozametanie podkladu

Pri podklade z liateho betónu je potrebné odstrániť zvyšky oddebňovacích alebo iných separačných prostriedkov vodnou parou. Alternatívou je aj tlaková voda s prídavkom vhodného čistiaceho prostriedku. Aj v tomto prípade musíte podklad nechať poriadne vyschnúť.

Ak je podklad nesúdržný a drobí sa, nestačí ho len napenetrovať hĺbkovou penetráciou. Nesúdržné časti treba  odstrániť a umyť ho tlakovou vodou. Ak je podklad veľmi drobivý, napríklad sú to staré zvetrané omietky, môžete porozmýšľať aj nad jeho úplným odstránením. Pri väčšom znečistení podláh podklad otryskujte alebo ofrézujte.

Kedy použiť penetračný náter?

Pri realizácii kontaktného poteru alebo samonivelizačnej stierky  odporúčame podklad vždy penetrovať. Na nasiakavé podklady použite Baumit Grund, na slabo nasiakavé alebo nenasiakavé podklady Baumit SuperPrimer.

Vedeli ste, že penetračné nátery Baumit majú označenie EMICODE®? Toto označenie udeľuje medzinárodne uznávané nezávislé združenie GEV. Posudzujú výrobky vzhľadom na potenciálny zdroj emisií VOC, ktoré znižujú kvalitu vnútorného vzduchu. Baumit výrobky s označením EC1 PLUS spĺňajú tie najprísnejšie kritériá.

Ako odstrániť trhliny na fasáde?

Pri trhlinách na stenách a fasáde treba najprv zistiť, či ide o aktívne alebo neaktívne trhliny. Pri aktívnych typoch sa poraďte s odborníkom, napríklad statikom, ktorý vám navrhne sanačné opatrenia na ich stabilizáciu. 

Oprava trhlín na fasáde

Sami si viete poradiť s malými vlásočnicovými trhlinami. Na odstránenie drobných trhlín do 0,5 mm si vystačíte s penetračným náterom s vláknami Baumit FillPrimer, ktorý ich v podklade, ako sú omietky, stierky a betón, dokáže vyplniť. Následne naň môžete naniesť farby alebo fasádne omietky.

Väčšie neaktívne trhliny už budú potrebovať výraznejší  zásah a takýto podklad budete musieť tiež  celoplošne vystierkovať.  

Akú penetráciu použiť na zateplenie a fasády?

Na zateplenú fasádu sa minimálne 24 hodín pred nanášaním fasádnej omietky dáva penetračný náter Baumit PremiumPrimer alebo UniPrimer, ktorý zabezpečí vyrovnanie nasiakavosti a lepšiu priľnavosť omietky k podkladu.

Obklad na fasáde

Náš tip: Časti zateplenej fasády určenej na nalepenie obkladu nikdy nepenetrujte základným náterom pod fasádne omietky! Ide o veľmi častú chybu a zákazník sa potom nestačí čudovať, ako mu obklad opadáva z fasády. Lepidlo pod obklad stačí nanášať priamo na vystierkovanú suchú fasádu.

Pri rekonštrukciách býva podklad z omietky alebo betónu veľakrát zvetraný a nerovnomerne nasiakavý. V takomto prípade odporúčame pred finálnym nanesením farby, stierky alebo fasádnej omietky použiť aj hĺbkovú penetráciu Baumit MultiPrimer. Penetrácia  podklad spevní a zvýši priľnavosť vrchnej vrstvy. 

Ako si pripraviť podklad pred nanášaním omietky?

Základné kontaktné mostíky alebo penetračné nátery zabezpečujú prepojenie omietky s podkladom tak, aby nedochádzalo k vzniku porúch a zvýšila sa priľnavosť k podkladu.

Pod vonkajšie a tepelnoizolačné omietky sa penetračné nátery nepoužívajú.  Vhodnejšie je aplikovať kontaktný mostík, tzv. cementový špric, napríklad Baumit Prednástrek. Cementový špric je potrebný najmä pri rekonštrukciách a pri nanášaní jadrovej hrubej omietky.

Pri novostavbách z tehly si v interiéri vystačíte iba s navlhčením podkladu. Použiť však môžete aj univerzálny penetračný náter na vyrovnanie nasiakavosti Baumit Grund. Hodí sa najmä  na pórobetón, vysoko nasiakavé tehly alebo zmiešané murivo v interiéri.

Náš tip: Ako zistiť, či je podklad nasiakavý alebo nenasiakavý? Murivo alebo existujúcu omietku na viacerých miestach polejte vodou z plastovej nádoby alebo ostriekajte hadicou. Ak voda steká po podklade v kvapkách, podklad je slabo nasiakavý alebo nenasiakavý. Ak voda vsakuje pomaly a rovnomerne, podklad je nasiakavý.

Penetrák pod omietku

Na hladké podklady so slabou nasiakavosťou budete potrebovať špeciálny náter. Pre lepšiu priľnavosť na hladký monolitický a prefabrikovaný betón pod vápennocementové a sadrové omietky použite penetráciu s obsahom kremičitého piesku Baumit SuperPrimer. Tá  eliminuje aj tzv. bublinkovanie pri nanášaní omietky na betón. Pod sadrové omietky na betón môžete  použiť aj Baumit BetonKontakt.

Čo použiť pod  interiérovú farbu?

Na bežné nasiakavé podklady alebo na premaľovanie stien vám bude stačiť  interiérová farba. Základnú penetráciu v tomto prípade tvorí prvý riedený náter, na ktorý sa následne nanesie finálny krycí náter farby.

Interiérová farba

Po nanesení hladkých sadrových omietok sa môže na povrchu objaviť jemná sklovitá, tzv. sintrová vrstva. Tá je dôsledkom nedostatočného vetrania a nízkej teploty vzduchu pri ich zretí. Preto odporúčame pred vymaľovaním ošetriť podklad základným náterom Baumit SinterFluid.

Na nerovnomerné nasiakavé podklady, ich spevnenie a zvýšenie priľnavosti môžete pod interiérové farby, napr. Baumit Ionit a KlimaColor, použiť univerzálny základný náter EasyPrimer. Ten je vhodný na všetky bežné povrchy stien aj stropov.

Na spevnenie minerálnych omietok pri rekonštrukciách a sanáciách použite pred nanášaním farby špeciálny náter Baumit SanovaPrimer.

Aký penetračný náter použiť?

Materiál /
Podklad
Pod fasádne omietkyPod farby a stierkyPod vnútorné omietkyPod kontaktné potery a nivelizačné stierkyPod lepidlá na obklady a dlažby
Nasiakavé a nerovnomerne nasiakavé podklady
EasyPrimerGrundGrundGrund
Slabo nasiakavé a nenasiakavé podklady

SuperPrimer
alt. BetonKontakt* 

SuperPrimerSuperPrimer
Pieskujúce podkladyMultiPrimer
SanovaPrimer
MultiPrimer
SanovaPrimer



Na výstužnú vrstvu zatepleniaPremiumPrimer
UniPrimer




Mikrovlásočnicové trhlinkyFillPrimerFillPrimer pod farby


*BetonKontakt pre sadrové omietky na betón