Oprava fasády s trhlinami, komplexná renovácia
star_border

Oprava fasády s trhlinami

Ako opraviť poškodené fasády s neaktívnymi trhlinami?

Baumit vyvinul novú renovačnú stierku bielej farby Baumit MultiWhite. Stierka je vystužená vláknami a vhodná na celoplošnú opravu povrchu zateplených aj nezateplených fasád. Pri oprave zateplenej fasády je potrebné stierku vystužiť sklotextilnou mriežkou. Betóny a staršie vápennocementové omietky, ako napr. brizolit stačí prestierkovať. Ako finálnu vrstvu odporúčame použiť pri obnove fasády fasádne omietky a fasádne farby Baumit s vyššou odolnosťou a ochranou voči tvorbe rias.

Oprava fasády s trhlinami > 0,5 mm

Pri trhlinách so šírkou väčšou ako 0,5 mm je nevyhnutné okamžite konať, pretože prenikajúca vlhkosť môže viesť k veľkým poškodeniam fasády.

Jemný povrch a finálna fasádna farba

Veľkou výhodou je, že povrch stierky je možné finálne zahladiť ako jemnú štukovú omietku a následne pretrieť fasádnou farbou. V tomto prípade nanášame stierku dvojvrstvovo. Po dostatočnom zaschnutí prvej vrstvy nanášame druhú vrstvu a po miernom zavädnutí upravíme štruktúru povrchu polystyrénovým, filcovým alebo penovým hladidlom. Celková hrúbka vrstvy je 3 - 5 mm.

3 kroky k novej fasáde

Fasádu s trhlinami so šírkou väčšou ako 0,5 mm je potrebné celoplošne prestierkovať a naniesť novú fasádnu povrchovú úpravu. 

1. krok

Oprava fasády s trhlinami

Z povrchu odstránime uvoľnené časti.

2. krok

Oprava fasády s trhlinami

Fasádu prestierkujeme renovačnou stierkou Baumit MultiWhite a vložíme sklotextilnú sieťku.

3. krok

Nová fasádna farba

Nanesieme novú fasádnu farbu alebo omietku.

Vyberte si želaný typ opravy fasády a vypočítajte si spotrebu materiálu spolu so základným cenovým rozpočtom

Pracovný postup krok za krokom

1. Zistíme stav fasády

Fasáda s trhlinami

Šírku trhlín overíme pomocou kalibrovanej pomôcky a z povrchu odstránime pomocou špachtle olupujúce sa časti. Zaprášenú a znečistenú fasádu nasucho ozametáme alebo umyjeme tlakovou vodou. Ak fasáda vykazuje ešte iné nedostatky, je potrebné ich najprv odstrániť.
Pozri: Príprava podkladu

2. Čo budeme potrebovať?

Oprava fasády s trhlinami

Na celoplošnú opravu fasády s neaktívnymi trhlinami väčšími ako 0,5 mm si pripravíme náradie a renovačnú stierku Baumit MultiWhite.

3. Renovačná stierka

Renovačná stierka Baumit MultiWhite

Obsah vreca renovačnej stierky Baumit MultiWhite vsypeme do cca 6,0 l čistej vody. Dobre premiešame ručným elektrickým miešadlom na homogénnu hmotu bez hrudiek. Po 5 min. odležaní ešte raz dobre premiešame. Doba spracovania: cca 1,5 hod.

4. Prestierkovanie fasády

Prestierkovanie fasády

Stierku Baumit MultiWhite nanesieme antikorovým zubovým hladidlom na povrch fasády. Do čerstvej stierky vložíme sklotextilnú mriežku, napr. Baumit StarTex so vzájomnými 10 cm presahmi. Následne povrch stierky zahladíme tak, aby výstuž nebola viditeľná. Hrúbka výstužnej vrstvy 3 - 5 mm.

5. Zahladenie stierky

Renovačná stierka BAumit MultiWhite

Pred finálnou úpravou fasádnou farbou stierku nanášame v dvoch vrstvách. Po miernom zavädnutí prvej vrstvy nanesieme druhú tenkú vrstvu stierky a po dostatočnom zavädnutí upravíme štruktúru povrchu polystyrénovým, filcovým alebo penovým hladidlom.

6. Nová povrchová úprava

Striekanie fasádnej farby

Najskôr po 3 dňoch nanášame rovnomerne na povrch stierky valčekom rozmiešanú fasádnu farbu, napríklad Baumit StarColor, SilikonColor. Fasádne farby Baumit je možné spracovať aj striekaním technológiou airless. Tá umožňuje rýchle a rovnomerné nanášanie fasádnej farby v krátkom čase aj na veľké ucelené plochy.

Baumit produkty

Pracovný postup - video