star_border

Rekonštrukcia kuchyne: 6 rád, ktoré vás ňou ľahko prevedú

Zdroj: Bigstock.com

Či sa už púšťate do rekonštrukcie kuchyne v byte, alebo v dome, každá z nich je náročná. Nejde len o výber vhodných kombinácií farieb a dizajnu, ale aj o správne vykonané stavebné práce a dodržiavanie postupov. Vďaka našim tipom získate nielen dizajnovú, ale aj funkčnú kuchyňu, ktorá vydrží roky.

Čo zahŕňa celková rekonštrukcia kuchyne a aký je postup prác? 

  • Začnete s demontážou celej kuchynskej linky.
  • Ak plánujete meniť rozloženie kuchyne, vykonajte búracie práce. Myslite aj na odvoz odpadu a recykláciu. Nezabudnite si objednať kontajner, kde všetok odpad vyhodíte a roztriedite.
  • Potom vymurujte nové priečky.
  • Keď sa chystáte vyrovnať strop, osaďte sadrokartónový podhľad – kovovú konštrukciu s pripevneným sadrokartónom.
  • Nasleduje inštalácia nových rozvodov vody, odpadu, elektriny a prípadne aj plynu.
  • Nainštalujte vzduchotechniku a upravte odvetranie. Osaďte tiež zárubne a dvere.
  • Naneste nové omietky a vymaľujte
  • Po vyzretí omietok a zaschnutí farieb obložte steny kuchynskými obkladačkami alebo iným vhodným materiálom.
  • V prípade potreby podlahu najskôr so samonivelizačnou stierkou vyrovnajte, potom ju a aj podlahové lišty (okrajové sokle) položte.
  • V určenej výške namontujte kuchynskú linku aj spolu s doskou a dvierkami.
  • Nezabudnite na montáž drezu, zásuviek, batérie a svietidiel.
  • Na koniec vás čaká už upratovanie, inštalácia elektrospotrebičov a vybavenia. 

Zdroj: Bigstock.com

Na čo si dať pri rekonštrukcii kuchyne pozor?

1. Siahnite po kvalitných prírodných stierkach a farbách

Správne zvolený stierkový systém je dôležitou súčasťou prerábky kuchyne. Vnútorné stierky nemajú byť len pekné na pohľad, ale aj funkčné (vhodné do vlhkých priestorov), pretože počas varenia stúpa v kuchyni vlhkosť. Musia preto pomáhať udržiavať ideálnu vlhkosť vzduchu, aby sa v miestnosti nezačala tvoriť pleseň alebo stierka nezačala vplyvom vyššej vlhkosti opadávať. 

Siahnite preto po vysoko paropriepustných minerálnych stierkach, ktorých štruktúra sa podobá špongii. Vďaka tomu dokážu vsiaknuť nadbytočnú vlhkosť a v prípade suchého vzduchu ju zase vypustiť.

Ideálne sú Baumit KlimaFino, Baumit Ionit Fino a Baumit Ionit Finish. KlimaFino je vápenná stierka, s ktorou vytvoríte hladké povrchy. Je paropriepustná, zlepšuje vnútornú klímu a neobsahuje škodlivé látky. Takisto je veľmi odolná voči mikroorganizmom, a tak sa na nej nevytvorí pleseň. Okrem toho môžete siahnuť aj po interiérových stierkach Baumit Ionit Fino alebo pastéznej stierke Baumit Ionit Finish so schopnosťou aktívne regulovať vlhkosť v miestnosti, sú paropriepustné a v kombinácii s interiérovou farbou Baumit Ionit Color zlepšujú kvalitu vnútorného vzduchu. 

Zdroj: Unsplash.com

Na to, aby minerálne stierky správne pracovali, skombinujte ich s vhodnou farbou. Na výber máte minerálne interiérové farby Baumit KlimaColor a Baumit Ionit Color, ktoré sú tiež vysoko paropriepustné, majú vynikajúcu kryciu schopnosť a neobsahujú žiadne rozpúšťadlá. Baumit Ionit Color prispieva aj k tvorbe prirodzených vzdušných iónov, čím zlepšuje kvalitu ovzdušia. 

2. Zvoľte správny typ obkladu kuchynskej linky

Pri rekonštrukcii kuchyne si môžete vybrať z viacerých typov obkladov. Medzi tradičné a najviac využívané patria keramické obklady. Sú vyrobené z prírodného materiálu a vďaka moderným technológiám nie ste obmedzení pri tvare či farbe. Ak potrebujete pred lepením nových obkladov vyrovnať podklad, dobrou voľbou je vyrovnávacia stierka s vyššou prídržnosťou Baumit MultiRenova

Tip: Na vyrovnanie podkladu pred lepením nových obkladov je potrebné používať iba stierky, na ktoré je možné po vyzretí obklad lepiť.

Veľmi nasiakavé podklady musíte pred nanesením lepiacej malty napenetrovať. Penetračný náter Baumit Grund zabezpečí rovnomerné vsakovanie malty do podkladu, čo podporí želanú prídržnosť. Na nenasiakavé povrchy je zase skvelý Baumit SuperPrimer so zvýšenou prídržnosťou. 

Kuchynský obklad je často vystavený vode, silným čistiacim prostriedkom, rôznym výparom či čoraz populárnejšiemu parnému čisteniu. Preto na dosiahnutie dlhodobého výsledku musíte zvoliť aj vhodné lepidlo. Pri voľbe lepidla je dôležité vedieť, aký typ materiálu lepíte a aká je jeho veľkosť. 

Krokom vedľa nebude použitie vysoko flexibilného lepidla Baumit Baumacol FlexTreme, ktoré sa radí medzi cementové lepidlá vysokej kvality s extrémnou prídržnosťou. Pri obkladoch z mramoru alebo mozaikách siahnite po bielom lepidle, ako napríklad Baumit Baumacol FlexTop White. Ak nemáte s lepidlovou maltou toľko skúseností, vyskúšajte Baumit Baumacol FlexUni Gel, ktorý je vďaka pokrokovej receptúre veľmi jednoducho spracovateľný.

Zdroj: Bigstock.com

Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych obkladov. Ak chcete svoju kuchyňu oživiť netradičným vzorom, mozaika je zaujímavá alternatíva. Máte jednofarebnú kuchyňu? Siahnite po farebnom variante. Ak nie ste fanúšikom veľkej „divočiny“, vyberte si monochromatický dizajn. 

Čoraz obľúbenejšie sú obkladové panely a dosky, ktoré sú veľmi praktické. Majú vysokú odolnosť, širokú škálu vzorov a typov povrchov. 

Sú takisto veľmi jednoduché na údržbu, pokiaľ si nevyberiete lesklý variant. Poslednou obľúbenou voľbou sú často aj sklenené dosky. Okrem toho, že si na ne viete vytlačiť aj vlastný vzor, ľahko sa umývajú a sú odolné.

Dôležitou súčasťou pri obkladaní sú škárovacie hmoty a silikónové tmely. Baumit Baumacol Premium Fuge je škárovacia hmota vyrábaná v širokej škále odtieňov, čiže každý zákazník si ľahko vyberie vhodnú "škárovačku" pre svoj obklad a v rovnakých odtieňoch viete použiť aj silikónový tmel Baumit Baumacol Silikon. Pôsobia naviac antibakteriálne čím sú oveľa viac odolnejšie proti plesniam a pôsobeniu mikroorganizmov.

3. Osaďte linku do správnej výšky

Aj rekonštrukcia kuchyne v rodinnom dome je často limitovaná priestorom, rozpočtom a farebnosťou. Existujú však základné pravidlá, ktoré môžete využiť pri akejkoľvek linke. Minimálna šírka pracovnej plochy (kuchynskej dosky) je 60 cm. Ak chcete linku, ktorá nemá horný odkladací priestor, vytvorte si ho rozšírením hĺbky pracovnej plochy na 80 cm. 

Zdroj: Unsplash.com

Štandardná výška linky je okolo 85 až 95 cm, ak ste vo vašej rodine všetci vysokí, výšku si pokojne prispôsobte. Plánujete kuchyňu do tvaru L alebo U? Aby ste sa v nej vedeli pohodlne pohybovať, myslite aj na vzdialenosti medzi jednotlivými skrinkami. Ideálne je, aby ste mali pri umývačke riadu a rúre miesto okolo 100 až 110 cm. Pri umývadle vám postačí 40 cm a chladnička potrebuje na normálne otvorenie štandardne 90 až 100 cm

Výšku horných skriniek prispôsobte svojej výške, no dávajte pozor, aby vám ostal dostatočný priestor. Napríklad na správne fungovanie potrebuje byť digestor nad varnou doskou vo výške minimálne 65 cm. Pri plynovom sporáku dokonca 75 cm. 

4. Nezabudnite na všetky funkcie kuchyne 

Zdroj: Unsplash.com


Dobrá kuchyňa musí byť rozdelená na 3 základné časti – prípravno-pracovná, umývacia a varná. Všetky tieto oblasti musia spolu tvoriť pomyselný trojuholník, ktorý ich vzájomne prepojí. Iba tak dosiahnete plynulý pohyb v kuchyni a budete variť rýchlejšie. Okrem toho dbajte na to, aby boli spotrebiče, ktoré sú zdrojom tepla a vody, dostatočne vzdialené. 

Priestor na skladovanie zlepšíte, ak budete používať výsuvné systémy. Umiestnite ich čo najbližšie k varnej doske alebo sporáku, aby ste ich mali poruke. 

5. Dbajte na správne osadený prívod vody a vyspádované potrubie

Všetky typy potrubia, elektrické rozvody či prívody vody musia spĺňať prísne bezpečnostné normy. Preto ak nie ste odborník, radšej sa obráťte na skúsených majstrov alebo dizajnové štúdiá, ktoré vám správne rozmiestnenie nakreslia. Pri rekonštrukcii kuchyne existujúce obvody svojvoľne veľmi nepresúvajte. Môžete si totiž spôsobiť vážne prevádzkové problémy

Zdroj: Unsplash.com

Pre odvod odpadovej vody v kuchyni je dôležitý sklon potrubia s priemerom 50 mm okolo 2,5 cm, maximálne 3,5 cm. Iba tak zabránite jej pravidelnému upchávaniu. Vyvarujte sa tiež ostrým až pravým uhlom, aby ste zabránili tvorbe blokády. 

 6. Zvoľte vhodný typ podlahy

Zdroj: Unsplash.com

Počas rekonštrukcie kuchyne potrebuje aj podlaha často opravu. Ešte predtým, ako budete vyberať vhodný materiál, skontrolujte, či je rovná. Docielite tak jednoduchšie osadenie linky, pri ktorej by ste inak museli riešiť podkladanie.

Ak potrebujete vyrovnať povrch len do 30 mm, ideálna je samonivelizačná podlahová stierka. 

Okrem vyrovnania zabezpečí aj prídržnosť podkladu. Na väčšie nerovnosti naneste buď viacero vrstiev, alebo použite samonivelizačný poter.

Siahnuť môžete po samonivelizačných stierkach, ktoré sú vhodné do všetkých obytných priestorov a na potery s podlahovým vykurovaním:

Pri výbere „nivelačky“ dávajte pozor na materiál podkladu, ktorému musíte stierky prispôsobiť.

Tipy, ako ušetriť pri rekonštrukcii kuchyne

Niekedy nepotrebujete rekonštrukciu kuchyne vykonať už od základov. Stačí, keď vymeníte pár drobností za nové a hneď ju oživíte. Môžete napríklad: 

  • vymeniť staršie úchytky za nové,
  • natiahnuť na dvierka fóliu, vymaľovať ich alebo ich celé vymeniť,
  • vymaľovať steny novými farbami či vzormi,
  • zmeniť pracovnú dosku,
  • upraviť obklad za linkou. 

Zdroj: Unsplash.com

Okrem toho si môžete búracie práce vykonať sami, čím môžete za prácu majstrov ušetriť. Niektorí výrobcovia kuchýň ponúkajú v cene aj vypracovaný projekt, čo vám pri navrhovaní rozloženia celej kuchyne značne pomôže. Naopak, pri výmene vodovodného potrubia, odpadu a ťahania elektrických rozvodov sa vždy obráťte na odborníkov. 

Predbežný rozpočet si môžete vypočítať v našom Baumit Kalkulátore, kde získate prehľad o cenách všetkých našich produktov, ako sú nivelizačné potery, stierky, lepidlá a mnoho ďalších. Ak potrebujete ďalšie informácie, môžete sa obrátiť aj na naše predajné miesta.