star_border

Čo je to rekuperácia a aké sú jej výhody i nevýhody?

Zdroj: Bigstock.com

Rekuperácia sa postupne stáva bežnou súčasťou novostavieb. Poskytuje účinný spôsob, ako mať doma vždy čerstvý a zdravý vzduch, zároveň šetrí náklady na kúrenie. Prečítajte si, ako funguje a či sa do nej oplatí investovať.

Čo je to rekuperácia?

Rekuperácia je riadené alebo inak pasívne vetranie. Zabezpečuje stálu výmenu vzduchu v domoch alebo bytoch bez toho, aby ste museli otvárať okná. V čom sa od klasického „manuálneho“ vetrania líši? Prebieha aj bez vášho zásahu a zároveň pri nej nedochádza k zbytočnému úniku tepla. Neustála výmena vzduchu navyše pomáha udržiavať v miestnostiach optimálnu vlhkosť, a tak bojovať proti vzniku plesní a vlhnutiu stien.

Rekuperácia sa však dá definovať aj ako spätné získavanie tepla z odpadového vzduchu. Celá technológia funguje na tom, že sa čerstvý vzduch, ktorý prichádza dovnútra cez rozvody rekuperácie, zohrieva teplom z odpadového vzduchu, ktorý chceme dostať z domácnosti von. Šetrí tak náklady na kúrenie a udržiava v dome či byte ideálnu teplotu. Vzduch prúdiaci dovnútra navyše prechádza peľovým filtrom, takže do miestností sa dostáva bez alergénov a nečistôt.

Mohlo by vás zaujímať: Patríte k silným alergikom? Svoju domácnosť môžete spraviť zdravšou nielen vďaka rekuperácii. Prečítajte si, čo všetko vám môže na alergiu pomôcť

Riadené vetranie dovolí domu „dýchať“

Rekuperácia môže byť obzvlášť prospešná pri novostavbách. V dnešnej dobe často majitelia tlačia na rýchlosť výstavby a chcú čo najkratšie technologické prestávky. Pri stavebných procesoch sa vlhkosti takmer určite nevyhneme. Aj samotné zateplenie domu či používanie modernejších materiálov, ktoré môžu byť aj nepriedušné, majú vplyv na vlhkosť v dome. Vďaka rekuperácii dom viac „dýcha“, zároveň stále spĺňa požiadavky pre energeticky úspornú stavbu.

Je rekuperácia v novostavbách povinná? 

Hoci od roku 2021 musia novostavby spĺňať energetický štandard A0, teda vo väčšej miere využívať obnoviteľné zdroje energie a moderné technológie, rekuperácia do domu nie je povinná. Ak sa vám podarí zabezpečiť iné riešenia, ktoré váš príbytok dostanú na požadovaný štandard, nemusíte ju inštalovať. 

Aký je princíp fungovania rekuperácie?

Rekuperačná jednotka má dve hlavné vzduchové potrubia – vstupné a výstupné. Navzájom sú utesnené, aby sa vzduch nemiešal. Obe potrubia sú tepelne prepojené tepelným výmenníkom. Jeden ventilátor v rekuperačnej jednotke odsáva z miestností vydýchaný a znečistený vzduch a cez potrubie posiela von. Druhý ventilátor, naopak, prináša zvonku čerstvý vzduch očistený od peľu, prachu a iných nečistôt, ktoré znižujú jeho kvalitu. 

Vzduch zvonku aj zvnútra prechádza cez výmenník tepla (v strede jednotky), kde sa zo vzduchu z miestností vezme energia (teplo) a ohreje sa ním nový vzduch. Ten sa potom rozvodmi rekuperácie dostáva do všetkých miestností. 

Zdroj: Bigstock.com

Z akých typov rekuperácie si môžete vybrať?

Centrálna rekuperácia

Centrálna rekuperácia má jednu hlavnú rekuperačnú jednotku, ktorá je najčastejšie v technickej miestnosti domu. Vzduch sa potom privádza a odvádza cez rozvody rekuperácie (dlhé ohybné „hadice“), ktoré sú zabudované v strope. Centrálnu rekuperáciu je najlepšie nainštalovať rovno pri stavbe domu alebo rozsiahlejšej rekonštrukcii. Inštalácia býva náročnejšia a vyžaduje si odborníka. 

Decentrálna rekuperácia

Tento typ rekuperácie nemá zložité rozvody vzduchu v strope. Jednotlivé rekuperačné jednotky sa dávajú do obvodových stien. Ak montujete rekuperáciu dodatočne alebo ju chcete nainštalovať do bytu, je najjednoduchšie vybrať si lokálnu. Nepotrebuje veľa rozsiahlych stavebných úprav a je nenáročná na inštaláciu.

Ďalej sa rekuperácia ešte zvykne deliť na aktívnu a pasívnu
Pasívna rekuperácia vzduch neohrieva, iba vymieňa vydýchaný a znečistený vzduch z miestností za čerstvý. Aktívna rekuperácia, naopak, už vzduch nielen odvádza a privádza, ale aj zohrieva na izbovú teplotu.

Aké sú výhody a nevýhody rekuperácie do domu alebo bytu? 

Výhody rekuperácie

  • Priestory sa neustále vetrajú, vzduch je kvalitnejší, nie sú v ňom nečistoty a alergény zvonku.
  • Udržiava optimálnu vlhkosť v dome či v byte.
  • Šetrí vám náklady za kúrenie.
  • Nemáte doma prievan.

Nevýhody rekuperácie

  • Zavedenie rekuperácie je drahé. Centrálna vás bude stáť v priemere od 3 000 do 5 000 eur (finálna cena závisí najmä od rozlohy domu). Lokálna rekuperácia je lacnejšia, väčšinou sa viete zmestiť do sumy od 300 do 500 eur. Aj to však môže byť pre niekoho veľký výdavok.
  • Ventilátory v rekuperácii potrebujú elektrinu – hoci jej nespotrebúvajú veľa, náklad vám vznikne aj tak.
  • Rátať musíte aj s drobnými výdavkami za filtre a údržbu. 

Zdroj: Bigstock.com

Rekuperácia v lete: Dokáže vzduch ochladiť?

Ak rekuperačnú jednotku skombinujete so zemným kolektorom (výmenníkom tepla), môžete ju v lete používať aj na prirodzené chladenie. Studený vzduch z kolektora sa vďaka ventilátoru vháňa do miestností, a tak v nich udržuje príjemnú teplotu. Hoci chladenie rekuperáciou nie je tak účinné ako klimatizácia, môže to byť ekonomickejšie riešenie.

Čistenie rekuperácie: Je potrebné?

Názory na čistenie rekuperácie sa líšia. Niektorí ju komplexne čistiť a dezinfikovať odporúčajú, iní vravia, že stačí pravidelne meniť filtre. Aby rekuperácia fungovala tak, ako má a prúdiaci vzduch bol čistý, kľúčová je práve výmena filtrov. Kompletné čistenie rekuperačnej jednotky aj potrubí je už na zvážení, najlepšie vám poradí odborník. Ak však rekuperáciu používate správne, a najmä v zime ju nevypínate, plesní či iných neduhov sa báť nemusíte.

5 najčastejších mýtov o rekuperácii

 1.  Rekuperácia vysušuje vzduch
Vzduch je v zime prirodzene suchší. Ak vetráte oknami, pocítite to ešte výraznejšie. Správne nastavená rekuperácia, naopak, pomáha vysušovaniu predchádzať.

 2.  Rekuperácia je hlučná 
Rekuperácia je hlučná len v prípade, ak ju máte zle nastavenú a použili ste lacné a nekvalitné rúrky na rozvody vzduchu, zároveň ich nainštalovali do ostrých záhybov. Aj preto sa neoplatí montovať rekuperáciu svojpomocne. 

 3.  Rekuperácia znižuje kvalitu vzduchu
Vďaka filtrom, neustálemu odvádzaniu oxidu uhličitého a iných nečistôt z miestnosti, ju, naopak, výrazne zlepšuje. 

 4.  Keď máte v dome rekuperáciu, nemôžete otvárať okná
Otváranie okien nie je zakázané. Hoci sa tým najmä v zime môže znížiť účinnosť rekuperácie, nijako ju to nepoškodí.

 5.  Prevádzka rekuperácie je príliš drahá
Hoci riadené vetranie spotrebováva aj elektrinu, ide o naozaj malé množstvo. Spolu s výmenou filtrov by vás ročná prevádzka rekuperácie nemala stáť viac ako 100 eur. Navyše vďaka nej šetríte na nákladoch za vykurovanie, čím sa vám počiatočné náklady za inštaláciu čiastočne alebo úplne vrátia.

Rekuperácia nemusí byť jediným riešením pri úspornom bývaní

Ak chcete mať nízke náklady na vykurovanie a svoju novostavbu čo najviac energeticky úspornú, nebude vám stačiť iba inštalácia rekuperácie. Majte na pamäti, že dom treba riešiť komplexne. To znamená mať aj správne navrhnuté zateplenie domu, ktoré spolu s kvalitnými energeticky úspornými oknami a dverami výrazne ovplyvňuje náklady za kúrenie. Je takisto dôležité využiť obnoviteľné zdroje energie a okrem rekuperácie aj iné moderné technológie na znižovanie energetickej náročnosti celej stavby. 

Kalkulácia zateplenia

Vyberte si naše zateplenie pre váš dom a vytvorte si predbežný cenový rozpočet spolu so zoznamom potrebného materiálu.