Návod na obkladanie kúpeľne a lepenie obkladu
star_border

Obkladanie kúpeľne: 9 krokový postup, s ktorým je lepenie obkladu jednoduché

Ak sú steny a podlahy trvalo zaťažené vlhkosťou, musí obklad odolávať zvýšeným nárokom. Inak by vám nemusel vydržať a mohol by veľmi rýchlo opadať. Výber správneho a vhodného systému na obkladanie kúpeľne je preto kľúčový. 

Ako funguje lepenie obkladu v kúpeľni so systémom Baumit Baumacol?

Baumit Baumacol funguje na systéme zloženom z vysokokvalitných produktov, ktoré obsahujú na seba nadväzujúce produkty vhodné na obkladanie kúpeľne – a to od prípravy podkladov a ich vyrovnávanie cez izoláciu a lepenie obkladu až po jeho škárovanie. Vďaka tomu systém spĺňa vysoké nároky na realizáciu nielen v interiéri, ale aj exteriéri. Je ľahko spracovateľný a je odolný voči vode či mrazom. 

Súčasťou systému je aj biela lepiaca malta Baumit Baumacol FlexTop White, ktorá je určená na lepenie prírodného kameňa, mozaiky či špeciálnych priesvitných obkladových prvkov. Výber škárovacej hmoty tiež nepodceňujte. Okrem zabezpečenia ochrany obkladovej plochy dokresluje aj celkový vzhľad vašej kúpeľne. Preto aj v našej ponuke nájdete škárovaciu hmotu Baumit Baumacol PremiumFuge a silikónový tmel Baumit Baumacol Silikon až v 24 odtieňoch. 

Ako vhodne zvoliť materiál v jednotlivých krokoch obkladania kúpeľne?

Skladba lepenia obkladu v kúpeľni

Materiál

1. Príprava podkladu: penetračný náter Baumit Grund

2. Vyrovnávajúca alebo spádova vrstva: napr. Baumit FlexBeton

3. Hydroizolácia proti vode: izolačný náter Baumacol Proof alebo stierka Baumacol Protect

4. Tesniace pásky: Baumacol Tesniaca páska a príslušenstvo

5. Lepidlo: podľy typu dlažby, napr. Baumacol FlexTreme, FlexTop, FlexTop Speed, FlexTop White, FlexUni Gel, FlexUni, Basic

6. Škárovacia hmota: Baumacol PremiumFuge

7. Silikónový tmel: Baumacol Silikon

Náradie

 • Elektrické miešadlo
 • Škárovacie hladidlo alebo stierka
 • Mäkká hladidlová špongia
 • Vytláčacia pištoľ
 • Malý valček na natieranie izolačného náteru
 • Zubová stierka
 • Väčší štetec vhodný na nanášanie penetračného náteru

Nerovnosti môžete tiež upraviť pomocou samonivelačných podlahových stierok Baumit Nivello alebo vyrovnávacou maltou Baumacol Preciso Speed, vďaka tomu vytvoríte optimálny podklad na následné kladenie dlažby. Aj vyrovnané povrchy nezabudnite natrieť penetračným náterom, čo vám zaistí zvýšenú prídržnosť k podkladu. 

Chcete vedieť, koľko vás bude celé obkladanie kúpeľne stáť? Využite náš Baumit Kalkulátor, v ktorom to v 4 jednoduchých krokoch vypočítate

Postup obkladania kúpeľne v 9 krokoch

Príprava podkladu

1. Očistite a pripravte podklad


Pripravte si potrebné náradie a materiál. Podklad pred lepením obkladu dôkladne očistite. Musí byť suchý, čistý, pevný a nezamrznutý.

Vyrovnanie nerovností

2. Vyrovnajte prípadné nerovnosti


Ak potrebujete vyrovnať nerovnosti či zaplniť zvyknuté diery, použite podlahové stierky Baumit Nivello. Spádovú vrstvu vytvoríte s Baumit FlexBeton.

Penetračný náter pod obklad

3. Povrch ošetrite penetračným náterom


Pre lepšiu prídržnosť a vyrovnanie nasiakavosti ošetrite podklad penetračným náterom Baumit Grund alebo Baumit SuperPrimer.

Izolačný náter

4. Nezabudnite na hydroizolačný náter


Miesta vystavené priamej odstrekujúcej vode, ako sú sprchy či kúpeľne, ošetrite izolačným náterom Baumit Baumacol Proof alebo stierkou Baumacol Protect.

Tesniace pásky pod obklad

5. Vložte tesniace pásky


Pred nanesením izolačného náteru vložte do rohov tesniacu pásku Baumit Baumacol Tesniaca páska.

Nanášanie lepidla na dlažbu

6. Začnite s nanášaním lepidla 


Lepidlo na obklady a dlažbu naneste vhodnou zubovou stierkou v 45 – 60° uhle. Pre lepšiu prídržnosť obkladových prvkov k podkladu odporúčame lepidlo naniesť na podklad a aj na spodnú stranu obkladu.

Položenie dlažby

7. Uložte obklad a dlažbu 


Do pripraveného lepiaceho lôžka ľahko zatlačte obkladové prvky. Polohu obkladu či dlažby upravujte v priebehu 5 min. Prípadné zvyšky lepidla odstránte mokrou hubkou. Nechajte vyzrieť. Dĺžka tuhnutia závisí od vybraného typu lepidla, preto si vždy najskôr prečítajte technický list. Predídete tak zbytočným nepríjemnostiam.

Škárovanie obkladu

8. Pustite sa do škárovania obkladu a dlažby


Po úplnom vytvrdnutí lepidla pripravenú škárovaciu hmotu vtláčajte pomocou škárovacieho hladidla alebo stierky do škár diagonálne (priečne). Počkajte približne 15 minút, až kým hmota nevyschne a pomocou mäkkej špongie a vody umyte obklad a dlažbu.

Silikónový tmel

9. Dokončite škárovanie so silikónovým tmelom


Silikónový tmel vtlačte do škár vytláčacou pištoľou. Je vhodný na uzavretie dilatačných alebo spojovacích škár.

Tipy, s ktorými sa vám obkladanie kúpeľne určite podarí

 • Obsah vrecka škárovacej hmoty Baumacol PremiumFuge zmiešajte s predpísaným množstvom vody. Na 1 kg suchej zmesi potrebujete približne 2,5 dcl vody.
 • Zmes miešajte elektrickým miešadlom s nízkymi otáčkami tak, aby bola jednoliata a bez hrudiek. Nechajte odstáť približne 5 minút a opäť pomaly premiešajte. 

 • Vyzretie všetkých použitých materiálov trvá približne 24 hodín. Po tejto dobe je škárovanie vyzreté a môžete ho začať používať. Prečítajte si aj technické listy k produktom, ktoré vám dĺžku zretia upresnia.

 • Lepidlo vyberajte podľa podkladu. Napríklad Baumit Baumacol FlexTreme sa okrem iných hodí napríklad na betónový, cementový, pórobetónový či sadrokartónový podklad. Naopak, použiť by ste ho nemali na drevo, kov, plast a cementové podklady, na ktorých sa ešte neskončil proces zmršťovania. 

Ak si nie ste istí, ako máte v jednotlivých krokoch postupovať, pozrite si náš podrobný video návod.