star_border

Baumit Ionit systém

V interiéri trávime viac ako 90 % svojho času a vdychujeme neuveriteľné množstvo až 11 500 litrov vzduchu každý deň. Takmer každé tretie dieťa a dospelý človek trpí alergiou. Peľ môže spôsobiť alergické ochorenia, ako je podráždenie nosa, kýchanie, svrbenie, dýchavičnosť alebo kašeľ. Ako si vytvoriť kvalitné a zdravšie prostredie na bývanie?

Vyvážená vlhkosť vzduchu a viac iónov vo vzduchu sú nevyhnutné pre náš zdravší pobyt vo vnútri budov. Unikátny systém Baumit Ionit sa skladá vždy z dvoch produktov: hladkej stierky Baumit Ionit Fino alebo Ionit Finish, ktorá reguluje vlhkosť vzduchu a vnútornej farby Baumit Ionit Color, ktorá znižuje koncentráciu aerosólov vo vzduchu, čím spomaľuje šírenie infekcií a zároveň produkuje prospešné vzdušné ióny. Vzduch obohatený iónmi čistí vzduch a zlepšuje pohodu v uzavretých priestoroch. 

Zdravé prostredie na bývanie_Baumit Ionit

Čistejší vzduch na dýchanie

V rámci štúdie uskutočnenej nemeckým vedeckým inštitútom bola v dvoch testovacích miestnostiach nastavená vysoká koncentrácia peľov brezy. Merania potvrdili, že koncentrácia peľu v testovacej miestnosti s vnútornou farbou Baumit Ionit Color poklesla po 30 minútach o viac ako 90 %. Vzdušné ióny naviazali čiastočky peľu a vytvorili sa zhluky, ktoré skĺzli na podlahu. Naopak, v miestnosti natretej so štandardným disperzným náterom, bolo vo vzduchu namerané ešte stále polovičné množstvo peľu. 
Vnútorná farba Ionit Color prispela aj k zníženiu obsahu jemného prachu vo vzduchu.

Zníženie peľov brezy v interiéri
Pokles jemného prachu v interiéri

Ako funguje Ionit systém?

Prírodné stierky Baumit Ionit Fino a Baumit Ionit Finish pomáhajú udržiavať stabilnejšiu vlhkosť v interiéri a tak zabezpečujú zvýšený počet molekúl vody vo vzduchu. Minerály, ktoré sú súčasťou vnútornej farby Ionit Color, tieto molekuly priťahujú a premieňajú ich na prospešné ióny, ktoré sa uvoľňujú a obohacujú vnútorný vzduch.  
Tak sa vytvára priestor na tvorbu ďalších iónov na povrchu stien. Proces je úplne prirodzený a nevyžaduje si žiaden iný zdroj energie.  

Ako dlho vydrží tento efekt?

Už v začiatkoch vývoja tohto produktu v roku 2011  vytvorili vedci v inovačnom centre v Rakúsku testovacie priestory, ktorých povrch bol ošetrený vnútornou farbou Baumit Ionit Color. Od tohto roku prebiehajú neustále merania na zistenie obsahu iónov vo vzduchu. Výsledky dlhodobých testov ukázali, že aj po desiatich rokoch vnútorný náter Baumit Ionit zabezpečuje konštantnú tvorbu vzdušných iónov. Vnútorný náter tak zabezpečuje trvalý efekt ionizácie. Tento efekt môžeme porovnať aj k magnetu, ktorý neustále priťahuje molekuly vody zo vzduchu a premieňa ich na vzdušné ióny. 

Buďte informovaní a prihláste sa na odber Baumit Noviniek

Zaujímovasti zo sveta stavebníctva a architektúry našimi očami. Rady a tipy pre stavbu, novinky i rozhovory so zaujímavými osobnosťami. 

1. Regulovanie vlhkosti

Vnútorné stierky Baumit Ionit Finish, Ionit Fino, ale aj omietky na vápennej báze ako KlimaWhite napomáhajú udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu a to medzi 40 a 60 %. Optimálna vlhkosť vzduchu je dôležitá pre správnu ionizáciu vzduchu.

Regulovanie vlhkosti_Baumit IonitFino a IonitFinish

2. Ionizácia

Vnútorná farba Baumit Ionit Color aktivuje molekuly vody a vytvára kladné a záporné ióny. Môžeme to porovnať  k známemu pokusu s balónom. Pošúchaním balóna o vlasy sa vytvorí elektrický náboj.  Minerálny náter funguje podobne, ako veľké množstvo elektricky nabitých mikroskopických balónikov.

Ionizacia vzduchu_Baumit Ionit

3. Čistenie vzduchu

Vzniknuté záporné vzdušné ióny viažu na seba čiastočky prachu, peľu a iných nečistôt. 
Pomôžme si opäť pokusom s balónom. Trením balóna o vlasy vzniká elektrický náboj, pričom balón je zaporný náboj a ten priťahuje opačne nabité predmety, ako sú vlasy, prach.  
Takisto pri minerálnom nátere vzniká veľké množstvo záporných iónov,  ktoré priťahujú opačne nabité čiastočky ako prach, pele a iné nečistoty.

Čistenie vzduchu_Baumit Ionit

4. Trvalý efekt

Naviazané čiastočky padajú na zem a nevíria sa vo vzduchu. Tvorba vzdušných iónov prebieha neustále. Dokonca s časom množstvo iónov vo vzduchu narastá, čo nám zabezpečuje neustále čistenie vnútorného vzduchu. Prach zo zeme, či z políc už len stačí utrieť. 

Ionit efekt