Slovensko

star_border

Sadrová omietka na ručné spracovanie: Ako ju nanášať a na čo si dať pri práci pozor?

Chystáte sa omietať so sadrovou omietkou? Zistite, na čo by ste si mali dať pred nanášaním pozor a ako pri omietaní postupovať.


Kde sa dá sadrová omietka použiť?


Sadrové omietky sa hodia na všetky typy podkladov:

  • na murované steny, 
  • stropy, 
  • aj betón. 

Využijete ich tiež v každom mieste v dome či byte: 

  • v spálni, 
  • v obývačke, 
  • v kuchyni, 
  • aj v menej vlhkej kúpeľni. 

Ručná sadrová omietka sa hodí najmä pri menších rekonštrukciách, kde nemusíte omietať príliš veľké plochy, alebo pri výmene okien či na zjednotenie povrchov. 

Výhody sadrovej omietky

  • Na všetky typy podkladov
  • Jednoduché nanášanie
  • Univerzálna
  • S hladkým aj gletovaným povrchom
  • Na väčšie hrúbky aj ako jemná omietka

Na čo si dať pred nanášaním sadrovej omietky pozor? 

  • Skontrolujte celkový stav omietaného povrchu 

Podklad na omietanie musí byť pevný, nosný, suchý, zbavený prachu, nečistôt a odformovacích prípravkov. Inštalačné drážky by ste mali vyplniť materiálom na báze sadry.

  • Skontrolujte nasiakavosť a hladkosť povrchu 

Aby sadrová omietka dobre priľnula k povrchu, musí byť podklad rovnomerne suchý. Pred nanášaním tak vždy skontrolujte jeho nasiakavosť. Overiť ju môžete jednoduchým testom s vodou. Trochu jej strieknite na stenu a pozorujte, či sa hneď vsiakne, alebo začne stekať. Ak pomaly steká, podklad by mal byť vyhovujúci a môžete sa pustiť do práce. Ak sa rýchlo vsiakne, treba ho upraviť. 

Vo všeobecnosti patria k vysokonasiakavým povrchom pórobetón či sadrokartón. Aby ste nasiakavosť podkladu upravili a zabránili nepriľnutiu omietky, použite penetračný náter Baumit Grund.  

Ak je povrch málo nasiakavý a príliš hladký, tiež ho budete musieť upraviť. Na betón sa hodí penetračný náter Baumit SuperPrimer, ktorý podklad zdrsní a zvýši prídržnosť omietky. Takisto zlepší jej spracovateľnosť a zabráni tzv. bublinkovaniu. K tomu môže dôjsť najmä v prípade, ak ste sa rozhodli nanášať interiérovú farbu rovno na neošetrenú sadrovú omietku. 

Náš tip: Kontrolu nasiakavosti naozaj nepodceňujte. Sadrové omietky obsahujú látky, ktoré prirodzene zadržiavajú vodu. Aj preto ich dozrievanie trvá dlhšie. Ak prípravu podkladu podceníte, môžu sa na ňom objaviť neestetické nerovnosti alebo budete musieť v krátkom čase omietať znova, keďže omietka začne opadávať. 

  • Odstráňte starý náter

Ak sa rozhodnete nanášať sadrovú omietku na starý náter, najprv si dôkladne skontrolujte, či to zvládne. Ak viditeľne opadáva alebo je popraskaný, ani sa ho nepokúšajte opraviť. Rovno ho celý oškrabte, aby ste mohli pracovať s čistým podkladom. Keď nikde viditeľne neopadáva, otestujte jeho kvalitu. 

Zvyčajne sa odporúča spraviť malý test s lepiacou páskou. Nožom si na stene slabo naznačte malú mriežku, nalepte na ňu pásku a približne po pol minúte strhnite. Ak na nej farba zostane, kvalita už nie je dobrá a budete ju musieť odstrániť. Pozor si dajte aj v prípade, ak náter neopadáva, no pri dotyku zafarbí prsty.

Či už náter odstránite, alebo nie, nezabudnite pred nanášaním sadrovej omietky použiť penetračný náter

  • Opravte praskliny

Takisto sa uistite, že na stene nie sú žiadne diery či praskliny. Ak nejaké nájdete, rýchlo a jednoducho ich viete vyplniť tmelom. Stačí, keď ho po nanesení uhladíte špachtľou a potom prebrúsite. Po tejto úprave nezabudnite pokračovať testom nasiakavosti a prípadnou penetráciou. 

Čo budete potrebovať pri nanášaní sadrovej omietky?

Náradie

  • nádoba na maltu
  • hliníková H-lata
  • rozprašovač
  • elektrické ručné miešadlo
  • murárska lyžica
  • stierka na gletovanie
  • filcové alebo špongiové hladidlo
Kalkulátor

Kalkulácia materiálu 

Vypočítajte si, koľko ručnej sadrovej omietky budete potrebovať na omietanie stien a stropov vo vašom dome alebo byte.

8-krokový postup nanášania sadrovej omietky

Pamätajte si, že teplota vzduchu, materiálu a podkladu nesmie byť počas spracovania a zrenia omietky nižšia ako 5°C a vyššia ako 30°C. Takisto myslite na to, že vzhľadom na rôzne podmienky na stavbe a pri rekonštrukcii nemôžu uvedené pracovné kroky zohľadňovať všetky prípady. Vždy si preto pred nanášaním pozrite aktuálne technické dokumenty (technické listy produktov, technologické predpisy či smernice).

1. Namiešajte sadrovú omietku


Sadrovú omietku Baumit UnoGold nasypte do predpísaného množstva čistej vody a nechajte 3 minúty odležať. Potom zmes premiešajte ručným elektrickým miešadlom s nízkymi otáčkami, aby vám vznikla hladká hmota bez hrudiek.

2. Naneste sadrovú omietku na ostenia 


Omietku najprv naneste na ostenia okien a dverí. Na ťažšie dostupných miestach, ako sú rohy a kúty špaliet (okeníc), ju môžete naniesť v tenkej vrstve aj murárskou lyžicou.

3. Stiahnite omietku v osteniach do roviny 


Následne stiahnite čerstvo nanesenú omietku hladidlom do roviny.

4. Naneste sadrovú omietku na všetky steny


Keď máte ostenia hotové, naneste omietku na plochy stien. Priemerná hrúbka omietky pri jednovrstvovom spracovaní je 10 mm, lokálne bude stačiť aj 5 mm. Na betónové plochy nenanášajte vrstvu hrubšiu ako 15 mm. Pri väčších plochách omietajte viacerí alebo použite strojové sadrové omietky.

5. Stiahnite omietku do roviny


Čerstvo nanesenú omietku stiahnite H-latou do roviny.

6. Povrch omietky jemne navlhčite


Povrch omietky po vyrovnaní a jemnom zavädnutí trochu navlhčite čistou vodou.

7. Omietku zahlaďte


Aby ste dosiahli jemne zrnitý vzhľad, zahlaďte povrch omietky filcovým alebo špongiovým hladidlom.

8. Povrch omietky vygletujte  


Ak chcete dosiahnuť hladký povrch, zahlaďte omietku stierkou na gletovanie. Ak ste použili rýchloomietniky, musíte naniesť ešte jednu vrstvu sadrovej stierky alebo ďalšiu vrstvu sadrovej omietky v dostatočnej hrúbke tak, aby ste ich prekryli. 

Omietku môžete nanášať na steny aj bez rýchloomietnikov, takýto postup si však vyžaduje remeselnú zručnosť. Omietacie profily slúžia na vymedzenie hrúbky vrstvy omietky a na zabezpečenie požadovanej zvislosti, resp. ukončenie omietky v ploche.

Ako predchádzať vzniku pomarančovej kôry?

Počas prvých 14 dní je potrebné zaistiť dostatočné intenzívne a pravidelné nárazové vetranie tak, aby sa predišlo k vytvoreniu sklovitej nenasiakavej vrstvy na povrchu omietky. Títo sklovitá nenasiakavá vrstva spôsobuje pri maľovaní vznik tzv. pomarančovej kôry. Počas zrenia je potrebné omietku chrániť pred dodatočným zvlhnutím (napr. vlhkosť z kondenzácie pri spracovaní poterov, zatečenie, mokré murivo a pod.).

Ak sa táto sklovitá nenasiakavá vrstva vytvorí, riešením môže byť pred maľovaním použiť špeciálny základný náter na sadrové omietky SinterFluid.

Prihláste sa do nášho newslettera a majte pravidelný prehľad o novinkách zo sveta stavebníctva aj architektúry. Čakajú vás rozhovory so zaujímavými osobnosťami aj praktické rady pre stavbárov či domácich majstrov.