Sanačné omietky na odstránenie vlhkosti zo stien
star_border

Sanačné omietky na odstránenie vlhkosti zo stien

Vlhnutie stien nie je iba estetickým problémom. Voda v murive so sebou prináša oveľa viac závažných problémov. Vzlínajúca vlhkosť nesie soli, ktoré spôsobujú rozpadávanie omietok a muriva. Hlavným cieľom sanácie by malo byť odstránenie príčin vlhnutia ešte pred aplikáciou sanačných omietkových systémov.

Ako na vlhnutie stien?

Sanačné omietky Baumit umožňujú rýchle vysušovanie vlhkého muriva a zároveň znemožňujú transport vlhkosti a solí na povrch omietky, vďaka čomu povrch ostáva suchý a opticky v bezchybnom stave.

Ako zabrániť vlhnutiu stien?

Najčastejšou príčinou vlhnutia stien v pivnici je vysoká hladina podzemnej vody alebo prúdenie podzemnej vody. Na vine môže byť aj voda unikajúca z vodovodného, kanalizačného potrubia či odkvapových rúr. Vlhké pivnice sú typické pre staršie domy, kde sa ešte nemyslelo na kvalitnú hydroizoláciu, prípadne novostavby, kde sa zbytočne na hydroizolácii šetrilo. Pred aplikáciou sanačného systému je vhodné odstrániť príčinu vlhnutia, podrezaním domu a nainštalovaním vhodnej hydroizolácie.

Sanácia - návod krok za krokom

Ak ste odstránili príčinu vlhnutia stien, je dobré zabezpečiť vetranie a postupné vysúšanie stien. Až potom sa môžete pustiť do samotnej sanácie poškodeného muriva. Pri plánovaní myslite na to, že hrúbka sanačnej omietky rozhoduje o životnosti sanačného systému. Viac sa dočítate v našom návode na sanáciu.

Sanačná omietka Baumit Sanova MonoTrass pre murivo s vysokým obsahom vlhkosti a soli

Baumit Sanova MonoTrass je vápenno-trasová sanačná omietka so zníženou kapilárnou nasiakavosťou. Vhodná na sanáciu muriva s nízkym až zvýšeným stupňom zaťaženia vlhkosťou a škodlivými soľami. Je to sanačná omietka fungujúca na báze trasu a hydraulického vápna, vhodná všade tam, kde sa vyžaduje použitie bezcementového omietkového systému. Testované a kontrolované podľa smernice WTA. 

Výhody

  • Omietka je jednovrstvová v prípade nízkeho stupňa zaťaženia. Hrúbka omietky závisí od použitia (interiér, exteriér) a od zaťaženia muriva vlhkosťou a soľami. 
  • Pokiaľ vám vyhovuje jemne zrnitý vzhľad (veľkosť zrna 1 mm), nanášanie štukovej omietky už nie je potrebné. 
  • Na väčších objektoch je možné aj strojové spracovanie omietky.  
  • Ideálne riešenie pri rekonštrukciách pamiatkovo chránených objektov. 
Sanačné omietky

Sanačný systém Baumit Sanova pre murivo s miernym obsahom vlhkostí a solí

Riešenie pre rodinné domy
Baumit Sanova Uni je univerzálna sanačná omietka vhodná do interiéru a exteriéru. Je ideálnym riešením zasolených a vlhkých stien rodinných domov a chalúp. Vďaka vysokému obsahu pórov zostáva povrch omietky výrazne dlhšie suchý a bez poškodenia soľami v porovnaní s bežnými vápenno-cementovými omietkami.

Profesionálne riešenie
Pre profesionálne riešenie zasolených a vlhkých stien je určená sanačná omietka Baumit Sanova L. Vysoko pórovitá ľahká sanačná omietka s tepelnoizolačnými vlastnosti vhodná na vnútorné a vonkajšie použitie. Až do hrúbky 3 cm je možné nanášať omietku v jednej vrstve.
Nie je vhodná pre oblasť soklov a pre časti, kde hrozí odstrekujúca voda (na tieto miesta je potrebné zvoliť sanačnú omietku Baumit Sanova S).

Referencia Baumit

Sanačný systém Baumit Sanova S pre murivo s nízkym obsahom vlhkostí a solí

Baumit Sanova S je cementová sanačná omietka s vysokou pevnosťou. Vhodná hlavne tam, kde sa vyžaduje dlhodobá ochrana exponovaných častí stien v interiéri a v exteriéri ako napr. soklové časti budov a pod. Omietka je vhodná na omietanie suchého, ako aj mierne vlhkého muriva. 

Sanačné omietky_Baumit referencia

Sanačná omietka a cena

Vypočítajte si spotrebu materiálu a cenu sanačného systému Baumit  pomocou nášho kalkulátora. Pomôžeme vám s rozpočtom na akékoľvek stavebné práce.