Stierkovanie stien: Postup ako na to
star_border

Stierkovanie: pracovný postup pre dokonale hladké steny

Základom pekného a príjemného bývania sú detaily, ku ktorým patria aj hladké steny bez prasklín. Na stierkovanie zväčša prichádza reč pri starších bytoch a rodinných domoch, ktoré majú nerovné, popraskané steny s množstvom starých náterov. V tomto prípade je potrebné pred maľovaním starý náter odstrániť a povrch vyrovnať. Práve vtedy na rad príde stierkovanie, ktoré premení vaše steny na krásny rovný povrch bez nedokonalostí.

Vnútorné stierky

Na stierkovanie je potrebná trpezlivosť a zmysel pre detail. Pri troche odhodlania to však zvládnete aj svojpomocne. Kľúčový je výber správneho náradia a materiálov na stierkovanie. Netreba zabúdať ani na dodržanie pracovného postupu. Prejdite si s nami možnosti stierkovania stien. Či už si steny budete stierkovať sami svojpomocne alebo si zavoláte šikovných majstrov, budete mať predstavu o materiáloch alebo o pracovnom postupe stierkovania.

Ako začať so stierkovaním stien?

Najčastejšie sa so stierkovaním stretávame pri starších stenách, ktoré si už čo to prežili. Steny majú za sebou množstvo náterov rôznymi farbami a bývajú otlčené či s prasklinami. Vtedy je vhodné steny prestierkovať. So stierkovaním stien sa však stretávame aj pri novostavbách, ak steny chceme mať hladké alebo štruktúrované a pôvodný podklad alebo štruktúra omietky nespĺňa naše požiadavky.

Vnútorné stierky

Hladké alebo štruktúrované steny?

Každá zo stierok má svoje výhody i špecifiká:

  • Hladké steny – ak budú na stenách použité napríklad tapety, nálepky na stenu, tabuľové fólie alebo budú namaľované dekoratívnou lazúrou, je vhodné voliť stierky, ktorých výsledný povrch bude hladký. Taktiež sa hladký povrch stien volí do väčšiny minimalisticky a moderne pôsobiacich interiérov, kde hladký povrch nenarúša dizajn interiéru. 
  • Štruktúrované steny – na stierkach so štruktúrou či už jemnejšou alebo hrubšou vynikne menej odrenín alebo rýh, ktoré sa v každom interiéri časom vyskytnú. Na rozdiel od hladkých sa volia často do rustikálnejších interiérov, kde je ideálne nechať štruktúru vyniknúť.

Náš Tip: Zaujímavá môže byť aj kombinácia hladkých a štruktúrovaných stierok

Vnútorné stierky

Príprava podkladu pred stierkovaním

Pred nanášaním stierky je potrebné zo steny odstrániť všetky staré nátery, tapety a nálepky. Steny by mali byť pred stierkovaním čisté a podklad je vhodné upraviť pomocou prípravkov na steny, ktoré eliminujú vplyv znečistenia (napr. cigaretový dym, plesne, olejové škvrny, atď.). Na stenu, ktorá je zbavená starého náteru odporúčame naniesť penetračný náter, ktorý zvýši priľnavosť novej stierky.

Stierky sa môžu nanášať na rôzne podklady či už priamo na betónové steny (očistené staré panelákové steny), ale aj sadrokartón, vápennocementové omietky, vápenné omietky. Pred začatím prác je dôležité venovať pozornosť otázke, na aký podklad sa stierka bude nanášať, aby ste správne vybrali materiál, pripravili podklad pred nanášaním samotnej stierky a predišli tak neskorším problémom.

Samostatnou kapitolou je stierkovanie sanačných omietok pri riešení vlhkého a zasoleného muriva vhodným sanačným systémom.

Ako stierku nanášať?

Pri väčšine stierok je možnosť ručného nanášania, ale niektoré je možné nanášať aj strojovo. Rozhodnutie závisí od vašich skúseností pri svojpomocnej realizácii stierok alebo od šikovných rúk vašich majstrov, použitého náradia a strojov.

Oprava prasklín: Čo robiť s popraskanou stenou?

Každá stavba rokmi pracuje. Za popraskané steny však môže byť zodpovedné aj trieskanie dverami a na stenách sa sem tam trhliny objavia. Pri trhlinách väčších ako 5 mm odporúčame použiť renovačnú stierku Baumit MultiWhite. Stierka je určená na renováciu a vyrovnávanie stien s vložením výstužnej sieťky, ale aj pre celoplošné stierkovanie fasád. 

Stena s trhlinami

Výhodou je jednoduché spracovanie. Pri dvojvrstvovom spracovaní je možné povrch stierky s jemnou štruktúrou finálne zahladiť a následne ju pretrieť náterom, interiérovou alebo fasádnou farbou.

Hladké steny

Krásne hladké steny dosiahnete s prírodnou vápennou stierkou Baumit KlimaFino alebo KlimaFinish a to dokonca bez brúsenia. Okrem vysokej paropriepustnosti stierky optimálne regulujú vnútornú klímu a znižujú obsah škodlivín v interiéri. Hladený a gletovaný povrch dosiahnete aj so sadrovou omietkou, ktorá má veľkosť zrna do 0,6 mm. 

Hladké steny

Jednoduché riešenia

Pre jednoduchšie spracovanie odporúčame použiť hladkú stierku Baumit KlimaFinish alebo stierku so štruktúrou Baumit KlimaDekor. Stierky sú už zamiešané vo vedre a pripravené na použitie. Ďalšou veľkou výhodou je možnosť dodania stierky vo vybranom farebnom odtieni. Ušetrí sa tak čas na finálne premaľovanie farbou.

Pracovný postup stierkovania

Čo budeme potrebovať

Vnútornú stierku Baumit KlimaFino, stavebné vedro, vodu, elektrické miešadlo s nízkymi otáčkami, antikorové hladidlo.

1. Odstránenie starých náterov

Pomocou špachtle odstránime staré a odlupujúce sa tapety a nátery, nesúdržný a oddeľujúci sa podklad. Fólie, nálepky môžeme odstrániť odlepením, oškrabaním alebo použitím špeciálnych prípravkov. Veľmi dôležité je odstránenie lepidla z podkladu. 

Odstránenie náteru

2. Príprava podkladu

Podklad dôkladne skontrolujeme. Úpravy ako zjednotenie nasiakavosti, ošetrenie kriedujúceho podkladu a podobne je potrebné zrealizovať vhodným produktom ešte pred nanesením stierky. Ak je potrebné vyplniť drážky, trhliny alebo nerovnosti, vyrovnáme ich pomocou vhodnej stierky, napríklad Baumit KlimaPerla, Baumit MultiRenova s vložením sklotextilnej mriežky. Nanesené stierky necháme vyschnúť. Technologické prestávky nájdete v jednotlivých technických listoch, ale zrenie stierky trvá cca 3 až 5 dní.

Príprava podkladu

3. Miešanie stierkovej hmoty

Obsah vreca Baumit KlimaFino vsypeme do 8 l čistej vody a necháme odstáť 5 až 10 minút. Následne rozmiešame pomocou elektrického miešadla s nízkymi otáčkami na hladkú krémovú hmotu bez hrudiek.

Miešanie

4a. Ručné nanášanie

Prvú vrstvu hladkej stierky Baumit KlimaFino nanášame antikorovým hladidlom, stiahneme a necháme zavädnúť cca 4 až 6 hodín v závislosti od klimatických podmienok*. Následne nanesieme druhú vrstvu stierky redšej konzistencie a povrch jemne vyhladíme. Stierku nanášať v hrúbke 1 až 3 mm (optimálne 2 - 3 mm). 

Stierkovanie stropu

*Platí pre teplotu 20 °C a relatívnu vzdušnú vlhkosť ≤ 60 %. Nižšie teploty a vyššia vzdušná vlhkosť technologické
prestávky výrazne predlžujú.

4b. Strojové nanášanie

Stierku Baumit KlimaFino je možné nanášať aj strojovo. Zamiešanú stierku nastriekame na podklad vhodným omietacím zariadením (napr. Strobl Strobot 401 S, PFT Ritmo, PFT Swing, PFT N2 a pod.), stiahneme antikorovým hladidlom a necháme zavädnúť. Po zavädnutí, cca  4 až 6 hodín natiahneme ešte jednu vrstvu vápennej stierky redšej konzistencie a jemne vyhladíme (pri vyhladzovaní nepridávať vodu).

5. Pre ešte hladší povrch

Povrch nanesenej stierky nie je potrebné brúsiť. V prípade malých korekcií, pre ešte hladší povrch, je ale možné povrch stierky jemne prebrúsiť brúsnym papierom.

6. Finálny náter

Na vyschnutý povrch stierky nanesieme finálnu interiérovú farbu. Pre lepší účinok vápennej stierky odporúčame farby na vápennej alebo silikátovej báze, napr. Baumit KlimaColor.

Maľovanie interiéru

Okrem stierky dosiahnete hladený alebo gletovaný povrch aj s omietkou Baumit UnoGold, ktorá má zrnitosť do 0,6 mm. Patrí medzi univerzálne sadrové omietky do interiérov a je vhodná na ručné spracovanie. Využiť ju môžete vo všetkých obytných priestoroch, ale aj v miestnostiach, kde je prirodzene vyššia vlhkosť, napríklad v kuchyni či v kúpeľni.  

Vytvorte si domov po akom túžite. V prípade otázok môžete kontaktovať naše Technické poradenstvo, kde vám radi odpovedia na ďalšie otázky ohľadom stierkovania vašich stien.

Baumit stierky

Koľko stojí stierkovanie?

Neviete koľko materiálu budete potrebovať a s akou cenou môžete rátať v stavebninách? Vytvorte si predbežnú cenovú kalkuláciu a zistite orientačnú spotrebu materiálu a ceny vďaka Baumit Kalkulátoru.