Stierkovanie stien: Postup ako na to
star_border

Stierkovanie: pracovný postup pre dokonale hladké steny

Základom pekného a príjemného bývania sú detaily, ku ktorým patria aj hladké steny bez prasklín. Na stierkovanie zväčša prichádza reč pri starších bytoch a rodinných domoch, ktoré majú nerovné, popraskané steny s množstvom starých náterov. V tomto prípade je potrebné pred maľovaním starý náter odstrániť a povrch vyrovnať. Práve vtedy na rad príde stierkovanie, ktoré premení vaše steny na krásny rovný povrch bez nedokonalostí.

Na stierkovanie je potrebná trpezlivosť a zmysel pre detail. Pri troche odhodlania to však zvládnete aj svojpomocne. Kľúčový je výber správneho náradia a materiálov na stierkovanie. Netreba zabúdať ani na dodržanie pracovného postupu. Prejdite si s nami možnosti stierkovania stien. Či už si steny budete stierkovať sami svojpomocne alebo si zavoláte šikovných majstrov, budete mať predstavu o materiáloch alebo o pracovnom postupe stierkovania.

Ako začať so stierkovaním stien?

Či už si steny budete stierkovať sám alebo vám ich prestierkuje šikovný majster, dôležité je zobrať do úvahy aktuálny stav stien a zodpovedať si ešte pred samotným stierkovaním zopár otázok.

Príprava podkladu pred stierkovaním

Pred nanášaním stierky je potrebné zo steny odstrániť všetky staré nátery, tapety a nálepky. Steny by mali byť pred stierkovaním čisté a podklad je vhodné upraviť pomocou prípravkov na steny, ktoré eliminujú vplyv znečistenia (napr. cigaretový dym, plesne, olejové škvrny, atď.). Na stenu, ktorá je zbavená starého náteru odporúčame naniesť penetračný náter, ktorý zvýši priľnavosť novej stierky.

Stierky sa môžu nanášať na rôzne podklady či už priamo na betónové steny (očistené staré panelákové steny), ale aj sadrokartón, vápennocementové omietky, vápenné omietky. Pred začatím prác je dôležité venovať pozornosť otázke, na aký podklad sa stierka bude nanášať, aby ste správne vybrali materiál, pripravili podklad pred nanášaním samotnej stierky a predišli tak neskorším problémom.

Samostatnou kapitolou je stierkovanie sanačných omietok pri riešení vlhkého a zasoleného muriva vhodným sanačným systémom.

Oprava trhlín: Čo robiť s popraskanou stenou?

Každá stavba rokmi pracuje. Nájsť dom, kde nenájdete ani jednu trhlinu je takmer nemožné. V prvom rade je  potrebné zistiť o aký typ trhlín ide (aktívna, pasívna) a ich veľkosť. Vo väčšine prípadov ide o pasívne vlásočnicové trhliny ≤ 0,2mm. 

Drobné povrchové mikrotrhlinky opravíte veľmi jednoducho pomocou penetračných náterov. Môžete zvoliť penetračný náter Baumit PremiumPrimer, ktorý prekrýva vlásočnicové trhliny do šírky 0,3 mm alebo základný náter Baumit FillPrimer obohatený vláknami vhodný pre vlásočnicové trhliny až do šírky 0,5 mm. Následne stačí povrch iba premaľovať.

Na stenách sa však sem tam stretávame aj s väčšími trhlinami. Vtedy príde na rad celoplošné stierkovanie stien. Veľmi dobrou voľbou je použiť renovačnú stierku Baumit MultiWhite. Stierka je určená na renováciu a vyrovnávanie stien s vložením výstužnej sieťky, ale aj pre celoplošné stierkovanie fasád. Výhodou je jednoduché spracovanie, stierka je obohatená o výstužné vlákna. Pri dvojvrstvovom spracovaní je možné povrch stierky finálne zahladiť čím vznikne povrch s jemnou štruktúrou, ktorý následne môžete pretrieť interiérovou farbou Baumit Ionit Color alebo Baumit KlimaColor. 

Hladké alebo štruktúrované steny?

Každá zo stierok má svoje výhody i špecifiká:

  • Hladké steny – ak budú na stenách použité napríklad tapety, nálepky na stenu, tabuľové fólie alebo budú namaľované dekoratívnou lazúrou, je vhodné voliť stierky, ktorých výsledný povrch bude hladký. Taktiež sa hladký povrch stien volí do väčšiny minimalisticky a moderne pôsobiacich interiérov, kde hladký povrch nenarúša dizajn interiéru.
  • Štruktúrované steny – na stierkach so štruktúrou či už jemnejšou alebo hrubšou vynikne menej odrenín alebo rýh, ktoré sa v každom interiéri časom vyskytnú. Na rozdiel od hladkých sa volia často do rustikálnejších interiérov, kde je ideálne nechať štruktúru vyniknúť.

Náš Tip: Zaujímavá môže byť aj kombinácia hladkých a štruktúrovaných stierok

Hladké steny

Krásne hladké steny sú túžbou nie jedného majiteľa domu. Pôsobia minimalisticky, moderne a čisto. Niekomu vyhovuje, že sa drobnejšie nárazy jednoduchšie opravujú v porovnaní so štruktúrovanými stenami.  Doprajte vašim stenám dokonale hladký povrch. 

Vyberte si jednu z našich Baumit produktových rád, vďaka ktorým docielite vo vašom interiéri hladké steny: 

Baumit Ionit

Krásne hladké steny dosiahnete interiérovými stierkami Baumit Ionit Fino alebo pastéznou stierkou Baumit Ionit Finish, ktoré okrem hladkých stien majú schopnosť aktívne regulovať vlhkosť vnútorného vzduchu. Sú veľmi vhodné na celoplošné stierkovanie, lokálne opravy a vypĺňanie škár. Ideálne je ich skombinovať s interiérovou farbou Baumit Ionit Color čím vznikne systém zlepšujúci kvalitu vnútorného vzduchu a je ideálnym riešením pre alergikov. 

Baumit Klima

Hladké gletované steny dosiahnete aj s vápennou stierkou Baumit KlimaFino, ktorá je vysoko paropriepustná a vďaka jej výborným vlastnostiam optimálne reguluje vnútornú klímu.

Baumit Fino & Finish - Novinka!  

  • Bez trhlín
  • Bez zmrašťovania
  • Jednoduché nanášanie
  • Ľahké brúsenie
  • Dokonalý povrch
  • Insert content

Toto sú vlastnosti novej produktovej rady Fino & Finish, ktorú vám prinášame. Našou univerzálnou sadrovou stierkou Baumit FinoFill vytvoríte hladký povrch na vašich stenách. Je obzvlášť vhodná na vyrovnávanie betónových povrchov, omietok alebo pórobetónu. Aj keď ide o stierku môžete ju použiť až do hrúbky 30mm. Následne ako konečnú povrchovú úpravu môžete použiť Baumit FinoBello extra jemnú sadrovú stierku, ktorá ulahodí každému majiteľovi žiadúcemu po dokonalo hladkých interiérových stenách. Použiť ju možno aj na sadrokartóne.

Rovnako pre dokonalo hladký povrch stien môžete použiť Baumit FinishExpert, pastéznu stierku prémiovej kvality do hrúbky 3 mm, naviac s inovatívnym Easy Drop efektom. Vhodným podkladom sú bežné omietky, betón či sadrokartón. Pre tieto typy podkladov je určená aj pastézna stierka vysokej kvality Baumit FinishSuperior, ktorá je vhodná pre hrúbky do 2 mm.  

Štruktúrované steny

Chcete dopriať vašim stenám kombináciu hladkých stien a štruktúry? Vyberte si jednu z našich stierok, ktoré dodajú vašim stenám štruktúru a inakosť.

Baumit KlimaDekor je dekoratívna vápenná štruktúrovaná omietka, pripravená vo vedierku na priame nanášanie, dodávaná vo vami vybranom farebnom odtieni v troch rôznych zrnitostiach (1, 1,5 a 2 mm). 

Baumit KlimaPerla dá vašim stenám jemnú zahladenú štruktúru a navyše je vysoko paropriepustná a prispieva k zlepšeniu vnútornej klímy.  

Baumit Perla Interior je rokmi overená klasika, ktorú mnohí z vás poznajú ako Feinputz Innen dodá vašim stenám jemnú štruktúru. Je vhodná na vápennocementové a tepelnoizolačné omietky v interiéri.

Baumit Perla Maxima okrem extra bielej farby má rovnako jemnú štruktúru, ktorá je vhodná aj ako systém v kombinácii s C1 lepidlom a sklotextilnou mriežkou na presne vymurované pórobetónové murovacie prvky. 

Zaujímavým riešením môže byť použitie našej kreatívnej omietky Baumit CreativTop, ktorá vám ponúka veľké množstvo zaujímavých stvárnení vašich stien napr. v predsieni, chodbách či vstupných halách. 

Vytvorte si domov po akom túžite

Váš domov je vašim kúskom sveta. Trávite v ňom čas s rodinou, priateľmi či štvornohým miláčikom. Či už sa chystáte stierkovať staré steny alebo ste si rozmysleli štruktúru stien v novostavbe, s tými správnymi produktami bude váš domov presne podľa vašich predstáv. 

Nemáte predstavu o cenách našich produktov?
Vyskúšajte náš kalkulátor, kde nájdete naše produkty a spravte si predbežnú kalkuláciu. 

Hladké steny s Baumit Ionit Fino 

Mať krásne hladké steny nie je nemožné. Pozrite si náš jednoduchý postup pre krásne hladké steny s interiérovou stierkou Baumit Ionit Fino, ktorá sa reguluje vlhkosť vnútorného vzduchu a spolu s interiérovou farbou Baumit Ionit Color, ktorá zlepšuje kvalitu vnútorného vzduchu vďaka vzdušným iónom. 

Pracovný postup stierkovania hladkých stien (Baumit Ionit Fino)

1. Pripravíme si základný náter na vyrovnanie nasiakavosti Baumit MultiPrimer premiešaním alebo potrepaním nádoby. Nalejeme do vedra a pridáme čistú vodu v pomere odporúčanom v technickom liste. 

2. Pripravený a zriedený základný náter Baumit MultiPrimer nanesieme na stenu pomocou maliarskej štetky alebo valčeka. 

3. Obsah celého vreca stierky Baumit Ionit Fino pomaly nasypeme do vedra s čistou vodou (9,5 – 10,5 l). Necháme 2 min postáť a následne rozmiešame ručne alebo pomocou elektrického miešadla s nízkymi otáčkami na bezhrudkovú zmes krémovej konzistencie. 

4. Prvú vrstvu interiérovej stierky Baumit Ionit Fino nanášame na stenu pomocou antikorového hladidla. 

5. Nanesenú prvú vrstvu necháme vyzrieť 4 až 8 hod. 

6. Na  vyzretej prvej vrstve stierky Baumit Ionit Fino odstránime prípadné nerovnosti pomocou antikorovej špachtle alebo hladidla.  

7. Rovnomerne v tenkej vrstve nanesieme druhú vrstvu stierky Baumit Ionit Fino. 

8. Povrch vyhladíme pomocou antikorového hladidla. 

9. Vyzretý povrch stierky Baumit Ionit Fino prebrúsime jemným brúsnym papierom pre dosiahnutie krásneho hladkého povrchu. 

10. Profesionálne vyrovnanie dosiahneme pomocou elektrickej brúsky na omietky a stierky. 

11. Po brúsení pozametáme čistou mäkkou metličkou nadbytočný prach zo stien.

Pre správne fungovanie Baumit Ionit systému odporúčame naniesť na stierku Baumit Ionit Fino interiérovú farbu Baumit Ionit Color, ktorú si môžete vybrať v 66 farebných odtieňoch z nášho vzorkovníka, resp. môžete využiť našu aplikáciu Baumit Ionit Painter a vyskúšať jeden z odtieňov na vašej stene. 

Nemáte predstavu o cenách našich produktov?
Vyskúšajte náš kalkulátor, kde nájdete naše produkty a spravte si predbežnú kalkuláciu. 

Hladké steny s Baumit Ionit Finish 

Majte krásne hladké steny s našou pastéznou prírodne bielou minerálnou stierkou Baumit Ionit Finish pripravenou na okamžité použitie. Výhodou je aj ručné nanášanie alebo nanášanie striekaním Airless. Pozrite si náš jednoduchý postup pre krásne hladké steny so stierkou, ktorá aktívne reguluje vlhkosť vnútorného vzduchu a spolu s interiérovou farbou Baumit Ionit Color, ktorá  zlepšuje kvalitu vnútorného vzduchu vďaka vzdušným iónom. 

Pracovný postup stierkovania hladkých stien (Baumit Ionit Finish)

Príprava podkladu pri ručnom a strojom spracovaní je rovnaká. 

1. Pripravíme si základný náter na vyrovnanie nasiakavosti Baumit MultiPrimer premiešaním alebo potrepaním nádoby. Nalejeme do vedra a pridáme čistú vodu v pomere odporúčanom v technickom liste.

2. Pripravený a zriedený základný náter Baumit MultiPrimer nanesieme na stenu pomocou maliarskej štetky alebo valčeka.

Ručné spracovanie

3. Pastéznu interiérovú stierku Baumit Ionit Finish premiešame pomocou elektrického miešadla s nízkymi otáčkami. 

4. Prvú vrstvu interiérovej stierky Baumit Ionit Finish nanášame na stenu pomocou antikorového hladidla.

5. Vrstvu vyhladíme pomocou antikorovej stierky. 

6. Prvú vrstvu Baumit Ionit Finish necháme vyzrieť min. 12 hod v závislosti od teploty a relatívnej vlhkosti vzduchu. 

7. Na  vyzretej prvej vrstve stierky Baumit Ionit Finish odstránime prípadné nerovnosti pomocou antikorovej špachtle alebo hladidla.

8. Rovnomerne v tenkej vrstve nanesieme druhú vrstvu stierky Baumit Ionit Finish.

9. Povrch vyhladíme pomocou antikorového hladidla a necháme vyzrieť. 

10. Vyzretý povrch stierky Baumit Ionit Finish prebrúsime jemným brúsnym papierom pre dosiahnutie krásneho hladkého povrchu.

11. Profesionálne vyrovnanie dosiahneme pomocou elektrickej brúsky na omietky a stierky.

12. Po brúsení pozametáme čistou mäkkou metličkou nadbytočný prach zo stien.

Strojové spracovanie 

 2. Pastéznu interiérovú stierku Baumit Ionit Finish premiešame pomocou elektrického miešadla s nízkymi otáčkami. 

3. Stierku Baumit Ionit Finish nanesieme strojovo striekacím zariadením Airless.  

4. Následne po nastriekaní rovnomerne vyhladíme povrch pomocou antikorového hladidla.  

5. Prvú vrstvu Baumit Ionit Finish necháme vyzrieť min. 12 hod v závislosti od teploty a relatívnej vlhkosti vzduchu.

6. Na  vyzretej prvej vrstve stierky Baumit Ionit Finish odstránime prípadné nerovnosti pomocou antikorovej špachtle alebo hladidla.

7. Striekaním nanesieme druhú vrstvu stierky Baumit Ionit Finish.

8. Nastriekanú stierku Baumit Ionit Finish rovnomerne v tenkej vrstve vyhladíme pomocou antikorového hladidla a necháme vyzrieť.

9. Vyzretý povrch stierky Baumit Ionit Finish prebrúsime jemným brúsnym papierom pre dosiahnutie krásneho hladkého povrchu.

10. Profesionálne vyrovnanie dosiahneme pomocou elektrickej brúsky na omietky a stierky.

11. Vyzretý povrch stierky Baumit Ionit Finish prebrúsime jemným brúsnym papierom pre dosiahnutie krásneho hladkého povrchu.

Pre správne fungovanie Baumit Ionit systému odporúčame naniesť na stierku Baumit Ionit Finish interiérovú farbu Baumit Ionit Color, ktorú si môžete vybrať v 66 farebných odtieňoch z nášho vzorkovníka, resp. môžete využiť našu aplikáciu Baumit Ionit Painter a vyskúšať jeden z odtieňov na vašej stene.

Nemáte predstavu o cenách našich produktov?
Vyskúšajte náš kalkulátor, kde nájdete naše produkty a spravte si predbežnú kalkuláciu. 

Hladké steny s Baumit KlimaFino 

Vyberte si pre zhotovenie hladkých stien vo vašom interiéri prírodne bielu vápennú stierku Baumit KlimaFino, ktorá optimálne reguluje vnútornú klímu a znižuje obsah škodlivín v interiéri. Pozrite si náš jednoduchý postup. 

Príprava podkladu

Podklad dôkladne skontrolujeme. Kriedujúce a ľahko pieskujúce podklady alebo úpravy na zjednotenie nasiakavosti je potrebné zrealizovať vhodným prípravkom ešte pred nanesením stierky. Vhodné je použiť základný náter Baumit MultiPrimer alebo Baumit EasyPrimer. Ak je potrebné vyplniť drážky, trhliny alebo nerovnosti, vyrovnáme ich nanesením vhodnej stierky napr. Baumit KlimaPerla alebo Baumit MultiRenova s vložením sklotextilnej mriežky. 

Dôležité je dodržiavanie technologických prestávok, ktoré sú uvedené v technických listoch jednotlivých produktov. 

1. Obsah celého vreca stierky Baumit KlimaFino pomaly nasypeme do vedra s čistou vodou (8 l)

Necháme 5 až 10 min postáť a následne rozmiešame pomocou elektrického miešadla s nízkymi otáčkami na bezhrudkovú zmes krémovej konzistencie.

2a. Ručné nanášanie: Prvú vrstvu hladkej stierky Baumit KlimaFino nanášame v tenkej vrstve pomocou antikorového hladidla, stiahneme a necháme zavädnúť cca 4 až 6 hodín v závislosti od klimatických podmienok(viď. Technický list výrobku). Následne nanesieme druhú vrstvu stierky redšej konzistencie a povrch jemne vyhladíme. Stierku nanášať v hrúbke 1 až 3 mm (optimálna hrúbka je 2-3 mm).

2b. Strojové nanášanie: Zamiešanú stierku Baumit KlimaFino nastriekame na podklad vhodným omietacím zariadením, stiahneme antikorovým hladidlom a necháme zavädnúť. Po zavädnutí, cca 4 až 6 hodín nanesieme ešte jednu vrstvu vápennej stierky redšej konzistencie a jemne vyhladíme (pri vyhladzovaní nepridávať vodu).

Tip: Povrch nanesenej stierky nie je potrebné brúsiť. V prípade malých korekcií, pre ešte hladší povrch je možné stierku jemne prebrúsiť brúsnym papierom. 

3. Na vyzretý povrch stierky Baumit KlimaFino nanesieme interiérovú farbu Baumit KlimaColor. Pre lepší účinok vápennej stierky odporúčame nanášať interiérové farby na vápennej a silikátovej báze. 

Neviete koľko vás budú stáť hladké steny u vás doma?
Spravte si predbežný rozpočet v našom kalkulátore.