Find the perfect color for your facade
Get the appPre odborníka je kladenie dlažby hračka, no začiatočníka môže celý proces poriadne potrápiť. Ak však nezanedbáte prípravu, máte za sebou polovicu úspechu. Na samotné kladenie dlažby treba okrem kvalitných materiálov aj trpezlivosť a dobré oko. Škárovanie je čerešnička na torte, ktorá dotvára celkový dojem. Naučte sa s nami, ako položiť dlažbu aj bez profesionála.
Rýchlotuhnúca vyrovnávacia malta pod dlažbu, pre hrúbku 2 - 30 mm.
Spádový betón
Betón na vytvorenie spádovej poterovej vrstvy. Hrúbka 10 - 40 mm.
Cementové lepidlo pre rôzne typy obkladov, trieda C2TE.
Univerzálne cementové lepidlo (C1) pre bežné obklady aj pórobetón.
Na škárovanie obkladu a dlažby. Rôzne odtiene, šírka škáry 1 - 8 mm.
Silikónový tmel v 24 farebných odtieňoch a aj ako transparentný.
Dvakrát meraj a raz rež, je pri kladení dlažby zlatým pravidlom. Najprv si načrtnite miestnosť, do ktorej idete dlažbu položiť. Takisto zvážte jej rozloženie. To by malo korešpondovať s inými miestnosťami, v ktorých už dlažbu máte.
Potrebujete miestnosť predĺžiť alebo zosvetliť? Myslite na to už pri samotnom výbere dlaždíc. Dlažbu zabalenú v balíkoch si dobre prezrite, aby ste vytvorili jednoliaty dizajn. Ak sú na nej vzory, vopred si určite, ako ich budete klásť. Nič nie je horšie, ako mať na očiach zle položenú kachličku ešte niekoľko rokov po rekonštrukcii.
Náš tip: Ak kladiete dlažbu vo vnútorných priestoroch, vypnite kúrenie.
Kvalitný podklad je prvým kľúčom k úspechu. Obklad alebo dlažbu môžete lepiť na všetky bežné suché podklady ako betón, potery, omietky, sadrokartón. Nové omietky stačí nahrubo stiahnuť do roviny a nechať zaschnúť. So špeciálnym penetračným náterom môžete nalepiť aj nový obklad na starý.
Pred kladením dlažby zabezpečte, aby bol povrch bez puklín a iných poškodení. Pomocou vodováhy skontrolujte, či je rovný a následne ho očistite od prachu a iných nečistôt.
Ak vodováha odhalila výraznejšie nedostatky, povrch môžete vyrovnať samonivelizačnou stierkou alebo vyrovnávacou maltou s rýchlym tuhnutím Baumacol Preciso Speed, ktorú môžete použiť aj na vytvorenie spádovej vrstvy v hrúbke od 2 do 30 mm. Pre väčšie hrúbky a vyspádovanie môžete použiť betón vystužený vláknami Baumit FlexBeton.
Náš tip: Na izolovanie proti vode, napríklad sprchové kúty použite izolačný náter alebo stierku. Na lokálne vyrovnanie nerovnosí do 1 cm môžete použiť lepidlo Baumacol FlexUni Gel. V jednom kroku tak vyrovnáte podklad a zároveň nalepíte dlažbu.
Nerovnosti sú vyrovnané, teraz prichádza na rad penetračný náter. Ten zaistí lepšiu priľnavosť lepidla. Vhodným produktom je napríklad univerzálny Baumit Grund. Pozorne si pred použitím prečítajte odporúčania uvedené na obale. Hľadajte najmä údaj o dobe schnutia. Väčšinou treba počkať cca 60 minút, aby penetrácia úplne vyschla, no vždy si to radšej skontrolujte.
Tip na článok: Na čo slúži penetračný náter? Ako a kedy ho použiť?
Najprv si namiešajte lepidlo na dlažbu podľa návodu. Potom ho naneste na podklad pomocou stierky so zubami ako na podlahu, tak i na samotnú dlaždicu. Veľkosť zubovej stierky závisí od rozmerov použitej dlažby alebo obkladu. Na väčšie obkladové prvky použite hladidlo s väčšími zubami, napr. pre dlaždicu s rozmerom 300 x 300 použite hladidlo s 8 mm zubami.
Lepidlo na podklad nedávajte hneď na celú plochu, ale len tam, kde plánujete začať s kladením dlažby, a postupne pridávajte. Lepidlo naneste nielen na podklad, kde položíte obkladový prvok, ale aj s miernym presahom. Snažte sa však, aby ste ho všade naniesli v rovnakej hrúbke (nanášanie pomocou hladidla pod uhlom približne 45 stupňov).
Ak máte lepidlo správne rozotreté, môžete sa pustiť do kladenia dlažby. Odporúčame vám nezačínať príliš pri krajoch a tiež myslieť na dilatačnú škáru. Medzi jednotlivé kusy položenej dlažby nezabudnite aplikovať dištančné krížiky. Poruke majte po celý čas aj vodováhu a priebežne kontrolujte, či kladiete rovno.
Na niektoré miesta bude treba dlaždice narezať. To môžete spraviť pomocou rezačky na dlažbu. Pozor však na množstvo malých odrezkov, nevyzerajú príliš esteticky.
Náš tip: Kladiete dlažbu pod zárubňu dverí? Ak je to možné, spodnú časť zárubne odrežte podľa hrúbky dlažby, no myslite aj na lepidlo.
Ak ste dlažbu úspešne položili do celej miestnosti, počkajte, pokiaľ lepidlo poriadne zaschne. Potom môžete odstrániť dištančné krížiky. Sokle je možné kúpiť spolu s dlaždicami alebo si ich vyrobiť pomocou rezačky. Následne ich rovnako ako dlažbu prilepte na stenu. Medzi soklom a dlažbou vynechajte dilatačnú medzeru, ktorú po zaškárovaní vyplníte silikónovým tmelom.
Vyschnutú podlahu si dôkladne prezrite a vyškrabte lepidlo, ktoré sa mohlo dostať medzi dlaždice. Potom aplikujte škárovaciu hmotu. Postup, ako ju zarobiť, nájdete na obale produktu. Zarobenú škárovaciu hmotu diagonálne vtlačte do škár pomocou gumenej stierky. Na dlaždiciach by ste mali nechať minimum produktu. Týmto spôsobom zaškárujte aj zvislé škáry na sokli. Zvyšky škárovacej hmoty zotrite z dlažby gumenou stierkou. Dlažbu je možné umyť po cca 5 až 15 minútach čistou vodou a mäkkou špongiou. Špongiu pri každom umytí dobre vyžmýkajte.
Posledným krokom v procese, ako položiť dlažbu, je silikónovanie škár medzi spojmi. Ak škárujete dlažbu v kúpeľni, sanitárny silikón naneste na spoje medzi podlahou a stenou či vaňou a umývadlom. Ak použijete hladidlo na škáry, vytvoríte pekný, jednoliaty efekt.
Náš tip: Po nanesení silikónového tmelu do škáry postriekajte povrch jemne jarovou vodou a silikón zahlaďte. Tak zabránite nalepeniu silikónu na obklad či dlažbu.
Inšpirujte sa našimi radami a vyskúšajte si aj vy, ako položiť dlažbu. Dôležité je investovať do kvalitných produktov, ktoré zabezpečia vysokú trvácnosť a odolnosť hotovej podlahy.
Plánujete rekonštrukciu kúpeľne? Keďže ide o špecifické prostredie, je nutné vybrať špeciálne produkty s funkciou hydroizolácie proti vode. Prečítajte si viac o lepení obkladu v kúpeľni.