Find the perfect color for your facade
Get the appStaré obkladačky v kúpeľni či kuchyni nemusia hneď znamenať veľkú rekonštrukciu. Namiesto dlhej prerábky zvoľte šetrnejšie a rýchlejšie riešenie – ich prekrytie. Prečítajte si náš článok a zistite, kedy je vhodné zvážiť zakrytie starých obkladačiek a ako to urobiť.
Zdroj: Freepik.com
Zakrytie starých obkladačiek je skvelým riešením, ak sú stále pevné a dobre držia, no ich vzhľad už nevyhovuje vašim predstavám. Tento jednoduchý zásah vám umožní rýchlo a cenovo výhodne zmeniť vzhľad interiéru – bez nutnosti zdĺhavej rekonštrukcie. Je dôležité poznamenať, že toto riešenie je určené výlučne na použitie v interiéroch. V exteriéri je nevyhnutné obklady a dlažby vždy odstrániť.
Na druhej strane, ak sú obkladačky poškodené, popraskané alebo uvoľnené, prípadne sa na nich vyskytujú vážnejšie problémy, ako je pleseň, je potrebné ich kompletné odstránenie.
Skontrolujte, či obkladačky nie sú prasknuté, uvoľnené alebo inak poškodené. V prípade, že sú, opravte ich alebo úplne odstráňte. Ak sa na povrchu obkladačiek
Rozhodnite sa, aký typ materiálu chcete použiť na zakrytie obkladačiek (nové obklady či farbu). Zvážte ich vlastnosti, trvanlivosť, údržbu a vzhľad. Premyslite si tiež, ako nový povrch zapadne do celkového štýlu miestnosti.
Pred aplikáciou nového povrchu obkladu je nevyhnutné dôkladne vyčistiť a odmastiť staré obkladačky, aby sa zabezpečila dobrá priľnavosť nového materiálu.
Pred začiatkom práce zakryte nábytok, podlahy a iné povrchy ochrannou fóliou a lepiacou páskou, aby ste ich ochránili pred prachom a nečistotami.
Potrebný materiál:
izolačný náter (Baumit Baumacol Proof) alebo stierka (Baumit Baumacol Protect)
penetračný náter (Baumit Grund alebo Baumit SuperPrimer)
lepidlo (Baumit Baumacol FlexTreme alebo Baumit Baumacol FlexTop)
Škárovacia hmota Baumit Baumacol Premium Fuge
Silikónový tmel Baumit Baumacol Silikon
čistá voda a čistiace prostriedky
Potrebné nástroje:
brúsny papier, alt. brúska
maliarske valčeky a nerezová stierka
nerezové zubové hladidlo
hladidlo na škárovanie
elektrické miešadlo
pištoľ na silikón
nádoba na miešanie
vedierko
ochranné fólie
vysávač, metla s metličkou
špongia
1. Na začiatku sa uistite, že sú staré obkladačky čisté a suché. Ak na ich povrchu nájdete mastné škvrny, očistite ich pomocou vhodného čistiaceho prostriedku a nechajte uschnúť. Potom obklad jemne prebrúste brúsnym papierom. V prípade glazovaných obkladov je potrebné obrúsiť glazúru brúskou, potom povrch povysávajte a zbavte prachu.
2. Podklad ošetrite penetračným náterom, ktorý nanášajte maliarskym valčekom rovnomerne a bez prerušenia. Na nasiakavé povrchy použite penetračný náter Baumit Grund, na nenasiakavé povrchy a pri zbrúsených glazovaných obkladoch je zase vhodný Baumit SuperPrimer.
3. Ak bude podklad vystavený vode, je potrebné aplikovať aj izolačnú vrstvu. Ak je povrch pôvodného obkladu hladký, naneste naň dve vrstvy vodonepriepustného náteru Baumit Baumacol Proof a nechajte uschnúť. Pri malých nerovnostiach, ako sú preliačiny alebo trhliny, môžete použiť izolačnú stierku Baumit. Do rohov, či prestupov armatúr nezabudnite vložiť Baumit Tesniacu pásku.
4. Keď je podklad pripravený, môžete prejsť k lepeniu nového obkladu. Lepte ho iba flexibilným lepidlom Baumit Baumacol FlexTreme alebo Baumit Baumacol FlexTop. Lepidlo pripravte podľa pokynov v technickom liste produktu. Pri lepení obkladu na obklad nepoužívajte obklady väčšie ako 300 x 300 milimetrov s maximálnou šírkou škáry 3 – 4 milimetre. Lepenie začnite vždy od spodnej časti steny. Pre lepšiu prídržnosť naneste lepidlo pomocou zubového hladidla nielen na podklad, ale aj na spodnú stranu nového obkladu. Po nalepení ho nechajte dostatočne zaschnúť, pričom čas tuhnutia závisí od typu lepidla.
5. Po zaschnutí lepidla sa môžete pustiť do škárovania obkladu pomocou Baumit Baumacol PremiumFuge. Pripravenú škárovaciu zmes naneste do škár diagonálne pomocou hladidla alebo stierky. Potom počkajte približne 15 minút, kým hmota vyschne, a následne pomocou špongie nadbytočný materiál umyte. Na záver vyplňte kúty a spoje medzi obkladom a inými materiálmi silikónovým tmelom Baumit Baumacol Silikon.
Zdroj: Freepik
Potrebné nástroje:
čistiace prostriedky
brúsny papier, alt. elektrická brúska
vysávač, metla s metličkou
základný náter a farba na obklady a dlažby
maliarsky štetec a valček
1. Najprv dôkladne vyčistite starý obklad vhodným čistiacim prostriedkom. Potom ho jemne prebrúste, čím odstránite vrchnú vrstvu starých obkladačiek a zabezpečíte lepšiu priľnavosť farby k povrchu.
2. Po prebrúsení dôkladne pozametajte a povysávajte obklad, aby ste odstránili všetok prach, ktorý by mohol ovplyvniť aplikáciu farby.
3. Na čistý a pripravený povrch aplikujte náter, ak je potrebný základný náter, pred aplikáciou farby ho nezabudnite naniesť. Vždy dodržiavajte pokyny výrobcu farby na obklady a dlažby, aby bol výsledok čo najlepší.
Zdroj: Freepik.com
Ak sú staré obkladačky výrazne poškodené, prasknuté alebo sa oddeľujú od podkladu, najlepším riešením je ich úplné odstránenie a nalepenie nového obkladu. Poškodené obkladačky totiž neposkytujú stabilný základ pre aplikáciu novej vrstvy.
Rovnako aj v prípade, že poklopete na obklad a zaznie dutý zvuk, môže to naznačovať, že obkladačky neboli správne nalepené a je otázne či by nový obklad udržali.
Neviete, koľko vás bude stáť zakrytie starých obkladov? Neváhajte využiť náš Baumit Kalkulátor, ktorý vám pomôže nielen vypočítať spotrebu materiálu, ale aj pripraviť rozpočet.