Ideálna vlhkosť v pivnici a sanácia
star_border

Ako sa zbaviť vlhkosti v pivnici?
Sanácia krok za krokom

Vlhká pivnica je častým problémom v starých domoch. Ale aj novostavbách kde sa šetrilo na kvalitnej hydroizolácii. Prečítajte si naše rady ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

Prečo máme mokré steny v pivnici?

Najčastejšou príčinou vlhnutia stien v pivnici je vysoká hladina podzemnej vody, prúdenie podzemnej vody po nepriepustnej vrstve. Na vine môže byť ľudská činnosť, napríklad voda unikajúca z vodovodného, kanalizačného potrubia či odkvapových rúr. Vlhké pivnice sú typické pre staršie domy, kde sa ešte nemyslelo na kvalitnú hydroizoláciu, prípadne novostavby, kde sa zbytočne na hydroizolácii šetrilo.

Vlhkosť zo suterénu môže ohroziť aj obytné miestnosti

Vlhnutie stien má za následok nepríjemné vydúvanie a opadávanie omietok v pivnici, ale aj vznik plesní, či nepríjemný zápach. Pokiaľ sa vlhkosť nerieši, môže spôsobiť aj narušenie samotnej statiky muriva. Ďalším problémom je, že vlhkosť sa môže dostať z pivnice do obytných miestností, kde zodpovedá za vznik plesní, zvýšenú tvorbu mikroorganizmov, ktoré negatívne ovplyvňujú dýchacie cesty a pri dlhodobom pobyte môže časom dôjsť až k chronickým ochoreniam.

Pivnica

Náš tip: Výnimku tvoria tradičné vínne pivnice, kde vlhkosť a plesne sú priam vítané. Vlhkosť chráni drevené sudy pred nežiaducim vysúšaním a pivničná pleseň zas napomáha regulovať klímu v pivnici.

Aká je optimálna teplota a vlhkosť v pivnici? 

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Záleží na tom, na aký účel pivnicu využívate. Skladovanie zeleniny alebo vína si vyžaduje iné podmienky ako pivnica, ktorú využívate ako sklad, saunu alebo obytnú miestnosť. Teplotu v pivnici môžu výrazne ovplyvňovať aj čierne asfaltové chodníky, ktoré spôsobujú jej prehrievanie. Takto umiestnená pivnica sa stáva nepoužiteľnou pre účely skladovania potravín, ale, pokiaľ je suchá, viete ju využiť ako sklad.

Tabuľka odporúčaných hodnôt

Základné pravidlo - pivnica sa musí vetrať

Ak máte v pivnici okno - vetrajte. Najmä v letných mesiacoch môže suchý a teplý vzduch účinne odvádzať vlhkosť z problematického muriva. Je to prvé opatrenie ku ktorému by ste mali pristúpiť. Často krát vám urobí lepšiu službu ako drahý odvlhčovač. Ideálne je, ak viete v pivnici vytvoriť prievan - aktívna výmena vzduchu pomáha.

Ako začať? Najskôr odstráňte príčinu vzniku vlhkosti

Či vás trápi vysoká hladina spodnej vody alebo iný problém s vlhkosťou, treba sa zamyslieť nad jeho odstránením. Voda zo sebou nesie množstvo solí ako sú dusičnany, sírany a chloridy, ktoré poškodzujú murivo a spôsobujú opadávanie omietky alebo nepekné výkvety. Preto je potrebné aplikovať vodorovnú alebo zvislú hydroizoláciu. Toto opatrenie sa však nezaobíde bez obkopania domu, či injektáže a podrezania stavby.

Poškodené omietka

Diagnostika poškodeného muriva

Na trhu je niekoľko typov sanačných omietok. Rozhodujúce pri ich výbere je, aké množstvo solí a vlhkosti sa v podkladovom murive nachádza. Podľa toho sú rozdelené na omietky pre: 

Pred výberom sanačnej omietky je potrebné stanoviť vlhkosť v murive, ako aj množstvo vodorozpustných solí, ktoré sa stanovujú odobratím vzorky z muriva a vyhodnotením výsledkov v akreditovanom laboratóriu. Obsah vodorozpustných solí a stupeň vlhkosti muriva sú rozhodujúce parametre pre návrh sanačného omietkového systému Baumit Sanova.

Sanačné omietky dýchajú

Sanačné omietky sú vysoko porézne, paropriepustné a majú výrazne zníženú kapilárnu nasiakavosť vďaka čomu ich štruktúrou nevzlína vlhkosť a nedochádza k vysoľovaniu (vylúhovaniu vodorozpustných solí) na povrchu omietky. Vďaka vysokej pórovitosti a nízkemu faktoru difúzneho odporu dochádza k postupnému vysušovaniu muriva a tým k prijateľnej zmene vlhkosti vzduchu v interiéri.

Sanačná omietka Baumit Sanova MonoTrass je certifikovaná smernicou WTA, čo je zárukou optimálneho zloženia omietky. V kombinácii s realizáciou dodatočnej hydroizolácie objektu a použitia sanačného systému Baumit Sanova bude stavba optimálne chránená a samotná životnosť objektu bude predĺžená o niekoľko desiatok rokov.

Na čo si dať pozor pri sanácii?

V prvom rade je potrebné odstrániť nefunkčnú, vlhkosťou poškodenú omietku 0,8 až 1 m za hranicu ich viditeľného poškodenia. Dôležité je odstrániť aj použitú maltu zo škár v murive, až do hĺbky 2 cm. V prípade, že máte v murive veľký obsah síranov, odporúčame použiť ochranný náter Baumit AntiSulfat - zabráni prieniku solí do sanačnej omietky. Pred nanesením samotnej sanačnej omietky odporúčame použiť sanačný prednástrek, ktorý spojí staré murivo. Sanačný prednástrek nanášame s krytím 70 až 100 %.

Odstránenie poškodenej omietky

Návod - sanácia krok za krokom

  1. Odstráňte vlhkosťou poškodenú a zvetranú omietku až na murivo 0,8 až 1 m za hranicu ich viditeľného poškodenia. Dôležité je odstrániť aj použitú maltu zo škár medzi tehlami, až do hĺbky 2 cm.
  2. Stavebný odpad odvezte a pivnicu vetrajte.
  3. Podkladové murivo očistite, zbavte prachu a iných nečistôt. Škáry v murive je potrebné opätovne vyplniť - použite napríklad omietku Baumit Sanova S
  4. Ak je v murive vysoký obsah síranov ošetrite ho náterom Baumit AntiSulfat.
  5. Následne použite sanačný prednástrek s krytím 70 až 100 %. 
  6. Na ošetrený povrch naneste murárskou lyžicou jadrovú sanačnú omietku Baumit Sanova LSanova SSanova Uni alebo trasovú omietku WTA Baumit Sanova MonoTrass
    Povrch vyrovnajte pomocou laty do roviny a nechajte omietku vyzrieť.
  7. Ako poslednú naneste sanačnú štukovú omietku. Ak sa rozhodnete pre sanačný systém Baumit Sanova MonoTrass alebo pre omietku Sanova Uni, nanášanie štukovej omietky už nie je potrebné.
  8. Pokiaľ sa rozhodnete aj pre farebný náter, myslite na to, že musí byť paropriepustný. Ideálne je použiť fasádnu farbu Baumit Sanova Color na báze vodného skla, ktorá je vhodná pre exteriér ale aj interiér.
Baumit Sanova

Koľko materiálu potrebujeme a aká je cena sanácie?

Pokiaľ sa rozhodnete sanáciu robiť svojpomocne do hry vstupuje spotreba a cena za materiál. Ak chcete získať orientačný prehľad o spotrebe stavebného materiálu a jeho cene, použite Baumit Kalkulátor.