Find the perfect color for your facade
Get the appNa omietke sa niekedy objavia nepekné praskliny, ktoré dokážu pokaziť vzhľad miestnosti. Tieto nedokonalosti sa však dajú pomerne jednoducho opraviť, stačí len vedieť, ako na to. Celý proces opravy omietky a poškodených vnútorných stien si uľahčíte a urýchlite vďaka týmto praktickým radám.
Praskliny na stenách môžeme podľa príčiny deliť do dvoch základných skupín:
Neodborné nahadzovanie omietky spôsobí viacero chýb na celkovej štruktúre steny. Vzniknúť môžu napríklad nesprávnou kombináciou omietky a podkladu. Trhliny tiež spôsobí nesprávna hrúbka omietky či nedostatočná príprava podkladu. Aj veľmi rýchle schnutie zapríčiní chyby v štruktúre.
Popraskať môže aj vtedy, ak ste dodržali postup a správnu hrúbku. Zrenie omietky totiž ovplyvňuje aj vysoká či nízka teplota, alebo dokonca prievan. Preto sa vždy pred výberom poraďte s odborníkom alebo si dopredu naštudujte, ktorý materiál je na opravu omietky najvhodnejší.
Praskliny, ktoré sa objavia na novej stavbe
Ak ste len nedávno postavili nový dom, praskliny mohli vzniknúť z toho, ako sa usádzal. Materiály v novom dome, najmä nové rezivo, obsahujú často vyšší podiel vlhkosti. Pri vysychaní je preto bežné, že sa pohybujú a vytvárajú menšie praskliny.
V prípade nových domov je ideálne počkať s opravami omietky aspoň rok, aby ste ich nemuseli vykonávať opakovane. Po ich oprave by sa praskliny znova objavovať nemali.
Praskliny konštrukčného charakteru
Ďalšie praskliny, s ktorými sa môžete stretnúť, sú praskliny v konštrukcii. Objavujú sa spravidla v spojoch stien, v okolí okien a dverí. Starší dom totiž neustále pracuje a mierne sa pohybuje. Tieto okom neviditeľné pohyby nemusia, no môžu narušiť niektoré slabšie oblasti steny.
S pomerne výraznými prasklinami na stropoch a stenách sa môžete stretnúť aj v chatách, chalupách a v domoch, ktoré využívate len občas. Napríklad cez víkendy alebo prázdniny. Tieto nedokonalosti spôsobuje kolísanie teploty – v objekte je spravidla odlišná teplota, keď sa v ňom nachádzate, ako keď v ňom nie ste. Niektoré prvky ako sadrokartón sa môžu zmenou teplôt rozširovať a sťahovať, čo následne vedie k trhlinám.
Tento typ prasklín je charakteristický tým, že sa môže aj po správnej oprave omietky objavovať znova. A to buď v rovnakom, alebo v menšom rozsahu.
Ďalším dôvodom opadávania omietky môže byť problém v hydroizolácii. Ak vlhkosť presakuje cez steny, môže dochádzať nielen k prasklinám, ale aj k odpadávaniu veľkých kusov omietky.
Väčšina prasklín, ktoré vzniknú z dôvodu novej stavby nie je nebezpečná. Mnohí sa však pustia do menších opráv omietky, pretože narúšajú pekný vzhľad miestnosti. Na druhej strane, praskliny vznikajúce z problémov v hydroizolácii alebo z deformácií celej stavby môžu signalizovať rôzne poruchy. V takýchto prípadoch je nutné, aby skúsený stavbár alebo statik odstránil omietky pozdĺž praskliny vo vzdialenosti 50 a viac milimetrov a zistil, akému problému čelíte.
Ešte predtým, než sa pustíte do opravy omietky, určite si, ktorým materiálom prasklinu opravíte. Na výber máte tmel, penetračný náter obohatený vláknami Baumit FillPrimer, alebo štukovú omietku či stierku. Ak ste sa rozhodli pre vnútornú omietku, musíte dbať na niekoľko faktorov, pričom k tým najdôležitejším sa radia:
podklad,
finálna štruktúra,
typ prostredia.
Na základe podkladovej omietky, ktorá je buď vápenno-cementová, alebo sadrová, by ste si mali vybrať materiály:
na preštukovanie – vhodnou voľbou na opravu omietky je jemná štuková omietka Baumit Perla Interior. Vybrať si môžete tiež omietku so zvýšenou prídržnosťou – Baumit MultiRenova.
na prestierkovanie – rozhodnúť sa môžete pre hladkú vápennú stierku Baumit KlimaFino, ktorá prispieva k zlepšeniu vnútornej klímy. Alebo pre vnútornú bielu stierku so schopnosťou aktívne regulovať vlhkosť vnútorného vzduchu – Baumit Ionit Fino.
Ak stena vyžaduje väčšiu opravu omietky, ako sú trhliny, je nutné, aby ste omietku nahodili nanovo. Preto vyberajte podľa materiálu, z ktorého je stena postavená:
Keď máte vybratý správny druh omietky a pripravené všetky nástroje, môžete sa pustiť do opravy opadanej omietky a menších prasklín. Pamätajte však, že opravy sa robia spravidla vo viacerých vrstvách. Všetko sa odvíja od spôsobu opravy, ktorým sme sa rozhodli trhlinu opraviť.
Dôvodom viacfázovej opravy omietky je, že jednou vrstvou nedokážete vyplniť poškodené miesto a zároveň ho aj zarovnať s okolitou stenou. Po aplikovaní prvej vrstvy preto chvíľu počkajte, kým zaschne. Až potom aplikujte druhú.
Ak ste sa rozhodli opraviť prasklinu tmelom alebo Baumit FillPrimer, stačí stenu už len premaľovať. Ak je však trhlina v stene taká veľká, že potrebujete opraviť väčšiu plochu preštukovaním alebo stierkovaním, postupujte podľa nášho návodu:
Pripravte si priestor – nábytok a podlahu v miestnosti, kde budete stenu opravovať, zakryte. Prichystajte si všetky nástroje a oblečte si pracovné oblečenie.
Pripravte si podklad – nemusíte ho upraviť vtedy, ak omietky nemajú náter. Ak sú s náterom, odporúčame vám ho najskôr oškrabať a potom napenetrovať buď Baumit Grund, alebo Baumit Sanova Primer.
Zarobte si materiál – podľa pokynov na obale si zamiešajte materiál, ktorý ste si vybrali na základe podkladu.
Vyplňte trhliny – na podklad naneste omietku. Materiál pomocou špachtle vtláčajte pozdĺž celej praskliny.
Naneste finálnu vrstvu – po zaschnutí predošlej vrstvy nanášajte druhú, prípadne aj tretiu. V tomto prípade už môžete nanášať omietku Baumit KlimaPerla alebo renovačnú stierku Baumit MultiRenova. Po úplnom zaschnutí môžete povrch prejsť brúsnym papierom (ak je to stierka) a stenu natrieť farbou.
Vďaka tomuto postupu môžete opraviť omietku nielen lokálne, ale aj celoplošne v rámci jednej steny. Pri starších domoch sa postup rekonštrukcie a omietaní starej steny líši. A to najmä kvôli tomu, že staršie domy často trpia nadmernou vlhkosťou.
V niektorých prípadoch by ste mali premýšľať o čisto novej omietke. Je to napríklad vtedy, keď stará omietka opadla na veľkých plochách. Ak k tomu dôjde, prezrite okolité časti a zistite, či sú dostatočne pevné a nehrozí, že krátko po oprave odpadnú.
Nová omietka je dobrým riešením aj vtedy, keď bojujete s vlhkosťou, ktorá presakuje na povrch stien. Na takýto typ stien treba použiť sanačnú omietku Baumit Sanova Uni. Pred samotným nahodením novej omietky však najprv zistite, čo vlhkosť spôsobuje. Keď tento problém odstránite, môžete aplikovať novú omietku. Napríklad štandardné omietky Baumit MVR uni, Baumit KlimaUni či Baumit Unogold.
Praskliny sú bežným javom, proti ktorému nie sú imúnne ani tie najkvalitnejšie spracované omietky. Mnohokrát sa im nedá úplne vyhnúť, no môžete ich eliminovať, a to výberom kvalitných materiálov a ich správneho použitia.
Ak chcete, aby vám išla oprava trhlín omietky od ruky, držte sa týchto rád:
● Pri spracovávaní omietky alebo stierky dodržuje postup od výrobcu, ktorý nájdete na každom výrobku.
● Dopredu si pripravte všetky nástroje a materiály, ktoré budete potrebovať.
● Prasklinu vždy vyčistite, aby sa pri oprave omietka dobre chytila.
● Nábytok a podlahu prekryte fóliou alebo kartónom, aby ste ich zbytočne nezašpinili.
● Pri práci nezabudnite nosiť pracovné oblečenie a respirátor, ktorý vás ochráni pred prachom.
● Vždy nasypte sypkú zmes do vody, nie naopak.