Find the perfect color for your facade
Get the appChystáte sa rekonštruovať starší dom a potrebujete naniesť nové omietky? Pozrite sa na náš návod, ako omietnuť starú stenu krok za krokom, aby ste vedeli, čo vás čaká. Pamätajte si však, že aj táto činnosť vyžaduje trochu cviku, zručnosti a vhodné náradie. Ak s omietaním nemáte vôbec žiadne skúsenosti, nechajte si poradiť od profesionála.
GrobPutz
Vápennocementová jadrová ručná omietka vhodná pre rekonštrukcie.
Klima ručná omietka
Ručná biela vápenná omietka pre lepšiu reguláciu vlhkosti v interiéri.
Pri renovácii starých stien nie vždy je pôvodná vrstva poškodená tak, aby ste ju museli celú dať dole. Niekedy ju stačí len trochu vyrovnať či vyhladiť, čo zvládnete aj so štukovou omietkou alebo stierkou, ak chcete dosiahnuť hladký povrch steny. Myslite však na to, že stierky sa nanášajú v tenkých vrstvách (1 až 2 mm), preto pod ne v mnohých prípadoch musíte naniesť ešte aj štukovú omietku.
Naopak, pri tom, ako budete omietať naozaj starú stenu, ktorá je z klasických tehál či kvádrov s veľkými špárami, alebo rôznymi nerovnovnosťami, treba použiť hrubú tzv. jadrovú omietku. Tá sa nanáša v hrubšej vrstve, aby sa všetky rozdiely na stene „zmazali“. Zvyčajne je jej hrúbka 10 až 50 mm. Hoci je postup pracnejší, výsledok bude stáť za to. Steny sa vyrovnajú a budú pripravené na ďalšiu úpravu.
Najmä vo veľmi starých domov, kde môže byť omietka príliš zničená či popraskaná, pri väčších rekonštrukciách či vtedy, keď chcete múry vyrovnať, musíte pôvodnú omietku úplne odstrániť. Krivé steny sú vo veľmi starých domoch bežné. V minulosti sa totiž pri výstavbe nepoužívali vodováhy a ani hladký povrch nebol samozrejmosťou. Stará omietka tak musí ísť dole. „Strhnúť“ sa dá aj svojpomocne, no treba postupovať opatrne a šetrne.
Vyhnite sa najmä rozbíjaniu kladivom. I keď sa to zdá ako najrýchlejší a najpraktickejší spôsob, vie narobiť viac škody ako úžitku. Takýmto postupom môžete zhoršiť stabilitu múrov a teda aj celej stavby. Búchaním poškodzujete najmä maltové spojivo medzi tehlami či kvádrami (triešti sa).
Na vysekávanie omietky sa najčastejšie používajú špeciálne vŕtacie kladivá. Ide to s nimi jednoducho a zvládnu to aj domáci majstri. Aj tak si však treba dávať pozor a odstraňovať pomaly a šetrne. Ak takéto kladivo nemáte, môžete použiť aj kovové kliny a tvrdé dláto (sekáč).
Keď použijete sekáč a obyčajné kladivo, viete si pohodlne regulovať to, s akou silou búchate. Aj pri tomto spôsobe je však dôležité myslieť na stabilitu stien a nevytvárať zbytočný tlak na tehly či kvádre. Sekáčom preto vždy smerujte do strán.
Pri odstraňovaní starej omietky takisto nezabudnite na rúško alebo respirátor, ako aj ochranné okuliare. V miestnosti, ktoré sa nedá dostatočne vyvetrať, by vám práca bez ochranných pomôcok mohla spôsobiť problémy s dýchaním.
Dobre pripravený podklad je pri omietaní starej steny základ úspechu. Ide o najdôležitejší krok, preto si na ňom dajte záležať. Najprv stenu celú dôkladne prezrite. Mala by byť suchá, bez trhlín a nadmerného prachu. Ak sú na nej nejaké nečistoty navyše, dajte ich preč kefou alebo zmetákom.
Keď je povrch nerovný, sú v ňom menšie diery či priehlbiny, môžete na vyplnenie použiť jadrovú omietku. Pri omietaní starej steny je dôležité použiť vhodnú prípravu celého podkladu. Najlepšie je celoplošne naniesť takzvaný špric (cementový prednástrek). Pred špricovaním nezabudnite podklad navlhčiť.
Ak ste neodstránili omietku, ale len zoškrabali starú štukovú vrstvu alebo farbu, musíte použiť vhodnú penetráciu.
Dávajte si však pozor na správny výber penetrácie. Vyberať by ste mali podľa typu omietky, podkladu či prostredia, kde sa chystáte omietať. Vždy si preto vopred prečítajte informácie v technickom liste produktu, ktorý ste si zvolili.
Pri príprave podkladu sa osádzajú aj rôzne profily (rohový alebo ukončovací profil, prípadne rýchloomietnik). Omietacie profily či inak nazývané aj rýchloomietniky vám pri omietaní starej steny pomôžu naniesť rovnomernú vrstvu omietky. Najčastejšie sa používajú v kúpeľni, no aj všade tam, kde sa bude lepiť obklad.
Omietacie profily inštalujte tak, aby vzdialenosť medzi nimi bola o niečo kratšia, ako dĺžka sťahovacej hliníkovej laty. Nezabudnite pri tom používať vodováhu, aby ste ich pripevnili zvislo. Na osadenie profilov použite cementovú lepiacu hmotu, ideálne rýchlotuhnúcu.
Ešte predtým, než sa pustíte do miešania omietky, si pozorne prečítajte pokyny od výrobcu na zadnej strane obalu alebo technický list produktu. Ten vám pomôže ešte viac. Keď budete postupovať podľa návodu, nestane sa vám, že omietku pokazíte a zbytočne miniete veľké množstvo.
Pripravenú zmes potom poriadne rozmiešajte miešadlom. Omietka musí byť vymiešaná úplne dohladka. Dávajte pozor, aby vám v nej neostali hrudky.
Najlepšie je namiešať si toľko omietky, koľko spotrebujete približne za hodinu a až postupne si ju dorábať podľa potreby. Tým, že nebude dlho stáť, nezačne tuhnúť a bude sa stále dobre nanášať.
Omietku nahoďte na stenu murárskou lyžicou. Ak potrebujete dosiahnuť väčšiu hrúbku, nanášajte ju vo viacerých vrstvách. Po nanesení ju stiahnite nahrubo do roviny hliníkovou latou. Ak ste si vopred osadili omietniky, stiahnutie bude oveľa jednoduchšie.
Ak použijete hrubšie jadrové omietky, musíte po ich vyschnutí naniesť ešte štukovú omietku.
Náš tip:
Ak nemáte veľmi krivé steny a zmestíte sa s hrúbkou omietky do približne 3 cm, môžete si omietanie uľahčiť i trochu urýchliť tým, že použijete jednovrstvovú omietku. Napríklad Baumit MVR Uni či Klima Uni. Takúto omietku nanesiete a stiahnete do roviny rovnako ako podkladovú jadrovú omietku a po miernom zavädnutí ju zahladíte plochým filcovým alebo špongiovým hladidlom. Ak ju chcete vystužiť sieťkou, naneste ju v dvoch vrstvách (2/3 a 1/3, napr. 2 cm + 1 cm) a sieťku vložte medzi ne.
Po vyschnutí podkladovej omietky môžete začať s nanášaním finálnej vrstvy – štukovej omietky. Tá sa nanáša najčastejšie nerezovým hladidlom v tenkej vrstve (napr. 3 mm). Ak chcete použiť výstuž, nanášajte ju trochu hrubšie (cca 5 mm) hladidlom, a to v dvoch tenkých vrstvách na seba. Výstuž potom vložíte práve medzi tieto dve vrstvy.
Omietku treba po miernom zavädnutí zahladiť filcovým alebo penovým hladidlom, aby získala výslednú jemnozrnnú štruktúru.
Ak ste na stene ponechali starú omietku, z ktorej ste odstránili len staré nátery, môžete ju napenetrovať a priamo na ňu naniesť rovnakým spôsobom štukovú omietku alebo stierku. Po niekoľkých dňoch sa môžete pustiť do ďalšej úpravy, teda do maľovania.
Vyberte si z ponuky Baumit vnútorných omietok a potrebného príslušenstva.