Podlaha na terasu: Ako ju vybrať?
star_border

Akú podlahu na terasu? Pomôžeme vám vybrať správny materiál

Chystáte sa stavať alebo obnoviť svoju terasu? Prvé myšlienky vás vedú k predstave ako bude vyzerať. Terasa však má byť aj praktická a funkčná, nielen krásna. Musí odolávať dažďu, slnku, mrazu či deťom a domácim miláčikom. Urobte z nej dokonalé miesto pre oddych a zábavu. Poradíme vám, na čo všetko pri plánovaní myslieť a aké materiály zvoliť. 

Začnite s plánovaním terasy

Pri výbere podlahy na terasu sa nestačí pozerať len na vzhľad. Musíte myslieť aj na jej správne umiestnenie, veľkosť, podklad a účel využitia. Ak si všetko dobre naplánujete, vytvoríte pohodlný a praktický priestor pre relax a stretnutia s rodinou.

Premyslite si umiestnenie

Terasa by mala byť umiestnená na mieste, kde ju budete skutočne využívať. Ak na nej plánujete raňajkovať, obedovať alebo grilovať, ideálne je, aby bola prepojená s kuchyňou alebo obývačkou. Priamy prechod vám uľahčí jej každodenné používanie, najmä v letných mesiacoch. 

Zvážte orientáciu na svetové strany

Správna orientácia terasy ovplyvní, koľko slnka na ňu bude počas dňa dopadať:


  • Južná orientácia – terasa bude na slnku skoro celý deň. V lete môže byť príliš horúco, preto je dobré myslieť na tienenie, napríklad pomocou markízy alebo pergoly.
  • Severná orientácia – počas horúcich dní poskytne príjemný chládok, no v zime môže byť terasa príliš studená a bez slnka.
  • Východná orientácia – slnko sem svieti ráno, čo je ideálne na rannú kávu v príjemnom svetle.
  • Západná orientácia – je vhodnou na podvečerný relax, pretože sem slnečné lúče dopadajú neskôr poobede až podvečer.
Moderná terasa pri rodinnom dome so záhradným nábytkom.

Pri plánovaní terasy je tiež dôležité zvážiť prevládajúce veterné podmienky. Ak je terasa na strane domu, kde často fúka, jej využívanie môže byť menej pohodlné. Terasa orientovaná na slnečnú stranu má zase mnoho výhod, no rozpálená podlaha na terase nie je pre vaše bosé nohy či pre vašich domácich miláčikov ideálna. Správne zvolený povrch preto zaručí, že si ju budete môcť užívať vždy, keď budete mať chuť. 

Nezabudnite na zastrešenie

Ak chcete terasu využívať aj v daždivých dňoch alebo sa chrániť pred horúcim slnkom, oplatí sa premýšľať nad zastrešením. Možnosti sú:

  • predĺženie strechy domu,
  • samostatný prístrešok, pergola alebo vonkajšia markíza.

Pri stavbe pergoly alebo prístrešku je dôležité správne ukotvenie stĺpikov. Ak potrebujete niečo rýchlo a jednoducho zabetónovať, vhodným riešením je Baumit FixBeton, ktorý môžete použiť aj bez potreby miešania a navyše rýchlo tuhne.

Určite rozmery terasy

Aby ste sa na terase cítili pohodlne, mala by mať dostatočnú veľkosť. Na základné posedenie stačí 3 × 3 metre, no ak plánujete gril, hojdačku alebo kvetináče, pravdepodobne budete potrebovať viac miesta.

Myslite aj na pohodlný pohyb medzi nábytkom a doplnkami. Ak do budúcna zvažujete rozšírenie, nezabudnite to zahrnúť do plánovania. Ak máte možnosť, skúste na miesto budúcej terasy rozložiť provizórny nábytok a overte si, koľko priestoru skutočne potrebujete.

Zohľadnite terén a podklad

Správny podklad je kľúčový, aby terasa vydržala dlhé roky. Ak je terén rovný, stačí ho spevniť a môžete priamo položiť zámkovú dlažbu, drevené dosky alebo kompozit. Pri nerovnom teréne ho treba najskôr vyrovnať, v niektorých prípadoch aj vybudovať základy. Na to sú ideálne Baumit All IN Betón B25 alebo Baumit Beton B20, ktoré zabezpečia pevnú a stabilnú konštrukciu.

Často sa nosná konštrukcia terasy betónuje celá, čo môže spôsobiť problém pri nezastrešených terasách, ktoré sú vystavené dažďu, snehu a mrazu. Voda môže vsiaknuť cez trhliny do betónu a časom ho poškodiť. Preto odporúčame použiť Baumit DrainBeton, ktorý umožňuje vode vsiaknuť späť do zeme a zabraňuje tvorbe mlák. Tento betón je ideálny pod zámkovú dlažbu alebo drevenú podlahu.

Pri nezastrešených terasách je dôležité správne vyspádovanie. Terasa by mala mať minimálny sklon 1 – 2 % smerom od domu, aby sa voda nehromadila pri fasáde domu alebo na povrchu, ale prirodzene odtekala.

Máte kamenistý alebo vlhký podklad?

Ak je pod terasou kamenistý terén, treba vytvoriť pevný základ. Najlepšie riešenie je vybudovať betónovú platňu, ktorá zabezpečí stabilitu a zabráni pohybu podlahy.

Pri vlhkom podklade je dôležité riešiť hydroizoláciu a drenáž. Vlhkosť môže výrazne poškodiť podlahu na terase. Pôsobenie vlhkosti môže spôsobiť trhliny, vznik plesní a následnú hnilobu, či koróziu kovových prvkov. Má tiež vplyv na estetiku terasy, po čom asi netúžite a v konečnom dôsledku sa zníži jej životnosť. Preto je potrebné zabezpečiť správny odtok vody, napríklad drenážnym betónom alebo špeciálnymi fóliami.

V oboch prípadoch sa radšej poraďte s odborníkom, ktorý vám odporučí správne riešenie a materiály. Predídete tak problémom a predĺžite jej životnosť. 

Drevená podlaha na slnečnej terase

Ako opraviť staršiu terasu? 

Obnova terasy je častou témou, s čím je často spojené vyrovnanie podkladu. Terasy sú po rokoch popraskané a majú veľa nerovností na svojom povrchu. Ešte predtým ako sa pustíte do kladenia novej podlahy na terase je potrebné nerovnosti vyrovnať. Výber materiálu na vyrovnanie závisí od toho, či je alebo nie je prekrytá. Ak ide o zastrešenú terasu, použite samonivelizačnú podlahovú stierku Baumit Nivello 50, ktorá je vhodná aj pre staré terasy, pokiaľ sú zastrešené a chránené pred zrážkami. Vyrovnáte s ňou nerovnosti až do 50 mm.

Nezastrešené terasy, ktoré sú počas roka vystavené všetkým nástrahám počasia, vyrovnajte Baumit betónmi, alebo rovno naneste novú vrstvu. V prípade, že podklad terasy už nie stabilný a pevný, odstráňte starú betónovú terasu a zhotovte novú.

Najčastejšie chyby pri výbere podlahy na terasu

Správny výber podlahy na terasu vám ušetrí starosti a predĺži životnosť terasy. No mnohí pri plánovaní robia chyby, ktoré môžu viesť k rýchlemu opotrebovaniu alebo nepohodlnému používaniu. Na čo si dať pozor?

  • Nevhodný materiál – nesprávny výber vám môže spôsobiť problémy už po krátkom čase. Hladká dlažba bez protišmykovej úpravy môže byť v daždi nebezpečne šmykľavá a viesť k zraneniam. Zle opracované drevo bez ochrany sa vplyvom vlhkosti a slnka rýchlo poškodí a nesprávne ošetrený betón môže pri mrazoch popraskať. Vyberajte preto odolné, protišmykové a mrazuvzdorné materiály určené na exteriér.
  • Zle pripravený podklad – ak podlaha na terase nemá stabilný základ, môže sa časom prepadávať, praskať alebo vytvárať nerovnosti. Nespevnený štrkový podklad nemusí uniesť záťaž, zatiaľ čo bežný betón bez drenáže môže spôsobovať hromadenie vody a praskanie. Použite drenážny betón alebo pevný základ, aby terasa zostala stabilná dlhé roky.
  • Zlá orientácia – ak terasa nie je správne orientovaná, môže byť nepohodlná na používanie. Južná terasa sa v lete prehrieva na neznesiteľné teploty, severná je zase príliš chladná a vlhká. Prispôsobte tienenie a materiál podľa svetovej strany – na južnú terasu zvoľte pergolu alebo svetlé materiály, na severnú drevo, ktoré lepšie udržiava teplo.
  • Zlé spádovanie – ak terasa nemá správny sklon, voda sa na nej môže hromadiť, čo spôsobuje poškodenie materiálov, vznik plesní a v zime nebezpečné šmykľavé povrchy. Dodržte minimálny sklon 1 – 2 % smerom od domu (smerom od fasády do záhrady), aby voda prirodzene odtekala a nedošlo k poškodeniu fasády a zatekaniu vody.
  • Podcenená údržba – niektoré materiály si vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Drevo sa bez náteru rýchlo opotrebuje, škáry medzi zámkovou dlažbou zarastú burinou a betón môže časom nasiaknuť vodou a popraskať. Ošetrujte drevo ochrannými olejmi, pravidelne čistite škáry dlažby a chráňte betón impregnáciou.

Výber vhodného typu podlahy na terasu je kľúčový

Keď už máte jasno v plánovaní a podklade a takisto viete, akým chybám sa vyvarovať, je čas vybrať správny povrch. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody – tu sú tie najdôležitejšie.

Obklad

Ak sa zamýšľate nad tým, aká podlaha na terase vydrží roky bez väčšej údržby, dlažba je skvelá voľba. Na trhu nájdete množstvo farieb a vzorov, ktoré môžu pripomínať drevo či kameň, no na rozdiel od dreva nevyžaduje pravidelné ošetrovanie. 

Vyberajte takú, ktorá má protišmykové a mrazuvzdorné vlastnosti. Pri ich inštalácii je dôležité použiť kvalitné lepidlá, napríklad Baumit Baumacol FlexTreme, FlexTop či FlexTop White. Aby medzi obkladmi nevznikali trhliny, odporúčame škárovaciu hmotu Baumit Baumacol PremiumFuge a silikón Baumit Baumacol Silikon.

Montáž keramickej dlažby

Zámková dlažba

Ak chcete odolnú podlahu na terasu, ktorá zvládne veľkú záťaž a zároveň sa ľahko udržiava, ideálnou voľbou je zámková dlažba. Pokladá sa na štrkový alebo betónový podklad (podklad z drenážneho betónu zabezpečuje odvod vody do podložia a zabraňuje tak hromadeniu vody).

Škáry medzi dlaždicami sa vypĺňajú kremičitým pieskom, ktorý spevňuje povrch a zároveň bráni prerastaniu buriny. Použiť môžete aj špeciálny piesok, ktorý postriekaním vodou vytvrdne. Výsledkom je pevná, stabilná a nenáročná terasa, ktorá vydrží roky.

Ukladanie dlažby z betónových kociek na štrkový podklad

Betón

Betónová terasa je jednoduchá na realizáciu a cenovo dostupná. Najčastejšie sa používa metličkový betón, ktorý má jemne drsný povrch, čím znižuje riziko pošmyknutia. Pri menších úpravách sú ideálne betóny Baumit Beton B20 alebo Baumit ALL in Betón B25. Ak plánujete betónovú terasu na neprekrytom mieste, myslite na to, že vplyvom dažďa a mrazu môže časom prísť k poškodeniu.

Vyrovnávanie betónu kovovým hladidlom

Kameň 

Prírodný kameň dodá terase luxusný a nadčasový vzhľad. Medzi obľúbené materiály patria pieskovec, mramor, žula či travertín. Každý kus je originál, takže terasa bude vždy jedinečná. Kameň je extrémne odolný a vydrží aj desiatky rokov bez väčšieho opotrebovania. Jeho nevýhodou je náročnejšia inštalácia a vyššia cena, no ak hľadáte trvácne riešenie bez špeciálnej údržby, kamenná podlaha na terasu je tá správna voľba. 

Terasa s kameňom

Drevo

Drevené terasy pôsobia teplo a prirodzene. Drevo je príjemné na dotyk a v lete sa neprehrieva tak ako dlažba či betón. Na druhej strane vyžaduje pravidelnú údržbu – aby odolávalo dažďu, slnku a mrazu, treba ho pravidelne ošetrovať špeciálnymi olejmi alebo lakmi. 

Vybrať si môžete z európskych drevín, ktoré sa radia k mäkkým drevinám, ako smrek, borovica alebo jedľa. Vyššiu pevnosť a odolnosť poskytujú terasové dosky so sibírskeho smrekovca alebo termo dreva – termojaseň, termoborovica. Najodolnejšími spomedzi drevených terás sú terasy z exotických drevín, ktoré vynikajú svojou vysokou hustotu a odolnosťou voči vlhkosti. Ak sa oň dobre postaráte, môže vám terasa vydržať roky, no bez údržby sa začne rýchlo opotrebovať.

Drevená podlaha na terase v prírode

Chcete vedieť, koľko vás podlaha na terase môže stáť? S naším kalkulátorom si ľahko vypočítate orientačnú cenu materiálov, ako sú betón Baumit B20 či nivelizačná stierka Nivello 50.

Získajte presnejšiu predstavu o rozpočte a vyhnite sa nečakaným výdavkom ešte pred začiatkom prác.