Ako si vybrať fasádu domu? Nepozerajte sa len na farbu a štruktúru
star_border

Ako si vybrať fasádu domu? Nepozerajte sa len na farbu a štruktúru

Voľba správnej fasády nie je len o obľúbenej farbe. Čím väčšia je plocha fasády, tým vyšší náklad predstavuje použitý materiál. Myslite aj na jeho životnosť a spolu s tým na to, ako zapadne do okolia.

Orientácia domu a farba fasády

Orientácia domu a okien pri návrhu domu je veľmi dôležitá. Hlavne domy s takmer nulovou spotrebou energie využívajú pasívne zdroje tepla, hlavne zo slnka. Tepelné zisky zo slnečného žiarenia získate, ak okná orientujete smerom na juh, západ, východ, juhovýchod a juhozápad. Ale pozor na letné prehrievanie. Nezabudnite na dodatočné opatrenia ako presahy striech, vonkajšie žalúzie, pergoly a pod.

Aj vám sa páčia sýte a farebné fasády? Farba a jej sýtosť zohráva v absorpcii slnečných lúčov svoju rolu. Čím je fasáda tmavšia, tým viac sa jej povrch prehrieva, v dôsledku čoho môže dôjsť aj k jej poškodeniu. 

Orientácia domu

Pri fasádnych farbách nájdete okrem čísla farby aj označenie HBW - je to súčiniteľ svetelnej odrazivosti. Môžete sa stretnúť aj s novším označením pod názvom TSR, čo je súčiniteľ slnečnej odrazivosti, teda pokrýva širšie spektrum svetla. Tmavé farby majú súčiniteľ odrazivosti nižší. V kombinácii so zateplením sa teplo kumuluje na povrchu a nemá prirodzenú cestu, ktorou by uniklo.
Znamená to teda, že sú sýtejšie a tmavšie odtiene nevhodné na fasády? V minulosti možno áno, dnes však poznáme tzv. cool pigmenty, ktoré nám fasádu ochladzujú. Tie fungujú na princípe odrážania infračerveného žiarenia zo svetelného spektra, ktoré prenáša teplo. 

Ak chcete tmavú fasádu, jej výber si nenechajte na poslednú chvíľu a premyslite si ho ešte pred realizáciou zateplenia. Pre správne fungovanie tmavej fasády potrebujete zrealizovať zdvojenú výstužnú vrstvu alebo vrstvu so špeciálnou disperznou stierkou vystuženou vláknami.

Štruktúra omietky ovplyvní celkový dojem

Farba nie je jediné kritérium, na ktoré sa pri výbere omietky pozerá. Štruktúra omietky je rovnako dôležitá. Vybrať si môžete z bežných, ale aj z kreatívnych štruktúr. Čím menšie zrno fasádnej omietky zvolíte, tým sú vyššie nároky na rovinnosť podkladu. Fasádna omietka sa naťahuje na podklad v hrúbke zrna, a tak už nedokáže vyrovnať prípadné nerovnosti.

Štruktúra fasády

Ak nie ste s rovinnosťou podkladu spokojný, prestierkujte podklad ešte raz alebo zvážte omietku s väčším zrnom. Zrnitejšia fasáda dokáže opticky skryť malé nerovnosti. Siahnuť môžete aj po kreatívnych štruktúrach. Tie najobľúbenejšie z nich vám predstavíme:

Jemný betón

Technika „Jemný betón“

Omietka nanesená technikou „jemný betón“ pôsobí dojmom priznaného betónu. Je vytvorená kombináciou dvoch štruktúr kreatívnej omietky Baumit CreativTop, hrubšej podkladovej a vrchnej jemnej, kde želaný vzhľad sa dosiahne ťahom pritlačeného hladidla po povrchu.


Imitácia dreva na fasáde

Technika „Drevo“

Táto technika si vyžaduje skúsenú partiu fasádnikov. Vytvára sa pomocou silikónovej šablóny, antikorového hladidla, špongie a brúsneho papiera. Finálne sa na omietku nanáša lazúra pre dosiahnutie výzoru dreveného povrchu. Vybrať si môžete z 8 dekorov dreva.


Imitácia tehličiek na fasáde

Technika „Tehlové murivo“

Na začiatku si vyberte dva odtiene fásadnej omietky Baumit CreativTop. Jeden odtieň pre farbu škáry a druhý pre farbu tehličiek. Na prvú vrstvu omietky vo farbe škáry nalepíme papierovú šablónu a natiahneme druhú vrstvu omietky. Šablóna sa sťahuje z ešte čerstvej omietky, ktorá sa následne nechá zaschnúť, čím vytvorí autentický vzhľad tehličiek na fasáde.

Kombinácia farieb, inšpirácia v prírode a vaša záhrada

Vizuálne zladenie vášho domu s okolím nie je jednoduchá záležitosť, no pri rešpektovaní palety okolitých farieb sa to dá zvládnuť aj svojpomocne. Ak nemáte dosah na zmenu farebnosti okolia (napríklad, výsadbu vo vašej záhrade zmeniť môžete), najlepší spôsob je porovnať si paletu s farbami, ktoré vás obklopujú. To samozrejme neznamená, že si nemôžete vybrať aj sýtejšie odtiene, vždy záleží od vášho zámeru. Chcete, aby sa váš dom stal súčasťou okolia alebo aby upútal pozornosť okoloidúcich?

Ak hľadáte farebnú inšpiráciu, pozrite si odporúčané farebné kombinácie podľa obľúbených názvov farieb. Alebo sa inšpirujte trendovými paletami, ktoré sú navrhnuté architektkou tak, aby boli vo vzájomnej harmónii. Veľkosť plochy je totiž podstatná, a tak pri výbere farieb majte na pamäti aj mierku fasády. Menej sýte odtiene sú vhodné pre väčšie plochy, a naopak, tmavé a sýte farby nechajte vyznieť na detailoch a menších doplnkoch. Hra svetla a tieňov vytvára optickú ilúziu, v ktorej je farba na veľkej ploche bledšia, než na tej malej – v skutočnosti sú však obe farby rovnako sýte. Pri výbere sa preto zamyslite aj nad tým, či nebude zvolená farba fasády pôsobiť na veľkej ploche vášho domu bledšie, než si želáte.

Fasáda Baumit

Nöttingen Nemecko, architekt: Carmen Dennig

Pozor na konflikty s pamiatkarmi, developermi alebo susedmi

Úprava fasády si väčšinou nevyžaduje komunikáciu s úradmi, najmä ak ste si dom postavili sami, je v novej štvrti alebo je to jednoducho typická stavba. Sú však aj prípady, kedy pri zmene fasády musíte požiadať o jej schválenie – väčšinou ide o historické stavby a budovy, ktoré sú súčasťou pamiatkovej rezervácie.

V prípade, že ste v podobnej situácii, najistejšie je osloviť krajský pamiatkový úrad a overiť si, či je vašu fasádu možné upravovať, alebo si bude zásah vyžadovať schvaľovanie. Pamiatkový úrad v pamiatkových zónach zväčša povoľuje len určité odtiene farieb, aby zachoval farebnú jednotnosť zóny. 

Fasáda Baumit

Problém môže nastať aj vtedy, ak je váš dom súčasťou developerskej štvrte, ktorej architekti vymedzili konkrétne farebné tóny. Tak ako v predchádzajúcom prípade, aj tu je najistejšie poradiť sa s kompetentnými, teda samotným developerom alebo stavebným úradom. 

Pri zmene fasády bežného domu riskujete „len“ konflikt so susedmi.

V rámci udržania dobrých susedských vzťahov je preto na mieste, poradiť sa s nimi pred vykonaním príliš výrazných zmien.

Nevyberajte si naslepo, overte si výsledok pomocou vizualizácie

V predstavách môže vyzerať farba vašej novej fasády dobre, no skutočnosť môže byť iná. Vyskúšajte preto pred objednávkou materiálu vyklikať váš návrh v našej dizajnérskej pomôcke. Zvoliť si môžete od typov domu, odtieňov fasády a jej štruktúry aj farbu iných častí, napríklad okien, strechy alebo oplechovania. Ak potrebujete pomôcť a nechcete sa spoliehať na vami vytvorené vizualizácie, nebojte sa nás osloviť. Naše fasádne štúdio ponúka množstvo služieb, ktoré vám výber novej fasády zjednodušia:

Farebný návrh fasády
Dizajnérska pomôcka nemusí zohľadniť unikátnosť vašej stavby. Farebný návrh fasády ktoré pre vás vytvorí tím Baumit, pracuje s fotkami, ktoré nám dodáte. Vytvoríme tak farebné návrhy priamo na fotkách vášho domu a to v dvoch až troch prevedeniach, s odporúčanými farebnými kombináciami fasády. Výsledok vám pošleme na email alebo poštou.

Farebný návrh Baumit ColorDesigner
Farebný návrh fasády

Poradenské a fasádne štúdio Baumit

Preferujete osobné stretnutie a konzultáciu? Naše poradenské centrum môžete navštíviť v Bratislave alebo v Lietavskej Lúčke. Predstavíme vám reálne vzorky farieb aj štruktúr fasád a poradíme vám, ktoré odtiene sú z nášho pohľadu najvhodnejšie, pričom vždy rešpektujeme požiadavky našich klientov.

Fasádne štúdio Baumit

Farebné vzorky

Možno máte jasnú predstavu o tom, čo chcete, no viete, že najlepšie je presvedčiť sa na vlastné oči. Objednajte si farebné vzorky s konkrétnymi odtieňmi a štruktúrou, aby ste boli so svojím výberom 100 % spokojní.

Farebné vzorky fasády
Baumit Kalkulátor

Kalkulácia materiálu

Vytvorte si základný cenový rozpočet spolu so spotrebou materiálu.