star_border

Čo pomôže na alergiu? 5 tipov pre zdravšiu domácnosť

Liečba alergie či aspoň zmiernenie jej príznakov býva beh na dlhé trate. Alergia dokáže byť veľmi nepríjemná a poriadne skomplikovať život. Neunikneme pred ňou ani doma, kde nás najviac ohrozujú vzdušné alergény. Zistite, čo na alergiu zaberá a ako vybudovať príjemnejšiu a zdravšiu domácnosť pre alergika. 

Alergie v domácnosti

Vznik alergie: Aké alergény nás v domácnosti ohrozujú najviac?

Peľ

Peľ je jedným z najčastejších spúšťačov alergie a problémov s dýchacím systémom. Spôsobuje alergickú nádchu a niekedy dokonca aj prieduškovú astmu. Organizmus alergika vníma peľ ako niečo zlé a nebezpečné, pred čím ho treba chrániť. Preto sa v tele spustia procesy, ktoré sa pri liečbe alergie snažíme zmierniť. 

Veľakrát nám opuchne sliznica, začne tiecť z nosa, kýchame či kašleme. Telo chce peľ dostať preč a upozorniť nás, že prostredie, v ktorom sme, nám nerobí dobre. Najviac problémov spôsobujú pele z jelše, brezy, trávy, paliny a ambrózie. Tie sa cez otvorené okno či na šatách ľahko dostanú aj do domácnosti. 

Plesne

Plesne na stene nie sú len estetickým problémom. Hoci sa môže zdať, že na prvý pohľad nijako neškodia, výtrusy, ktoré uvoľňujú, sú veľmi silným alergénom. Spôsobujú rôzne alergie dýchacích ciest, no i kožné či vnútorné problémy. 

Vzdušné plesne sú mikroskopické úlomky, tzv. spóry, ktoré sa veľmi podobajú peľovým zrnkám. Sú však menšie a vo vzduchu je ich oveľa viac, takže zamedziť ich vzniku je jednou z vecí, čo na alergiu pomôže najviac. 

Prach a roztoče

Prachu sa v domácnosti len tak nezbavíme, čo ešte viac komplikuje liečbu alergie. Nájdeme v ňom hromadu rôznych látok, ktoré môžu organizmus dráždiť. Napríklad rôzne chemikálie, mechanické čiastočky, zvieracie chlpy, no najmä výlučky roztočov. Roztoče sa skrývajú hlavne v posteli a v matracoch, preto stačí jedno pretrepanie paplóna a ich výlučky sú po celej miestnosti. 

Vyhovuje im vyššia teplota i vlhkosť a alergia na nich sa môže prejaviť svrbením či upchatím nosa, podráždenými očami, slzením, ekzémom, svrbením kože či kašľom a ďalšími dýchacími problémami. 

Zvieracie alergény

Aj domáci miláčikovia môžu byť jednou z vecí, ktoré neprispievajú k zmierneniu alergie. Najviac problémov však nespôsobuje ich srsť, ale látky v slinách a moči. Tie sa dokážu v interiéri udržať veľmi dlho na všelijakých predmetoch či na podlahe. Preto môže reakcia u alergika nastať aj vtedy, keď tam samotné zvieratko nie je. Najviac dráždivé sú mačacie alergény, o niečo menej psie, a najmenej problémov spôsobujú alergény z hlodavcov. 

Alergény v interiéri

Čo pomôže na alergiu? Tipy, čo môžete v domácnosti zmeniť

1. Reorganizujte domácnosť 

K zmierneniu alergie môžu prispieť aj malé zmeny a vyhodenie nepotrebných vecí. Zbavte sa doma všetkých zbytočností, na ktorých sa môže usádzať prach, peľ či vytvoriť pleseň. V interiéri sa vyhnite plyšovým kobercom a koberec tiež nedávajte na celú plochu miestnosti. Hoci to veľmi dobre vyzerá a je to pohodlné i príjemné, zachytáva sa na ňom príliš veľa nečistôt a dráždivých látok. 

Siahnite radšej po viacerých menších koberčekoch s krátkym a prírodným vlasom. V domácnosti alergika sa neodporúča mať ani závesy, dekoračné kožušiny, huňaté deky či poťahy. 

Nie veľmi vhodné sú aj plyšové hračky. Ak však máte malé deti, len ťažko im vysvetlíte, že na ich alergiu nemajú dobrý vplyv. Skúste aspoň obmedziť nakupovanie nových a také, ktoré už len sedia na poličke v detskej izbe, dajte preč. Pri malých alergikoch je lepšie kupovať hračky, ktoré sa dajú bez problémov utrieť alebo vyprať.  

2. Venujte zvýšenú pozornosť spálni

Vytvorenie zdravého prostredia v spálni je pre alergika mimoriadne potrebné. V paplónoch, vankúšoch i matracoch sa nielenže usádza veľa prachu, je to tiež raj pre roztoče. Ak používate páperové prikrývky a vankúše, mali by ste ich nahradiť variantom z dutého vlákna. Tie sa dajú prať na viac než 60 °C. Pomôcť môžu aj obliečky z priepustných materiálov, no aj tu je dôležité pravidelne ich prať (minimálne raz za 14 dní) a poriadne prevetrať. 

Vankúše, paplóny, ale i matrac je dobre z času načas prevesiť a nechať dobre vyvetrať. V zime im prospeje, keď ich necháte vymraziť, v lete zase necháte dlhšie na slnku. Výhodou je, ak máte na matraci snímateľný poťah a môžete pravidelne prať aj ten.

Prikrývky a vankúše počas dňa neschovávajte do perináka či úložného priestoru pod posteľou. To na zmiernenie alergie nepomôže, i keď sa to tak na prvý pohľad môže zdať. Navyše to vytvára vhodné prostredie pre roztoče a baktérie.

Zdravé bývanie

3. Udržujte stálu teplotu a vlhkosť 

Pri liečbe alergie je dôležité udržiavať v byte či dome správnu teplotu a vlhkosť. Príliš vysoká teplota vytvára živnú pôdu pre roztoče a nadmerná vlhkosť zase vedie k vzniku plesní. V obytných častiach a kúpeľni stačí mať teplotu do 23 °C, v spálni by malo byť minimálne o tri stupne chladnejšie. Ak máte zateplený dom, postačí vám aj nižšia teplota.

Optimálna vlhkosť by zase mala byť v rozmedzí 40 až 60 % a jednoducho ju odmeriate vlhkomerom. Na udržanie správnej teploty a vlhkosti je dôležité aj správne a pravidelné vetranie v zime aj používanie zvlhčovača. Vlhkosť stien môžete regulovať tiež zvolením vhodnej vnútornej omietky alebo stierky. Stierky Baumit Ionit Fino a Ionit Finish dokážu zlepšiť kvalitu vzduchu a udržovať správnu vlhkosť v interiéri bez väčšej námahy. Navyše, ak ich skombinujete s minerálnou farbou Baumit Ionit Color, vzduch sa obohatí iónmi, ktoré ho čistia a znižujú množstvo vzdušných aerosólov. Práve tie môžu byť nositeľmi škodlivých vírusov či infekcií. 

4. Používajte silno filtračný vysávač a sušičku na bielizeň

Pri liečbe alergie a zmiernení jej príznakov je pravidelné vysávanie alfou a omegou. Dôležité je však používať správny typ vysávača. To, že je výkonný, ešte neznamená, že je pre alergika vhodný. Potrebujete taký, ktorý povysávaný prach ani v najmenšej miere nevypúšťa späť do vzduchu. Vhodné sú napríklad vysávače s vodným filtrom či s kvalitnými filtračnými vreckami. 

Medzi najlepšie patria tie s výstupným HEPA filtrom, ktorý zabezpečí, že sa žiadne nečistoty nevrátia späť do vzduchu. Pre väčšiu istotu je však dobré všetky povrchy po vysávaní ešte namokro utrieť.

Ďalším spotrebičom, ktorý by nemal vo vašej domácnosti chýbať, je sušička bielizne. Tá vás spoľahlivo zbaví prachu, baktérií a ďalších alergénov, ktoré sa zachytili na oblečení či obliečkach. O tom, že svoju prácu plní naozaj spoľahlivo, vás presvedčí plný filter po každom sušení. 

Navyše, vďaka nej nebudete musieť sušiť vypranú bielizeň rozvešanú po byte či dome alebo na radiátoroch. Sušenie bielizne na radiátoroch nie je zdravé a kazí klímu v domácnosti. So suchým vzduchom vám nepomôže, práve naopak. 

5. Vyhoďte tapety a používajte správne interiérové farby

Čo na alergiu takisto nevplýva priaznivo, sú tapety na stenách. Hoci vyzerajú dobre a ľahko nimi pretvoríte interiér, zachytáva sa na nich zbytočne veľa prachu a ďalších alergénov. Pri liečbe alergie radšej steny klasicky vymaľujte. Vhodné je použiť také farby, na ktorých sa nezachytávajú nečistoty a dráždivé látky. 

Vnútorná farba Baumit Ionit Color je pre alergika ideálnou voľbou. Zdraviu prospešné ióny, ktoré prirodzene vytvára, na seba dokážu naviazať čiastočky peľu a prachu, ktoré potom v zhlukoch spadnú na podlahu a vy ich len jednoducho povysávate. Baumit Ionit systém, zložený z vnútornej stierky a farby, čistí vzduch, reguluje vlhkosť a vytvára príjemné prostredie na bývanie. 

Farba na steny_Baumit Ionit

Ako predchádzať vzniku alergií? 

Vznik alergie v niektorých prípadoch neovplyvníte. Najmä, ak máte dedičnú predispozíciu napríklad na atopický ekzém, peľovú alergiu či alergickú astmu. V niektorých prípadoch však môžete liečbu alergie či zmiernenie jej príznakov dosiahnuť aj investovaním do kvalitných stavebných materiálov, vnútorných stierok a farieb. 

Aj vďaka nim si viete vytvoriť zdravé bývanie, v ktorom bude boj s alergiami jednoduchší. Čo na niektoré alergie zaberá tiež, je okrem prispôsobenia domácnosti aj zdravá a vyvážená strava, častejší pobyt v horách, pri mori či v lese a psychická pohoda.