Slovensko

Zateplenie domu - všetko o zatepľovaní fasád
star_border

Zateplenie domu - všetko o zatepľovaní fasád

Príjemné bývanie a zdravá klíma robia z obyčajného domu domov plný pohodlia a bezpečia. Významnú úlohu tu zohráva zateplenie. Zateplenie domu nie je len o úspore peňazí za kúrenie.

Prečo sa oplatí zatepľovať?

Lepšia ochrana domu aj životnosť muriva

Zateplenie je dokonalá ochrana nosných konštrukcií i obytného priestoru. Murivo je chránené proti poveternostným vplyvom, vzniku plesní na vnútorných povrchoch stien, obvodový plášť je bez tepelných mostov, bez trhlín a porúch. Zateplenie je zároveň aj dobrou a akustickou ochranou pre ľudí, ktorí v dome bývajú.

Úspora financií

Zateplenie šetrí energiu dvoma spôsobmi. Počas chladných mesiacov znižuje tepelné straty a náklady na kúrenie. Počas horúcich mesiacov znižuje potrebu používať klimatizáciu. Zateplením vášho domu ušetríte viac ako 50 % nákladov na energie.

Rozumne zvolené nosné murivo v kombinácii so správne navrhnutým systémom zateplenia prináša výraznú úsporu realizačných nákladov, bezpečnejšie omietanie interiérov bez ďalších nárokov na omietkový systém a riešenie detailov s istotou.

Tepelné straty domu

Zdravé bývanie a príjemné prostredie

Zateplením získate aj príjemnejšie a zdravšie prostredie. Hlavnou výhodou je vyrovnaná vnútorná teplota a stála vlhkosť v interiéri. Zateplené steny zabezpečujú počas zimy stabilnejšiu vyššiu teplotu na povrchu stien.

Pohodlne sa cítite iba vtedy, keď rozdiel medzi vnútornou teplotou vzduchu a teplotou na povrchu stien nie je väčší ako 2 – 3 °C. Pokiaľ teplota na povrchu nezateplených stien v zime výrazne kolíše, medzi 13 a 19 °C, pri zateplení je stabilná bez veľkých výkyvov, 18,5 – 20,5 °C. Stabilná teplota pomáha udržiavať aj stabilnú vnútornú vlhkosť medzi 40 a 60 %.

Tepelná pohoda v interiéri

Ako zatepliť dom?

Najskôr si všetko dôkladne premyslite. Dajte si pozor na výber firmy, ktorá vám bude dom zatepľovať a naštudujte si vopred technológiu, či výber vhodného materiálu. Pozrite si náš návod na zateplenie a postupujte podľa neho. Dajte si pozor na zateplenie sokla a správne kotvenie izolácie ale aj založenie systému zateplenia. Predídete tak nepríjemným prekvapeniam. Kľúčový je aj výber fasádnej omietky a farby. Spotrebu a cenu materiálu si môžete overiť pomocou Baumit kalkulátora.

Akou hrubou izoláciou zatepliť dom?

Viete, akú minimálnu hrúbku izolácie potrebujete na zateplenie? Vyskúšajte Baumit kalkulačku, vyberte si konkrétny typ muriva a izolácie. Kalkulačka vám vypočíta potrebnú hrúbku izolácie a navrhne minimálne zateplenie podľa normových požiadaviek.

Ako dlho trvá zateplenie domu?

Odpovedať na túto otázku nie je jednoduché. Všetko závisí od toho aký systém zateplenia si zvolíte, ako veľmi je vaša fasáda domu náročná na vypracovanie detailov a koľko m2 plochy sa chystáte zatepliť. Zateplenie sa môže predĺžiť aj vďaka nedostatočným prípravným prácam. Napríklad zistíte, že vám zateká strecha alebo vám vlhne zospodu dom. V týchto prípadoch je najprv potrebné odstrániť príčiny zatekania (oprava strechy) alebo vlhnutia (vhodnou sanáciou). Priemerný čas, za ktorý je možné zatepliť stredne veľký rodinný dom je jeden mesiac.

Koľko stojí zateplenie domu?

Zateplenie_ilustracna foto

Cena za zateplenie domu nie je len o voľbe materiálu alebo práci. Pri realizácii sa môžu vyskytnúť ďalšie komplikácie, ktoré premrštia plánovaný rozpočet. Skôr, ako začnete, premyslite si všetky kroky, ktoré bude potrebné realizovať. Budete mať lepší prehľad o celkovom rozpočte.

Oplatí sa zatepliť starý dom?

Zateplenie novostavieb rodinných domov je dnes štandardom. Majitelia starších rodinných domov často váhajú, či je zateplenie tou správnou voľbou. V modelovej situácii vám ukážeme, aké sú výhody zateplenia v starom dome, aj napriek tomu, že máte 45 cm hrubé múry, ktoré niektorí domáci majstri považujú za “nezatepliteľné”.

Zateplenie domu

Dotácie na zateplenie domu

Kto môže požiadať o dotácie na zateplenie? Ako ich získať a oplatí sa to vôbec? Pri schvaľovaní štátneho rozpočtu boli vyčlenené finančné príspevky na rok 2019 vo výške 40 miliónov eur. Podarí sa ich tento rok vyčerpať?

Aké sú najčastejšie chyby pri zatepľovaní?

Dajte si pozor na základné chyby, ktorých sa často dopúšťajú stavebné firmy. Nesprávne zateplený sokel, príliš tenká izolačná vrstva alebo nesystémový kotviaci materiál? Prečítajte si o tom, že pri zatepľovaní sa šetriť na materiály a technologickom postupe neoplatí.

Výhody zateplenia. Rozhodnite sa správne!

Príjemné teplo v zime
Príjemná zima

Zateplenie chráni váš dom a udržiava teplo tam, kde je to potrebné. Zároveň masívne steny v interiéri akumulujú teplo a následne ho vyžarujú sálaním späť do pro...

Dozvedieť sa viac
Príjemný chládok v lete
Pohodové leto

Zateplenie pôsobí v lete ako ochranný štít vášho domu - zabraňuje prehrievaniu muriva a vďaka tomu ostáva vzduch v interiéri príjemne chladný.

Dozvedieť sa viac
Zatepliť alebo nezatepliť dom?
Zatepliť alebo nezatepliť dom?

Zateplenie domu nie je len o úspore energie. Prináša nám aj mnoho ďalších výhod. Pozrime sa na výsledky, ktoré priniesli vedci z výskumného parku Viva.

Dozvedieť sa viac
Hrúbka izolantu na zateplenie
Akou hrúbkou zatepliť?

Pomocou našej kalkulačky zistite, akú hrúbku izolantu potrebujete pre vaše murivo, aby ste splnili normové požiadavky.

Zistiť hrúbku izolantu