10 pravidiel ako zariadiť zdravú detskú izbu
star_border

10 pravidiel pre zdravú detskú izbu. Ako ju zariadiť?

Zariaďujete novú detskú izbu? Nenechajte sa uniesť jedinečným dizajnom. Na prvom mieste by malo byť zdravie vašich detí. Na čo všetko myslieť pri zariaďovaní detskej izby aby bola pekná, ale predovšetkým zdravá? Pripravili sme pre vás tieto tipy.

1. Aký vzduch dýchajú vaše deti?

Či už máte v detskej izbe jedno alebo dve deťúrence, mali by dýchať čistý vzduch. To môžete z časti dosiahnuť vetraním. Z dlhodobého hľadiska je však zdravé, aby v izbe bola optimálna vlhkosť a tepelná pohoda bez prievanu. Niekedy máme pocit, že v byte je prievan aj napriek tomu, že okná sú dokonale utesnené. Hlavným vinníkom je chlad sálajúci z nedostatočne vyhriatych a nezateplených stien. Veľkým nepriateľom (detského) zdravia sú plesne, ktoré sa tvoria v okolí tepelných mostov - okolí okien, či kútov v izbe. Plesne v domácnosti sú spúšťačom mnohých respiračných ochorení. Ak sa im chcete natrvalo vyhnúť, mali by ste sa zamyslieť nad zateplením domu.

Detská izba

Zdroj: Bigstock

2. Pokojné prostredie

Deti by mali vyrastať v pokojnom prostredí, plnom lásky a porozumenia. Detský organizmus je citlivý na stres dospelých, ale aj neprimeraný hluk. Viaceré štúdie ukázali spojitosť medzi hlukom a rozvojom kognitívnych schopností ale aj kvality spánku u detí a dospelých. Hluk často berieme ako samozrejmosť, niečo na pozadí a nepripisujeme mu veľký význam. V skutočnosti nás a naše deti neprimerane zaťažuje. Riešením sú obvodové steny z masívnych konštrukcií ako zateplená betónová stena, masívne drevo alebo plná tehla. Najhoršie výsledky z hľadiska hluku dosahujú montované drevodomy.

3. Nežiadúce splodiny a emisie

Zdravá detská izba

Vôňa dreva, nového nábytku alebo nového koberca je príjemná, ale nemusí byť aj zdravá. Dôležité je to, z čoho sú vyrobené a aká je ich povrchová úprava. Do detskej izby patrí zariadenie, ktoré neobsahuje žiadne škodlivé látky a emisie. 

Vyhnite sa nábytku, ktorý obsahuje azbest, formaldehyd, škvary či syntetické lepidlá. Vhodnou alternatívou je nábytok z dreva, hliny, alebo aj kameňa. Pozor si musíte dať aj pri nátere nábytku. Nevhodne zvolený náter môže deťom spôsobiť dokonca nepríjemné zdravotné problémy. Dôležitú úlohu hrá aj výber interiérovej farby na stenu. Zamerať by ste sa mali nie len na výber odtieňa, ale aj na to, aby bola zdravotne nezávadná. Zvoliť by ste mali takú farbu, ktorá napomáha regulácií vlhkosti a nezaťažuje prostredie izby zápachom a škodlivými látkami.

4. Ekologické materiály

Až 90 % času trávime vo vnútri budov, preto má kvalita stavebných materiálov veľký vplyv na naše zdravie. Faktom je aj to, že približne polovica celosvetových zdrojov je využívaná na stavebníctvo. Výroba stavebných materiálov má veľký vplyv na životné prostredie. Baumit kladie dôraz na životné prostredie, vďaka čomu sme získali medzinárodne uznávaný certifikát Natureplus. Produkty, ktoré sú označené týmto logom sú ideálnou voľbou pre zdravé bývanie. Ich základom je čistá a efektívna výroba, ochrana životného prostredia a zdravia, ale dbá aj na udržateľnosť.

Zdravé materiály

Zdroj: Bigstock

5. Kvalitný matrac

Každý človek strávi v priemere jednu tretinu svojho života v posteli. Vďaka spánku si telo oddýchne a načerpá novú silu. Keďže spánok má pozitívne účinky na zdravie detí, je veľmi dôležité dbať na správny výber matraca. Ich telo sa neustále vyvíja, a preto poloha chrbtice počas spánku hrá dôležitú úlohu. Ako si však vybrať ten správny matrac zo širokej ponuky na trhu? Rozhodujúcim faktorom je materiál, z ktorého je matrac  pre deti vyrobený. Odporúčame staviť na studenú penu. Hlavnou výhodou tohto typu matraca je, že podporuje chrbticu, kosti a umožňuje ich rast počas spánku. Matrac by mal mať antialergické a antibakteriálne vlastnosti a nemal by obsahovať chemické farbivá či lepidlo. Keďže matrac musí dieťaťu poskytnúť dostatočnú oporu, najlepšou voľbou je tvrdý alebo stredne tvrdý matrac.

Zdravé bývanie

Zdroj: Bigstock

6. Zdravé hračky

Zdravé hračky

Hračky sú neoddeliteľnou súčasťou detskej izby. Vďaka nim sa deti dokážu zabaviť a vyplniť svoj čas. Treba si však dávať pozor na to, čo dávame deťom do rúk. Dôležité je, aby hračky deti potešili, vzdelávali a neškodili ich zdraviu. Aj v tých nevinných hračkách sa môže skrývať nemilé prekvapenie. Keďže deti si ich rady dávajú do úst, musíme si dať pozor na to, aby neboli vystavené nebezpečenstvu. Najlepšou voľbou sú hračky z prírodných materiálov, v ktorých nie sú použité chemikálie ani žiadne škodlivé látky. Najekologickejšou voľbou sú drevené hračky. Ak však máte v okolí lokálneho výrobcu, stavte na kúpu hračiek priamo u neho. Budete si istý, z čoho sú hračky vyrobené. Vhodnou alternatívou je aj recyklovať hračky. Určite máte v okolí známych, ktorí majú v pivnici odložené kvalitné a zdravé hračky, ktoré už nevyužijú.

7. Svetlo

Svetlo

Zdroj: Bigstock

Doprajte deťom čo najviac denného svetla, ktoré je veľmi dôležité pre ich zdravý vývin. Pri nedostatku denného svetla môžu deti cítiť únavu očí, ich výkonnosť sa môže znížiť, alebo dokonca ich organizmus nemusí správne zapracovať vitamíny a minerály. Ak je nevyhnutné využiť aj umelé osvetlenie, nastavte ho tak, aby osvetlilo každú jednu časť izby. Dbajte na zrak svojich detí a zabezpečte im kvalitné osvetlenie.

8. Bezpečnosť na prvom mieste

Pri zariaďovaní detskej izby by ste si mali dať záležať nie len na tom, aby bola štýlová, ale najmä na tom, aby bola pre vaše deťúrence bezpečná. Potrebné je zvážiť, z akých materiálov je zložený nábytok, ale treba brať do úvahy aj tvar nábytku. Mali by ste sa vyvarovať nábytkom s ostrými hranami. Ak je to nevyhnutné, môžete využiť chrániče na rohy. V prípade skriniek, zásuviek ale aj dverí môžete využiť nadstavce, vďaka ktorým sa spomalí otváranie aj zatváranie skriniek. Prostredníctvom nadstavcov môžete predísť nepríjemnému privretiu detských prstíkov alebo inému zraneniu.

9. Poriadok a čistota

Detská izba musí byť miestom, kde sa budú deti môcť hrať a vzdelávať, ale predovšetkým príjemne cítiť. Základom je vytvoriť zdravé prostredie, v ktorom sa detičky budú môcť vyvíjať. Dôkladné vetranie je jedným z faktorov, ktorým vieme zabezpečiť zdravé ovzdušie. Nezabudnite sa však vyhýbať prievanu. Pleseň na stenách detskej izby nepriaznivo vplýva na zdravie, dokáže dokonca spôsobiť aj zdravotné problémy. Je preto dôležité, aby sme predchádzali vytvoreniu plesní. Netreba však zabúdať aj na optimálnu izbovú teplotu. Najideálnejšie je, ak sa teplota udržiava medzi 20 a 22 °C. Dbajte na to, aby z dôvodu prekurovania nebol v detskej izbe suchý vzduch. Pravidelne vetrajte. Vápenné omietky Klima s hrúbkou 2,5 cm regulujú vlhkosť v interiéri a spolu so zateplením a realizáciou masívnych stien zabezpečia vaše zdravé bývanie.

Poriadok v izbe

Zdroj: Bigstock

10. Nechajte to na nich

Detská izba by mala byť kráľovstvom detí, ktoré bude vyhovovať ich potrebám ale aj požiadavkám. Pozrite sa na izbu detskými očami a môžete si byť istý, že vytvoríte krásny detský svet. Zamyslite sa nad tým, čo vaše deti milujú. Ak majú rady autíčka, môžete im vytvoriť priestor, kde sa s nimi budú môcť do sýtosti vyšantiť. Ak milujú zvieratká, môžete namaľovať na stenu to ich najobľúbenejšie, prípadne zabezpečiť tapetu na stenu. Keďže detičky rady skúmajú a objavujú nové veci, vytvorte im priestor na experimentovanie. Spravte im kútik, v ktorom sa budú môcť naplno realizovať a rozvíjať sa. Deti prirodzene milujú farby a rady sa s nimi hrajú. Môžete im do tohto kútika umiestniť stôl, na ktorom si budú môcť do sýtosti maľovať a kresliť. Nezabudnite na gumený obrus, pretože farby s veľkou pravdepodobnosťou skončia aj na stole. Umiestnenie stola si dôkladne premyslite. Postavte ho na miesto, kde bude mať dostatočné svetlo.

Zdravá detská izba

Zdroj: Bigstock


Nakoniec, nezabúdajte na to, že vaše dieťa nebude šťastné len vďaka zdravej izbičke. Venujte im dostatok svojho času a pozornosti. Vaše detičky potrebujú cítiť vašu lásku.

Baumit Kalkulátor

Kalkulácia materiálu

Vytvorte si základný rozpočet spolu so spotrebou materiálu s produktami Baumit Klima, ktoré v detskej izbe vytvoria príjemnú a zdravú klímu.