Find the perfect color for your facade
Get the appNie všetky veci v živote vieme ovplyvniť. Sú oblasti a činnosti, ktoré vplývajú pozitívne na náš život a naše zdravie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zdravie ľudí ovplyvňuje na 10 – 15 % kvalita poskytnutej zdravotnej starostlivosti, 10 – 15 % genetické predispozície, 20 – 25 % prostredie, v ktorom žijeme a na 50 – 60 % spôsob života. Z uvedeného je zrejmé, že práve spôsob života a kvalitné prostredie nás najviac ovplyvňujú.
Pobyt v nekvalitnom vnútornom prostredí môže vyústiť do mnohých zdravotných problémov, ktoré sa definujú ako syndróm chorých budov (Sick Building Syndrom – SBS). Medzi najčastejšie prejavy patria podráždené oči, vysušené sliznice, pocit zapchatého nosa, bolesť v krku, podráždenie dýchacích ciest, suchá pokožka, bolesť hlavy, únava alebo poruchy koncentrácie. Dobrou správou je, že týmto problémom je možné predchádzať. Mali by sme na to myslieť už pri návrhu bytov a domov, ale aj pri rekonštrukciách.
Foto: Transparent House, Budapešť; Architekt: Tóth Project Építésziroda Kft.
Na základe mnohých poznatkov, ako aj výsledkov z výskumného parku Viva vo Wopfingu sa pri návrhu, stavbe domu alebo jeho rekonštrukcii môžeme oprieť o 3 základné piliere pre zdravé bývanie. Všetky tri piliere sa navzájom ovplyvňujú a podporujú.
Zateplenie nie je len obyčajné klišé. A nejde len o úsporu financií vynaložených na kúrenie.
Foto: Bytový dom Beautiful Elderly Life, Izola, Slovinsko; Architekt: Gužič Trplan arhitekti d.o.o.
Správny výber materiálov, ako aj vnútornej omietky nám napomáha udržiavať príjemnú vnútornú klímu.
Masívne a minerálne systémy redukujú vplyv hluku, obmedzujú kolísanie vnútornej teploty a vplyv škodlivých emisií.