12 chýb pri zatepľovaní: Na čo si dať pozor
star_border

12 častých chýb pri zatepľovaní budov

Ako im predchádzať?

Plánujete zateplenie domu? Zatepľovanie domu je investícia, ktorá by mala priniesť úsporu energie, vyšší komfort bývania a dlhodobú ochranu stavby. Často sa však stáva, že nevhodné postupy, nesprávne materiály alebo nedostatok odborných znalostí spôsobia presný opak. Výsledkom sú tepelné mosty, vlhkosť, plesne alebo dokonca znehodnotenie celej fasády. A je v podstate jedno či ide o novostavbu alebo rekonštrukciu, chyby sa dajú napáchať všade.

Tu je prehľad 12 najčastejších chýb, ktorým sa môžete vyhnúť a ušetriť peniaze a starosti – spolu s radami, ako na to.

Chyby pri zatepľovaní

 1.  Nesprávna hrúbka tepelnej izolácie

Prečo je to problém? Mnohí zvolia príliš tenkú izoláciu v snahe ušetriť. Výsledok? Slabá účinnosť, vyššia spotreba energií, kondenzácia vlhkosti a rast plesní. Pre lepšiu predstavu si prečítajte:


Ako tomu predísť? Nevoľte hrúbku "od oka" – nechajte si vypracovať tepelnotechnický výpočet a poradiť si od odborníkov. 

Správna hrúbka tepelnej izolácie závisí od viacerých faktorov:
  • typu, hrúbky a tepelnotechnických vlastností muriva,

  • typu tepelnej izolácie (najčastejšie: polystyrén EPS-F alebo minerálna vlna)

  • druhu stavby a jej využitia,

  • lokality stavby - iné požiadavky platia pre južné oblasti a iné pre horské. 

Vo všeobecnosti platí pravidlo - čím viac, tým lepšie. Hlavným cieľom zateplenia je ochrániť murivo pred poveternostnými vplyvmi a zvýšiť povrchovú teplotu stien v interiéri. Pri správnom zateplení nedochádza k vzniku rosného bodu v konštrukcii, ale rosný bod sa presúva z muriva do izolantu. 

Pokiaľ si nie ste istí a neviete, akou hrúbkou zatepliť svoj dom nechajte si poradiť. Treba si uvedomiť, že pokiaľ sa rozhodnete ušetriť na hrúbke izolantu, môže dochádzať ku kondenzácii, vlhnutiu a vzniku plesní, hlavne v kútoch.

Baumit hrúbka zateplenia

 2.  Nesprávne lepenie tepelnoizolačných dosiek

Najčastejšia chyba: Lepenie tepelnoizolačných dosiek iba bodovo bez aplikácie lepidla po obvode izolačnej dosky, tzv. na buchty a bez okrajovej húsenice. Je to nesprávny spôsob lepenia a môže spôsobiť zníženie priľnavosti, vydúvanie rohov alebo tzv. vankúšový efekt. 
Správny postup: Aplikácia lepidla po obvode izolačnej dosky a aspoň dva - tri body (terče) do stredu dosky. 

Správne lepenie tepelnoizolačných dosiek

Podrobný postup lepenia tepelnoizolačných dosiek nájdete v našom Technologickom predpise Baumit Tepelnoizolačné systémy

Baumit lepenie tepelnizolačných dosiek

1. Lepenie polystyrénových tepelnoizolačných dosiek

Baumit lepenie tepelnizolačných dosiek

2. Strojové nanášanie lepidla na minerálne tepelnoizolačné dosky s pozdĺžnou orientáciou vlákien

Baumit lepenie tepelnizolačných dosiek

3. Lepenie minerálnych tepelnoizolačných dosiek s kolmou orientáciou vlákien

 3.  Nezateplený sokel

Prečo je zateplenie sokla dôležité:  Zateplenie sokla by malo byť neoddeliteľnou súčasťou celého tepelnoizolačného systému budovy. Napriek tomu sa na ňom často šetrí alebo sa úplne zanedbá. Výsledkom je vznik tepelných mostov, môže viesť k vlhnutiu muriva, plesniam a zvýšenej spotrebe energie.
Správne riešenie: Sokel je časť stavby, ktorá je najviac vystavená vlhkosti, mrazu, mechanickému namáhaniu a odstrekujúcej vode. Preto je potrebné použiť špeciálne soklové izolačné dosky – odolné voči vlhkosti a s vyššou pevnosťou, najčastejšie z XPS (extrudovaného polystyrénu) alebo izolačné dosky EPS Perimeter. 

Sokel je potrebné zatepliť minimálne do výšky 50 cm nad terénom.

 4.  Zateplenie vlhkého alebo mokrého muriva

Riziko zateplenia vlhkého/morkého muriva: predstavuje vážne riziko pre celú stavbu. Vlhkosť uzavretá pod izoláciou nemá kam uniknúť, čo vedie k tvorbe plesní na vnútorných stenách, k zrýchlenej degradácii muriva, či k zníženiu životnosti zateplenia. 
Riešenie: je nevyhnutné ešte pred samotným zateplením riešiť problémy a odstrániť zdroj vlhkosti, aby bolo murivo dostatočne suché a stabilné. 

Najčastejšie zdroje vlhkosti muriva:
  • Kondenzačná vlhkosť je jedna z najčastejších. Vzniká najmä pri každodenných činnostiach v interiéri ako je varenie, sušenie prádla, sprchovanie a v kombinácii s nedostatočným vetraním a nízkou povrchovou teplotou stien (najmä v kútoch). Často je spojená aj so vznikom plesní. Riešením je zabezpečenie vetrania a zateplenie fasády, čím sa povrchová teplota vnútorných stien zvýši. 
Drenáž
  • Vzlínajúca vlhkosť z podložia s čím je spojená nedostatočná alebo chýbajúca hydroizolácia. Riešením je podrezanie muriva a realizácia novej hydroizolačnej vrstvy.
  • Zle vyspádovaný terén okolo domu. Riešením je vyspádovanie pozemku, tak, aby voda nestekala priamo k fasáde, použitie odvodňovacích žľabov, správna drenáž okolo domu.
  • Zatekanie vody cez poškodenú strechu, čím dažďová voda môže prenikať do múrov a spôsobovať ich premáčanie. Riešením je oprava strechy a žľabov.
  • Ďaľšími problémami môžu byť aj trhliny vo fasáde a prenikanie dažďovej vody, či poškodenie potrubia. 
Tmavá fasáda

 5.  Tmavý odtieň na fasáde

Dizajnové riešenie nemusí byť vždy aj funkčné. Tmavé odtiene na fasáde síce pôsobia moderne, majú však tendenciu fasádu prehrievať, pretože absorbujú oveľa viac slnečného žiarenia v porovnaní so svetlými odtieňmi. Teplota na povrchu zateplenia, tak môže dosiahnuť aj 70 °C. Tmavé odtiene môžu mať tiež vplyv na farebnú stálosť, či dilatáciu ako aj na vznik trhlín na povrchu fasádnej omietky. 

Viac o správnom navrhovaní tmavých zateplených fasád a o produktoch, ktoré sú pre tmavé odtiene bezpečné a overené, si môžete prečítať v tomto článku:

 6.  Nesprávne kotvenie 

Následky nesprávneho kotvenia tepelnej izolácie: Dosky sa môžu uvoľňovať, fasáda „pracuje", objavuju sa trhliny a deformácie. 
Správne riešenie: Pri plánovaní zatepľovania nepodceňujte výber kotviacich prvkov a namiesto “no name” produktov sa zamerať na kvalitné kotviace prvky, ktoré sú odporúčané výrobcom tepelnoizolačného systému. Rovnako dôležité je dodržanie rozostupu a počtu kotiev na 1 m(minimálny počet je 6 ks/ m2).

Typy kotvenia tepelnej izolácie
  • Baumit StarTrack - špeciálna lepiaca kotva určená pre lepenie tepelnoizolačných dosiek na báze polystyrénu bez mechanického kotvenia cez izolant. Ich výhodou je eliminácia tepelných mostov v miestach kotiev, čím predchádza tzv. bodkovanej fasáde.
  • Zapustená montáž kotiev - kotvy sa zapúšťajú do vopred vyfrézovaného otvoru v izolante. Taniere sa následne prekryjú izolačným diskom z rovnakého materiálu ako je samotný izolant. Toto riešenie je vhodné pre polystyrén aj minerálnu vlnu a prispieva k zníženiu tepelných mostov v miestach kotiev. 
  • Povrchová montáž kotiev - spôsob upevnenia, pri ktorom sa kotviace prvky montujú naprieč izolačnýcmi doskami bez ich zapustenia, pričom taniere zostávajú viditeľné na povrchu. Ide o najlacnejšie riešenie, vhodné najmä tam kde nie je kladený dôraz na elimináciu tepelných mostov. 
Baumit StarTrack

1. Baumit StarTrack

Baumit Zapustená montáž kotiev

2. Baumit Zapustená montáž kotiev

Baumit Povrchová montáž kotiev

3. Baumit Povrchová montáž kotiev

 7.  Ako správne založiť zateplenie? Potrebujeme zakladaciu lištu?

Pred začiatkom lepenia izolačných dosiek je potrebné správne založiť prvú radu zateplenia. Izolačné dosky sa nalepia nad už osadené soklové izolačné dosky a následne sa skontroluje ich rovinnosť. Alternatívne je možné dosky vkladať priamo do soklového profilu. Aby sa predišlo vzniku tepelných mostov, odporúča sa použiť plastové soklové profily.

V prípade, že vhodný profil nie je k dispozícii, je možné založiť zateplenie aj pomocou montážnej laty. Ak sa zateplenie zakladá na bežné hliníkové soklové profily, je dôležité dbať na správne prevedenie detailov ako napríklad preloženie výstužnej sieťky cez profil alebo použitie nasadzovacej lišty s odkvapovým nosom. Týmto spôsobom sa zamedzí vzniku trhlín v mieste ukončenia zateplenia.

Založenie soklové profilu

 8.  Kamenný obklad na zatepelnej fasáde

Kamenný obklad dokáže výrazne skrášliť fasádu, no jeho realizáciu je potrebné naplánovať už pri zatepľovaní. Ak chceme, aby obklad lícoval so zvyškom fasády v miestach, kde bude obklad, je potrebné upraviť hrúbku tepelnej izolácie tak, aby finálny obklad lícoval so zvyškom fasády. Zároveň je nevyhnutné správne vyhotovenie zdvojenej výstužnej vrstvy a dôkladné kotvenie tepelnoizolačného systému.

Na kotvenie sa používajú tanierové kotvy s oceľovým tŕňom, v hustote minimálne 8 ks/m².
Hmotnosť kamenného obkladu nesmie presiahnuť 35 kg/m².

Podrobné informácie o realizácii nájdete v technologickom predpise Baumit Tepelnoizolačné systémy. 

Baumit Ceramic

 9.  Gletovanie výstužnej vrstvy

Problém: V praxi sa často stretávame s “mliekovaním” alebo “gletovaním“ preriedenou vrstvou lepidla, ktoré sadne na armovaciu vrstvu. Takáto vrstva má malú pevnosť a môže sa odlupovať prípadne vytvoriť separačnú vrstvu medzi podkladom a fasádnou omietkou. 
Riešenie: Výstužnú vrstvu je potrebné vytvoriť v jednom kroku a v prípade minerálnej vlny v dvoch. Ak je potrebné vyrovnať vrstvu z dôvodu viditeľných spojov, je možné naniesť lepiacu maltu ešte raz, ale v hrúbke cca 2 mm. Pri väčšej hrúbke vrstvy od 3 mm je potrebné opätovné vystuženie.

 10.  Spracovanie detailov pri zatepľovaní

Pri zateplenie budovy dôležitú úlohu zohrávajú aj detaily, ktoré je potrebné dôkladne vyriešiť, a to najmä pri, členitých fasádach, vikieroch, balkónoch, či prípadne pri zložitých strechách s množstvom klampiarskych detailov. Práve v týchto miestach vzniká zvýšené riziko zatekania a tvorby tepelných mostov. Častým problémom býva aj nesprávne zateplenie okolo okien alebo zatekanie po fasáde spôsobené nesprávnym presahom oplechovania atík.

Nižšie uvádzame prehľad najčastejších detailov, na ktoré si dať pozor.

  • Zateplenie okolo okna: Problémom môže byť použitie nevhodných profilov pre napojenie zateplenia na okno. Pri použití lacných APU líšt na drahé veľkoformátové okná dochádza v mieste styku k tvorbe trhlín. Pre okná veľkých formátov použite kvalitné Baumit okenné dilatačné profily (Purfix,Infinity).

  • Osadenie parapetov: Bočné koncovky parapetov sa nezapustia do zateplenia a sú osadené dodatočne. Alebo pri nanášaní fasádnej omietky sa zatrú omietkou a voda nemá kadiaľ odtekať. Pozor tiež na opačné vyspádovanie parapetov.

  • Nevzhľadné zatekance na fasáde v dôsledku slabého vyloženia/ presahu oplechovania:  Minimálny presah oplechovania má byť 30 mm, čo je častá chyba pri realizácii atík a parapetov. Správny presah zabezpečuje správny odvod vody. 

Detail rohu

 11.  Škáry medzi izolačnými doskami

V dôsledku nesprávneho založenia zateplenia môže dochádzať k vzniku škár medzi izolantmi. Pokiaľ sa jedná o škáru do 4 mm je možné ju vyplniť tepelnoizolačnou penou po celej hrúbke izolantu. Škáry väčšie ako 4 mm a vypĺňanie škár lepiacou maltou je neprípustné. Zateplenie je potrebné realizovať tak, aby bola zabezpečená dostatočná rovinnosť. Dosiahneme to správnym založením zateplenia ako aj správnym prekladaním a lepením izolačných dosiek.

 12.  Zateplenie na poslednú chvíľu

V dnešnej dobe sa veľa vecí rieši na poslednú chvíľu a to sa týka často aj zateplenia domu. Mnohí sa doň púšťajú až na jeseň, no práve vtedy môže počasie spôsobiť komplikácie: zvýšená vlhkosť a nízke teploty sťažujú lepenie a stierkovanie izolačných dosiek, či realizáciu samotnej povrchovej úpravy fasády a neraz ohrozujú aj kvalitu práce. Veľakrát s tým súvisí aj nesprávny techologický postup a nedodržiavanie technologických prestávok, pretože čas tlačí a práce sa musia rýchlo ukončiť. Ponáhľanie sa tiež nepridáva na kvalite. 
Na zateplenie fasády je preto ideálne začať myslieť už v zime. V tomto období máte dostatok času na plánovanie, na výpočet spotreby a ceny materiálu, aj na výber spoľahlivej stavebnej firmy, ktorej zveríte jej realizáciu. 
Fasáda spolu tvorí dôležitú ochrannú vrstvu budovy. Nepodceňujte preto výber kvalitného zateplenia ako aj výber kvalitnej stavebnej firmy. Vyhnite sa rýchlym a neovereným riešeniam.

Baumit zateplenie

Zatepľovanie je komplexný proces, pri ktorom aj malé detaily ovplyvňujú konečný výsledok a životnosť celého systému.
Vyvarovaním sa bežných chýb – ako je nesprávna hrúbka izolácie, nevhodné lepenie izolačných dosiek či nedostatočné kotvenie – môže výrazne zlepšiť tepelnú pohodu vášho domu a predísť problémom, ako je vlhnutie stien či vznik plesní, ktoré komfort bývania výrazne znižujú.
Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov je dôležité dodržiavať technologické postupy, používať kvalitné materiály a v prípade pochybností sa poradiť s odborníkmi.
Sme tu pre vás – s kvalitnými riešeniami, ktoré vydržia.

Nemáte predstavu koľko vás bude stáť zateplenie?

Na vytvorenie orientačného rozpočtu na zateplenie využite náš Baumit Kalkulátor, ktorý vám jednoducho a prehľadne vypočíta spotrebu materiálu aj približné náklady. Stačí len pár klikov aj z pohodlia vášho domova. Plánujte, počítajte a správne zateplite, nech vám čím skôr klesnú náklady za energie na vykurovanie alebo chladenie a vytvoríte si zdravé a komfortné bývanie.