star_border

Tmavé fasády

Sýte farby sú trendom, ktorý predstavuje pre výrobcov materiálov skutočnú výzvu. Spojiť farebné predstavy architekta, dizajnéra či investora s vysokými požiadavkami na efektívnosť a kvalitu materiálu s dlhou životnosťou. 

Tmavé fasády

Prečo dochádza k prehrievaniu fasád?

Tmavé odtiene priťahujú veľa slnečného žiarenia, ktoré vytvára teplo na povrchu a dochádza k jeho nežiaducemu prehrievaniu.
Farby sa zvyknú označovať súčiniteľom svetelnej odrazivosti HBW, ktorý hovorí, koľko % svetelnej energie odrazí daný povrch.
Pre lepšiu predstavivosť, biela farba má hodnotu HBW 100, čo znamená, že odrazí 100 % svetla. Naopak čierna farba pohltí všetko svetlo a tak má hodnotu odrazivosti 0.
Tepelný izolant chráni dom pred únikom tepla smerom do exteriéru. Na druhej strane však bráni slnečnej energii, aby prechádzala späť do interiéru. A tak v tenkej cca 5 mm vrstve na povrchu, ktorú tvorí vrstva lepidla so sieťkou a fasádna omietka, dochádza k prehrievaniu a nárastu teploty, dôsledkom čoho môže dôjsť k poškodeniu omietky a k vzniku trhlín.

Cool pigmenty

Pomocnú ruku podali výrobcovia pigmentov a priniesli na trh špeciálne cool pigmenty, ktoré absorbujú oveľa menej slnečného žiarenia a ich povrch je chladnejší. 
Ako to dokázali? 

Slnečné žiarenie pozostáva z viacerých zložiek. Okom vnímame len viditeľnú časť svetla. Výrobcov ale zaujímala hlavne infračervená zložka, ktorá vytvára teplo. Po niekoľkoročnom výskume sa im podarilo vytvoriť pigmenty, ktoré dokážu odrážať viac slnečnej energie, a to hlavne jeho tepelnú zložku..

Upozornenie!

Od 1. 3. 2023 zavádzame nové pravidlá pre použitie tmavých odtieňov povrchových úprav tepelnoizolačných systémov (ETICS). 
Viac informácií

  Nová generácia fasádnych omietok a farieb

  Pigmenty novej generácie sú použité aj vo vybraných fasádnych omietkach a farbách Baumit. Pre lepšiu orientáciu sa začali farebné odtiene označovať aj súčiniteľom TSR. TSR je súčiniteľ celkovej slnečnej odrazivosti, ktorý charakterizuje schopnosť fasády odrážať všetky zložky slnečného žiarenia.
  Štúdie a skúsenosti ukázali, že použitím cool pigmentov môžete dosiahnuť na povrchu nižšiu teplotu aj viac ako o 10 °C. To má vplyv aj na teplotu okolitého vzduchu, ktorý nie je tak prehrievaný vyžarujúcom teplom.
  Z dôvodu vyšších nárokov na farebnú stálosť povrchovej úpravy pri veľmi sýtych odtieňoch so súčiniteľom súčiniteľom odrazivosti HBW < 20 odporúčame prednostne používať fasádnu omietku alebo farbu Baumit PuraTop / PuraColor, Baumit StarTop / Baumit StarColor alebo Baumit CrystalTop.

  Farebné odtiene Baumit Life v týchto povrchových úpravách majú vďaka použitiu vysokokvalitných špeciálnych pigmentov (tzv. cool pigmentov) TSR > 25.

  súčiniteľ celkovej slnečnej odrazivosti

  Jednoduchšie pravidlá

  Pri výbere fasádnej farby na dom sa teraz ľahko zorientujete. Pre zateplené fasády platia jednoduché pravidlá. Na zateplenie môžete použiť všetky fasádne omietky a farby Baumit s farebnými odtieňmi s HBW ≥ 20 a to bez akéhokoľvek obmedzenia. 

  Ale čo s tmavšími odtieňmi?
  Ani tam sa nemusíte v dizajne obmedzovať. Ani v tomto prípade nehrá rolu izolant. Môžete použiť minerálnu vlnu, aj polystyrén. Musíte si len vybrať správny produkt. 
  Ak chcete použiť farebné odtiene s HBW < 20, použite vybrané fasádne omietky a farby: Baumit PuraTop/Color, Baumit StarTop/Color a Baumit CrystalTop. 

  Rozpočet na fasádnu omietku či zateplenie

  Vyberte si vhodnú fasádnu omietku či celý systém zateplenia a urobte si orientačný rozpočet pre potrebný materiál.