Sanačná omietka pre vlhké steny
star_border

Sanačná omietka pre domy a chalupy

Baumit Sanova Uni

Pri starších rodinných domoch, chalupách sa často trápime s vlhkými a zasolenými stenami a to najčastejšie v pivniciach a soklových častiach.

Vlhkosť v stenách vytvára podmienky na vznik plesní, a najmä vo vnútorných priestoroch nepriaznivo vplývajú na ľudský organizmus. Spolu so soľami narúšajú až poškodzujú konštrukciu, spôsobujú opadávanie omietky alebo nepekné výkvety, vlhké fľaky a plesne na stenách. Naviac vlhké steny majú menšie tepelnoizolačné vlastnosti, v dôsledku čoho musíme viac kúriť a platiť tak viac za energie. 

Sanačné omietky Baumit

Vlhkosť a soli netrápia iba vzácne pamiatkovo chránené objekty, kde je dôležité poznať pri výbere sanačnej omietky, aké množstvo vlhkosti a soli sa v podkladovom murive nachádza. 
S týmto problémom sa bežne stretávajú aj majitelia starších rodinných domov, chálup, kde z rôznych príčin vlhké múry ohruzujú zdravie a príjemný život ich obyvateľov. 

Na začiatku vám prejde hlavou veľa zložitých otázok. Prečo má môj dom vlhké múry? Ako sa zbavím vlhkosti? Akú omietku použiť? Kde ju kúpim? a veľa ďalších. 

Riešenie vlhkého a zasoleného muriva by malo byť komplexné od zistenia a odstránenia príčiny vlhkosti a soli až po výber vhodnej sanačnej omietky. 

Zdravé bývanie, to sú predsa zdravé múry. Cesta k nim môže byť rôzna. Niekedy je potrebné zvoliť profesonálne riešenie, no práve majitelia rodinných domov či chalúp majú veľakrát záujem o jednoduché riešenie, ktoré si dokážu spraviť aj svojpomocne.

Jednoduché riešenie

Máme pre vás bezpečné, cenovo dostupné a jednoduché riešenie a tým je použitie univerzálnej sanačnej omietky Baumit Sanova Uni.  


  • Ideálna pre rodinné domy a chalupy
  • Na vnútorné a vonkajšie použitie
  • Na ručné a strojové spracovanie
Baumit

Bezpečné riešenie na vlhké murivo napr. v pivniciach, sokloch rodinných domov a pod. Vďaka vysokému obsahu pórov je vysoko paropriepustná, póry zároveň slúžia ako „zásobáreň" pre uskladnenie soli, povrch omietky zostáva niekoľkonásobne dlhšie suchý a bez poškodenia soľami v porovnaní s bežnými vápennocementovými omietkami. 

Prácu s omietkou Baumit Sanova Uni zvládne každý murár ako aj šikovný domáci majster. Aplikuje sa totiž podobne ako akákoľvek bežná omietka. 

Vaše kedysi vlhké priestory môžete využívať bez rizika poškodenia zdravia a bez kompromisov. 

Skladba systému

1. Príprava podkladu
Sanačný prednástrek Baumit Sanova Pre alebo Baumit Prednástrek, krytie 100% 

2. Sanačná omietka
Omietka Baumit Sanova Uni, min. hrúbka omietky 20 mm, zrenie omietky cca 1 cm/ 7 dní, povrch omietky vyhladiť alebo upraviť škrabaním. Nie je potrebné nanášať štukovú omietku. 

Povrchová úprava

Okrem vápennocementovej Baumit Ušľachtilej omietky sa všetky povrchové úpravy nanášajú na vyhladený povrch omietky Baumit Sanova Uni.

InteriérExteriér

Pracovný postup krok za krokom

Odstránenie poškodenej omietky

1. Odstránenie poškodenej omietky
Odstráňte poškodenú a zvetranú omietku až na murivo 0,8 až 1m za hranicu ich viditeľného poškodenia a maltu zo škár v murive do hĺbky 2 cm.

Čistenie podkladového muriva

2. Očistenie muriva a škár
Podkladové murivo očistite od prachu a oddeľujúcich sa častíc.

Vyplnenie škár

3. Vyplnenie škár 
Škáry v murive vyplňte vhodnou sanačnou omietkou napríklad Baumit Sanova Uni, resp. Baumit Sanova S.

Prednástrek

4. Príprava podkladu
Na podklad naneste sanačný prednástrek Baumit Sanova Pre so zvýšenou odolnosťou proti pôsobeniu solí.

Nanášanie omietky

5. Ručné nanášanie prvej vrstvy omietky
Na pripravený podklad naneste ručne murárskou lyžicou alebo strojovo prvú vrstvu sanačnej omietky Baumit Sanova Uni. Omietku môžete nanášať až do hrúbky 3 cm v jednom pracovnom kroku.

Stiahnutá omietka

6. Stiahnutie omietky
Povrch omietky stiahnite pomocou laty do roviny a vodorovne ju zdrsnite oceľovou mriežkou. Omietku nechajte zavädnúť približne 1 deň.

Vyhladenie omietky

7. Druhá vrstva omietky
Naneste druhú vrstvu sanačnej omietky Baumit Sanova Uni v hrúbke cca 5 mm. Povrch jemne vyhlaďte penovým alebo plsteným (filcovým) hladidlom a nechajte omietku poriadne vyschnúť.

Fasádny náter

8a. Fasádna farba
Povrch sanačnej omietky môžete nakoniec pretrieť farbou Baumit Sanova Color

Nanášanie omietky

8b. Štruktúrovaný povrch
Ak máte záujem o štruktúrovaný povrch, na omietku naneste penetračný náter Baumit PremiumPrimer a aplikujte paropriepustnú fasádnu omietku

Baumit Kalkulátor

Kalkulácia materiálu

Vyberte si vhodný sanačný systém a urobte si základný rozpočet spolu so spotrebou materiálu.