star_border

Murovaný sprchový kút: Všetko, čo by ste pred realizáciou mali vedieť 

Murovaný sprchový kút

Zdroj: pexels.com

Rozhodli ste sa pre rekonštrukciu kúpeľne, no neviete vybrať medzi vaňou a sprchovým kútom? Murovaný sprchový kút je nielen praktickým riešením pre menšie kúpeľne, ale aj štýlovým a nadčasovým. Poradíme vám, na čo si dávať pozor a aké sú jeho výhody. 

Aké výhody má murovaný sprchový kút?

Jeho veľkou výhodou je najmä to, že ho dokážete prispôsobiť svojim predstavám a veľkosti samotnej kúpeľne. Navrhnúť si tiež môžete originálny dizajn, či ho vylepšiť štýlovými obkladmi. Pri murovanom sprchovom kúte nepotrebujete vaničku, a vďaka tomu nemusíte prekračovať vyšší prah. Sprchový kút bez vaničky navyše pôsobí modernejšie a viac zapadne do celkového dizajnu kúpeľne. 

Murované sprchové kúty majú, na rozdiel od tých s vaničkou, väčšinou rovné tvary, minimum záhybov a líšt. Vďaka tomu je ich údržba oveľa jednoduchšia. Nižšie bude aj riziko vzniku rôznych nečistôt a plesní v ťažko dostupných miestach. 

Pri kúpených sprchových kútoch vám hrozí, že nenájdete vhodnú veľkosť a tvar. Ak si ho vymurujete, ľahko ho prispôsobíte svojej kúpeľni na mieru. Do podlahy murovaného sprchového kúta aj celej kúpeľne si tiež môžete dať podlahové kúrenie. Počas chladných dní vám tak bude teplo aj na nohy. Ako bonus sa podlaha v sprchovom kúte rýchlejšie vysuší v od zvyškovej vody. Pre vyššiu bezpečnosť si vyberte protišmykové materiály, ktoré znižujú riziko úrazu. A ak použijete na murovaný sprchový kút kvalitné materiály a budete ho pravidelne udržiavať, vydrží vám ako nový veľmi dlho. 

Základné pravidlá pri murovaní sprchového kúta

Pokiaľ sa rozhodnete pre murovaný sprchový kút, rozhodnutie po realizácii len ťažko zmeníte. Nezabudnite, že takýto typ kúta je drahší a jeho realizácia trvá dlhšie. Ešte predtým než začnete s murovaním, si premyslite, kde ho umiestnite a aký veľký bude. Klasický vnútorný rozmer je 90x90 cm, no je len na vás, aký si ho navrhnete. Nezabudnite počítať aj s hrúbkou stien, vrátane obkladu, t. j. cca 15 cm na každú stenu. Veľkosť by však mala zohľadňovať dispozíciu celej kúpeľne, pretože príliš veľký sprchový kút môže zavadzať.

Murovaný sprchový kút

Zdroj: Pexels.com

Na stavbu stien sa dá použiť niekoľko typov materiálov. Môžete ich postaviť z pórobetónových tvárnic či zo špeciálnych stavebných dosiek určených do vlhkého prostredia, napríklad na báze cementu. Murovaný sprchový kút je vystavený veľkému množstvu vody, preto nezabudnite ani na poriadnu izoláciu stien. Vhodná je napríklad izolačná stierka Baumit Baumacol Protect.

Štýlovým riešením je bezbariérová podlaha s protišmykovou dlažbou a antikorovým žľabom. Veľmi dôležité je však kvalitné a dôkladné vyspádovanie podlahy. 

Po dôkladnom premyslení a navrhnutí murovaného sprchového kúta sa môžete pustiť do realizácie. Ak sa rozhodnete pre murovaný sprchový kút s vaničkou, osadiť ju môžete priamo na hotový poter. Pri sprchovom kúte bez vaničky myslite zase na to, že musíte v podlahe vynechať miesto. 

1. Ak plánujete podlahové kúrenie, osaďte ho do podlahy. 

Podlahové kúrenie v kúpeľni

2. Následne zrealizujte poter v kúpeľni. Miesto, kde bude sprchový kút vynechajte.

3. Vymurujte alebo namontujte steny sprchového kúta.

4. Do podlahy osaďte žľab na odtekanie vody alebo guličku.

5. Vytvorte spádový poter pomocou betónu Baumit FlexBeton. Na prípadne dotvorenie spádu a vyrovnanie môžete použiť rýchlotuhnúcu a vyrovnávaciu maltu Baumit Baumacol Preciso Speed

Náš tip: Pre lepšie prepojenie poterov v kúpeľni a sprchovom kúte ich vzájomne tzv. zošite, prípadne použite spony. Na menšie betónové práce zase použite Baumit ALL IN Betón v samorozpustnom obale. Stavebné práce tak budú s minimálnou prašnosťou a bez odpadu.

6. Murované steny pre lepšie nanášanie izolačnej stierky vopred prestierkujte napríklad lepidlom Baumit Baumacol Basic s vloženou sieťkou. Podlahu aj steny natrite penetračným náterom Baumit Grund.

Penetračný náter Baumit Grund

7. Naneste celoplošne na steny a podlahu izolačnú stierku Baumit Baumacol Protect

Náš tip:
Pred nanesením izolačného náteru vložte do rohov tesniacu pásku. Nezabudnite na osadenie tesniacich pások aj okolo armatúry prípadne odtoku

Izolačné pásky

8. Pri výbere obkladu sa zamerajte na protišmykové úpravy povrchu a nízku nasiakavosť. Napríklad gresové kachličky predstavujú pevnejšiu a odolnejšiu alternatívu keramiky. Na lepenie použite kvalitné flexibilné lepidlo Baumit Baumacol FlexTop alebo lepidlo s vynikajúcou spracovateľnosťou Baumacol FlexUni Gel či rýchlotuhnúce lepidlo FlexTop Speed.

Lepenie obkladu a dlažby

Inšpirácia pre trendové murované sprchové kúty 

Ani pri murovanom sprchovom kúte nič nepokazíte minimalistickým dizajnom. Jednofarebný obklad alebo tehly bielej farby s čiernymi doplnkami vyzerajú nadčasovo a zároveň elegantne. Namiesto murovanej steny môžete zvoliť priezračnú sklenenú s čiernym rámom, ktorá dotvorí celkový dizajn priestoru. 

Murovaný sprchový kút

Zdroj: Pexels.com

Ak túžite po niečom odvážnejšom a jedinečnom, vyskúšajte namiesto klasických obkladačiek mozaiku. Vytvoriť si ju zvládnete aj sami. Postačia vám k tomu staré farebné kachličky, kladivo a ochranné okuliare. Kúpiť si tiež môžete obklad s mozaikovým dizajnom. Keramickú alebo sklenú mozaiku nalepte bielym lepidlom Baumit Baumacol FlexTop White. Myslite i na tie najmenšie detaily a použite farebnú škárovaciu hmotu Baumit Baumacol PremiumFuge, kde máte na výber až 24 odtieňov. 

Škárovanie obkladu

Skvelá voľba je aj retro štýl. Vytvoríte ho napríklad tak, že jednu stenu sprchového kúta vybudujete zo sklobetónu. Industriálny štýl kúpeľne zase dosiahnete pomocou betónových prvkov a stien. Skombinujte ho s čiernou alebo tmavozelenou a masívnym drevom. Výsledný efekt dotvorte izbovými rastlinami, ktoré priestor zútulnia.

Rady na záver

Pri murovanom sprchovom kúte počítajte s vyššou obstarávacou cenou. Jej výška závisí najmä od vašich požiadaviek, ceny materiálov, búracích prác či práce majstra. Murovaný sprchový kút môžete mať aj s vaničkou, vyspádovaná podlaha je však o niečo estetickejšia.

Murovaný sprchový kút nemusí mať dvere, najmä ak je väčší, postačí aj sklenená zástena. Keď sa pre ne ale rozhodnete, zvoľte napríklad posuvné alebo skladacie. Nezabudnite si rozmery dverí pozrieť vopred, aby ste vedeli kút prispôsobiť. Problém nie je ani postaviť ho v panelákovom byte. Pre správny odtok vody však väčšinou treba v kúte zvýšiť časť podlahy. Preto sa ešte predtým, než začnete, poraďte so šikovným majstrom. 

Ak ste sa rozhodli pre murovaný sprchový kút, nebojte sa experimentovať. Vybudovať si ho viete aj svojpomocne, no ak si na to netrúfate, radšej sa obráťte na skúsených remeselníkov.