Find the perfect color for your facade
Get the appVnútorná povrchová teplota obvodových stien má významný vplyv na teplotu vzduchu v miestnostiach. Zateplením domu automaticky navyšujeme povrchovú teplotu stien, a tá zase stabilizuje vnútornú teplotu vzduchu nielen v zime, ale aj v letnom období. A ustálená teplota napomáha udržiavať stabilnú vlhkosť vzduchu.
Odpovede na tieto otázky skúmali vedci vo výskumnom parku Viva a analyzovali namerané údaje zo všetkých výskumných domov počas jedného zimného obdobia a dvoch letných období.
Vyhodnotenia teplôt na vnútorného povrchu vonkajších stien jasne ukázali, že zateplené domy dokážu zabezpečiť najstabilnejšiu teplotu v miestnosti. Okrem zatepľovania budov na stabilizovanie vnútornej teploty výrazne vplýva aj typ konštrukcie. Masívna konštrukcia - najmä betón - funguje obzvlášť dobre v zime aj v lete. V nezateplených domoch naopak dochádza k veľkým teplotným výkyvom a aj teplota vnútorného vzduchu kolíše oveľa viac ako v ktoromkoľvek inom skúmanom dome.
Merania v zimnom období: Nezateplený tehlový dom (Dom č. 3 preukázal najvýraznejšie výkyvy vnútornej povrchovej teploty vonkajších stien; dva betónové domy (Domy č. 1 a 2) vykazovali najnižšie teplotné výkyvy. Zdroj: FH Burgenland; Viva Research Park, Baumit Beteiligungen GmbH
Merania v letnom období: Nezateplený tehlový dom (Dom č. 3 preukázal najvýraznejšie výkyvy vnútornej povrchovej teploty vonkajších stien; dva betónové domy (Domy č. 1 a 2) vykazovali najnižšie výkyvy. Zdroj: FH Burgenland; Viva Research Park, Baumit Beteiligungen GmbH
Merania jasne ukázali, že počas zimného obdobia zateplenie domu výrazne napomáha stabilizovať vnútornú teplotu. Na zateplených domoch z betónu došlo k najmenším teplotným výkyvom na povrchu stien a to okolo 1 °C. V prípade drevostavby a domu z masívneho dreva sa teplotné výkyvy pohybovali okolo 3 °C.
V letnom období teplotné výkyvy na vnútornom povrchu stien počas meraní vykazovali podobné výsledky ako v zimnom období, akurát rozpätie teplôt bolo väčšie. Najmenšie teplotné výkyvy okolo 4 °C vykazovali opäť betónové domy. Naopak pri montovaných drevostavbách sa teplotné výkyvy pohybovali až okolo 8 °C.
Nakoľko všetky domy (s výnimkou nezatepleného domu) majú podobnú hodnotu súčiniteľa prechodu tepla U (U = 0,15 W / m2K), vyššie kolísanie povrchovej teploty súvisí s nižšou tepelnou kapacitou domu s drevenou rámovou konštrukciou v porovnaní s betónovým domom.
Všetko o zateplení
Zateplenie domu nie je len o úspore energie. Prináša nám aj mnoho ďalších výhod. Pozrime sa na výsledky z výskumného parku Viva vo Wopfingu.
Zistiť viacPomocou našej kalkulačky zistite, akú hrúbku izolantu potrebujete pre vaše murivo, aby ste splnili normové požiadavky.
Zistiť viacAk sa chystáte obnoviť dom, pozrite si aktuálnu štátnu podporu a požiadajte o príspevok.
Zistiť viacNeviete koľko materiálu budete potrebovať a koľko vás to bude stáť? Urobte si jednoduchú kalkuláciu.
Zistiť viac