star_border

Zateplenie a jeho vplyv na povrchovú teplotu stien v interiéri

Vnútorná povrchová teplota obvodových stien má významný vplyv na teplotu vzduchu v miestnostiach.  Zateplením domu automaticky navyšujeme povrchovú teplotu stien, a tá zase stabilizuje vnútornú teplotu vzduchu nielen v zime, ale aj v letnom období. A ustálená teplota napomáha udržiavať stabilnú vlhkosť vzduchu.

Aký vplyv má typ konštrukcie na kolísanie povrchových teplôt v rôznych ročných obdobiach a akú úlohu v tom zohráva tepelná izolácia?

Odpovede na tieto otázky skúmali vedci vo výskumnom parku Viva a analyzovali namerané údaje zo všetkých výskumných domov počas jedného zimného obdobia a dvoch letných období.

Výskumné domčeky_Baumit VivaPark

Vyhodnotenia teplôt na vnútorného povrchu vonkajších stien jasne ukázali, že zateplené domy dokážu zabezpečiť najstabilnejšiu teplotu v miestnosti. Okrem zatepľovania budov na stabilizovanie vnútornej teploty výrazne vplýva aj typ konštrukcie. Masívna konštrukcia - najmä betón - funguje obzvlášť dobre v zime aj v lete. V nezateplených domoch naopak dochádza k veľkým teplotným výkyvom a aj teplota vnútorného vzduchu kolíše oveľa viac ako v ktoromkoľvek inom skúmanom dome.

Priebeh teplôt na povrchu stien pre rôzne typy domov

Kolísanie teplôt na vnútornom povrchu vonkajších stien v zime

Merania v zimnom období: Nezateplený tehlový dom (Dom č. 3 preukázal najvýraznejšie výkyvy vnútornej povrchovej teploty vonkajších stien; dva betónové domy (Domy č. 1 a 2) vykazovali najnižšie teplotné výkyvy. Zdroj: FH Burgenland; Viva Research Park, Baumit Beteiligungen GmbH

Priebeh teplôt na povrchu stien v zime_VivaPark

Kolísanie teplôt na vnútornom povrchu vonkajších stien v letnom období

Merania v letnom období:  Nezateplený tehlový dom (Dom č. 3 preukázal najvýraznejšie výkyvy vnútornej povrchovej teploty vonkajších stien; dva betónové domy (Domy č. 1 a 2) vykazovali najnižšie výkyvy. Zdroj: FH Burgenland; Viva Research Park, Baumit Beteiligungen GmbH

Priebeh teplôt na vnútornom povrchu stien v lete_VivaPark

Merania jasne ukázali, že počas zimného obdobia zateplenie domu výrazne napomáha stabilizovať vnútornú teplotu. Na zateplených domoch z betónu došlo k najmenším teplotným výkyvom na povrchu stien a to okolo 1 °C. V prípade drevostavby a domu z masívneho dreva sa teplotné výkyvy pohybovali okolo 3 °C.

V letnom období teplotné výkyvy na vnútornom povrchu stien počas meraní vykazovali podobné výsledky ako v zimnom období, akurát rozpätie teplôt bolo väčšie.  Najmenšie teplotné výkyvy okolo 4 °C vykazovali opäť betónové domy. Naopak pri montovaných drevostavbách sa teplotné výkyvy pohybovali až okolo 8 °C.

Nakoľko všetky domy (s výnimkou nezatepleného domu) majú podobnú hodnotu súčiniteľa prechodu tepla U (U = 0,15 W / m2K), vyššie kolísanie povrchovej teploty súvisí s nižšou tepelnou kapacitou domu s drevenou rámovou konštrukciou v porovnaní s betónovým domom.

Všetko o zateplení

Zatepliť alebo nezatepliť dom?
Zatepliť alebo nezatepliť dom? Čo na to hovorí výskum?

Zateplenie domu nie je len o úspore energie. Prináša nám aj mnoho ďalších výhod. Pozrime sa na výsledky z výskumného parku Viva vo Wopfingu.

Zistiť viac
akou hrúbkou zatepliť dom?
Akou hrúbkou izolantu zatepliť váš dom?

Pomocou našej kalkulačky zistite, akú hrúbku izolantu potrebujete pre vaše murivo, aby ste splnili normové požiadavky.

Zistiť viac
Energetické triedy domu
Štátny príspevok na zateplenie rodinného domu

Ak sa chystáte obnoviť dom, pozrite si aktuálnu štátnu podporu a požiadajte o príspevok.

Zistiť viac
Baumit Kalkulátor
Orientačný rozpočet zateplenia pomocou Baumit Kalkulátora

Neviete koľko materiálu budete potrebovať a koľko vás to bude stáť? Urobte si jednoduchú kalkuláciu.

Zistiť viac