Zdravé bývanie: Optimálne riešenia pre baše zdravie
star_border

Ako vytvoriť kvalitné a zdravé prostredie na bývanie

Až 90 % nášho života trávime v uzavretých priestoroch. Preto je kvalita vnútorného vzduchu kľúčová pre pocit pohody, zdravia a pre samotnú kvalitu života. Výrazný vplyv na vnútornú klímu má nielen teplota vzduchu a povrchov, vlhkosť, prúdenie vzduchu, ale aj stavebné materiály.

Vzduch ako základná potravina

Človek denne spotrebuje približne 13,5 kg vnútorného a 1,5 kg čerstvého vzduchu, čím sa stáva našou najdôležitejšou potravinou a jeho kvalita je pre naše zdravie dôležitá. Práve to je dôvod, prečo zdravý a čerstvý vzduch v interiéri by mal byť samozrejmosťou.

Vzduch ako základná potravina

Suchý alebo vlhký vzduch

Suchý vzduch a pobyt v ňom vysušuje sliznice a zároveň vyvoláva pocit suchých očí. Suché sliznice dokážu ľahko napadnúť baktérie a spustiť zápalový proces, prechladnutie alebo krvácanie z nosa. Pri 30 % a menšej vlhkosti sme náchylnejší na infekčné ochorenia. Udržiavanie optimálnej vlhkosti a správne vetranie je preto nevyhnutné pre zdravú klímu.

Suchý vzduch

Správna vlhkosť v interiéri napomáha komfortu pri bývaní a predchádza rastu plesní, či rôznym ochoreniam. Príčinou vysokej vlhkosti môže byť nedostatočne vysušená novostavba, vnikanie vody cez konštrukčné nedostatky, ale aj nedostatočné odvádzanie vlhkosti z interiéru nesprávnym vetraním alebo vykurovaním. 4-členná rodina počas bežného pobytu v interiéri vyprodukuje približne 5 až 10 l vody. Je dôležité udržiavať optimálnu vlhkosť v interiéri a to medzi 40 a 60 %.

Aby sme zdravo bývali

Všetko o zdravom bývaní
Spoznajte 3 piliere pre zdravé bývanie

90 % času trávime vo vnútri. Stavebné materiály ovplyvňujú vaše zdravie. Dýchajte čistý vzduch. Bývajte zdravo s Baumitom.

Čítať viac
Klima produkty

Vnútorné omietky a stierky Baumit Klima optimálne regulujú vlhkosť v interiéri, pohlcujú zápach aj škodliviny. Ekologické materiály pre vaše steny.

Zistiť viac
Výskumný park Viva
Overené výskumom

Výskumný park Viva porovnáva stavebné materiály a skúma ich vplyv na obyvateľov domu.

Výskumný park Viva
Baumit Kalkulátor
Baumit Kalkulátor

Stavebné materiály pre interiér či exteriér. Urobte si vlastnú kalkuláciu v jednoduchých 4 krokoch.

Vytvoriť si kalkuláciu

Správna teplota

Každý pociťuje tepelnú pohodu pri iných podmienkach. Niekto má rád chladnejšie miestnosti, niekto sa zase cíti príjemnejšie v teplejšom prostredí. Ale aj napriek tomu by sme mali dodržiavať isté zásady. Pre obytné priestory a kúpeľne je odporúčaná vyššia teplota do 23 °C, pre spálne skôr nižšia do 18 °C. Dôležité je tiež nemať veľké teplotné rozdiely medzi vnútorným vzduchom a teplotou na povrchu stien alebo v spodnej časti miestnosti a vo výške hlavy. Rozdiel by nemal byť väčší ako 4 °C.

Tepelná pohoda v byte

Vzdušné ióny

Vzduch takisto ako iné látky pozostáva z jednotlivých molekúl. Molekuly môžu mať záporný alebo kladný ión. Čím viac záporných iónov obsahuje vzduch, tým je čerstvejší. Takto obohatený vzduch podporuje okysličenie krvi, zlepšuje funkciu orgánov a lepšie spaľuje živiny. Vy sa cítite lepšie a aktívnejšie. Vyššiemu obsahu dobrých iónov vo vzduchu napomáha čerstvý vzduch bez obsahu škodlivín. Nezabudnite preto na správne a časté vetranie, ako aj na starostlivý výber materiálov do interiéru.

Správne vetranie