star_border

V zime teplo, v lete chlad - aké je bývanie v zateplenom dome?

Ako ovplyvňujú rôzne konštrukcie domu vnútorné teploty v interiéri  počas zimy alebo leta? A aký vplyv má na to tepelná izolácia? Viete, aký materiál si zvoliť na stavbu rodinného domu či víkendovej chaty? Aby sa zodpovedali tieto otázky, vedci vo výskumnom parku Viva skúmali viac ako dva roky vývoj teplôt vo všetkých výskumných domoch. A ako to dopadlo?

Bývanie v zateplenom dome

Aký typ konštrukcie je vhodný na stavbu domu?

Ak práve rozmýšľate o stavbe rodinného domu, ktorý budete trvalo obývať, vyberte si pre obvodové steny masívny materiál ako betón alebo tehlu s väčšou objemovou hmotnosťou. V lete využijete ich schopnosť schladzovať okolitý vnútorný vzduch a v zime zase ich schopnosť akumulovať teplo, čo oceníte pri výpadku kúrenia, ale aj pri samotnom kúrení, kde pri odchode do práce môžete vykurovaciu teplotu znížiť a po návrate domov ešte stále bude príjemne teplo.

Pri stavbe víkendového domu alebo chaty, ktorú plánujete obývať hlavne počas víkendov, sa poobzerajte skôr po materiáli s nízkou akumulačnou schopnosťou (napr. montované drevostavby), aby ste túto ich vlastnosť efektívne využili.  Práve takéto typy domov sa na rozdiel od masívnych konštrukcií veľmi rýchlo vykúria. Nechcete predsa v piatok zakúriť a až v nedeľu mať teplo :-)

Ktorý typ domu sa v letnom období najmenej prehrial?

Počas veľmi horúceho leta si zateplené domy zachovali vnútri znesiteľné teploty. Zároveň masívne steny podporili chladiaci efekt a zabezpečili konštantnejšie teploty v miestnosti.

Dlhodobé merania vo výskumnom parku Viva jasne ukázali: Zateplenie chráni pred letným prehriatím.
Aj keď vonkajšie teploty vystúpili na 36 °C, teploty v zateplených masívnych domoch z tehlybetónu ostávali medzi 24 °C a 27 °C. V nezateplenom dome (25 cm tehla) bolo naopak nepríjemne teplo a to okolo 30 °C. Okrem tepelnej izolácie má rozhodujúci vplyv na vnútornú teplotu v interiéri aj akumulačná schopnosť materiálu. Masívne steny s väčšou objemovou hmotnosťou zabezpečujú stabilnejšiu teplotu v miestnosti a vytvárajú chladnejšie a pohodlnejšie vnútorné prostredie v lete.

Graf: Priebeh vnútorných teplôt v interiéri vo výskumných domoch počas letného obdobia (36 °C)

Pri vonkajšej teplote 36 °C vnútorná teplota vzduchu v domoch z tehly a betónu so zateplením sa pohybovala od 24 do 27 °C. V nezateplenom dome vystúpila teplota až na 30 °C.

Priebeh vnútornej teploty v dome počas leta

Aby v zime bolo v dome príjemne teplo

Pri výpadku vykurovania v zimnom období si zateplený masívny dom po 48 hodinách zachoval ešte tolerovateľnú teplotu v miestnosti. V nezateplených domoch klesla vnútorná teplota na veľmi nízke hodnoty.

Akú vnútornú teplotu si zachovávajú domy počas chladných mrazivých dní? A aký má na to vplyv konkrétny typ konštrukcie a zateplenie?
Aby sa zodpovedali tieto otázky, vedci simulovali vo výskumných domoch výpadok kúrenia po dobu 48 hodín. To, čo sa zistili, prekvapilo aj odborníkov, pretože rozdiely v akumulačnej schopnosti jednotlivých stenových konštrukcií boli výrazné.
Po 2 dňoch výpadku kúrenia nezateplený tehlový dom (simulácia staršej stavby, tehla 25 cm) vykazoval izbovú teplotu len 4 °C a teplotu steny 1 °C. Zateplené masívne domy z tehlybetónu si udržali vnútornú teplotu vzduchu a stien medzi 14 a 17 °C.

Graf: Priebeh vnútorných teplôt v rôznych domoch pri simulácii výpadku kúrenia

Namerané teploty po 48 hodinovom výpadku kúrenia: Pri vonkajších teplotách 0 až -12 ° C a výpadku kúrenia si zateplený tehlový a betónový dom zachoval najvyššie teploty vzduchu a povrchu stien. Najhoršie dopadol nezateplený tehlový dom (simulácia staršej stavby, tehla 25 cm).

Priebeh vnútorných teplôt počas výpadku kúrenia_VivaPark

A ako dopadli výskumné domy počas prechodného obdobia ako je jar alebo jeseň?

Zateplené masívne domy dokážu lepšie uskladniť tepelnú energiu a v prípade potreby spätne ju vrátiť späť do miestnosti. To zaistí stabilné teploty v miestnosti po dlhší čas.

V ktorých domoch zostane najdlhšie teplo bez dodatočného prikúrenia počas prechodného obdobia na jeseň alebo na jar? Na jeseň 2016 vedci vo výskumnom parku Viva vykonali komplexné merania vo všetkých výskumných domoch. Výsledky ukázali, že zateplené masívne tehlové a betónové domy vďaka svojej masívnej konštrukcii dokážu uskladniť tepelnú energiu na dlhšie časové obdobie.

Prekvapujúce bolo, že aj dom z masívneho dreva dokázal veľmi dobre udržať vnútornú teplotu v interiéri. Dôvodom je hmotnosť a vysoká tepelná kapacita materiálu. V nezateplenom tehlovom dome (simulácia staršej stavby, 25 cm tehla) klesla teplota po niekoľkých chladných nociach na 15 °C. Na druhej strane zateplené betónové a tehlové domy si udržali izbovú teplotu okolo 18 - 19 ° C, dokonca aj po niekoľkých chladných nociach.

Graf: Priebeh teplôt vo výskumných domoch v prechodnom období (jar, jeseň)

Počas prechodného obdobia najdlhšie teplo dokázali udržať masívne domy z tehly, betónu, ale aj z masívneho dreva. Najrýchlejšie vychladli montované drevostavby a nezateplené domy.

Priebeh vnútorných teplôt počas prechodného obdobia jar, jeseň

Možno vás zaujme! Informácie o zatepľovaní domov

3 piliere pre zdravé bývanie
3 piliere pre zdravé bývanie

Spôsob života a kvalitné prostredie ma na nás významný vplyv. Čo by sme pri stavaní mali dodržat?

Čítať viac
Zatepliť dom?
Zatepliť alebo nezatepliť dom?

Už pri výbere stavebného materiálu stojíme pred dilemou, z čoho stavať dom. Pozrite si výsledky meraní z výskumného parku Viva.

Zistiť viac
Optimálna vlhkosť v interiéri
Aká je optimálna vlhkosť v interiéri?

Aj zateplenie má výrazný vplyv na udržanie optimálnej vlhkosti. Prečítajte si ako udržať vlhkosť medzi 40 a 60 %.

Zistiť viac
Baumit Kalkulátor
Ste rozhodnutí pre zateplenie? Urobte si predbežnú kalkuláciu

Nájdite si najvhodnejšie riešenie pre váš dom a urobte si orientačný rozpočet na zateplenie.

Otvoriť Baumit Kalkulátor