star_border

Vlhké steny: Čo ich spôsobuje a ako sa ich zbavíte? 

Vlhké steny sú jedným z prejavov zvýšenej vlhkosti v domácnosti. Okrem viditeľných poškodení muriva vedú aj k vzniku plesní. Ak sa im dlhodobo vystavujete, môžu vám spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. Vlhké steny preto nepodceňujte. Ako si s nimi poradiť?

Zdroj:Bigstock.com 

Ako sa prejavuje zvýšená vlhkosť na stenách?  

 • Steny sú na dotyk mokré a chladné. Často vyzerajú ako orosené.
 • Odpadávajúca alebo odlupujúca sa omietka/ farba.
 • Fľaky na stenách, ktoré sa nazývajú aj soľné kvety.  
 • Začínajúca alebo pokročilá pleseň na stenách, objavujúca sa najmä v rohoch miestností.  
 • Zarosené okná.

Aké sú príčiny vzniku vlhkých stien? 

Skôr ako sa pustíte do opravy vlhkých stien v dome, musíte zistiť dôvod, prečo v sebe držia vodu. Príčinu vlhnutia stavby si nechajte určiť odborníkom, ktorý vám zároveň poradí, ako sa jej zbaviť. Ak sa totiž nevyznáte, vaše riešenia môžu byť len krátkodobé alebo nezaberú vôbec. Dôvodov môže byť mnoho, no medzi najčastejšie patrí prenikanie dažďovej vody cez fasádu, kondenzácia vodných pár či vzlínajúca vlhkosť zo zeme.

Prenikanie dažďovej vody 

Dažďová voda môže do muriva presakovať, ak máte zlú exteriérovú omietku, ktorá prepúšťa vlhkosť. Takisto môže prenikať cez trhliny vo fasáde. Tento problém odstránite pomerne jednoducho. V prípade ak to stav starej fasády dovolí, tak na starú fasádu nanesiete tenkú vrstvu novej fasádnej omietky. Ak stav starej fasády nedovolí jednoduchšie riešenie, tak sa stará fasáda zhodí a fasáda sa zhotoví nanovo. Ak sa pustíte do obnovy fasády novým omietkovým systémom, zvážte, či váš dom rovno nezateplíte. Okrem poškodenej omietky tak rovno odstránite aj tepelné mosty, cez ktoré vám teplo uniká. Navyše nová fasáda so zateplením vám šetrí aj peniaze za vykurovanie v porovnaní s fasádou bez zateplenia.

Účinné metódy na odstránenie tohto problému sú: 

 • nový omietkový systém,
 • zateplenie muriva,
 • pridanie ďalšej vrstvy fasádnej omietky. 

Kondenzácia vodnej pary 

Za vlhké steny v dome niekedy môže aj zrážanie vodnej pary. Dôvodom jej zrážania na stenách je vysoká vlhkosť v dome a nízka povrchová teplota stien. Ak zistíte, že sú vaším problémom príliš studené steny, pomôže vám jedine zateplenie. Vhodne zvolený tepelnoizolačný systém odstráni tepelné mosty, a tým sa zvýši povrchová teplota stien. Veľmi ľahko sa tak zabráni zrážaniu vody na stenách. 

Aký bude váš rozpočet nového zateplenia?

Vyskúšajte Baumit kalkulátor, s ktorým len v 4 krokoch zistíte, koľko vás bude rekonštrukcia stáť.  

Zrážanie vodnej pary v dome môže zapríčiniť aj rosenie okien či tvorbu plesní. Vznikne, Vznikne často pri výmene starých netesniacich okien za nové. V takom prípade postačí, ak začnete pravidelnejšie vetrať a použijete odvlhčovač.  

Účinné metódy na odstránenie tohto problému sú: 

 • pravidelné vetranie,
 • odvlhčovač vzduchu,
 • zateplenie. 

Vzlínanie vody zo zeme 

Ak máte vlhké steny od podlahy, pravdepodobne vám murivo nasáva vodu zo zeme, hovoríme, že ide o tzv. vzlínajúcu vlhkosť. Odstránenie tohto problému patrí medzi náročnejšie. Väčšinou to spôsobuje porušená alebo chýbajúca hydroizolácia proti vode a zemnej vlhkosti. Ešte skôr, ako sa pustíte do opravy muriva, dajte si urobiť sanačný rozbor, ktorý odhalí, prečo vlhkosť vzlína do steny.

Tento problém väčšinou trápi majiteľov starých a starších domov. Typické príznaky vzlínania vody zo zeme sú mokré fľaky, tzv. soľné kvety, v ktorých sa veľmi rýchlo rozmnožujú plesne. Neskôr začne v týchto miestach opadávať omietka a farba. Steny po čase už nestíhajú schnúť ani v teplých dňoch a problémy vás budú trápiť po celý rok.  

Zdroj: Bigstock.com

Účinné metódy na odstránenie tohto problému sú:

 • podrezanie muriva,
 • injektáž muriva (napustenie stien chemikáliou, ktorá vytvorí v murive hydroizolačnú clonu),
 • elektroosmóza muriva (pomocou elektrického poľa vytláča vlhkosť muriva do zeme)
 • sanačné omietky. 

Ako bojovať s vlhkými stenami?  

Pravidelne vetrajte  

Jedno z najlacnejších riešení, ktoré vám môže pomôcť predísť vlhkým stenám je pravidelné vetranie. Najmä v zime väčšina z nás zabúda častejšie vetrať. Na výmenu vzduchu vám však postačí, keď otvoríte okno dokorán na 5 až 10 minút, a to 3-krát za deň.

Odvádzajte dažďovú vodu od fasády 

Skontrolujte správne nasmerovanie vašich aj susedových dažďových zvodov od fasády, zhotovte štrkové okapové chodníky okolo domu, odvádzajte dažďovú vodu do vsakovacích jám na vašom pozemku. Vyspádujte svoj pozemok, tak aby vám voda nestekala priamo na fasádu domu napr. z kopca za domom. Najmä v daždivejších oblastiach môže mať dažďová voda veľký vplyv na vlhkosť.  

Neodkladajte opravy 

Optimálna vlhkosť v dome a byte by mala byť okolo 40 až 60 %. Skontrolujete si ju pomocou domáceho vlhkomeru, ktoré sú často súčasťou obyčajných izbových teplomerov. Ak sa jej hodnoty značne navýšia, pokúste sa to pár dní sledovať. Vlhkosť sa môže meniť aj vplyvom počasia, no ak ani po pár dňoch neklesá, obráťte sa na odborníka a hľadajte príčinu. Zabránite, tak tvorbe plesní a väčšiemu nasiaknutiu muriva.  

Používajte sanačné omietky regulujúce vlhkosť 

Do sanácie poškodeného muriva sa môžete pustiť až vtedy, keď odstránite všetky príčiny vlhnutia stien. Hrúbka sanačnej omietky rozhoduje o životnosti sanačného systému. Na murivo, ktoré je silno nasiaknuté vlhkosťou a soľami sa hodí jednovrstvová omietka Baumit Sanova MonoTrass. Je určená na vnútorné aj vonkajšie použitie a pre jej lepšiu priľnavosť použite kontaktný mostík Baumit Sanova Prednástrek.  

Ako na mierne vlhké steny? Použite univerzálnu sanačnú omietku Baumit Sanova Uni. Je vhodným riešením pre rodinné domy či chalupy. V porovnaní s bežnými vápennocementovými omietkami majú vysoký obsah pórov. Preto omietka zostáva výrazne dlhšie suchá.  
 
Na murivo, o ktorom viete, že bude namáhané (napríklad sokel či pivnica), je vhodné použiť Baumit Sanova S. Táto sanačná omietka na cementovej báze je účinná na murive s nízkym stupňom vlhkosti a zasolenia, pretože je pevná.