star_border

Moderné maľovanie stien: Vytvorte si interiér ako z katalógu

Vhodnou kombináciou farieb a zaujímavých techník dokážete šikovne zmeniť interiér svojho domu. Inšpirujte sa naším výberom moderných farieb na steny i inými nápadmi, s ktorými dosiahnete trendy aj nadčasový dizajn.

Moderné maľovanie stien: Aké sú trendy? 

Využívanie geometrických tvarov


Geometrické tvary dokážu jednoducho a spoľahlivo oživiť interiér a aj preto sa stali obľúbené medzi dizajnérmi. Ak sa chcete priblížiť k modernému maľovaniu stien, vytvorte napríklad farebný štvorec či obdĺžnik pri pracovnom stole alebo okolo obrazov a nechajte tak vyniknúť detaily. Aj vďaka nemu neostanú vaše obrazy bez povšimnutia. Ak ho zvýraznite podobnými farbami, ktorými je namaľovaný, opticky tým zväčšíte jeho pôsobenie v priestore. 

Výhodou zvýraznenia je, že môžete využiť aj inú štruktúru steny či silnejšie farby, ktorými by ste inak celú miestnosť nevymaľovali. Takisto, ak máte veľké kruhové zrkadlo a chcete ho zvýrazniť, namaľujte okolo neho farebný oblúk. Vytvoríte tým „falošnú“ stenu. 

Obyčajné trojuholníky v podobných farebných tónoch dokážu vyvolať dojem moderného maľovania stien. K ich nakresleniu nepotrebujete ani umelecké nadanie. Jednoducho si ich „načrtnete“ lepiacou páskou a vymaľujete štetcom. 


Textúra na stenách


Premýšľate, ako moderne vymaľovať obývačku? Aj rôzne textúry na stenách dokážu premeniť priestor na trendovú izbu. Baumit CreativTop ponúka pomocou štyroch typov zrnitosti a niekoľkých techník nanášania nekonečné kreatívne možnosti, ako využiť farebnú omietku. 

„Čarovať“ môžete aj s minerálnou omietkou Baumit FascinaTop v prírodných bielych farbách, ktorá dodá obyčajnej bielej štruktúru a tvárnosť. Takto namaľovaná stena skvelo vynikne pri industriálnom štýle.

Vertikálne čiary


Medzi moderné maľovanie stien sa aktuálne radí aj využívanie hrubšej vertikálnej čiary. Ako pri jej vytváraní postupovať? Stenu namaľujte nabielo a potom použite dve farby, ktoré sú na palete vedľa seba. Môžete využiť aj farby z rovnakej palety, no v inom odtieni. Tie následne rozdelíte hrubšou čiarou, ktorú umiestnite viac do jednej alebo do druhej strany. Ak by ste ju totiž namaľovali do stredu, nevyzeralo by to esteticky.

Čiary môžu poslúžiť aj namiesto tapety. Pomocou dvoch farieb vytvorte výrazné pruhy. Dobrou kombináciou je napríklad odtieň 1067 Toni spolu s 1037 Marco. Odporúčame vám však takto vymaľovať len jednu zo stien, inak by sa mohla miestnosť opticky zmenšiť. 

Využívanie viacerých farieb v jednej izbe


Ďalším moderným štýlom je aj vymaľovanie izby rôznymi farbami. Vyskúšajte vymaľovať miestnosť do polovice teplým odtieňom, napríklad 0407 Marie, a druhú časť jemnou 0010 Whitney. Svetlá farba opticky zvýši strop, výraznejší teplý tón zase pôsobí útulnejšie. Ombré efekt na stenách


Na dosiahnutie ombré efektu stien budete potrebovať viacero odtieňov farieb z rovnakej skupiny. Tento efekt môžete využiť aj pri oživení úložného priestoru. Namaľujte poličky i steny rovnakou farbou, pričom postupujte od spodu nahor, od tmavej až po bledšiu. 

Pri vytváraní ombré efektu na stene postupujte tak, že ju najskôr natrite svetlejšou farbou, potom tmavšou a nakoniec ich ešte mokré prepojte ťahmi štetca. Jemné studené modré farby z palety Baumit Ionit Color sú skvelou a modernou voľbou pre tento štýl dizajnu. Vyskúšajte si vytvoriť ombré efekt na stene s odtieňmi 0786 Flynn a 0788 Keno s bielou. Stena s farbou na tabuľu 


Ďalším veľkým hitom pri modernom maľovaní stien je aj používanie popisovateľnej tabuľovej farby. Do miestnosti ňou vnesiete zábavný prvok, ktorý ocení celá rodina. Takáto stena je ideálna do spoločného priestoru, napríklad kuchyne. 

Je to aj praktický doplnok, keďže si na nej môžete nechávať odkazy, či vytvoriť kalendár s týždennými pripomienkami. Hodí sa aj do detskej izby, vďaka čomu doprajete deťom trochu kreatívnej slobody. Skombinujte ju so zaujímavým odtieňom 0599 Tina či studeným odtieňom 1038 Rafael.
Farebný strop


Obráťte miestnosť naruby a namiesto stien vymaľujte farbou strop. Najviac sa takýto štýl hodí do farebnej spálne. Počas zaspávania vám totiž vhodný výber odtieňa dopomôže ku kvalitnejšiemu spánku. Strop vymaľujte napríklad farbou 1066 Vito, ktorá na vás bude pôsobiť upokojúco. 


Vytvorenie štruktúry špongiou


Moderné farby na steny sa dajú naniesť aj špongiou. Najskôr vymaľujte stenu neutrálnou farbou, potom špongiou naneste dve vrstvy v inom odtieni. Izby orientované na sever skvelo oživíte kombináciou 0057 Jana či jemnejšou 0059 Diana.

Moderné farby na steny, ktoré časom neomrzia

Niektoré aktuálne moderné farby do izieb pôsobia stále nadčasovo. Ak sa vám nechce po čase znovu premaľovávať interiér, výberom týchto farebných kombinácií nič nepokazíte. 

Pastelové odtiene


Pri týchto farbách budete cítiť pokojne a zrelaxovane. Dajú sa zakomponovať do akéhokoľvek štýlu interiéru. Moderné maľovanie stien je ideálne pre provensálsky štýl, no dokáže zjemniť aj industriálne priestory

Oživte farbami aj svoju kúpeľnu, pastelové odtiene jej dodajú svieži nádych. Pre tento štýl sú najvhodnejšie farby 0789 Juri a 0709 Aron. Doladiť ich môžete aj neutrálnymi odtieňmi z našej palety Baumit Ionit Color


Zemité odtiene


Odtiene hnedej sú základom každého interiéru ladeného do prírodných farieb. Priestor zútulnia a pôsobia prirodzene. Výbornou voľbou je teplý tón hnedej farby 0356 Lea či studený odtieň 0937 Lio spolu s 1037 Marco.


Neutrálne farby


Na zvýraznenie ostatných prvkov v interiéri sa skvelo hodia neutrálne odtiene. Aj tu si však musíte dávať pozor na to, aby ste chladné tóny kombinovali s chladnými farbami a teplé s teplými. 

Napríklad s farbami 0359 Lucy či 0188 Fiona takisto vyzdvihnete prírodne ladený interiér. Ak potrebujete dodať izbám jemný farebný nádych, vyberte si farby 0778 Elliah či 0979 Noah.

Funkčné nátery


Farbu by ste mali vyberať nielen podľa odtieňa, ale aj podľa kvality. Svoj voľný čas väčšinou trávime doma. Naše farby Baumit IonitColor majú výbornú kryciu schopnosť a neobsahujú rozpúšťadlá. 

Takisto zlepšujú kvalitu vzduchu v interiéri. Odtiene sú namiešané tak, aby ste ich dokázali využiť nielen na moderné maľovanie stien. Ekologické farby Baumit KlimaColor majú takisto výbornú kryciu schopnosť a zároveň sú vysoko paropriepustné, čím zlepšujú vnútornú klímu.

Pre lepšiu predstavu vyskúšajte našu aplikáciu, v ktorej nájdete všetkých 66 odtieňov z ponuky farieb Baumit IonitColor. Jednoducho odfoťte stenu, vyberte si odtieň a jedným kliknutím zistite, ako bude na nej vyzerať.

Aké nástroje budete potrebovať pri modernom maľovaní stien? 

Valček


Valčekom sa vám podarí miestnosť vymaľovať oveľa rýchlejšie. No aj pri jeho výbere si musíte dávať pozor. Existujú dva základné typy valčekov – s dlhým a krátkym vláknom. 

Dlhé vlákna sa používajú najmä na hrubšie a drsnejšie povrchy, pretože dokážu nasať viac farby. Valčeky s krátkym vláknom sa zase hodia do interiéru na jemné povrchy

S valčekom sa však pri maľovaní nedostanete všade. Takisto k nemu potrebujete aj stieraciu maliarsku mriežku, s ktorou sa zbavíte prebytočnej farby.


Štetec


Štetec je najvhodnejší na vymaľovanie menších plôch. Nenahraditeľným spoločníkom je aj pri modernom maľovaní ťažko dostupných stien či okolo zástrčiek. Ak sa s ním rozhodnete vymaľovať celú izbu, počítajte s tým, že sa poriadne zapotíte. 


Metóda airless


Jednou z moderných metód maľovania stien je aj metóda airless. Pomocou špeciálnej striekacej pištole nanesiete farbu veľmi rýchlo. Táto technológia je ideálna pre väčšie plochy nielen v interiéri. Jej veľkou výhodou je aj nižšia spotreba farby. Musíte si však dôkladne pozakrývať všetko, pretože hrozí zafŕkanie okolia.

Aké sú najčastejšie chyby pri maľovaní?

Nesprávny typ interiérovej farby


Veľmi častou chybou je použitie nesprávneho typu farby. Stenu, ktorá bola predtým vymaľovaná farbou na báze oleja, nepremaľovávajte inou. To isté platí aj pri latexovom náteri. V opačnom prípade by sa farba začala odlupovať

Ak neviete, aký typ farby bol predtým použitý, vyskúšajte jednoduchý trik. Handričku navlhčite denaturovaným liehom a prejdite po nátere. Ak na nej ostane farba, ide o latexovú, ak ostane čistá, ide o typ na olejovej báze. 

Takisto by ste nemali zabúdať aj na funkčnosť a pomyselnú pridanú hodnotu farby. Baumit IonitColor prispieva k tvorbe prirodzených vzdušných iónov a tým zlepšuje vzduch, ktorý denne dýchate. 


Používanie valčeka na nerovnomernom povrchu


Mnoho ľudí často vymaľováva nerovný povrch valčekom. Na moderné maľovanie stien by ste ho však mali používať len v prípade, ak máte kvalitnú farbu a rovný povrch. Inak radšej zvážte maľovanie štetcom. 

Drobné praskliny a menšie diery opravte omietkou, pretože iba tak bude váš výsledný náter vyzerať dobre. Maľovaním totiž tieto nedokonalosti len zvýrazníte

Otvorené okno


Neodporúčame vám mať ani otvorené okno, hoci väčšina sa tým snaží docieliť rýchlejšie schnutie farby. Farba však vyschne rovnomernejšie, keď budete mať okná zatvorené. Preto by ste mali radšej maľovať počas vykurovacej sezóny a nie cez teplé letné dni. 


Nesprávne nariedená farba


Pri riedení farby by ste si mali dávať obzvlášť pozor, pretože tým môžete pokaziť celý náter. Príliš riedka farba zle kryje a steká. Veľmi hustá sa zase zle rozotiera, ťažko s ňou vytvoríte rovnomerný náter. Navyše, veľmi dlho schne a pravdepodobne sa bude odlupovať. 

Moderné maľovanie stien si okrem správnej techniky vyžaduje aj kvalitnú farbu. Nebojte sa experimentovať, no iba s ňou bude váš výsledok prvotriedny.