star_border

Ako na farebnú kúpeľňu, v ktorej sa budete cítiť príjemne? Vymaľujte ju

Dlaždice a obklad sú tradičnou voľbou pri zariaďovaní kúpeľne. Celoplošné obkladanie kúpeľní však už dávno nie je nutnosťou. Stále viac ľudí kombinuje obklad s tradičnými omietkami do kúpeľne. Takto dodáte kúpeľni jedinečný a moderný vzhľad. Poradíme vám, ako si ju môžete vymaľovať svojpomocne a kvalitne.

Farebné kúpeľne

Zdroj: pexels.com

Farebné kúpeľne pomocou obkladov a dlažieb a ich výhody a nevýhody

Za rozšírené použitie obkladov a dlažieb v kúpeľni môže najmä ich jednoduchá údržba. Nevyhnutné sú hlavne tam, kde hrozí odstrekujúca voda, ako napríklad stena za umývadlom, v okolí vane či v sprchovom kúte. Údržba a čistenie kachličiek však závisí aj od ich kvality či kvalitného aplikovania. Problematické sú najmä škáry.

Škáry medzi kachličkami si vyžadujú špeciálnu pozornosť a starostlivosť. Vo vlhkom prostredí sa v nich ukladá množstvo nečistôt a hrozí vznik plesní. Aj tu platí, že zo širokého sortimentu škárovacích a silikónových hmôt si radšej vyberte tie kvalitnejšie a odolnejšie proti plesniam.

Životnosť silikónového tmelu viete predĺžiť aj jednoduchým zvykom – utretím silikónových spojov po každom sprchovaní alebo kúpaní. Pod keramický obklad v sprche, okolo vane a umývadla, ako aj pod dlažbu, odporúčame použiť vodonepriepustný izolačný náter do kúpeľne.

Farebné kúpeľne vytvoríte pomocou obkladov a dlažby vďaka širokej ponuke ich variantov a vzorov. Myslite však na to, že príliš pestré vzory sa vám môžu znepáčiť. Skombinujte radšej farebne namaľované steny a neutrálne obklady. Mnohé z nich pritom imitujú prírodné materiály ako mramor a drevo. Dôležitý je tiež výber kvalitného lepidla na obklady a dlažby a ich uloženie. 

Obklady v kúpeľni však majú aj svoje nevýhody. Okrem nutnej starostlivosti o škáry im tiež hrozí poškodenie. Obzvlášť pri niektorých druhoch a materiáloch sa z nich pri páde ťažkého predmetu môže kúsok odštiepiť. V takom prípade ostáva len dúfať, že máte odložených zopár kusov rovnakého vzoru alebo sú ešte dostupné na predaj. Výmena takej kachličky je tiež prácna a náročná. Neobkladajte nevyhnutne všetky plochy v kúpeľni až po strop. Steny, kde nehrozí odstrekujúca voda omietnite radšej tradičnou vápennocementovou omietkou alebo stierkou a vymaľujte. 

Ako začať s maľovaním kúpeľne? 

Vymaľovanie bežných miestností v domácnosti patrí medzi projekty, ktoré s dostatočnou prípravou zvládnete aj vlastnými rukami. Od dôkladnej prípravy závisí aj kvalita samotného výsledku. Pomocou tých správnych nástrojov a materiálov zmeníte svoju novú farebnú kúpeľňu na nepoznanie. Na čo všetko by ste pritom mali myslieť?

Farebné kúpeľne

Inšpirácia pre farebné kúpeľne

Kúpeľňa patrí medzi najpoužívanejšie miestnosti vášho domova. Zároveň ide o priestor, v ktorom je najvyššia vlhkosť, a kde dochádza k častému kontaktu vody so stenou.Na plochy, kde odstrekuje voda, použite obklad alebo vodoodolné nátery. Ostatné steny ponechajte v omietke. Môžete sa vyhrať aj so štruktúrou. 
Pre jemne zrnitý povrch zvoľte vápennocementovú omietku Baumit MVR Uni. Na dosiahnutie väčších kontrastov alebo rustikálny vzhľad môžete použiť štruktúrovanú finálnu omietku Baumit FascinaTop s 1 mm alebo 2 mm zrnom. Pre úplne hladké steny môžete použiť minerálne stierky Baumit Ionit Fino alebo Ionit Finish, ktoré pomáhajú s reguláciou vlhkosti vzduchu. 

Omietnuté steny zjednoťte interiérovým náterom. Napríklad paropriepustnou minerálnou farbou Baumit Ionit Color s vynikajúcou krycou schopnosťou. Vybrať si môžete zo 66 farebných odtieňov. Navyše, táto farba znižuje koncentráciu aerosólov vo vzduchu, čím spomaľuje šírenie choroboplodných zárodkov spôsobujúcich infekciu. Takto vymaľované farebné kúpeľne sú tiež obohatené o prospešné ióny, ktoré čistia vzduch.

Náš tip: Vyskúšajte dekoratívnu omietku Baumit CreativTop. Vyberte si úplne hrubú štruktúru alebo vytvorte imitáciu betónu či hrdze. Fantázii sa medze nekladú.

Betónová technika_Baumit CreativTop

Zdroj: wandwall

Imitácia hrdze_Baumit CreativTop

Akú farbu do kúpeľne si vybrať?

V spolupráci s architektkou a dizajnérkou Silviou Cejpkovou-Joyner sme pre vás pripravili odporúčané farebné kombinácie do kúpeľne. Aj keď vám rozpočet nedovolí siahnuť po exotických drevinách na podlahu, na trhu nájdete veľké množstvo dlažby imitujúcej drevo. Spolu s podlahovým kúrením tak vytvoríte útulný priestor aj v kúpeľni. Vzory podláh sú ilustračné, riaďte sa podľa ich farebných tónov. 

Osviežujúca kúpeľňa v chladných tónoch

Farebné kúpeľne

Kombinácie chladných farieb pôsobia nadčasovo a elegantne. Každé ráno tak môžete začať s pocitom sviežosti a v pokojnej a harmonickej atmosfére.
Ak sa rozhodnete pre podlahu vo vzore dreva alebo drevený nábytok, chladné odtiene stien kombinujte s týmito vzormi: svetlo-šedý dub, prírodný dub, hnedý a tmavohnedý dub alebo orech. Steny s modrým nádychom budú pôsobiť uvoľňujúco a chladivo. Neutrálne sivé tóny ich budú harmonicky dopĺňať a podporovať.

Drevo k chladnym tónom stien
Číslo farby
0786 Flynn
HEX: #C6D8DE
RGB:198/216/222
TSR:70
HBW:68
star_border
Číslo farby
0787 Hugo
HEX: #D2DFE2
RGB:210/223/226
TSR:73
HBW:72
star_border
Číslo farby
0936 Maxim
HEX: #B7B3A7
RGB:183/179/167
TSR:41
HBW:45
star_border
Číslo farby
0937 Lio
HEX: #C7C3B9
RGB:199/195/185
TSR:51
HBW:55
star_border
Číslo farby
0018 Bianca
HEX: #E6E3DA
RGB:230/227/218
TSR:73
HBW:77
star_border
Číslo farby
0867 Andre
HEX: #CDD0D1
RGB:205/208/209
TSR:62
HBW:63
star_border
Číslo farby
0788 Keno
HEX: #DDE5E5
RGB:221/229/229
TSR:76
HBW:77
star_border

Útulná kúpeľňa v teplých tónoch

Farebné kúpeľne

Tepelné tóny zmäkčujú priestor a pôsobia jemne. Ich kombináciou vytvoríte dojem útulnej kúpeľne. Kombinovať môžete s podlahou do červena, oranžova alebo zlatista. Ak sa rozhodnete pre vzor dreva, vyberte si z týchto odtieňov: orech, merbau alebo dub. 

Drevo k teplým tónom stien
Číslo farby
0187 Grace
HEX: #D9CEB6
RGB:217/206/182
TSR:60
HBW:63
star_border
Číslo farby
0359 Lucy
HEX: #EADECD
RGB:234/222/205
TSR:74
HBW:74
star_border

Vymaľujte si kúpeľňu svojpomocne

Čo budete potrebovať?

Nepodceňte výber vhodných pomôcok, ktoré sú pre nanášanie farby do kúpeľne nevyhnutné. V žiadnom prípade sa pri nákupe nástrojov nesnažte ušetriť. Odrazí sa to na výsledku vášho úsilia. 

Pri maľovaní kúpeľne budete potrebovať:

  • vhodnú interiérovú farbu,
  • rúčku na valček,
  • široký valček 18 alebo 23 cm,
  • mini valček 5 cm,
  • podložku na farbu s mriežkou,
  • maliarsku fóliu,
  • maliarsku pásku,
  • teleskopickú rukoväť na valček.

Vyberte si ten správny valček

Šírka maliarskeho valčeka je rozhodujúca najmä pre uľahčenie práce. Čím širší valček máte, tým väčšiu plochu ním vymaľujete. Ak je však príliš široký, môže byť s nanesenou farbou ťažší a po čase unaviť vaše ruky. Nie všade sa s ním dostanete, a preto by ste mali mať po ruke aj menší valček alebo štetec.

Valček si vyberajte podľa výšky a kvality vlasu. Jeho povrch musí byť jemný, rovnomerný a nesmie strácať vlákna alebo iné časti. Keď ho stlačíte, mali by ste cítiť hustotu a elasticitu jeho vlákien. 

Pri maľovaní drsných povrchov sa používajú valčeky s dlhšími vláknami, ktoré nasajú viac farby. Tie kratšie, naopak, nasajú farby menej, sú na hladké steny a vytvárajú jemnejšie povrchy. Vyberte si na svoju prácu ten. Pred použitím ho umyte a poriadne vyžmýkajte. Bude sa vám s ním lepšie pracovať.

Farebné kúpeľne

Ako postupovať pri samotnom maľovaní? 

Pripravte si všetky pomôcky a vyrátajte si štvorcovú plochu stien. Tento údaj budete potrebovať pri kúpe farby do kúpeľne. Tú vyberajte vždy tak, aby vám radšej niečo zostalo. Využijete ju aj pri poškodeniach, ktoré budete musieť premaľovať tým istým odtieňom.

1. Obaľte podlahu a zariadenie

Prekryte celú podlahu maliarskou fóliou a prilepte ju páskou. Uľahčíte si tým upratovanie. To platí aj pre nábytok v kúpeľni, ktorý by sa mohol farbou na steny nenávratne poškodiť. Obaľte aj umývadlo a záchod, ak to je pre vás jednoduchšie, odmontujte tie časti, ktoré sa dajú.

2. Vyčistite a pripravte povrch stien

Ide o veľmi dôležitý krok. Na stenách v domácnosti sa ukladá množstvo prachu a obzvlášť v kúpeľni môžu byť zamastené mydlom a ďalšími prípravkami. Poriadne ich povysávajte a následne umyte teplou vodou so saponátom na umývanie riadu. Steny ešte utrite čistou vodou a nechajte ich poriadne vyschnúť. 

Prípadné nerovnosti prebrúste a povrch stien vyrovnajte. Pre lepší vzduch a kvalitu povrchu stien kúpeľne na steny naneste stierku. Pomocou nej tiež vytvoríte hladký povrch. 

Náš tip: Vyskúšajte našu novú aplikáciu Baumit Ionit Painter. Odfoťte stenu, vyberte si farbu a jediným kliknutím sa vybraná farba zobrazí priamo na stene.

Farebné kúpeľne

Zdroj: pexels.com

3. Začnite od stropu

Ak používate inú farbu na strop ako na steny, prelepte fóliou aspoň horné časti stien. V prípade, že používate rovnakú farbu na všetko, máte to jednoduchšie a zo stropu môžete plynulo pokračovať na steny.

4. Steny maľujte smerom nadol

Farba do kúpeľne by sa mala rozotierať plynulo a dostatočne rýchlo, no dôkladne. Rohy alebo ťažko prístupné miesta okolo záchodu a umývadla dokončite malým valčekom. Používajte rovnaké množstvo farby pri každom nanášaní na valček. Regulovať ho môžete pomocou mriežky, po ktorej valčekom niekoľkokrát zľahka prejdite.

Dodržujte zásady správneho maľovania

Farbu nanášajte vždy na suchý povrch. V prípade maľovania vlhkého povrchu riskujete odlupovanie farby. Ak sa pre tento projekt rozhodnete v lete, možno ušetríte aj niekoľko hodín čakania na schnutie. 

Po dokončení odstráňte ochrannú fóliu a maliarsku pásku. Poriadne umyte prípadné škvrny a umiestnite naspäť zariadenie a nábytok. Teraz si už môžete užívať pohľad na svoju novú farebnú kúpeľňu a tešiť sa z dobre vykonanej práce.