star_border

Aké farby do spálne zvoliť? Inšpirujte sa našimi tipmi

Čo sa v článku dozviete?

 • Aké farby zvoliť do spálne a prečo je ich výber dôležitý?
 • Ako vybrať farbu do spálne?
 • Ako opticky zväčšiť malú spálňu?
 • Aj veľká spálňa môže byť útulná
 • Svetlá spálňa znesie studené farby
 • Trendom medzi farbami do spálne sú jemné pastelové tóny
 • Neutrálne farby do spálne pre pocit bezpečia a pohodlia
 • Akým farbám v spálni sa vyhnúť?
 • Pravidlá pri výbere farieb do spálne v skratke
 • Tip na záver: Vymaľujte strop

Aké farby zvoliť do spálne a prečo je ich výber dôležitý?

Tak ako pri zariaďovaní akejkoľvek inej miestnosti, aj pri výbere farieb do spálne záleží najmä na vašej osobnosti. Hľadáte eleganciu a nadčasovosť? Alebo ste skôr fanúšikom tradičných a útulných farebných kombinácií? Výber správnej farby na stenu do spálne by vám mal pomôcť vytvoriť priestor, v ktorom sa vám bude dobre relaxovať i spať. 

Vhodné farby do spálne by mali pôsobiť harmonicky a upokojujúco. Dobrým riešením je kombinovať jemné pastelové spolu s ich odtieňmi v studených alebo teplých tónoch. 

Dizajnéri odporúčajú kombinovať maximálne 2 odtiene, aby priestor nepôsobil rušivo. Naopak, vyvarovať by ste sa mali agresívnych, výrazných farieb. Tie radšej použite na doplnkoch. Myslite aj na svoje zdravie a na vymaľovanie spálne použite farby, ktoré neuvoľňujú žiadne škodlivé látky a zabezpečia vám čistý vzduch

Náš tip: Prečítajte si viac o tom, ako vzdušné ióny v našich Baumit Ionit farbách čistia vzduch.

Ako vybrať farbu do spálne?

To, akej kombinácii farieb do spálne by ste mali dať prednosť, závisí od priestoru. V prvom rade si uvedomte, aká veľká je celá miestnosť. Je dostatočne priestranná alebo je vám vzácny každý centimeter? Je strop primerane vysoký? Z akého materiálu je podlaha a akú má farbu? Zaváži aj množstvo prirodzeného svetla či zrkadlá.

Ako opticky zväčšiť malú spálňu?

Ak máte malú spálňu, vyberte si farby, ktoré stiesnený priestor opticky premenia na väčší a útulnejší. Konkrétne odtiene závisia od atmosféry, ktorú chcete dosiahnuť. 

Aj keď plochu vašej spálne reálne žiadne farby nerozšíria, ich správna kombinácia dokáže dodať priestoru vzdušnosť. Samozrejme, nestarnúca biela je známa svojimi schopnosťami opticky zväčšovať, no nie je to jediná farba do spálne s malými rozmermi.  

V menších priestoroch sa hodí kombinovať neutrálne sivé tóny, ktoré sa harmonicky dopĺňajú s modrou alebo ružovou farbou. Modrá pôsobí uvoľňujúco a trochu chladne, ružová, naopak, zmäkčuje. Tieto studené farebné kombinácie sú nadčasové a elegantné. Navyše dodávajú malej spálni potrebnú vzdušnosť. 

Tip pre podlahu: K týmto odtieňom vyberte drevo so sivastým studeným nádychom. Napríklad svetlý, prírodný alebo hnedastý dub.

Aj veľká spálňa môže byť útulná

Ak patríte medzi šťastlivcov s priestrannejšou spálňou, útulnejšie a intímnejšie miesto z nej spravíte pomocou neutrálnych odtieňov v teplých tónoch. Pôsobia priateľsky, prirodzene a čo je pre spálňu dôležité, upokojujú. Kombinácie béžovej a ružovej pôsobia nežne a priestoru dodajú príjemnú atmosféru. 

Tip pre podlahu: Odporúčame skombinovať s drevom s teplým nádychom. Môže ísť o červenkasté, zlatisté alebo oranžové tóny. Napríklad orech, červenkasté drevo, teplý dub.

Svetlá spálňa znesie studené farby

Ak máte v spálni dostatok prirodzeného svetla, môžete siahnuť po studených odtieňoch v kombinácii so svetlým nábytkom. Výraznejšiu ružovú skvelo dopĺňa napríklad neutrálna sivá. Vyvarujte sa však čisto bieleho nábytku. Vytvorili by ste ním  príliš „chladnú“ atmosféru. Táto kombinácia farieb do spálne sa hodí najmä do južne orientovaných.
Tip na podlahu:
Kombinujte so sivastými a chladnými odtieňmi dreva. Napríklad svetlý, bielený alebo hnedastý dub.
Trendom medzi farbami do spálne sú jemné pastelové tóny

Pastelové farby pôsobia jemne a vytvárajú pokojné prostredie. Spálňa tak pôsobí elegantne. Správne farby stien sa budú harmonicky dopĺňať s ostatným nábytkom či doplnkami. 

Studené farebné kombinácie neutrálnej sivej a výraznej ružovej či modrej takisto dodajú priestoru eleganciu a upokojujúcu atmosféru. Teplé farby ako karamelová či béžová zase pôsobia prirodzene a hodia sa najmä k tradične zariadenému interiéru. 

Neutrálne farby do spálne pre pocit bezpečia a pohodlia

Neutrálne farby sú bezpečnou a klasickou voľbou do spálne. Skvele fungujú s inými výraznejšími odtieňmi, ktoré môžete použiť na posteľnej bielizni, záclonách, kobercoch či iných doplnkoch. Neutrálne pôsobí v spálni aj sivá farba, ktorá sa bude hodiť k výraznejšej modrej alebo ružovej.

Akým farbám sa v spálni vyhnúť?

Do spálne nepatria výrazné až neónové farby, ktoré na vás môžu pôsobiť rušivo. Ak ste sa rozhodli pre ružovú, nevyberajte „cukríkovú“, ale jej jemné pastelové odtiene. To isté platí pri sivej. Príliš tmavý odtieň pôsobí stiesňujúco. Vyberte si radšej  svetlejší variant. 

Červenej sa tiež radšej vyhýbajte. Je až príliš agresívna a do spálne, kde máte relaxovať, sa nehodí. Fialová farba má tendenciu pôsobiť „lacno“ a podobne ako červená, agresívne. Preto sa jej vo väčšom množstve skôr vyhnite.

Pravidlá pri výbere farieb do spálne v skratke:

1. Dostatočne zvážte, aká veľká je vaša spálňa. Práve svetelnosť a veľkosť viete opticky ovplyvniť správnym výberom farieb na stenách.

2. Nezabudnite myslieť na seba a inšpirujte sa svojou osobnosťou. Ak ste energický veselý typ, vybláznite sa na farbách doplnkov a textílií. Na steny však zvoľte jemné pastelové odtiene. Ak chcete vytvoriť útulný a príjemný priestor,  siahnite po prírodných odtieňoch a neutrálnych farbách.

3. Na steny vyberajte jemné farby v neutrálnych odtieňoch a miestnosť oživte výraznejšími doplnkami. Myslite na to, že do spálne sa nehodí príliš veľa farieb. Vyberajte skôr monochromatické v hesle „tón v tóne“. 

Tip na záver: Vymaľujte strop

Ako zaručene zmeniť priestor a dodať mu výnimočnosť? Skúste vymaľovať strop. Dobre zvolená farba dodá miestnosti priestrannosť . Stropy v bledých jemných farbách pôsobia vyššie. Tmavším sa radšej vyhnite, môžu pôsobiť skľučujúco a opticky miestnosť znižovať. 

Vyskúšajte našu novú aplikáciu Baumit Ionit Painter

Vyberte si vašu obľúbenú farbu na vymaľovanie stien v dome alebo byte. Pomocou aplikácie si môžete vyskúšať až 66 rôznych odtieňov priamo na svojej stene!

Ako na to?

 • 1. Odfoťte stenu

 • 2. Vyberte si farbu

 • 3. Jediným kliknutím sa vybraná farba zobrazí priamo na stene

*Pre presnejšie ohraničenie plochy steny použite ďalšie nástroje na pridávanie alebo odoberanie plochy. Jednotlivé farebné steny si môžete uložiť a prezerať na jednom mieste.

Stiahnite si aplikáciu:

App Store

Google Play