Menu

clear
star_border

Výskumný park Viva

Kvalita bývania

Kvalita vnútorného vzduchu je v dnešnej dobe veľmi dôležitá. A stavebné materiály jeho kvalitu výrazne ovplyvňujú. Práve preto Baumit spustil projekt „Zdraviu prospešné materiály budúcnosti“, ktorého cieľom je získať poznatky o vplyve materiálov na pohodu a zdravie jeho obyvateľov.

Vo Wopfingu v Rakúsku vznikol najväčší výskumný park v Európe na porovnávanie stavebných materiálov. 
Už viac ako 2 roky prebiehajú intenzívne merania. Zozbieralo a vyhodnotilo sa vyše 5 miliónov dát. 

„Chceme, aby sa ľudia cítili vo svojich domovoch zdravo a príjemne. Všetko, čo je k tomu potrebné, skúmame tu.“ Robert Schmid, majiteľ spoločnosti.

Rovnaké podmienky

Postavených je 10 skúšobných domov a ďalšie dva sú vo výstavbe. Objekty majú rovnaké rozmery a sú vystavané z rôznych materiálov. Zber dát prebieha v 9 objektoch za rôzne simulovaných podmienok. Merania sú plne automatizované a zhromažďujú sa v desiatom objekte, kde je nainštalovaná riadiaca jednotka.

Analýza dát

Výskumný park Viva na stavebné materiály

Zber dát z jednotlivých objektov je anonymizovaný. Vygenerované dáta sú odosielané externým partnerom (Odborná vysoká škola Pinkafeld, Rakúsky inštitút pre stavebnú ekológiu a Lekárska fakulta vo Viedni), kde sú následne vyhodnocované. Zároveň sa posudzuje aj ich vplyv na zdravie a pohodu pri bývaní. Pre jeden objekt sa týždenne zozbiera viac ako 30 tisíc rôznych meraní.

Čo skúmame?

Výskumný park Viva_meranie dát

V rámci analýzy kvality vnútorného vzduchu sa jednotlivé parametre posudzujú z medicínskeho hľadiska: vnútorná klíma, vzdušné ióny, VOC (prchavé organické zlúčeniny), hluk, zápach. Skúmajú sa aj alergické reakcie, únava, stres alebo kvalita spánku. Meria sa aj úspora energií, akumulácia, výkyvy teplôt, sezónne zmeny, sorpčné vlastnosti a paropriepustnosť stavebných materiálov.

Výsledky v praxi

Letné horúčavy a zateplenie
V zime teplo, v lete chlad - aké je bývanie v zateplenom dome?

Viete ako bojovať s letným prehrievaním? V zateplených domoch udržite chládok oveľa lepšie a dlhšie.

Zistiť viac
Vlhkosť v interiéri
Aká je optimálna vlhkosť v interiéri?

Vlhkosť vzduchu v interiéri by sa mala pohybovať od 40 do 60 %. A ako vplývajú rôzne stavebné materiály na udržanie tejto vlhkosti?

Zistiť viac
Klima omietky
Klima omietky pre lepšiu reguláciu vlhkosti

Vnútorné omietky na vápennom základe pre zachovanie optimálnej vlhkosti. Ako to funguje?

Zistiť viac
Výskumné domy VivaPark
Porovnanie domov

Rôzne typy stavieb a materiálov a ich vplyv na naše zdravie a pohodu pri bývaní. Pozrite sa, ako si postaciť zdravý dom.

Zistiť viac

Ako stavať?

Spôsob výstavby a kvalita použitých materiálov má zásadný vplyv na ľudské zdravie a kvalitu bývania. Výsledky meraní z výskumného parku môžeme zhrnúť do troch základných bodov:

1. Prvoradá je tepelná izolácia

Dobre zateplený dom nám prináša mnoho výhod. Okrem úspor energií vychádza lepšie aj v ďalších fyzikálnych parametroch a obyvateľom zabezpečuje tepelnú pohodu.

  • Ako sa správajú rôzne konštrukcie pri výpadku kúrenia?
  • Chcete zabezpečiť príjemný chládok počas letných horúčav?
  • Ktorý dom vám udrží príjemno teplo počas zimy?

Zateplenie domu

2. Na hmotnosti záleží

Masívna konštrukcia

Pri všetkých meraniach vo výskumnom parku najlepšie obstáli masívne stavby so zateplením.
Masívne materiály ako betón, tradičné tehly, drevo s veľkou objemovou hmotnosťou sa vyznačujú vyššou akumulačnou schopnosťou. V zime tak dokážu udržať lepšie teplo a v lete v kombinácii so zateplením nedochádza k prehrievaniu interiéru.

  • Kombinácia tehly a omietky je najlepšou voľbou pre dosiahnutie optimálnej klímy v interiéri
  • Kombinácia betónu a omietky zabezpečuje dobré zvukovoizolačné vlastnosti a chráni pred elektrosmogom
  • Masívne drevo vytvára v miestnosti dobré akustické podmienky a reguluje vnútornú klímu

3. Na kvalite interiérových materiálov záleží

Na udržanie optimálnej vlhkosti nestačí vždy len správne vetranie a vykurovanie. Steny spolu s omietkami tvoria veľkú plochu, ktorá pri správnom výbere materiálov napomáha regulovať vlhkosť v interiéri bez veľkých výkyvov.
Všetko záleží od schopnosti materiálov prebytočnú vlhkosť absorbovať a v prípade nedostatočnej vlhkosti ju vrátiť späť.
Vnútorná omietka Baumit Klima v hrúbke 2 cm významnou mierou pomáha regulovať vnútornú vzdušnú vlhkosť a znižuje mieru výskytu organizmov škodlivých pre naše zdravie. Ľudia sa cítia najlepšie, ak sa vlhkosť vzduchu pohybuje v rozmedzí 40 až 60 %.

Kvalitné vnútorné materiály

Možno vás zaujme