Tepelný most: Čo to je a ako mu zabrániť?
star_border

Tepelný most

Čo to je a ako mu predchádzať

Možno ste si všimli, že niektoré steny vo vašom dome sú chladnejšie na dotyk než iné, alebo že pri oknách často vzniká vlhkosť a plesne. Príčinou môže byť tepelný most – neviditeľný problém, ktorý však môže výrazne ovplyvniť váš komfort bývania aj peňaženku.

Čo sú tepelné mosty?

Tepelný most je miesto v stavbe, kde dochádza k výraznejšiemu úniku tepla v porovaní s inými časťami konštrukcie. Najčastejšie vzniká na miestach, kde sa stretávajú rôzne stavebné materiály (napr. betón a tehla), ktoré majú odlišné tepelnoizolačné vlastnosti a teplo vedú rozdielne. Rovnako môže vzniknúť v dôsledku narušenej, či nedostatočnej tepelnej izolácie. 

Baumit zateplenie

Zjednodušene: Predstavte si, že vaša zateplená stena je ako teplý kabát. Tepelný most je ako malá diera v tom kabáte – aj keď je kabát kvalitný, cez tú dieru vám bude fúkať chlad a bude vám zima. 

Tepelné mosty vznikajú najčastejšie na miestach ako:
  • spojenie steny (vertikálnej konštrukcie) so stropom/ podlahou (horizontálnej konštrukcie), či stenou a strechou,

  • v okolí okien - pri chýbajúcej alebo nedostatočnej izolácii,

  • v miestach kastlíkov pre žalúzie, či rolety, ktoré nie sú dostatočne zaizolované,

  • vnútorné kúty - stret dvoch chladných stien,

  • v miestach prekladov - nad oknami a dverami,

  • v miestach spojenia tvárnic, či rôznych stavebných materiálov,

  • v miestach kotvenia tepelnej izolácie - najmä pri povrchovej montáži kotiev (vzniká tzv. bodkovaná fasáda),

  • pri balkónoch a vystupujúcich častiach konštrukcie,

  • v častiach budov, ktoré nie sú vykurované - ako sú garáže, pivnice, technické miestnosti.

Tepelné mosty

Ako odhaliť tepelné mosty?

Tepelné mosty možno odhaliť viacerými spôsobmi. Najjednoduchšie ich spozorujete voľným okom, stačí keď budete pozorne sledovať steny, rohy miestností a miesta okolo okien. 

  • Prvým znakom býva vlhkosť na stenách, ktorá sa môže prejaviť ako mokrý fľak, orosenie alebo dokonca až plesne.

  • Pri zateplenej fasáde sa môže prejaviť najmä pri použití povrchovej montáži kotiev, kedy sa na fasáde objavia viditeľné bodky práve v miestach kotiev, cez ktoré uniká teplo. 

  • Rovnako môžu byť viditeľné aj spoje tepelnej izolácie, ktoré naznačujú nesprávny technologický postup. Ak sú medzi izolačnými doskami väčšie medzery, vznikajú tak tepelné mosty, ktorými uniká teplo von.

Info: Pamätajte však, že vlhkosť na stenách nemusí vždy znamenať len tepelný most. Môže byť spôsobená aj inými problémami ako napr. nesprávne realizovanou alebo úplne chýbajúcou hydroizoláciou základov, zatekajúcou strechou, atď. Pre viac informácií si prečítajte: 12 častých chýb pri zatepľovaní budov.

Ak chcete získať presnejšie informácie alebo máte podozrenie na unikanie tepla, existujú dva základné spôsoby merania povrchovej teploty:

Kontaktný spôsob merania teploty: pomocou snímača, ktorý sa priloží na povrch konštrukcie sa odmerá povrchová teplota v mieste priloženia.


Bezkontaktný spôsob merania teploty: profesionálny spôsob merania teploty a preukazovania tepelných mostov. Ideálny ak neviete, či a kde sa tepelný most v konštrukcii nachádza. Merajú sa povrchové teploty pomocou termokamier, ktoré odhalia všetky miesta, odkiaľ teplo uniká. Termokamery sa však môžu používať len za vhodných poveternostných podmienok. Najpresnejšie výsledky získate v zimnom období, kedy dochádza k najvýraznejším tepelným stratám. 



Termokamera

Čo je príčinou vzniku tepelných mostov?

Tepelné mosty vznikajú najčastejšie pri nesprávne navrhnutej alebo zle zrealizovanej stavbe. Problémom býva najmä nedostatočne premyslený projekt – napríklad nevhodný výber stavebných materiálov, nedostatočná hrúbka tepelnej izolácie alebo zle vyriešené konštrukčné detaily. Práve detaily sú častým „kameňom úrazu“. Už pri návrhu sa na ne často zabúda a pri samotnej realizácii sa im nevenuje dostatočná pozornosť. Často sa nedodržiava technologický postup, alebo sa šetrí na materiáloch.
Tepelné mosty však môžu vzniknúť aj pri zateplenej budove, ak sa zanedbajú kritické miesta, ako sú napríklad napojenia strechy, okien, balkónov či základov. Ich nesprávne vyriešenie vedie k únikom tepla, zvýšenej vlhkosti a vzniku plesní.

Výsledkom tepelných mostov je únik tepla z interiéru, čo vedie k vyšším nákladom na vykurovanie. Navyše, v týchto chladnejších miestach sa môže zrážať vlhkosť, čo vytvára ideálne podmienky pre vznik plesní.

Čo spôsobujú tepelné mosty?

Tepelné mosty nespôsobujú len vizuálne nedostatky, ako sú fľaky na stenách. Prinášajú so sebou aj viacero ďalších problémov, ktoré môžu ovplyvniť pohodlie aj zdravie ľudí v domácnosti.

  • Únik tepla a vyššie náklady za energie: Cez tepelné mosty v zime uniká drahocenné teplo. V miestnosti tak býva chladnejšie, čo vás núti viac kúriť , čo znamená vyššie účty za vykurovanie. Aj napriek kúreniu však teplo stále uniká von, takže sa komfort často nezlepší. A vy naozaj môžete prekúriť celú peňaženku. 

  • Vlhkosť a fľaky: Tepelné mosty spôsobujú, že sa v niektorých miestach zráža vlhkosť. Výsledkom sú tmavé fľaky na stenách a zvýšené riziko vzniku plesní.

  • Zdravie a vznik plesní: Vlhké prostredie a plesne môžu mať negatívny vplyv na zdravie. Spôsobujú dýchacie problémy, bolesť hrdla, kašeľ, bolesti hlavy a u citlivejších ľudí aj alergie alebo astmu.

  • Poškodenie stavby: Vlhkosť a teplotné rozdiely môžu narušiť stavebné materiály. U drevených častí hrozí hniloba, čo môže ohroziť stabilitu celej konštrukcie.

Tepelné mosty: čo ich spôsobuje?
  • Fľaky na fasáde: Tepelné mosty sa prejavujú aj zvonku, napríklad tmavšími miestami, bodkami v miestach kotiev alebo viditeľným vykreslením stykov izolačných dosiek. Preto je dôležité dodržať správny postup pri realizácii zateplenia a vyvarovať sa najčastejším chybám

  • Suchý vzduch: Keď sa snažíme vlhké miesta v miestnosti „vysušiť“ silným kúrením, väčšinou nastane opak a v miestnosti nám vznikne suchý vzduch. Prekurovaním sa snažíte vlhký vzduch vysušiť a tým zabrániť vlhkosti a plesniam. Avšak ten tiež nie je ideálny a dráždi oči, vysušuje sliznice a môže viesť k zdravotným problémom – najmä u alergikov a astmatikov.

Ako si s tým poradiť?

Základom je predchádzať vzniku tepelných mostov už pri výstavbe alebo rekonštrukcii.

  • Vyriešenie všetkých detailov

  • Vhodný výber kotvy: dáte prednosť špeciálnej lepiacej kotve Baumit StarTrack, ktorá predchádza vzniku tepelných mostov v miestach kotiev alebo použijete zapustenú montáž kotiev, ktorá eliminuje vznik tepelných mostov.

  • Systémové riešenia tepelnoizolačných systémov: výber kvalitného materiálu a príslušenstva pred „no name" produktami. Dodržiavanie technologického postupu a zásad pri realizácií zateplenia. 

  • Správny výber interiérovej omietky: pomáha udržiavať ideálnu vlhkosť v interiéri.


Tip: napríklad omietka Baumit KlimaWhite, ktorá má vysoké pH (približne 12). Vďaka tomu pôsobí prirodzene dezinfekčne, bráni rastu plesní a pomáha vytvárať zdravé vnútorné prostredie. 

Ako odstrániť tepelné mosty?

Uniká vám teplo aj napriek snahe tepelné mosty minimalizovať? Kúrite veľa a cena za energie sa šplhá do výšin? Dôležité je zbytočne nečakať a konať. Na začiatok zistite, kde sa tepelné mosty nachádzajú, aby ste tieto miesta mohli dozatepľovať.

Ešte som nezateplil: v tomto prípade sa s najväčšou pravdepodobnosťou tepelných mostov zbavíte práve kvalitným zateplením. Správne vykonané zateplenie vám pomôže udržať teplo v interiéri, čím znížite náklady na vykurovanie a zabezpečíte lepší komfort bývania.

Už mám zateplené: Ak už máte zateplené, ale trápia vás tepelné mosty spôsobené zlou realizáciou, budete pravdepodobne musieť pôvodné zateplenie odstrániť a nahradiť ho novým. V niektorých prípadoch sa problém môže týkať len konkrétnych miest, kde môžete zvážiť dozateplenie týchto oblastí. Nezabúdajte, že pri opravách fasády bude potrebné zjednotiť povrch – teda prestierkovať ho a aplikovať novú fasádnu omietku, čo si môže vyžiadať vyššie náklady. Včasná náprava týchto problémov vám však pomôže znížiť náklady na vykurovanie a výrazne zvýši komfort bývania.

Tepelné mosty nepodceňujte

Tepelné mosty sú problém, ktorý je potrebné vyriešiť čo najskôr. Okrem toho, že zvyšujú účty za energie, môžu byť tiež zdrojom príliš vlhkého alebo suchého vzduchu či dokonca plesní, čo negatívne pôsobí na vaše zdravie a zdravie vašej rodiny. 

Komfortné bývanie

Nie je jednoduché overiť si, či všetko vo vašom projekte je navrhnuté a realizované správne, alebo či realizátor venuje dostatočnú pozornosť dôležitým detailom. Práve preto je vhodné vopred si naštudovať informácie o tepelných mostoch alebo sa poradiť s odborne spôsobilými osobami, ktoré vám v tejto oblasti vedia poskytnúť užitočné rady.
Úplne prvým a kľúčovým krokom by však mal byť výber skúseného projektanta a spoľahlivého realizátora. Odborníci so správnymi znalosťami a praxou dokážu navrhnúť a zrealizovať riešenia, ktoré zabránia vzniku tepelných mostov. Vysvetlia vám čo je dôležité a kde sa neopaltí šetriť a na čo si dať pozor, tak aby výsledkom bol dom, ktorý bude energeticky úsporný, zdravý a komfortný na bývanie. Vytvorte domov tej najvyššej kvality.

Koľko stojí zateplenie domu?

Cena zateplenia závisí od viacerých faktorov ako je typ tepelnoizolačného systému (zateplenia), členitosti fasády, či veľkosti plochy, ktorú plánujete zatepliť. Každý dom je iný, preto sa konečná suma môže výrazne líšiť. Ak chcete získať predstavu o nákladoch, využite náš online Baumit Kalkulátor a vytvorte si orientačný rozpočet rýchlo a jednoducho. Stačí niekoľko klikov a máte prehľad o investícii do vášho domu.