star_border

Tepelný most: Čo to je a ako mu zabrániť?

Tepelné mosty zvyšujú únik tepla aj riziko tvorby plesní. Život vedia skomplikovať nielen tým, ktorí žijú v starých domoch, ale aj tým, ktorí sa len nedávno nasťahovali do novostavby, prípadne zrekonštruovanej nehnuteľnosti. Kde sa tepelné mosty najčastejšie objavujú a ako im zabrániť?

Tepelné mosty: čo ich spôsobuje?

Čo je tepelný most?


Pojmom tepelný most označujeme miesto v stavbe, kde dochádza k väčšiemu úniku tepla v porovnaní s inými miestami. Tepelné mosty majú veľa nevýhod. Napríklad zvyšujú účty za energie a tiež aj riziko tvorby plesní. Tepelné mosty najjednoduchšie spoznáte tak, že ich povrch je v porovnaní s inými miestami v interiéri chladnejší a v exteriéri zase teplejší.

Tepelné mosty sa spravidla vyskytujú v oblasti spojov. Môže ísť napríklad o oblasti ako:

●  spojenie steny (vertikálnej konštrukcie) a stropu alebo podlahy (horizontálnej konštrukcie),
●  okolie okien,
●  časti budovy, ktoré nie sú vykurované,
●  oblasti medzi tvárnicami,
●  oblasti prekladov medzi podlažiami a nad otvormi,
●  miesta, kde dochádza ku kotveniu fasády (najmä kotvy s povrchovou montážou),
●  vnútorné kúty.

Tepelné mosty: čo ich spôsobuje?

Ako odhaliť tepelné mosty?


Tepelné mosty môžete odhaliť viacerými spôsobmi. Najjednoduchšie ich objavíte, keď budete sledovať steny a kúty. Vlhkosť, ktorá sa často s tepelnými mostami spája, sa na povrchu stien prejaví formou mokrých plôch alebo plesní. K ďalším prejavom tepelných mostov sa radí aj orosenie a viditeľnosť kotiev na fasáde a stykov izolácie.

Pamätajte však, že vlhkosť na murive nemusí hneď spôsobovať tepelný most. Môže vyplývať z iných problémov, ako je napríklad zle spracovaná alebo chýbajúca hydroizolácia základov. Inou komplikáciou zas môže byť netesnosť v potrubí či chybne vyhotovená strecha.

Druhý spôsob, ako odhaliť tepelné mosty, je meranie povrchovej teploty, a to buď kontaktným, alebo bezkontaktným snímačom. Najvhodnejšou možnosťou, ako odhaliť tepelné mosty, je plošné meranie. Využívate ho vtedy, keď si nie ste istí, či a kde sa tepelný most nachádza. Odborníci v takýchto situáciách merajú povrchové teploty, emisivitu (schopnosť povrchu vyžarovať elektromagnetické žiarenie), vlhkosť a ďalšie potrebné údaje, na základe ktorých vypočítajú lokálny tepelný odpor. 

Na plošné meranie sa využívajú termokamery, ktoré v priebehu niekoľkých minút odhalia všetky miesta, odkiaľ teplo uniká. Termokamery sa však môžu používať len za vhodných poveternostných podmienok. Najpresnejšie výsledky získate v zimnom období, keď dochádza k najvýraznejším tepelným stratám.

Čo je príčinou vzniku tepelných mostov?


Najčastejšie vzniká vtedy, keď ide o nekvalitne navrhnutý projekt, v ktorom sa nepremysleli detaily, ako napríklad výber materiálov či hrúbka zateplenia. Nekvalitne zrealizovaná stavba je takisto častou príčinou vzniku tepelných mostov. 

Pri výstavbe nehnuteľností alebo ich rekonštrukcii je preto dôležité obrátiť sa na odborníkov, ktorí vedia, ako tepelným mostom predchádzať. Mali by tiež poznať kvalitné materiály, ktoré zaistia, že interiér bude bez vyššej vlhkosti či plesní.

Tepelné mosty: čo ich spôsobuje?

Čo spôsobujú tepelné mosty?


Tepelné mosty neovplyvňujú len vizuálnu stránku interiéru. Sú zdrojom aj ďalších komplikácií ako napríklad:

●  Strata energií – cez tepelné mosty uniká v zimnom období všetko teplo, za ktoré platíte. Interiér je vo výsledku stále chladný, čo spôsobuje, že kúrite viac. To však vo väčšine prípadov príliš nepomôže. Takisto sa vaše náklady na energie zbytočne zvýšia.

●  Vyššia vlhkosť – vysoká vlhkosť sa prejavuje nepeknými fľakmi na stenách a neskôr tvorbou plesní. Mínusom je tiež to, že má negatívny vplyv aj na zdravie. Zhoršuje dýchanie a vyvoláva symptómy ochorenia ako bolesti hrdla, únava, bolesti hlavy alebo dráždivý kašeľ. Dlhodobý pobyt vo vlhkom prostredí tak napáda imunitný systém, a tým spôsobuje časté infekcie dýchacej sústavy. 

●  Vznik plesní – kombinácia chladu a vlhka predstavuje ideálne prostredie na tvorbu a rast plesní. Okrem toho, že nie sú pekným dizajnovým doplnkom, sú zdraviu škodlivé. Rovnako ako vlhkosť, aj plesne môžu spôsobiť rôzne alergie či astmu.

●  Poškodzovanie stavebnej konštrukcie – tepelné mosty dokážu poškodiť niektoré stavebné konštrukcie, a to najmä z dôvodu vlhkosti a rôznych teplôt na vnútornej a vonkajšej strane. Najhoršie sú na tom drevené konštrukcie, pri ktorých môže dôjsť až k hnilobe reziva a následne ku zrúteniu celého objektu.

●  Fľaky na fasáde – tepelné mosty nerobia problémy len v interiéri, ale aj v exteriéri, kde sa prejavujú viditeľnými kotvami na fasáde alebo vykreslením stykov izolantov, preto je potrebné zateplenie správne ukotviť.

●  Suchý vzduch – okrem vyššej vlhkosti môže v rámci tepelných mostov vzniknúť ešte jeden problém. Tým je suchý vzduch, ktorý vzniká, keď miestnosti prekurujete. Prekurovaním sa totiž snažíme vysušiť vlhké kúty a tým zabrániť vzniku plesní. Suchý vzduch má však negatívny dopad na zdravie. Komplikuje dýchanie a vysušuje sliznice, čo môže viesť až ku krvácaniu z nosa a bolestivým chrastám. Negatívne ovplyvňuje aj oči, ktoré pália a svrbia. Dokáže tiež zhoršiť zdravotný stav alergikov a astmatikov.

Správna vlhkosť je v interiéri kľúčová. Dosiahnuť ju viete viacerými spôsobmi. Na začiatok je nutné predísť alebo sa zbaviť tepelných mostov. Urobiť sa tak dá veľmi jednoducho – výberom kvalitných produktov, a to najmä omietky, ktorá vie dobre regulovať vlhkosť vzduchu v interiéri.

Vhodná je napríklad Baumit KlimaWhite s vysokým pH v hodnote približne 12, vďaka čomu má prirodzené dezinfekčné vlastnosti. Dokáže tak odolávať škodlivým mikroorganizmom a rastu plesní.

Tepelné mosty: čo ich spôsobuje?

Ako minimalizovať vznik tepelných mostov?


Dobrou správou je, že vzniku tepelných mostov sa dá predchádzať alebo ich aspoň minimalizovať. Ako na to?

●  Vyriešenie detailov – pred stavbou musíte vyriešiť všetky detaily. K nim sa radia napríklad okná, balkóny a preklady, s ktorými sa tepelné mosty spájajú najčastejšie.

●  Vhodný výber kotvy – v rámci zateplenia budete musieť zvoliť kvalitné kotvy. Jednou z možností je zápustná montáž kotiev vhodná pre novostavby aj rekonštrukcie. Iná alternatíva je postup kotvenia zateplenia lepiacimi kotvami Baumit StarTrack. Tá šetrí čas, náklady a energiu, efektívne nahrádza mechanické kotvenie či zabezpečuje dodatočné zafixovanie pôvodnej omietky.

●  Správne systémové riešenia – tepelný most pod dverami alebo v okolí okien, či balkóna je problémom, na ktorý mnohí zabúdajú. Ide totiž o miesta v interiéri, kde najčastejšie dochádza k vytvoreniu tepelných mostov. Dopredu je preto nutné celý proces stavby a napájania (platí pre balkóny) dobre premyslieť.

Ako odstrániť tepelné mosty?


Robili ste všetko preto, aby tepelné mosty nevznikli, no aj tak vám uniká množstvo tepla? Dôležité je zbytočne nečakať a konať. Na začiatok zistite, kde sa tepelné mosty nachádzajú, aby ste tieto oblasti mohli dozateplovať. Ak ste stavbu ešte neizolovali, s najväčšou pravdepodobnosťou sa tepelných mostov zbavíte iba zateplením. Pri tepelných mostoch, ktoré vznikli zlým zateplením nemáte inú možnosť, len ho „strhnúť“ a dať nové.  Ak máte balkón, myslite aj na jeho izoláciu. Nezabúdajte ani na oblasti okien a dverí. 

Tepelné mosty nepodceňujte


Tepelné mosty sú problém, ktorý je potrebné vyriešiť čo najskôr. Okrem toho, že zvyšujú účty za energie, môžu byť tiež zdrojom príliš vlhkého alebo suchého vzduchu či dokonca plesní. Nesprávna vlhkosť v interiéri a plesne následne negatívne ovplyvňujú naše zdravie.