Postup: Ako na zateplenie domu svojpomocne
star_border

Ako zatepliť dom polystyrénom

Svojpomocne s praktickým postupom

Chystáte sa zatepliť váš dom polystyrénom a neviete, kde začať?
Prečítajte si náš praktický návod, ktorý vám pomôže zorientovať sa v tom, ako celý proces prebieha. 
Ak nepatríte medzi skúsených domácich majstrov, odporúčame zveriť zateplenie radšej odborníkom. Vyhnete sa tak zbytočným chybám, ktoré vás môžu stáť čas, peniaze aj energiu. Aj v takom prípade však odporúčame oboznámiť sa s postupom zatepľovania pre vašu lepšiu predstavu, čo všetko vás čaká, a aby ste vedeli skontrolovať, či je práca odvedená správne.

Prečo zatepliť?

Zateplenie domu nie je len o úspore energie. Prináša aj vyšší komfort bývania, chráni stavebné konštrukcie pred poveternostnými vplyvmi. Ak ešte váhate, či sa zateplenie oplatí, prečítajte si viac o jeho výhodách v našom samostatnom článku.

Zatepľovanie nie je len o prilepení izolačných dosiek na stenu. Každý krok má svoje miesto a dôležitosť a to od prípravy podkladu, cez lepenie a kotvenie, stierkovanie až po finálne povrchové úpravy.


Baumit

Čím zatepliť?

Častá otázka a jedno z najdôležitejších rozhodnutí pri zatepľovaní domu. Neexistuje jedno univerzálne riešenie čím zatepliť. Výber tepelnej izolácie závisí od typu stavby, požiadaviek na tepelný komfort, rozpočtu aj vašich preferencií.

Jedným z najčastejšie používaných materiálov na zateplenie je polystyrén (EPS), ktorý ponúka výborný pomer ceny a tepelnoizolačných vlastností. Je vhodný na zateplenie obvodových stien novostavieb aj starších budov. Ak sa rozhodnete pre túto formu zateplenia, dôležité je dodržať správny pracovný postup.

Pracovný postup zateplenia domu polystyrénom - krok za krokom

Pri zatepľovaní domu sa riaďte projektovou dokumentáciou spracovanou podľa aktuálnych noriem, ako aj odporúčaniami výrobcu, technologickým postupom a prestávkami daného výrobku.

 1.  Kontrola podkladu a rovinnosť
Podklad musí vyhovovať platným normám, musí byť napr. pevný, suchý a bez znečistenia. Pred osadením soklových profilov je potrebné tiež skontrolovať rovinnosť podkladu. Prípadné nerovnosti je potrebné vyrovnať vhodným materiálom. 

Kontrola rovinnosti

 2.  Zameranie soklových profilov
Pred osadením soklových profilov si vyznačte líniu ich osadenia najmä ak nemáte k dispozícii laserovu vodováhu. Pomôžte si špagátom, latou a vodováhou. 

Zameranie

 3.  Založenie zateplenia
Ešte pred samotným lepením polystyrénových dosiek je potrebné osadiť soklové profily alebo montážne laty, ktorými určíte výšku a rovinu založenia. Následne sa osádza, resp. lepí prvý rad izolačných dosiek. 
Ak už máte sokel zateplený a je zhotovený v rovine, je možné lepiť polystyrén aj nad soklové izolačné dosky bez použitia soklových profilov.

Osadenie soklového profilu

Tip: Viac podrobných informácií, tipov a rád o založení zateplenia si prečítajte tu:

 4.  Tesniace pásky
Ešte pred lepením polystyrénu je vhodné utesniť spoje medzi oknom (dverami) tesniacimi páskami, ktoré zabezpečia vzduchotesnosť, zabráni prenikaniu vlhkosti zo strany exteriéru, umožňuje odvádzanie vodnej pary smerom von. 

Osadená tesniaca páska

 5.  Nanášanie lepiacej malty
Pripravenú čerstvú Baumit Lepiacu maltu nanášajte ručne alebo strojovo. Ručne po obvode izolačnej dosky (okrajová húsenica) a aspoň 3 body (terče) uprostred dosky alebo strojovo vo forme nepravidelného pása tak, aby po priložení a pritlačení polystyrénovej dosky k podkladu bolo minimálne 40 % povrchu dosky spojených s podkladom pomocou lepidla. 

Pozor: Lepiacu maltu nenanášajte na bočné strany polystyrénových izolačných dosiek. Nadbytočné lepidlo odstráňte.

Ručne nanesená lepiaca malta

Ručne nanesená lepiaca malta

Strojové nanášanie lepiacej malty

Strojové nanášanie lepiacej malty

 6.  Lepenie polystyrénu
Postupne prikladajte polystyrénové izolačné dosky k podkladu a pritláčajte. Dosky pritláčajte k podkladu v smere zdola nahor a zabezpečte preloženie dosiek v radoch, to znamená, že škáry polystyrénových dosiek nesmú končiť nad sebou. Minimálna väzba, posun od zvislých škár je 100 mm. 

Lepenie polystyrénu

Na čo si dať pozor pri lepení polystyrénu

Pre správne nalepenie izolačných dosiek dodržiavajte naše odporúčania, rady a tipy uvedené v našom technologickom predpise Baumit Tepelnoizolačné systémy a jednotlivé detaily zateplenia. 

  • Ak sa po pritlačení dosky dostane nadbytok lepidla na bočnú stranu polystyrénu, odstráňte ho. 

  • Dbajte na rovinnosť, pomáhajte si napr. vodováhou.

  • Drobné nerovnosti vyrovnajte prebrúsením po zatuhnutí lepidla.

  • Používajte odrezky s minimálnou šírkou 150 mm (neplatí pre nadpražia a ostenia). Osádzajte iba v ploche zateplenia. 

  • Dodržiavajte pravý uhol, poškodené dosky nepoužívajte. 



 7.  Vyplnenie škár
Škáry medzi polystyrénovými doskami nemajú presiahnuť 4 mm. Tieto medzery vyplňte tepelnoizolačnou penovou hmotou na celú hrúbku dosiek. Škáry nevypĺňajte lepiacou maltou.

Vypĺňanie škár

 8.  Kotvenie polystyrénových izolačných dosiek
Ak je v projektovej dokumentácii uvedené, že je potrebné kotvenie polystyrénu je nevyhnutné toto odporúčanie dodržať. Rovnako druh a typ kotiev, ich počet, rozmiestnenie, rozostup a polohu, ktoré sú navrhované vzhľadom na použitý materiál a vlastnosti podkladu, veternú oblasť, či výšku objektu. Všetko je stanovené statickým výpočtom.
Zamerajte sa na kvalitné kotviace prvky, ktoré sú odporúčané výrobcom tepelnoizolačného systému. Rovnako dôležité je dodržanie správnej montáže a počtu kotiev na 1 m2 (minimálny počet je 6 ks/ m2).

Kotvenie polystyrénu môže byť realizované:

Kotvenie realizujte po technologickej prestávke min. po 24 hod. po nalepení polystyrénu, ktorá sa môže predĺžiť v závislosti od vonkajšej teploty, vlhkosti, hrúbky lepeného spoja, atď. Dodržiavajte odporúčania výrobcu kotiev a technologický postup, aby ste predišli chybám spôsobeným nesprávnym kotvením (bodkovaná (lienkovaná) fasáda, vankúšový efekt). 

Baumit StraTrack

Špeciálna lepiaca kotva určená pre lepenie polystyrénových izolačných dosiek bez mechanického kotvenia cez izolant. Ich výhodou je eliminácia tepelných mostov v miestach kotiev, čím predchádza tzv. bodkovanej fasáde.

Zapustená montáž

Kotvy sa zapúšťajú do vopred vyfrézovaného otvoru v polystyréne. Taniere sa následne prekryjú polystyrénovým izolačným diskom. Toto riešenie prispieva k zníženiu tepelných mostov v miestach kotiev. 

Kotva sa montuje naprieč ipolystyrénom bez zapustenia, pričom tanier zostáva viditeľný na povrchu. Ide o najlacnejšie riešenie, vhodné najmä tam kde nie je kladený dôraz na elimináciu tepelných mostov.

 9.  Osadenie profilov
Pomocou lepiacej stierky osaďte všetky potrebné profily - okenné, rohové, ukončovacie, dilatačné.

Osadenie rohového profilu

Osadenie okenného profilu

Osadenie okenného profilu

 10.  Spevnenie rohov otvorov
Pre spevnenie kritických miest okolo otvorov a prenesenie šikmých napätí vložte zosilňujúce diagonálne vystuženie do rohov otvorov (napr. okien či dverí), ešte pred nanesením výstužnej vrstvy – minimálne vo veľkosti 300 × 200 mm. Umiestnite ho šikmo, pod uhlom 45°. Použiť môžete aj vytvarovanú rohovú výstuž .

Diagonálne vystuženie

 11.  Výstužná vrstva
Minimálne po 24 hod.* od nalepenia polystyrénových izolačných dosiek, resp. od ich kotvenia naneste vrstvu lepiacej stierky na čistý povrch izolačných dosiek pomocou zubového hladidla s veľkosťou zubu 8 mm. Následne do tejto vrstvy vkladajte sklotextilnú mriežku s presahom pásov 100 mm vo vodorovnom aj zvislom smere. Celková hrúbka výstužnej vrstvy pri polystyréne je 3-4 mm. 

Pozor: Ak boli na kotvenie osadené kotvy s povrchovou montážou je potrebné ešte pred realizáciou výstužnej vrstvy tieto miesta zatrieť stierkou

Pozor:


  • Ak boli na kotvenie osadené kotvy s povrchovou montážou je potrebné ešte pred realizáciou výstužnej vrstvy tieto miesta zatrieť stierkou



Zahladenie výstužnej vrstvy

10. Zahladenie výstužnej vrstvy: Povrch stierky zahlaďte hladidlom. Celková hrúbka výstužnej vrstvy musí byť najmenej 3 mm. Krytie sklotextilnej sieťky stierkou musí byť minimálne 1 mm, v mieste presahov jednotlivých pásov najmenej 0,5 mm.

Penetrácia pod fasádnu omietku

11. Penetračný náter: Po vyzretí výstužnej vrstvy (minimálne 3 až 7 dní, podľa typu použitej stierky) pred nanesením fasádnej omietky napenetrujete podklad penetračným náterom napr. Baumit PremiumPrimer.

Nanesenie fasádnej omietky

12. Fasádna omietka: Fasádnu omietku naneste na podklad antikorovým hladidlom a následne vytvorte pomocou plastového hladidla požadovanú štruktúru. 

Či už sa pustíte do zatepľovania svojpomocne, alebo si na to zavoláte profesionálov, je dobré vedieť, ako má správny postup zateplenia domu vyzerať. Vďaka tomu porozumiete nielen dôležitosti jednotlivých krokov, ale si aj skontrolujete prácu majstrov.