Návod: Ako opraviť dieru v stene
star_border

Ako opraviť dieru v stene? Jednoduchý návod, vďaka ktorému si poradíte aj s trhlinami

Nedokonalosti v stenách, ako napríklad diery či trhliny, dokážu narušiť celkový vzhľad miestnosti. Aj svojpomocne ich však viete veľmi ľahko opraviť. Stačí, keď budete postupovať podľa nášho návodu, v ktorom vám ukážeme, ako krok po kroku opraviť v omietke veľké a hlboké diery či trhliny.

Obtiažnosť: nízka
Trvanie: 15 až 30 minút – v závislosti od veľkosti a typu trhliny

Čo budete na opravu dier v stene potrebovať? 

Náradie

  • Štukatérska špachtľa
  • Vedro na omietku
  • Hladidlo
  • Elektrické miešadlo
  • Kelňa

Produkty

Na čo by ste nemali pri oprave dier v stene zabudnúť

  • Všetky uvoľnené časti odstráňte pomocou kefy z trhlín a dier. Nezabudnite stenu zbaviť všetkých nečistôt a prachu. Podklad musí byť bez uvoľnených častí, suchý a bez náterov znižujúcich priľnavosť. 
  • V prípade dier cez celú stenu umiestnite na zadnej strane debnenie, ktoré zabráni prepadnutiu omietky. 
  • Vodovodné alebo vykurovacie potrubie izolujte a v prípade potreby ukotvite do podložia. 
  • Pri trhlinách s plochou > 0,5 m2 môžu vznikať tzv. zmrašťovacie trhliny, ktoré v vznikajú kvôli odparovaniu vody z jadrovej omietky. To však nemá vplyv na jej funkciu.
  • Baumit Jadrová omietka sa používa ako opravná omietka na vyplnenie trhlín, na ňu však potrebujete však štukovú vrstvu. Napríklad renovačnú omietku Baumit MultiRenova

*Vzhľadom na rôzne podmienky na stavbe a pri rekonštrukcii, uvedené pracovné kroky nemôžu zohľadňovať všetky prípady. V našom pracovnom postupe sme prihliadali na aktuálne podmienky pri konkrétnej rekonštrukcii. Riadili sme sa tiež našimi doterajšími skúsenosťami. Predtým, než sa pustíte do opravy si preto pri všetkých produktoch pozrite aktuálne technické dokumenty ako technické listy produktov, technologické predpisy či smernice.

Postup opravy diery a trhliny v stene

1. Naneste kontaktný mostík


Ešte predtým, ako začnete opravu, zistite, ako nasiakavý je podklad. Ako na to? Polejte omietku vodou a ak voda z podkladu steká, je slabo nasiakavý alebo nenasiakavý. Ak sa voda vpíja pomaly až rovnomerne, ide o nasiakavý podklad. Vysoko nasiakavý podklad musíte najskôr navlhčiť. Na povrchu sa však pred nanesením kontaktného mostíka Baumit Prednástrek 2 mm nesmie zostať súvislá vrstva vody. 

Tip: Ak chcete vedieť, na čo slúži penetračný náter a kontaktný mostík, prečítajte si náš blog.

2. Začnite s vypĺňaním dier


Baumit Jadrovú omietku rozmiešajte v čistom vedre s čistou vodou ručne alebo elektrickým miešadlom. Na 25 kilogramov omietky potrebujete približne 4 litre vody. Viac informácií o množstve vody nájdete na zadnej strane vrecka alebo v technickom liste. Potom trhliny vypĺňajte v jednej rovine s povrchom a bez dutín. Jadrová omietka má väčšiu zrnitosť a schne rýchlejšie. To znamená, že prácu môžete zvyčajne vykonávať bez prerušenia aj pri hlbších dierach a trhlinách. Po zapravení trhlín a otvorov nechajte výplň vyschnúť.

3. Nechajte opravené diery vyschnúť


Vyplnené trhliny a diery nechajte schnúť aspoň 10 dní. Až potom pokračujte s realizáciou štukovej omietky. Pri zmršťovaní môže totiž dôjsť k vzniku trhlín, ktoré by sa preniesli aj do štukovej omietky. V prípade väčších opravovaných dier je vhodné do štukovej omietky (napr. Baumit MultiRenova) vložiť výstuž s presahom cca 20 cm naokolo. V takom prípade by mala hrúbka stierky byť približne 3 – 5 mm.