star_border

Farba do izby: Na čo všetko si dať pozor pri jej výbere?

Správna kombinácia farieb dokáže zmeniť priestor na nepoznanie. Vie ho opticky zväčšiť či zmenšiť. Navodí aj pocit domova alebo dotvorí celkový vzhľad izieb. Takisto je to najjednoduchší spôsob, ako oživiť či zútulniť interiér. Nesprávnym výberom však môžete celý dojem pokaziť. Prečítajte si, na čo všetko si pri výbere farieb do izby dávať pozor a akými základnými pravidlami by ste sa mali riadiť.

Základné rozdelenie farieb nielen do izby

Určite ste už počuli o teplých a studených farbách. Ich označenie naznačuje pocit, ktorý v nás vzbudzujú. Pod teplými farbami si môžete predstaviť odtiene červenej, žltej a oranžovej. Tie v nás vyvolávajú pocit šťastia, zábavy a radosti.

Studené farby ako modrá, zelená či fialová v nás zase vzbudzujú pocit autority, inteligencie či dôvery. Pri výbere farby do izby preto treba myslieť aj na to, ako chceme, aby na nás miestnosť pôsobila a aké pocity v nás vyvolávala. Ďalej sa farby rozdeľujú na primárne, sekundárne a terciárne. Medzi primárne patrí červená, modrá a žltá. Ich kombináciou dokážeme vytvoriť všetky ostatné. 

Spojením dvoch primárnych farieb vznikajú sekundárne. Napríklad žltá a červená spolu vytvoria oranžovú. Zmiešaním sekundárnej a primárnej farby zase vzniká terciárna farba. Pre lepšiu predstavu je to napríklad zelenožltá či modrofialová. 

Síce čiernu a bielu považujeme za farby tiež, no nie sú nimi v pravom slova zmysle. Čierna vzniká absenciou svetla. Bielu získame zmiešaním všetkých farieb spektra. 

Farby umiestnené na palete vedľa seba sa nazývajú analogické. Tým, že sú pri sebe, sa veľmi dobre kombinujú, no neposkytujú dostatočný kontrast. Ak sa pozrieme na farby umiestnené na palete oproti sebe, získame komplementárne farby. Kombináciou týchto farieb vzniká dostatočný kontrast a živosť. Patria sem spojenia modrej a oranžovej či fialovej a žltej. 

Základné pravidlá pri výbere farby do izby

Farby majú moc interiér zväčšiť alebo, naopak, zmenšiť. Preto sa v menších izbách vyhnite tmavým farbám. Kvôli nim by totiž priestor pôsobil stiesnene. Správnym výberom farby do izby dokážete z nízkej miestnosti urobiť vyššiu a úzku zase opticky rozšíriť. 

Do väčších miestností môžete pokojne použiť aj tmavšie odtiene, avšak len v malom množstve. Napríklad namaľujte len jednu stenu zo štyroch. Aj veľa výrazných farieb priestor opticky zmenšuje. Tmavé farby neodporúčame používať ani v chodbách, pretože ich zúžia. 

Okrem optického zmenšovania či zväčšovania farby na stenách podvedome ovplyvňujú aj našu psychiku. Teplé odtiene pôsobia optimisticky a dodávajú energiu, studené zase navodzujú pocit čistoty a sviežosti. Červená farba povzbudzuje k rozprávaniu, predstavuje vitalitu a energiu. Oranžová vnáša do priestoru hravosť a podnecuje kreativitu. 

Zdrojom dobrej nálady a veselosti je zase žltá farba. Upokojujúci a relaxačný účinok má na náš organizmus modrá. Za najviac upokojujúcu farbu sa však považuje zelená. Pôsobí útulne, komfortne a pomáha odbúravať stres. Fialová vyzerá dramaticky až honosne.

Svetlejšie odtiene sú podobne upokojujúce ako modrá farba, no nepôsobia až tak chladne. Aj farba do izby by mala byť vyberaná podľa toho, ako chceme, aby na nás pôsobila.

Koľko farieb je vhodné použiť v jednej izbe?

Pri výbere farebnej palety do izby myslite na to, že menej je viac. Príliš veľa farebných kombinácií, ktoré síce môžu spolu ladiť, pôsobí skôr chaoticky. Zamerajte sa na jednu dominantnú farbu, ktorú nebudete často meniť. K nej si vyberte dve doplnkové, s ktorými budete interiér dopĺňať či už v podobe doplnkov, alebo iných farebných stien.

Nezabúdajte na účel miestnosti a ani na to, že farby v izbách musíte skombinovať aj s nábytkom či podlahou a dverami. Ešte jednoduchšie si to budete vedieť predstaviť, ak si vytvoríte nástenku. Vyskladajte si ju podľa vopred danej palety farieb. Vyskúšajte rôzne druhy látok a materiálov či vzorky podláh. Iba tak totiž uvidíte, či k sebe všetky farby a materiály pasujú. 

Inšpirujte sa farebnými paletami z našich ponúkaných farieb Baumit KlimaColor a Baumit Ionit Color.

Ako vybrať farbu do izby? Myslite na typ miestnosti aj jej účel

Spôsob, akým budete miestnosť využívať, je pri výbere farieb do izby tiež dôležitý. Zamyslite sa nad tým, na čo má slúžiť či akú atmosféru chcete, aby vyvolávala. 

Pri výbere by ste nemali zabúdať ani na množstvo prirodzeného svetla v miestnosti. V izbách orientovaných na sever a východ potrebujete neutralizovať chladné svetlo teplými odtieňmi. Nemusia byť však výrazné, no aj tak budú pôsobiť živšie a slnečnejšie. Južné a západné časti domu pôsobia viac energickejšie a svetlejšie, preto sa nemusíte báť využiť chladnejšie a tmavšie tóny.

Chodba a predsieň


Do chodby a schodiskového priestoru sa viac hodia bledšie odtiene, zvyčajne totiž ide o najtmavšie časti domu. Svojím výzorom by mali v návštevníkoch nabudiť dojem, aký majú mať z celého domu a pripraviť ich tak na atmosféru izieb. 

Obývačka


Najviac času a priestoru trávime v obývačke. Patrí k dennej časti domu. Svetlejšie farby pôsobia elegantnejším a priestrannejším dojmom. V tejto miestnosti sa však nemusíte báť experimentovať ani s výraznejšími odtieňmi. Obývačka totiž patrí k najväčším miestnostiam.

Kuchyňa 


Aj kuchyňa patrí k priestorom, v ktorom trávime veľa času. Opäť platí, že sa musíte zamyslieť nad jej veľkosťou a pocitom, ktorý chcete, aby vyvolávala. Aj tu však máte pomerne voľnú ruku pri výbere farieb. Tak, ako sa do nej hodia energické odtiene, môžete využiť aj jemnejšie a neutrálnejšie farebné tóny. 

Spálňa


V spálni sa potrebujete cítiť čo najpríjemnejšie, pretože by pre vás mala byť miestom oddychu a pokoja. Pri výbere sa zamerajte na psychologické vnímanie farieb. Vhodná je napríklad zelená, o ktorej sa hovorí, že dokáže upokojiť. Prírodné farby, ako napríklad piesková, zase symbolizujú návrat k prírode. Pre väčšiu inšpiráciu si prečítajte, aké farby sú do spálne vhodné.

Detská izba


Väčšina ľudí si myslí, že detské izby majú hrať farbami. Majte však na pamäti to, že na vaše dieťa môžu pôsobiť veľmi rušivo. Predsa len sa v nej okrem hrania aj učí a spí. Farbu do izby vyberajte skôr v pastelových odtieňoch. Nebojte sa ani prevažujúcej bielej. Deti rastú rýchlo, ani sa nenazdáte a roztomilá detská izba sa zmení na tínedžerskú. Myslite preto do budúcna, nech ju nemusíte často premaľovávať. 

Kúpeľňa


V kúpeľni sa môžete takisto vyhrať s farbami. Vhodná kombinácia obkladu a farebnej omietky dodá kúpeľni sviežosť. Chladné tóny pôsobia elegantne a harmonicky. Teplé tóny ju zase prežiaria a zútulnia. O tom, aké farby sa hodia do kúpeľne, sa dočítate v blogu farebné kúpelne

Tip: Vypočítajte si množstvo farby, ktorú potrebujete na váš domov jednoducho cez našu kalkulačku

Aktuálne trendy v interiérových farbách

Každý rok Pantone Color Institute vyberá farbu roka už z existujúcej palety. Tento rok však namiešali úplne nový odtieň, ktorý sa volá Very Peri. Vznikol zaujímavou kombináciou jemnej modrej a divokej červenej. Môže vám pripomínať orgován, no farba má o niečo väčšiu hĺbku. 

Farba roka 2022

Má reprezentovať rýchlosť premeny sveta, ktorú v poslednom čase zažívame. Síce pôsobí pokojne a príjemne, no v interiéri by ste s ňou mali narábať opatrne. Využívajte ju ako doplnkovú farbu, napríklad na vankúšoch či v podobe stolovej lampy. 

Hitom tohto roka sú okrem výraznej fialovej aj zemité a jemné odtiene. Farby do izby so svetlým modrým odtieňom z našej palety Ionit Color 0786 Flynn skúste skombinovať s teplými tónmi. Odtieň 0706 Killian sa zase hodí k chladným tónom. Pri kombinovaní využite princíp komplementárnosti. Teda vyberajte farby umiestnené oproti odtieňom, s ktorými plánujete maľovať.

Harmonická zelená najviac vynikne so svetlým drevom, ktoré môže mať aj nádych do červena. Zelené odtiene zažiaria v kombinácii so zlatou či s neutrálnymi farbami. Skvelou voľbou sú odtiene 1066 Vito s teplým podtónom a 1036 Odin so studeným. 

Sivá, ktorá sa radí medzi neutrálne odtiene, podporí ostatné farby. Trendom tejto sezóny je kombinácia inej farby so sivou so zelenými podtónmi. Každá sivá farba má aj podtón inej. Sivá 0708 Adam či 0779 Klaas s modrým podtónom skvelo vynikne v pracovni. Využiť ju môžete aj pri provensálskom štýle. 

V elegantnom interiéri zase vynikne sivá so zeleným podtónom. Farby do izby 0979 Noah a 0977 Navid sa dajú skvelo spojiť s prírodnými materiálmi i s hnedými a viacerými zelenými odtieňmi. Nebojte sa vymaľovať izbu farbami, ktoré evokujú ženskosť. 0596 Victoria či zemito podfarbená 0416 Olivia sa najlepšie kombinujú s bielou farbou. 

Neutrálne odtiene môžete použiť namiesto bielej, ktorá niekedy pôsobí až príliš obyčajne. Prírodne ladený interiér vylepšíte farbami s podtónmi bielej kávy 0188 Fiona či 0939 Oskar. Nadčasový industriálny štýl zase ideálne vyzdvihnete farbami do izby 0869 Carlos a 0789 Juri.

Ak si nie ste istý, aká farba sa hodí do vášho interiéru, vyskúšajte našu aplikáciu. Nájdete v nej až 66 rôznych odtieňov z našej ponuky farieb Baumit IonitColor.