star_border

Aká je najlepšia kombinácia farieb do obývačky?

Rozmýšľate, ako vymaľovať obývačku? Ktoré farby do obývačky sa najviac hodia a ako ich kombinovať? Správnymi kombináciami farieb do obývačky ju viete zväčšiť či zmenšiť, no takisto jej dodať eleganciu alebo ju spraviť útulnejšou. Ktoré farby sa do nej najviac hodia a ako ich kombinovať? Naberte inšpiráciu a vytvorte si príjemný priestor, v ktorom budete radi tráviť čas.

Kombinácia farieb do obývačky. Aké sú základné pravidlá?

Riaďte sa svojím vkusom a pocitmi

Je dôležité, aby ste pri zariaďovaní obývačky mysleli aj na vašu osobnosť. Hľadáte nadčasovosť a eleganciu, či ste skôr fanúšikom uvoľnenejšieho štýlu a tradičného interiéru? Farby do obývačky vyberajte teda tak, aby ste sa v miestnosti cítili príjemne

Farby do obývačky vyberajte podľa teploty

Súčasným trendom je  kombinácia farieb do obývačky vo forme jednej farby na stenách s farbou drevenej podlahy. Ak chcete, aby interiér pôsobil elegantne a nadčasovo, vyberajte chladné tóny modrého odtieňa Darius 0777 alebo ružového Xenia 0598 a kombinujte s podlahou so sivým nádychom. Modrá pôsobí uvoľňujúco a chladivo. Ružová zase zjemňuje a pôsobí nežne. Neutrálne sivé tóny na podlahe ich harmonicky dopĺňajú a podporujú. 

Z teplých tónov, ktoré obývačku zútulnia a vytvoria príjemnú priateľskú atmosféru sú vhodné odtiene Emma 0358, Nina 0418, Sarah 0419 či Ivy 0288. V tomto prípade sa k týmto farbám do obývačky hodí podlaha s nádychom do oranžovej, červenej alebo zlatej.

Inšpirujte sa pravidlom 60 – 30 – 10

Ak rozmýšľate o tom, aká je najlepšia kombinácia farieb do obývačky, skúste sa riadiť pravidlom 60 – 30 – 10. Ide o zastúpenie dominantnej, sekundárnej a akcentovej farby v interiéri. 

Dominantná farba tvorí základ, od ktorého sa odvíjajú ďalšie farby. Pokrývať by mala väčšinu miestnosti, a teda steny, pohovku či koberec. Dizajnéri neodporúčajú farby do obývačky, ktoré sú príliš sýte. Voľte skôr jemnejšie odtiene, ideálne sú Bianca 0018, Carlos 0869, Darius 0777 či Xenia 0598. Vizuálne totiž nepreplnia izbu a stávajú sa akýmsi pozadím pre akcentové farby. 

Sekundárnu farbu do obývačky vyberajte na základe dominantnej. Je dôležité, aby dominantnú farbu v obývačke podporovala, mala by však dodať miestnosti šmrnc. Odtieň by mal byť tmavší alebo bledší, no nemali byť v úplnom opaku od dominantnej farby. Skúste ju využiť na závesoch, stoličkách či menších kusoch nábytku. Vhodnými sekundárnymi farbami sú Oskar 0939 alebo Benno 0707.

Farba akcentu by mala byť najvýraznejším a najzaujímavejším prvkom interiéru, síce je v nej najmenej zastúpená. Mala by byť kontrastná voči dominantnej a sekundárnej farbe, obývačku oživiť a dodať jej hravosť. Často sa objavuje na vankúšoch, umeleckých dielach či dekoráciách.

Vhodná kombinácia farieb do obývačky podľa pravidla 60 - 30 -10 sa dá dosiahnuť aj praktickým nástrojom, akým je náš vzorkovník interiérovej farby IonitColor. Vyberte si dominantnú farbu a k nej sekundárnu vo forme svetlejšieho či tmavšieho variantu a doplňte ju výraznou farbou.

Kombinácia farieb do obývačky pomocou kruhu farieb 

Farebný kruh je ďalšou užitočnou pomôckou, ako kombinovať farby do obývačky. 12 farieb v kruhovom usporiadaní, rozdelených na studené a teplé odtiene, vám pomôže farby rôzne kombinovať a zjednoduší rozhodovanie. Existuje viacero farebných schém, podľa ktorých sa môžete riadiť: 

Monochromatická farebná schéma, inak povedané schéma tón v tóne, využíva odtiene tej istej farby v rôznych sýtostiach. Spojte teda 3 odtiene jednej a tej istej farby, doplňte napríklad čiernou a bielou a oživte výraznými doplnkami.

Schéma kontrastu zas v sebe zahŕňa farby, ktoré sa v kruhu nachádzajú oproti sebe. V ich plnej sýtosti dosiahnete silný kontrast. Aby sa farby príliš nebili, mala by byť jedna z nich mierne v úzadí. Pre jemnejší kontrast zvoľte jemnejšie odtiene.

Schéma súladu sa vytvára z farieb, ktoré v kruhu ležia vedľa seba. Ide o veľmi prirodzené spojenie, ktoré je dobré využívať už s vyššie spomenutým pravidlom 60 - 30 - 10, pričom najvýraznejšiu farbu by mali zastupovať doplnky.

Schéma triády v sebe spája tri farby spojené v kruhu rovnostranným trojuholníkom. Nemali by ste ale farby vyberať v ich plnej sýtosti. Jednu z trojice použitie len ako doplnkovú v jemnejšom odtieni, prípadne nahraďte bielou.

Štvorcová farebná schéma zachytáva 4 farby rovnomerne rozmiestnené vo farebnom kruhu. Funguje najmä, keď necháte dominovať jednu farbu a dodržíte rovnováhu medzi teplými a studenými odtieňmi.

Aká kombinácia farieb zväčší obývačku? 

Aj keď plochu vašej obývačky reálne žiadne farby nerozšíria, ich správna kombinácia dokáže dodať priestoru vzdušnosť. Samozrejme, nestarnúca biela je známa svojimi schopnosťami opticky zväčšovať. Skvelá je kombinácia odtieňa bielej Whitney 0010 a Victoria 0596.

V menších priestoroch môžete prepojiť aj neutrálne sivé tóny, ktoré sa harmonicky dopĺňajú s modrou alebo ružovou farbou. Modrá pôsobí uvoľňujúco a trochu chladne, ružová, naopak, zjemňuje. Kombinácia farieb do obývačky v týchto studených odtieňoch je nadčasová a elegantná. Navyše dodáva malej obývačke potrebnú vzdušnosť. Vyskúšajte kombináciu sivej Oscar 0939 a modrej Benno 0707 alebo sivej Maxim 0936 a ružovej Sophie 0409. K týmto odtieňom vyberte drevo so sivastým nádychom, ktorý pôsobí chladne. Napríklad svetlý alebo hnedastý dub.

Aká kombinácia farieb zmenší obývačku?

Ak patríte medzi šťastlivcov s priestrannejšou obývačkou, útulnejšie a intímnejšie miesto z nej spravíte pomocou neutrálnych odtieňov v teplých tónoch. Pôsobia priateľsky a prirodzene. Nežné béžové a ružové odtiene Ema 0358, Nina 0418, Sarah 0419 a Ivy 0288 priestoru dodajú príjemnú, útulnú atmosféru. 

Správna kombinácia farieb do obývačky dokáže priestor spraviť ešte zaujímavejším a štýlovejším. Spojte ružový odtieň Ria 0417 a béžový Emma 0358 alebo ružový Marie 0407 a béžový Lucy 0359. Odporúčame skombinovať s drevom s teplým nádychom. Môže ísť o červenkasté, zlatisté alebo oranžové tóny. Napríklad orech, červenkasté drevo, teplý dub.

Inšpirácie na kombinácie farieb do obývačky

Vyskúšajte jemné odtiene ružovej

V prípade, že vaša obývačka má dostatok prirodzeného svetla a je skôr južne orientovaná, vhodnou kombináciou farieb je ružová s neutrálnou sivou či béžovou. Tieto tóny sa v obývačke veľmi dobre dopĺňajú so svetlým nábytkom, no vyhýbajte sa čisto bielej. Vytvára totiž príliš chladnú atmosféru. Kombinujte ružový odtieň Nina 0418 a Norman 0938 alebo ružovú Ria 0417 a béžovú Emma 0358.


Pastelové tóny skombinujte s neutrálnymi zemitým farbami

Pastelové farby na steny do obývačky pôsobia jemne a vytvárajú pokojné prostredie. Obývačka tak pôsobí elegantne. Vo forme nežnej ružovej, béžovej či modrej na stenách získate priestor, ktorý viete dotvoriť doplnkami a nábytkom, prípadne drevenou podlahou. Spolu s neutrálnou sivou či zemitými odtieňmi táto kombinácia farieb do obývačky pôsobí prirodzene. Ladí najmä k tradičnejšie zariadenej obývačke. 

Využite nadčasovú sivú farebnú kombináciu

Sivá je farba, ktorá podporuje iné odtiene, a preto sa výborne kombinuje. Vzniká zmiešaním bielej a čiernej, no vyskytuje sa v nej vždy aj podtón inej farby. Práve ten je dôležitý pri kombinovaní sivej s inými farbami. Do obývačky sa hodia sivé odtiene s hnedým podtónom, ktoré pôsobia prirodzene a mäkko. Napríklad Maxim 0936, Lio 0937, Norman 0938 a Oskar 0939. Do elegantných sofistikovaných interiérov alebo k provensalskému štýlu je vhodná kombinácia farieb sivej 0938 Norman a ružovej Nina 0418. Sivá Lio 0937 a béžová Elisa 0189 ideálne vynikne v prírodnom štýle. Kombináciu svetlosivej farby Oskar 0939 a bledomodrého tónu Beno 0707 voľte do moderných vzdušných obývačiek. Industriálnej miestnosti sa zase hodí farebná kombinácia tón v tóne sivých odtieňov Maxim 0936 a Oskar 0939.