Slovensko

Fasádna omietka na dom: Akú vybrať?
star_border

Akú fasádnu omietku si vybrať?

Neexistuje jednoznačná a jednoduchá odpoveď. Aby ste si vybrali tú najlepšiu fasádnu omietku, spíšte si vaše požiadavky, priraďte im prioritu, hľadajte. V ponuke Baumit nájdete rôzne typy fasádnych omietok s rôznymi vlastnosťami a štruktúrami. 

Prvá otázka, ktorú si položíme pri výbere fasádnej omietky je zväčša „Akú chcem mať farbu fasády". Fasáda však nie je iba o farbe, ale musí spĺňať okrem estetických požiadaviek aj ochrannú funkciu. Každý z nás ma navyše iné nároky, predstavy a potreby. A tak pre každého môže byť to pravé „orechové" niečo úplne iné. 

Výber fasádnej omietky na dom

Pri výbere fasádnej omietky je dôležité zodpovedať si na niekoľko otázok a podľa toho sa riadiť pri výbere fasádnej omietky.

V nasledujúcej časti si môžete prečítať aké najčastejšie otázky by ste si mali zodpovedať pred výberom vašej fasádnej omietky. Sú to otázky týkajúce sa:

Podklad

V prvom rade je dôležité overiť, na aký podklad (omietka, zateplenie) budete fasádnu omietku nanášať. Niektoré typy zateplenia a muriva si vyžadujú paropriepustné fasádne omietky. Je to v prípade novších „modernejších" murív  s vysokými tepelnoizolačnými vlastnosťami alebo pri vysoko paropriepustnom zateplení ako Baumit open, zateplenie s minerálnou vlnou, izolácia z drevných vlákien, atď. Vtedy sa popozerajte po silikátových, minerálnych a silikónových fasádnych omietkach. 

Farba

Keďže fasádu máme na očiach každý deň, venujeme najviac pozornosti práve farbe. Pri výbere farebného odtieňa by sme však mali pozerať aj na okolie, v ktorom sa fasáda nachádza. 

Farebné odtiene Baumit

Veľakrát váhame či zvoliť odtieň svetlejší alebo tmavší. Pri svetlejších odtieňoch nebýva zväčša žiadny problém a farby sú dostupné vo všetkých typoch omietok. V prípade sýtych a veľmi tmavých odtieňoch môže byť výber produktov limitovaný. Naviac pri veľmi tmavých odtieňoch je potrebné správne pripraviť podklad a tiež musíme rátať s vyššími nákladmi. Všetko je možné realizovať, ale nie vždy za štandardných podmienok a za rovnakú cenu. 

Štruktúra

Baumit dekoratívna fasáda

Pre niekoho jednoduchá a nepodstatná záležitosť, pre niekoho dôležitá časť výberu fasádnej omietky. Všetko závisí od typu stavby a od našich estetických požiadaviek. Niektoré omietky sú dostupné len vo vybraných štruktúrach omietok. V našom sortimente vám ponúkame aj kreatívne omietky a dekoratívne nátery čím efekt jedinečnosti ešte vynikne. Modelovateľná omietka Baumit CreativTop ponúka možnosť kreatívneho stvárnenia vašej fasády pomocou rôznych techník, zatiaľ čo klasika, ktorú už roky poznáme Baumit MosaikTop ponúka individuálny vzhľad vďaka pestrofarebným kamienkom. 

Investícia do budúcnosti

Pri riešení fasády ešte málo ľudí myslí na budúcnosť. Veď každá nová fasáda je pekná, čistá a bez nedostatkov. Ale na ako dlho? Bude to 5, 10, 15 rokov? Áno, fasádu môžeme obnoviť, ale prečo čas obnovy neoddialiť najviac ako sa dá. Preto je dôležité myslieť na budúcnosť a vyberať si inovatívne

Znečistená fasáda

materiály, s ktorými budeme mať fasádu dlhodobo čistú, bude odolnejšia voči tvorbe rias, znečistenému prostrediu, opotrebovaniu poveternostnými vpylvmi alebo farebný odtieň bude sýty počas dlhého obdobia bez potreby premaľovania fasády každých pár rokov. 

3 prémiové inovatívne omietky Baumit

Fasádna omietka Baumit

Baumit CrystalTop

Omietka s jedinečným minerálnym spojivom s Crystal efektom, ktorý vytvára kryštalicky pevný povrch, vysoko odolný proti znečisteniu. Pre aktiváciu procesu zretia a správne fungovanie omietky CrystalTop pre dlhodobú ochranu fasády je nevyhnutná príprava podkladu aktivačným náterom Baumit CrystalActivator!

Fasáda Baumit

Baumit StarTop

Vysoko odolná silikónová omietka s rýchlym vysúšaním povrchu tzv. Drypor efektom. Vďaka rýchlemu vysušeniu povrchu je fasáda odolnejšia voči znečisteniu a pôsobeniu mikroorganizmov (rias a machov) na fasáde. Veľmi vhodná do prostredia namáhaného častými zrážkami alebo na šikmé konštrukcie či sokle budov. 

Tmavé odtiene Baumit

Baumit PuraTop

Máte záujem o intenzívne farebné odtiene? Žiaden problém. Práve omietka Baumit PuraTop je ideálnou pre intezívne sýte žiarivé odtiene s vysokou stálosťou. Vďaka spojeniu vysokokvalitných pigmetov a čisto akrylátového spojiva zabezpečuje vysokú stálosť a trvanlivosť sýtych farebných odtieňov.  

Spracovanie

Je jeden z dôležitých bodov a nemali by sme na neho zabudnúť pri našich požiadavkách. Je dôležité vedieť akých máte majstrov na stavbe alebo s akými materiálmi pracujú, majú dostatočné skúsenosti? Zvládnu aj náročnejšie požiadavky? Bude fasáda vystavená odstrekujúcej vode? 

Tiež je potrebné brať do úvahy počasie alebo ročné obdobia - hrozia pri nanášaní omietky nízke teploty, vysoká vlhkosť či hmla? Treba si odpovedať na otázku aké teploty asi budú pri spracovaní fasády. Všetky tieto okolnosti nám tiež pomáhajú so správnym výberom fasádnej omietky. 

Spracovanie

Pri náročnejších podmienkach sa rozhodnite pre omietky na silikónovej báze. Sú dostatočne paropriepustné a zároveň odolnejšie pri spracovaní aj výkyvoch počasia. Na druhej strane omietky na silikátovej báze si vyžadujú lepšie klimatické podmienky (ani zima, ani príliš teplo, ideálna teplota od 8 do 25°C) a precíznejšiu prácu fasádnika. 

Fasáda Baumit

Urobte si svoj vlastný zoznam s vašimi požiadavkami a hľadajte pre vás tú najlepšiu fasádnu omietku Baumit.

Cena

Stavba domu ako aj realizácia fasády nám často siahne hlboko do vrecka. A nie vždy nám naše finančné možnosti dovoľujú investovať do drahších materiálov. V takomto prípade si môžeme vybrať aj z lacnejších produktov, ktoré tiež ochránia našu fasádu a dom pred nečasom. Akurát musíme rátať s tým, že pravdepodobne obnovu fasády budeme riešiť o niečo skôr. Môžeme však skúsiť urobiť kompromis, nájsť „zlatú strednú cestu" a vybrať si materiál už s overenou kvalitou a s dobrou cenou akým je omietka Baumit SilikonTop.

Baumit Kalkulátor

Rozpočet

Základný rozpočet spolu so spotrebou materiálu si spravíte jednoducho v našom kalkulátore. Môžete pridať aj jednotlivé produkty zatepľovacieho systému a rôzne príslušenstvo k zatepleniu. 

Cenovú ponuku si môžete vyžiadať aj v našich partnerských stavebninách alebo sa obrátiť na našich obchodných zástupcov

Určite vás napadnú ešte ďalšie otázky ohľadom vašej fasády. My vám radi pomôžeme, preto nás neváhajte kontaktovať na našej Info-linke alebo navštívte naše fasádne štúdia v Bratislave a Lietavskej Lúčke. 

Naše služby pre vašu fasádu

Odtiene podľa obľúbených názvov
Farebné inšpirácie

Máte jasnú predstavu o vysnívanej fasáde? Vyberte si farbu podľa obľúbených názvov.

Inšpirujte sa
Farebný návrh fasády
Farebný návrh

Nie ste si istý, akoby mala vyzerať vaša fasáda? Nechajte si navrhnúť farebné varianty a inšpirujte sa.

Mám záujem o farebný návrh
Vzorky fasádnych omietok
Vzorky fasádnych omietok

Nemôžete navštíviť naše fasádne štúdio? Objednajte si farebné vzorky priamo k vám domov.

Objednajte si vzorky
Fasádne štúdio Baumit
Fasádne štúdio

Navštívte naše fasádne a poradenské centrá v Bratislave a v Lietavskej Lúčke. Vyberte si farbu podľa reálnych vzoriek a poraďte sa.

Navštívte nás