Fasádna farba: Aký odtieň vybrať?
star_border

Ako vybrať fasádnu farbu?

Pri hľadaní správnych odtieňov sa môžete inšpirovať z rôznych zdrojov. Či už ide o vaše obľúbené farby, súčasné trendy, ale možno aj odtiene, ktoré sa prirodzene vyskytujú v okolí vašej fasády. Farba je prirodzeným jazykom prírody a pre ľudí bolo životne dôležité správne vnímať a interpretovať farby okolo seba. Napriek tomu, že už tisíce rokov nežijeme priamo v prírode, stále sme schopní farby čítať a interpretovať.

Ako si vybrať farbu?

Začnite výberom hlavnej farby pre fasádu a následne k nej hľadajte doplnkové farby. Všade nájdete dostatok inšpirácií. Stačí sa len zastaviť a porozhliadnuť. Výber farby ovplyvňuje nielen okolité prostredie, ale aj farba strechy, okien alebo odkvapov.

Naše tipy

  • Hľadajte odtiene, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vašom okolí.
  • Vyhýbajte sa príliš žiarivým a živým odtieňom. Pokiaľ by nekorešpondovali s funkciou budovy, ich vzhľad na fasáde by sa stal mätúcim.
  • Farby na veľkej ploche v exteriéri pôsobia zvyčajne svetlejšie ako na malej ploche. Je to ovplyvnené mnohými faktormi ako je svetlo, veľkosť alebo povrch.

Doplnkové farby si môžete vybrať z tej istej škály. Tón v tóne bude pôsobiť vždy elegantne a harmonicky. Ak patríte medzi odvážnejších a chcete oživiť vašu fasádu, použite tmavé a sýte odtiene. Tie nechajte vyznieť na detailoch a menších polohách.

Farebné odtiene

Farby sú rozdelené do 8 základných skupín, od bielych odtieňov, cez žlté, hnedé, červené až po špeciálnu skupinu neutrálnych odtieňov. Práve neutrálne odtiene tvoria perfektný základ pre hlavnú farbu na fasáde. Dodajú fasáde ľahký a prirodzený vzhľad.

Výber farby na dom

Inšpirácie

Ak vaša predstava o farbe na dom sa schováva pod obľúbeným názvom ako slonová kosť, čokoládová, vanilková, piesková, vyberte si cestu inšpirácií. Ku každej obľúbenej farbe nájdete 4 varianty odtieňov a aj odporúčané farebné kombinácie.

Farebné inšpirácie pre fasády

Trendy

Radšej by ste si nechali poradiť od architekta? Zo sekcie Trendy si vyberte farebné palety podľa typu architektúry, ktoré navrhla architektka Silvia Cejpková. Pri kombinácii farieb môžete tvoriť so sebadôverou profesionála. Všetky farby, materiály a doplnky v rámci jednej palety sú navrhnuté tak, aby boli vo vzájomnej harmónii.

Trendové kombinácie farieb pre fasády

Psychológia

Alebo radi filozofujete? Expert na farby, umenie a dizajn profesor Axel Venn z Berlína sa bude venovať 8 psychologickým témam o farbách. Svieže a módne odtiene sú pre mestá príťažlivé. Fasády sú najlepšími rozprávačmi príbehov. Dotvárajú charakter alejí a ulíc. Z každej farebnej škály si môžete vybrať konkrétne farebné odtiene.

Psychológia farieb

Užitočné pomôcky pre lepší výber fasády

Fasádne štúdio
Fasádne štúdio

Farebné omietky na reálnych vzorkách. Pozorujte ich na porovnávacej stene alebo vonku na dennom svetle. Sledujte farbu z rôznych uhlov pohľadu. Priložte k nim a...

Zistiť viac
Farebná vizualizácia fasády
Farebný návrh fasády

Naši dizajnéri vám vypracujú jeden až dva pohľady v troch farebných riešeniach. Stačí odfotiť fasádu vášho domu v dobrej kvalite a poslať. Nezabudnite napísať a...

Získať farebný návrh
Fasádne vzorky omietok
Vzorky priamo domov

Rozhodnite sa správne. Objednajte si hotové vzorky fasádnej omietky na platniach. Doma si ich priložte k fasáde, k oknám a pozorujte. Možnosť dodať aj vo vedier...

Objednať vzorky
Štruktúry pre fasádu
Štruktúra

Fasáda nie je len o farbe, ale aj o štruktúre. Vyberte si z bežných štruktúr alebo popustite uzdu fantázie pre kreatívne stvárnenie.

Pozrieť si štruktúry

Pozorujte!

Koľko farieb rozpoznávate? Poznáte ich všetky? Vidieť farby je schopnosť ľudského oka vnímať odraz svetla od istého povrchu. A ďalšie faktory ako zdroj svetla, uhol pohľadu, veľkosť plochy, štruktúra povrchu, okolité prostredie môžu dokonca spôsobiť to, že "rovnakú" farbu vnímate inak. A práve preto pred finálnym výberom farby na dom si nájdite dostatok času a pozorujte.

Vo fasádnom štúdiu máte možnosť vidieť farebné omietky na reálnych vzorkách. Vyberte si ich niekoľko a pozorujte ich nielen na porovnávacej stene, ale aj vonku na dennom svetle. Sledujte farbu z rôznych uhlov pohľadu. Ak máte možnosť, priložte k nim aj vzorky vašich okien, strechy alebo obkladu.
Ak nemáte možnosť navštíviť fasádne štúdio, objednajte si vzorky na platniach. Doma si ich priložte k fasáde, k oknám a pozorujte z rôznych strán. Ak ráno sa vám javí fasáda v jemne inom odtieni ako na poludnie alebo pri západe slnka, nie je to chyba omietky. Každé ľudské oko je jedinečné a jedinečné je aj vnímanie farieb.

Farbu, ktorú je možné nahmatať

Kreatívna fasádna omietka

Fasáda domu nie je len o farbách, ale aj o štruktúre a produktoch pre fasády. Aby ste si vybrali tú najlepšiu fasádnu povrchovú úpravu, spíšte si vaše požiadavky, priraďte im prioritu a hľadajte. V ponuke Baumit nájdete rôzne typy fasádnych omietok s rôznymi vlastnosťami a štruktúrami. Každý má iné nároky a potreby. A tak pre každého môže byť to pravé "orechové" úplne iné.

Vypočítajte si, koľko materiálu budete potrebovať a urobte si základný orientačný rozpočet