star_border

Predstavujeme Vám najkrajšie fasády Európy!

Takmer 100 000 hlasov od nadšencov architektúty naprieč celou Európou odhalili fasády, ktoré ich chytili za srdce. 

Top 5 v kategórii Rodinný dom

Prehľad Top 5 rodinných domov, v ktorých by chcel každý bývať.

5. Miesto

Hado Lisicani

Rodinný dom | Severné Macedónsko

Energeticky efektívny rodinný dom s jedinečnou architektúrou. Osobitný dôraz je kladený na čistú prírodu v regióne, kde sa zariadenie nachádza.

4. Miesto

BIN House

Rodinný dom | Poľsko

Dom nachádzajúci sa v poľskej Varšave bol navrhnutý pre štvorčlennú rodinu, pre ktorú je umenie dôležitým prvkom, pretože je prítomné v každodennom profesionálnom živote investorov. Hlavnými architektonickými determinantmi sú: rešpektovanie existujúcich veľkých stromov, umiestnenie stavby v rámci severných hraníc pozemku a jasné otvorenie funkcií jej južnej časti.

3. Miesto

Zeytinli Evi

Rodinný dom | Turecko

Dom Zeytinli, inšpirovaný stredomorským životom, sa nachádza na vidieku Seferihisar v Izmire v západnom Turecku. V tejto krajine, ktorá dáva život bohatej vegetácii, širokej biodiverzite a jedinečným endemickým druhom, sa na najvyššom mieste kopca objavuje dedina Gölcük. 

2. Miesto

Family House Lučenec

Rodinný dom | Slovensko

Rodinný dom architekta je navrhnutý tak, aby vyhovoval potrebám rodiny a vytváral pracovné prostredie. Hoci je rozmerovo a prístupovo obmedzená, kompaktná hmota v sebe integruje aj garáž, prechod do záhrady a presklený priestor pre kreatívnu prácu. Bielu fasádu umocňuje industriálny vzhľad pohľadového betónu. 

1. Miesto

“Plochata“ house

Rodinný dom | Bulharsko

Fasáda domu „Plochata“ je riešená s tepelnoizolačným systémom Baumit Open, boli použité fasádne tenkovrstvové omietky Baumit NanoporTop a Baumit PuraTop K2.0. Bola použitá fasádna farba Baumit NanoporColor v odtieňoch 0019 a 0881. 

Top 5 v kategórii Bytový dom

Prehľad Top 5 najlepších bytových domov.

5. Miesto

Vile Smuk

Bytový dom | Bosna a Hercegovina

Vile Smuk je moderný bytový komplex v centre Bjelašnice so 6 objektmi a spoločnou garážou. Objekty sú prepojené centrálnym námestím v strede komplexu. Budovy majú jednoduchý tvar s dynamickými zmenami materiálov na fasáde.

4. Miesto

Arbo Residence

Rodinný dom | Rumunsko

Rezidencia Arbo je miestom, kde sa komfort stretáva s exkluzívnym dizajnom a vytvára ideálny životný štýl. Početné byty, postavené zo špičkových materiálov a s použitím najnovších technológií v tejto oblasti, prekonávajú všetky očakávania eleganciou, odolnosťou, spoľahlivosťou a exkluzívnym dizajnom. V obytnom komplexe, koncipovanom ako priestor, kde máte všetko po ruke, sú reštaurácie, supermarket, škôlka, banka, malý obchod na hlavnej ulici, ale aj nákupné centrum.

3. Miesto

Egremont

Bytový dom | Írsko

Rezidenčný dom v Egremonte, ktoré sa nachádza na Church Road v Killiney v grófstve Dublin, má energetické hodnotenie A2 a všetko je elektrické, vykurovanie je zabezpečené integrovaným vzduchovým kúrením a ventilačným systémom v menších jednotkách a tepelnými čerpadlami vzduch-voda vo väčších. . Vyvinutý Durkan Residential a navrhnutý Ruth O'Herlihy z architektov McCullough Mulvin, vývoj podčiarkol aj konzultačný príspevok od írskeho priekopníka pasívnych domov Tomasa O'Learyho z MosArt.

2. Miesto

LAX 151

Bytový dom | Rakúsko

Nová obytná štvrť, ktorá zapadá do existujúcej obytnej štruktúry, ponúkajúca ďalšiu infraštruktúru s obchodnými priestormi a materskou školou. Spoločná zeleň so stromami, malými námestiami, sedením a rôznymi hracími plochami ponúka hodnotný vonkajší rekreačný priestor. Úložná kapacita pevnej konštrukcie je optimálne využitá aktiváciou komponentov. André Heller bol zodpovedný za sprievodné plánovanie otvoreného priestoru.

1. Miesto

KAPITOL Drezdenska

Bytový dom | Severné Macedónsko

Dresdenska je nová, luxusná, štvorposchodová budova, ktorá sa nachádza v jednej z najatraktívnejších častí Skopje - Taftalidze. Každý z apartmánov je kombináciou funkčnosti a sofistikovanosti, pričom vzhľad fasády zanecháva dojem nového moderného Skopje.

Top 5 v kategórii Nebytová stavba

Prehľad Top 5 nebytových stavieb podľa hlasovania nadšencov architektúry

5. Miesto

Plan G

Nebytová stavba | Rakúsko

Všetko z jedného zdroja – od plánovania až po výstavbu. Túto nezvyčajnú firemnú budovu kreatívny majiteľ budovy nielen naplánoval, ale aj postavil vlastnými rukami spolu so svojimi zamestnancami. Výsledok je pôsobivý a spája funkčnosť s individuálnym dizajnom. Administratívna budova postavená na stĺpoch bola navrhnutá s Baumit CreativTop v hrdzavom vzhľade. Veľmi zreteľne vyčnieva z jednoduchých, ale funkčných predajných a skladových priestorov.

4. Miesto

Buffalo and grey cattle shelter

Nebytová stavba | Maďarsko

Zdá sa, že tento antropomorfný a zoomorfný komplex, postavený pre dobytok a byvoly, sa vynoril zo zeme. Hlavný vchod symbolizuje dva byvoly a usporiadanie stajní pripomína sivý dobytčí roh. Komplex v Puszte vyzerá, akoby tam bol odjakživa.

3. Miesto

European House of Culture and National Minorities

Nebytová stavba | Bosna a Hercegovina

Európsky dom kultúry a národnostných menšín bude zohrávať významnú úlohu pri zachovávaní a propagácii kultúry, histórie, umenia, spoločenských aktivít, tradícií, ale aj rozmanitosti v rámci našej spoločnosti, uvádza sa v oznámení.

2. Miesto

Tove Jansson School & Kindergarden

Nebytová stavba | Rakúsko

Táto impozantná budova, v ktorej sídli základná škola a materská škola, vytvára miesto, kde ide ruka v ruke vzdelanie, komunita a radosť. Podporuje nielen prenos know-how, ale aj zodpovedné zaobchádzanie s naším životným prostredím. Multifunkčné priestory ako jedálne, pracovne a učebne, knižnice atď. využíva každý.

1. Miesto

Balçova Cemevi

Nebytová stavba | Turecko

Táto monolitická stavba, navrhnutá podľa tradičných vnútorných stôp, bola postavená ako miesto uctievania Alevitov, ktorí až donedávna žili v tajnosti. Vyrába sa so zameraním na základné charakteristiky alevitského učenia.
 

Top 5 Tv kategórii Zateplená budova

Overview of our voters' top 5 thermal renovation projects.

5. Miesto

Anthonys Way

Zateplená stavba | Anglicko

Náš projekt vyniká inovatívnym využitím produktov Baumit. Napriek výzvam, ktoré sú s takýmito projektmi spojené, náš tím prekonal prekážky so strategickým plánovaním a realizáciou. Bezproblémová integrácia izolačných materiálov a starostlivá aplikácia povrchových úprav Baumit viedli k súdržnému a vizuálne výraznému výsledku. Na ďalšie zvýšenie tepelných vlastností nehnuteľnosti bola existujúca 100 mm dutina vyplnená minerálnou vlnou.

4. Miesto

Tideways

Tento rodinný dom sa nachádza na brehu rieky Owenabue, ktorá je pár míľ proti prúdu od Crosshavenu v grófstve Cork. Bývalý domov legendárneho jachtára a obchodníka Denisa Doyla a jeho manželky Mary. Obydlie pri vode pozostáva z veľkých záhrad, dvojpodlažného domu s rozlohou 520 m² a vlastného súkromného móla/helipadu. Cieľom projektu bolo zlepšiť jeho zlý F BER Rating. Architekt si vybral Baumit ako dodávateľa systému kvôli kvalite a dobrej povesti systému, ktorú si v Írsku vytvoril za posledné desaťročie.

3. Miesto

The Holly

Zateplená budova | Rakúsko

Nové využitie a nápadný dizajn fasády vytvárajú nové centrum v tejto veľmi frekventovanej oblasti. V rámci rekonštrukcie boli obnovené fasády, ktoré vytvorili súčasný vzhľad. Veľkorysé otvory zaisťujú, že budova je dobre presvetlená a vytvárajú silný vzťah medzi vnútornými a vonkajšími priestormi. Renováciou sa "The Holly" stane novým pútačom na námestí Heiligengeistplatz a orientačným bodom v centre mesta.

2. Miesto 

Vivienda unifamiliar Aravaca

Zateplená budova | Španielsko

Dvojposchodový rodinný dom sa nachádza v jednej z najlepších oblastí Madridu, Aravaca. Budova pozostáva z dvoch podlaží a rôznych objemov, ktoré boli zvýraznené lištami vo všetkých spojoch. Obnova tohto rodinného domu vychádza z myšlienky estetického obnovenia pôvodnej odhalenej tehlovej fasády z roku 1998 pri zachovaní klasického štýlu. Okrem toho je cieľom zlepšiť tepelnú a akustickú izoláciu, zlepšiť jej hodnotenie energetickej účinnosti a urobiť ju udržateľnejšou.

1. Miesto

House Center

Zateplená budova | Severné Macedónsko

Dom bol postavený v 30. rokoch minulého storočia v krásnom neoklasicistickom štýle s veľmi zaujímavým architektonickým riešením. Hák bol postavený a desaťročia v ňom žili významné mestské rodiny. Istý čas bol aj britským konzulátom počas SFRJ. Pri zemetrasení, ktoré postihlo Skopje v roku 1963, zostal dom nepoškodený.

Top 5 v kategórii Historický objekt

Prehľad Top 5 historických objektov podľa hlasovania

5. Miesto 

The Pea

Historický objekt | Rakúsko

Bývalá historická továreň na spracovanie hrachu postavená v roku 1896 – fascinujúca priemyselná budova v architektonickej kultúre – je dnes domovom základnej školy a centra podujatí. Trvalo udržateľnou prestavbou sa história budovy preniesla do čitateľnej súčasnosti sviežim a priateľským spôsobom.

4. Miesto

Bistrik railway station

Historický objekt | Bosna a Hercegovina

Železničná stanica Bistrik bola postavená v roku 1906, keď bola dokončená výstavba východnej železnice zo Sarajeva do Uvacu. V roku 1973 staničná budova Bistrik úplne stratila svoj základný význam. V roku 2006 bol vyhlásený za národnú pamiatku BaH. Rekonštrukcia začala v októbri 2020.

3. Miesto

JugendKunstSchule

Budova bývalej pošty, ktorá je od roku 2006 prázdna, je od roku 2016 v majetku obce Frankenberg/Sasko. Táto bola rozsiahlo a špeciálne zrekonštruovaná pre budúce využitie ako umelecká škola mládeže.

2. Miesto

Royal Palace Hotel

Hotel „Royal Palace“, ktorý sa nachádza na rohu ulice Brezoianu s Constantin Mille, je eklektická budova s ​​prvkami Art Deco a radikálnym medzivojnovým architektonickým zásahom na staršej budove z rokov 1880 - 1885. V tejto budove po roku 1892 fungovala Škola spoločnosti rumunských architektov. Budovu prerobil francúzsky architekt Ernest Dorneaux v roku 1927.

1. Miesto

Otto Wagner SCHLEUSENGEBÄUDE

Historický objekt | Rakúsko

Bývalá lodná budova – klenot viedenskej secesie – sa stala centrálou MA45/Vienna Waters. Obnova fasády s ornamentálnymi časťami vychádzala z historického pôvodného stavu. Výsledkom je úspešná rovnováha medzi historickým vzhľadom a súčasným využitím. 

Top 5 v kategórii Štruktúra podporuje dizajn

Prehľad Top 5 dizajnových budov so štruktúrou.

5. Miesto

VINO.TAKE

Vino.Take sa nachádza vo vinohradoch v juhovýchodnom Štajersku a pripomína sochu v harmónii s farbami okolitej krajiny. Zemité farebné tóny po celom povrchu – od omietky cez oceľ až po betón. Vinica ponúka elegantnú a modernú scenériu vo vnútri, ako aj na veľkolepej panoramatickej terase.

4. Miesto

Rhouse2

Kompaktný monochromatický obal domu zjednocuje trojicu operačných blokov a skrýva v sebe pestrú vnútornú štruktúru. Dôležitou súčasťou konceptu je prepojenie bývania s exteriérom prostredníctvom rozsiahlych presklených plôch a krytej terasy. Materiálové riešenie zvýrazňuje priame línie, rytmus a gradáciu architektúry.
 

3. Miesto

Mill Chalets

Vedľa historického Cselleyho mlyna – známeho kultúrneho a spoločenského centra – bolo uprostred panónskej prírody postavených sedem „Mlynských domov“. Tieto nové budovy dokonale zapadajú do historického súboru Cselley Mill. Rozhodujúcim faktorom je tu vydarený dizajn fasády klasickou technikou kaše. Dizajn vonkajších priestorov dokonale dopĺňa celkový koncept. Prekvapivé sú aj interiéry chatiek: každá chata vnáša do pokojného (dovolenkového) života inú farbu.

2. Miesto

Villa Dr. Tomevski

Štruktúra podporujúca dizajn | Severné Macedónsko

Táto moderná vila sa nachádza v pokojnej časti Skopje v elitnej štvrti Bardovci. Nehnuteľnosť má praktické dispozičné riešenie, veľa otvoreného priestoru na rovinatom pozemku a s krásnym výhľadom na vrch Vodno.
 

1. Miesto

WAG 23

Budova je novou interpretáciou meštianskeho domu podobnej oblasti historického centra mesta. Objem bol rozdelený do dvoch štruktúr – uzavreté obytné krídlo vizuálne ohraničené nezvyčajnými omietkovými povrchmi/povrchovým materiálom a otvorené, presklené prístupové krídlo v drevenom debnení. Farby budovy boli zámerne zredukované na bielu/čiernu. Na južných strešných plochách boli inštalované FV systémy pre vlastné zásobovanie. Strecha výjazdu z podzemného parkoviska bola extenzívne ozelenená.