star_border

5 tipov, ako si doma zariadiť zdravú pracovňu

Domáce pracovisko by vás nemalo pripraviť o zdravie. Uplynulé týždne nám ukázali, aké náročné môže byť pracovať z domu najmä, ak nemáte vytvorené optimálne pracovné podmienky. Viete, ako si vybudovať zdravú pracovňu vo vašom byte? 

Zdravý home office

Zdroj: Unsplash.com

1. Zariaďte si doma zdravú kanceláriu

Nemusíte investovať do drahej výbavy. Aj malé zmeny môžu znamenať veľký prínos pre vaše zdravie. Práca doma nie je dovolenka a z dlhodobého sedenia na gauči s počítačom na kolenách vás môže poriadne rozbolieť chrbát. Aké zmeny sa oplatí urobiť, aby bola práca z domu dlhodobo udržateľná?

  • Vymeňte touchpad za ergonomickú myš. Najčastejšou chorobou z povolania na Slovensku je syndróm karpálneho tunela. Prejavuje sa bolesťami šliach a kĺbov v oblasti zápästia. Toto ochorenie je spôsobené nadmerným a jednostranným zaťažením ruky, ktorá nemá dostatočnú oporu. Z tohto dôvodu odborníci odporúčajú používať pri práci za počítačom ergonomickú myš.

  •  Sadnite si za stoličku. Ak si nechcete zničiť chrbát, sadnite si za stoličku. Ideálne tú na kolieskach. Krátkodobo si môžete vyskúšať aj sedenie na fitlopte. Vaša chrbtica vám poďakuje. 

  • Používajte externý monitor. S bolesťami krčnej chrbtice a hlavy je spojené aj dlhodobé pozeranie do displeja notebooku. Nemalo by to trvať dlhšie ako štyri hodiny denne. 

  • Píšte na externej klávesnici. Je širšia, pohodlnejšia a spravidla je možné nastaviť jej sklon, čo chráni zdravie vašich kĺbov. 

2. Základom je čistý vzduch

Kvalita vzduchu vo vnútri ovplyvňuje našu produktivitu. Vzduch v okolí pracovného stola môžu ovplyvňovať znečisťujúce látky zvonka, ale aj látky, ktoré sa nachádzajú vo vnútri. Kým od vonkajších toxínov sa vieme účinne izolovať zatvorením okna, tie vnútorné nás obklopujú neustále. Tieto látky sa môžu uvoľňovať z nábytku, kobercov, sadrokartónových stien, či plávajúcej podlahy. Najčastejšie sa jedná o formaldehyd, benzén, acetaldehyd, toluén, ftaláty a xylén. Okrem nich nám spoločnosť môže robiť cigaretový dym alebo pachy z kuchyne. Neutralizovať tieto látky nie je jednoduché a ak si chcete v domácnosti udržať čistý vzduch, dodržiavajte tieto zásady:

Vetranie

Samostatnou kapitolou sú plesne, ktoré sa v domácnosti objavujú pri nedostatočnom vetraní, varení a sušení prádla. Pravá príčina ich vzniku spočíva v nedostatočnom alebo žiadnom zateplení stavby a v prítomnosti tepelných mostov. Základným systémovým opatrením je zateplenie. Dostatočne hrubá izolácia zabezpečí ochranu plášťa budovy pred vplyvmi počasia, tepelnú pohodu, ale aj posunutie rosného budu z muriva smerom von. Vďaka tomu nebude dochádzať ku kondenzácii v stenách, vlhnutiu muriva a vzniku plesní. Zateplenie tiež účinne eliminuje tepelné mosty a zvyšuje teplotu stien, to sa prejaví na lepšej tepelnej pohode a pocitovo budete vnímať aj menší prievan v miestnosti.

Kvalitu vzduchu v miestnosti môže ovplyvniť aj klima omietka, ktorá má zásaditý charakter a prirodzene dezinfekčné vlastnosti. Vďaka pórovitej štruktúre sa klima omietka správa ako špongia, ktorá nasáva prebytočnú vlhkosť a je prirodzeným regulátorom vlhkosti v interiéroch. Ak chcete omietku s touto vlastnosťou, nešetrite na hrúbke, mala by byť aspoň 1,5 cm. 

zdravá pracovňa

Zdroj: Unsplash.com

3. Spoľahnite sa na prirodzené svetlo

Správne umiestnenie monitora v pracovni rozhoduje o tom, či budete mať suché a unavené oči, prípadne vás bude bolieť hlava alebo nie. Preto sa oplatí dodržiavať tieto zásady:

  • Monitor si umiestnite pozdĺž okna, nie oproti nemu.

  • Svetlo, ktoré žiari z monitora je pre oči príliš kontrastné, ak ho chcete zjemniť, používajte stolovú lampu.

  • Monitor si umiestnite do správnej výšky, aby ste sa nehrbili a nepoškodili si krčnú chrbticu.

  • Správna vzdialenosť medzi očami a monitorom by mala byť na dĺžku vašej vystretej ruky. 

Pri práci z domu uprednostnite prirodzené svetlo. Odborníci varujú, že zatemnenie miestnosti, či vysedávanie pred monitorom do neskorých nočných hodín, môže viesť k problematickému zaspávaniu. Naše telo sa orientuje podľa prirodzeného svetla a modré svetlo monitora, či displeja telefónu, môže narušiť náš prirodzený spánkový cyklus. 

4. Hluk v miestnosti a schopnosť sústrediť sa

Hudba, zvuky domácnosti, či hluk vonkajšieho prostredia ovplyvňujú našu schopnosť sústrediť sa a majú dopad na produktivitu práce. Hluk je jedným zo spúšťačov úzkosti, depresie, srdcovo-cievnych chorôb, či dokonca mŕtvice. Ideálne je vytvoriť si také prostredie, aby sme sa mu vyhli a mohli sa sústrediť na prácu.  

Hluk v miestnosti

Odhlučnenie domácnosti sa dá čiastočne riešiť dohodou so susedmi, niektoré faktory však dokážete ovplyvniť iba systémovým opatrením. Výskumy z testovacej dedinky Baumit Viva Park v Rakúsku ukazujú, že ak sa chceme zbaviť hluku z ulice, potrebujeme kvalitne zateplený dom, ktorý je postavený z masívnych stavebných materiálov ako betón, tehla, prípadne masívne drevo. Zateplenie nie je len o úspore energií a tepelnej pohode v domácnosti. Pomáha tiež izolovať náš domov od rušivého hluku z vonkajšieho prostredia.

5. Hranice mojej kancelárie

Dajte si pozor na prepracovanie. Viaceré štúdie poukázali na to, že ľudia, ktorí pracujú z domu, trávia „v práci‟ viac času, ako by mali. Iní zas majú problém pracovať efektívne, keď nie sú pod dohľadom nadriadeného. Najväčšou výzvou pri práci z domu je udržanie pozornosti a sústredenie sa na prácu. Dohodnite sa ostatnými členmi v domácnosti, aby vás nevyrušovali a stanovte si svoje pracovné hodiny, ktoré budete dodržiavať. Pomôže vám to oddeliť pracovné a súkromné záležitosti. Ak sa potrebujete odreagovať, choďte do prírody alebo pracujte v záhrade, či okolo domu. Nájdite si projekt, ktorý vás zamestná a pomôže vám preklenúť toto náročné obdobie.