Optimálna hrúbka omietky
star_border

Na hrúbke omietky záleží. Aj dva centimetre rozhodujú

Stále viac sa hovorí o vplyve vnútorného vzduchu a stavebných materiálov na naše zdravie.

Pri stavbe domu alebo rekonštrukcii bytu kladieme malý dôraz na výber stavebných materiálov. Pri rozhodovaní nám môžu napomôcť aj výsledky z výskumného parku Viva vo Wopfingu, ktorý od roku 2015 zbiera a vyhodnocuje údaje o vplyve stavebných materiálov na kvalitu nášho bývania a na naše zdravie.

Baumit Viva park

Ako omietka vplýva na kvalitu vnútorného vzduchu?

Poďme si porovnať domy z výskumného parku Viva. Betónový dom bez omietky a s minerálnou omietkou rôznych hrúbok. Betónová stena má výborné akumulačné vlastnosti, výborne izoluje zvuk a chráni aj pred účinkami elektromagnetických polí. Betón ale sám o sebe nedokáže dobre regulovať vlhkosť. A práve správna vlhkosť v interiéri má výrazný vplyv na kvalitu vnútorného vzduchu. Dom z betónu bez omietky alebo s disperzným náterom prekračoval alebo nedosahoval hodnoty pohody bývania, to znamená, že vlhkosť vzduchu kolísala oveľa častejšie. Buď bolo veľmi sucho alebo veľmi vlhko. Na druhej strane betónový dom s vnútornou vápennou omietkou vykazoval konštantnú relatívnu vlhkosť od 40 do 60 %.

Omietka ako absorbér vlhkosti

Difúzne otvorené, minerálne omietky dokážu veľmi dobre absorbovať a opäť odovzdávať okoliu vlhkosť vzduchu. Výsledok špeciálnych testov absorpcie vlhkosti vo výskumnom parku Viva ukázal, že pri náhlom náraste relatívnej vlhkosti vzduchu zo 40 % na 80 % (napr. sprchovaním alebo varením) dokáže betónová stena s 2 cm vrstvou Klima omietky v priebehu dvoch hodín absorbovať dvakrát toľko vlhkosti ako neomietnutá betónová stena. Bez omietky dochádza na kritických miestach na betónovej stene pri vysokej vlhkosti vzduchu ku kondenzácii alebo k vlhkým miestam, ktoré sú živnou pôdou pre plesne. Ak sa tieto betónové plochy omietnu, pôsobí omietka ako vyrovnávacia vrstva a dokáže absorbovať vlhkosť. V čase, kedy je vlhkosť vzduchu vysoká, absorbuje sa tak, aby sa mohla opäť odovzdať v čase, kedy je vlhkosť vzduchu nižšia. Samotný betón túto schopnosť skoro vôbec nemá.

Zdravé bývanie

Omietka pomáha pri suchom vzduchu

Vlhkosť vzduchu nižšiu ako 20 až 30 % vnímajú ľudia ako nepohodlnú. Často spôsobuje podráždenie slizníc. Aj takejto nízkej vlhkosti vzduchu dokážu omietky zabrániť. Vlhkosť, ktorú omietka absorbovala počas bežnej činnosti ako varenie, pranie, sprchovanie, pri suchom vzduchu pomaly odovzdáva naspäť do prostredia. 

Na hrúbke záleží

Pre dobrú reguláciu vlhkosti nestačí si vybrať len správny typ omietky, ale naniesť aj správnu hrúbku. „Skutočnosť, že takéto tenké vrstvy omietky majú za následok značný rozdiel pri schopnosti absorbovať vlhkosť pri bežnom používaní, nás prekvapila,“ hovorí Dr. Jürgen Lorenz, vedúci výskumu a vývoja v Baumit Wopfinger. „Výsledok ozrejmuje ako dokáže veľmi dobrá vnútorná vrstva v betónových stavbách ovplyvniť a zlepšiť vnútornú klímu a týmto prispieť k zdravšiemu bývaniu.“ Omietka o hrúbke 1,5 až 2 cm dokáže pri zvýšenej vlhkosti veľmi rýchlo absorbovať veľké množstvo vodnej pary a v prípade suchého vzduchu ju dokáže vrátiť naspäť. Výsledkom je vyrovnaná vlhkosť vzduchu bez veľkých výkyvov.

Tabuľka

Prírodné riešenie

Produkty Baumit Klima vznikli s cieľom zlepšiť klímu v interiéri. Omietka Baumit KlimaWhite je minerálna omietka s obsahom prírodného vápna. Je paropriepustná a pôsobí ako prirodzený regulátor vlhkosti. Tento efekt je ešte znásobený jej mikroporéznou štruktúrou. V porovnaní s bežnými interiérovými omietkami dokáže pohltiť viac vlhkosti za kratší čas. V prípade zníženia miery vlhkosti omietka pomaly a rovnomerne vráti pohltenú vlhkosť naspäť do interiéru. Výskumy ukázali, že omietka Baumit Klima pomáha udržiavať ideálnu mieru vlhkosti v interiéri (40 – 60 %). Obsah vápna navyše výrazne znižuje pravdepodobnosť, že omietku napadnú mikroorganizmy. Vďaka vysokej hodnote pH (12 – 13) má omietka aj fungicídne a antibakteriálne vlastnosti. Antistatický povrch omietky taktiež zabraňuje usadzovaniu jemných prachových častíc, čím prispieva k zdravému, čistému a príjemnému prostrediu vo vašom byte či dome.

Baumit Kalkulátor

Kalkulácia materiálu

Pri výbere vnútorných omietok vám napomôže aj náš Baumit Kalkulátor, kde si rýchlo a jednoducho viete urobiť cenovú kalkuláciu potrebného materiálu.