Zateplenie domu: Ako na to? Rozpočet + ceny
star_border

Ako na zateplenie domu, koľko stojí a prečo je dobré zatepľovať? 

Rozlúčte sa so starou fasádou

Zateplenie domu nie je len o vzhľade fasády, je to najmä investícia do pohodlia a zdravia vášho bývania. V tomto článku sa dozviete, prečo je zateplenie dôležité, čo všetko obnáša a aké náklady môžete očakávať. Premyslite si dôkladne všetky kroky, skôr než sa pustíte do samotného zatepľovania. 

Prečo zatepliť?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že zateplenie je celkom drahý „špás", no ide o dlhodobú investíciu, ktorá sa vráti vo forme nižších účtov za energie a zvýši sa komfort vášho bývania. Zateplenie domu nám prinesie viacero výhod ako:

  • Úspora energie - zníži náklady na vykurovanie a chladenie. V zime menej kúrite a v lete menej chladíte. Ročne môžete ušetriť naozaj peknú sumu peňazí. 
  • Ochrana stavby - chráni murivo pred poveternostnými vplyvmi, s čím je spojené najmä zatekanie vody do konštrukcie. Predlžuje sa ním životnosť konštrukcie domu.
  • Zdravšie vnútorné prostredie - znižuje riziko vzniku plesní a zabezpečuje stabilnejšiu vlhkosť v interiéri. Práve kvôli nízkej povrchovej teplote stien sa vyzráža vlhkosť na povrchu stien, čím sa vytvára „živná" pôda pre plesne.
  • Tepelný komfort - udržuje optimálnu teplotu v miestnostiach a znižuje tepelné straty. Medzi teplotou vnútorného vzduchu a na povrchu stien necítete veľké rozdiely, rozdiel by z hľadiska komfortu nemal byť väčší ako 3 - 4 °C.
Baumit zateplenie

Pozrime sa na výhody zateplenia podrobnejšie – čo tým získate, aké požiadavky splníte a ako sa zlepší vaše bývanie:

Požiadavky noriem

Všetky nové aj zrekonštruované budovy musia spĺňať normové požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti podľa STN 73 0540-2.

Požiadavka na vonkajšiu stenu podľa STN 73 0540-2/Z1/Z2Tepelný odpor R 
[m2.K/W]
Súčiniteľ prechodu tepla U
[W/(m2.K)]
Platnosť
Normalizovaná (požadovaná) hodnota4,40,221.1.2016
Cieľová odporúčaná hodnota6,50,151.1.2021

Normalizovaná (požadovaná) hodnota - Od 1. 1. 2016 sa všetky nové a obnovované budovy navrhujú ako ultranízkoenergetické, teda podľa normalizovaných (požadovaných) hodnôt.
Cieľová (odporúčaná) hodnota - Od 1. 1. 2021 sa odporúča navrhovať všetky novostavby, ako aj obnovované budovy tak, aby dosiahli cieľové odporúčané hodnoty energetickej hospodárnosti.

Jednoducho povedané - od roku 2021 by sa nové aj obnovované, čiže staršie domy mali stavať tak, aby spotrebovali čo najmenej energie na vykurovanie, chladenie či ohrev vody. To znamená, že sa odporúča používať lepšie zateplenie a kvalitnejšie materiály, ktoré pomáhajú znižovať náklady na energie a šetriť životné prostredie.

Tip: Vo vyhláške MDVRR SR č. 364/2012 Z.z. sa tiež zohľadňuje, že pri energetickom hodnotení musia obnovované budovy splniť minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov, ak je to funkčne, technicky a ekonomicky uskutočniteľné.

Čím zatepliť? Stavte na odborníkov a nie na rady susedov

Nespoliehajte sa na rady susedov, pri zatepľovaní ide o rozhodnutie, ktoré ovplyvní váš dom na dlhé roky. Preto stavte na istotu a nechajte si poradiť od odborníkov. Správny návrh zateplenia, vhodná hrúbka izolácie, typ materiálu závisia od konkrétnej stavby, jej využitia a lokality, v ktorej sa nachádza. Takýto návrh vám vypracuje projektant alebo architekt.

V prípade rodinných domov, kde sa často projekt na zateplenie nerobí, odporúčame nechať si vypracovať energetický certifikát od odborne spôsobilej osoby. Využiť môžete aj bezplatné služby pre výpočet hrúbky zateplenia, tie vám poskytnú orientačný tepelnotechnický výpočet, ktorý zohľadňuje konkrétne parametre vašej stavby. Výsledkom je odporúčaný systém zateplenia vrátane typu izolantu, jeho hrúbky aj povrchovej úpravy. Výpočty zohľadňujú aj aktuálne technické normy.

Baumit je tu pre vás

Neviete akou hrúbkou zatepliť, aby ste splnili požadované normové požiadavky? Jednoducho a rýchlo to viete zistiť v našej Baumit kalkulačke hrúbky zateplenia, v ktorej zadáte základné parametre a bude vám odporučená správna hrúbka tepelnej izolácie. Alebo využite službu nášho orientačného tepelnotechnického výpočtu vypracovaného presne pre vašu obvodovú stenu. Stačí vypísať formulár, odoslať ho a naši technickí poradcovia vám ho vypracujú. 

Zrážanie vodnej pary v konštrukcii

Kvalitne navrhnuté zateplenie výrazne obmedzí vznik kondenzácie vodnej pary v konštrukcii. Ak sa predsa len nejaké množstvo vlhkosti vytvorí, bude minimálne a to natoľko, že sa počas roka prirodzene odparí bez poškodenia konštrukcie, čiže stavby. Veľkou výhodou je aj to, že kondenzačná zóna sa presúva do izolantu, kde prípadná kondenzácia nespôsobuje poruchy. Platí to však vtedy, ak je zateplenie správne navrhnuté a s vhodnou hrúbkou tepelnej izolácie. Kondenzácia tak nevzniká v murive ani v spojoch.

Vznik plesní

Zateplením sa zvýši povrchová teplota vnútorných stien, čím sa zamedzí zrážaniu vodnej pary na povrchu steny a následnej tvorbe plesní – a vy tak získate zdravšie a komfortnejšie bývanie. 
Plesne vznikajú najmä v miestach tepelných mostov, čo sú kritické/ problematické miesta ako kúty, okolie okien a dverí, či miesta v stenách, kde dochádza k prechodu rôznych druhov stavebných materiálov ako napr. betónový veniec a murivo, ktoré majú rôzne tepelnotechnické požiadavky. 

Pleseň na stene

Stabilná vlhkosť a teplota

Zateplením sa vlhkosť a teplota v dome stabilizuje, čo prispieva k zdravšiemu a komfortnejšiemu bývaniu. V zime sa zvýši povrchová teplota stien a tým je potrebné menej kúriť. Zároveň sa vyhýbate nadmernému prekurovaniu, ktoré často spôsobuje nepríjemný suchý vzduch. V lete naopak chráni dom pred prehrievaním, čím zase šetríte energiu na chladenie. Takže vďaka zatepleniu výrazne ušetríte na energiách. 

Je zateplenie hrubých múrov potrebné?

Hrúbka zateplenia rozhoduje: modelový príklad z Popradu a Bratislavy

V praxi sa často stretávame s názorom, že izolácia s hrúbkou 5- 6 cm je dostatočná. Ak vám ide len o zjednotenie vzhľadu fasády, takáto hrúbka môže postačovať. No ak očakávate aj zníženie tepelných strát, stabilnú vlhkosť v interiéri a prevenciu pred vznikom plesní, odporúčame zvoliť hrubšiu izoláciu.

Zateplenie starého domu

Pripravili sme pre vás modelový prípad dvoch starších rodinných domov. Prvý sa nachádza v Poprade a druhý v Bratislave. Oba domy majú rovnakú konštrukciu: obvodové steny z plnej pálenej tehly s hrúbkou 45 cm. Simulovali sme tri rôzne situácie:

  • dom bez zateplenia
  • dom zateplený 6 cm bielym polystyrénom (EPS-F)
  • dom zateplený 16 cm bielym polystyrénom (EPS-F) 
Výsledok:

Pri 6 cm izolácii sú síce steny domov v Bratislave aj v Poprade teplotne v norme, no teploty v kútoch sú rizikové – v Bratislave hraničné a v Poprade pod hygienickým kritériom. To znamená zvýšené riziko kondenzácie vlhkosti a vzniku plesní, najmä počas zimných mesiacov.

Optimálne hodnoty povrchových teplôt na stenách aj v kútoch sa dosahujú až pri 16 cm izolácii. V takom prípade sa nemusíte obávať zrážania vody na stenách ani plesní. Kľúčom je teda zvoliť zateplenie nielen z estetických, ale najmä z funkčných a zdravotných dôvodov.

Porovnanie teplôt stien a kútov pri rôznych hrúbkach izolácie

Navrhované vnútorné podmienky: teplota vnútorného vzduchu 20 °C, vlhkosť 50%
Bratislava - teplotná oblasť podľa STN 73 0540-3: -11 °C
Poprad - teplotná oblasť podľa STN 73 0540-3: -16 °C

Požiadavky min. vnútornej teploty steny: 12,82 °C
Požiadavky min. vnútornej teploty v kúte: 13,12 °C

  Lokalita  Hrúbka izolácie  Povrchová teplota steny
(°C)
Povrchová teplota v kúte
(°C)
  Riziko vzniku plesní 
Bratislava  Bez zateplenia14,195,89Vysoké
  6 cm EPS-F18,1413,27Hraničné
  16 cm EPS-F19,1316,81Nízke

Poprad  Bez zateplenia
13,253,62Vysoké
  6 cm EPS-F17,8412,18Vysoké
  16 cm EPS-F18,9816,29Nízke

Ako môžete vidieť v tabuľke zateplenie domu nie je len investícia do vzhľadu fasády. Pri správnej hrúbke tepelnej izolácie dokáže výrazne zvýšiť povrchovú teplotu stien a predísť vzniku plesní v problematických kútoch s čím je spojené znížinie spotreby energie. Správne navrhnuté zateplenie tak prináša nielen komfort a zdravšie prostredie, ale aj dlhodobé finančné úspory.

Tip: Chcete vedieť prečo zatepliť a odpovede na najčastejšie otázky o zateplení? Prečítajte si náš článok:

Ako bude vyzerať finálna fasáda domu? 

Ako bude vyzerať vaša fasáda, nezávisí len od farby, ale aj od typu omietky a jej štruktúry. Pri výbere zohľadnite orientáciu domu, odolnosť voči poveternostným vplyvom aj požadovanú štruktúru omietky - bežné je to škrabaná, ryhovaná, ale ani kreatívne stvárnenia nie sú ojedinelé. 
Farebný odtieň vyberajte s ohľadom na okolie, architektúru domu.

Baumit CreativTop

Aká je cena za zateplenie domu?

Odpoveď na túto otázku pokrýva celú škálu činností a detailov, ktoré treba pri tvorbe rozpočtu dôkladne zvážiť. Ak si nie ste istí, ako postupovať, nebojte sa obrátiť na odborníkov. V praxi sa často stáva, že niektorí majstri sa spoliehajú na „overené“ skúsenosti, ktoré však nie vždy zodpovedajú aktuálnym technologickým postupom či odporúčaniam výrobcov. Preto je dobré si názory porovnať/ preštudovať.

Výpočet spotreby materiálu aj jeho približnú cenu môžete jednoducho získať pomocou nášho Baumit Kalkulátora. Okrem  materiálu potrebného na zateplenie však nezabúdajte ani na ďalšie náklady, ktoré sa s prácami často spájajú.

Medzi najčastejšie výdavky patria:

  • Nové parapety – pri zatepľovaní staršieho domu je zvyčajne potrebná výmena parapetov.
  • Žalúzie, kastlíky a rolety – pri zateplení musíte rátať s úpravou alebo novou montážou.
  • Markízy, pergoly – tieto prvky je potrebné demontovať a po zateplení opätovne nainštalovať.
  • Klampiarske prvky – napríklad oplechovanie atík alebo ríms.
  • Elektroinštalácie na fasáde – svetlá, kamery, zvončeky a iné prvky treba demontovať, znovu osadiť alebo presunúť na iné miesto na fasáde.
  • Komíny vedené po fasáde 
  • Bleskozvody – rovnako ako iné fasádne prvky často vyžadujú demontáž a novú inštaláciu.
  • Revízne otvory, rozvádzače, vetracie mriežky – je nutné zabezpečiť nové dvierka alebo prístupové riešenia.
  • Odkvapové rúry – vedené popri fasáde musia byť posunuté, aby sa medzi rúru a stenu vošla tepelná izolácia.
  • Satelit, klimatizácia a iné zariadenia – treba ich demontovať a pripraviť nové kotvenie, ktoré zohľadňuje aj novú hrúbku zateplenia.
Okrem toho rozpočet môže zväčša obsahovať aj položky ako:
  • Prenájom lešenia a jeho montáž a demontáž
  • Preprava a dovoz materiálu
  • Odvoz odpadu
  • Zriadenie staveniska a skladovanie materiálu
Zateplenie s Baumitom

Zistite predbežnú cenu za zateplenie

Na vytvorenie orientačného rozpočtu na zateplenie využite náš Baumit Kalkulátor, ktorý vám jednoducho a prehľadne vypočíta spotrebu materiálu aj približné náklady. Stačí len pár klikov aj z pohodlia vášho domova. Plánujte, počítajte a správne zateplite, nech vám čím skôr klesnú náklady na energie za vykurovanie alebo chladenie a vytvoríte si zdravé a komfortné bývanie.