star_border

Betónové schody do domu svojpomocne: Ako na to? 

Betónové schody do domu sú obľúbenou a veľmi pohodlnou voľbou. Môžete si pri nich zvoliť hocijaký tvar, sú pevné, odolné a ich realizácia je finančne nenáročná. Takisto sa dajú jednoducho dotvoriť, napríklad zaujímavou dlažbou na schody. Chcete sa pustiť do betónovania schodov svojpomocne? V prvom rade zvážte, aké zložité schodisko chcete, a či máte na jeho realizáciu dosť skúsenosti. Ak nie, nechajte si radšej poradiť a zavolajte si na pomoc šikovného murára.

Betónové schody do domu

Zdroj: Bigstock

Čo budete potrebovať na vybudovanie betónových schodov?

Náradie:

  • murárske náradie
  • 10 až 15-litrové vedro 
  • fúrik
  • lopata
  • miešačka 
  • vodováha
  • tenšia drevená doska na zhutnenie a odvzdušnenie betónu

Stavebný materiál: 

  • oceľové rohože na vystuženie
  • dosky na šalovanie (debnenie) schodov
  • drevené kolíky
  • skrutky 
  • točený drôt
  • univerzálny betón Baumit B20
  • štrk alebo spevňujúci podsyp z lámaného kameňa 
  • voda 

Na čo myslieť predtým, než sa pustíte do stavania betónových schodov?

Ujasnite si, aké vysoké a hlboké betónové schody chcete

Pri betónovaní schodov je najdôležitejším parametrom ich výška. Najčastejšie je jeden samostatný schod vysoký od 150 do 180 mm. Pri výpočte sa však vždy riaďte rozdielom medzi výškou vchodových dverí a výškou terénu. Pri rozmeroch posledného schodu nezabudnite zobrať do úvahy aj výšku dlažby a podkladu pod ňou. Aby sa náhodou nestalo, že bude vytŕčať nad podlahu.

Veľmi dôležitá je aj hĺbka schodu (stupňa). Ak zvolíte nesprávnu, bude sa po schodoch chodiť nepríjemne. Problém by mohli mať najmä starší ľudia či deti. Vo všeobecnosti sa pri betónových schodoch odporúča hĺbka 310 mm, no nemusí to byť ideálny rozmer pre všetky typy. Navyše, ak ich chcete mať obložené napríklad schodovkami (dlažba s drážkami a so šírkou väčšinou 300 mm) treba hĺbku stupňa prispôsobiť aj tomu.  
Pri vymeriavaní myslite aj na celkovú dĺžku schodiska. Správne navrhnuté rozmery schodov si môžete overiť aj vzorcom, ktorý často používajú projektanti: 2x výška schoda + šírka schoda = 630 mm (priemerný krok človeka).

Zvážte nosnosť schodov

Nosnosť schodov by ste si mali určiť už pred výberom materiálu, z ktorých budú. Ak ide len o betónové schody do domu, nepotrebujete nič speciálne. No ak ich napríklad budete využívať ako prístup do skladu, zvážte, ako veľmi a čím budú zaťažované. Od nosnosti sa totiž odvíja počet schodiskových ramien, ktoré držia schodiskové stupne. Pri väčších záťažiach sa tiež nezabudnite poradiť so statikom. 

Betónové schody

Zdroj: Bigstock

Premyslite si rozmery podesty 

Ešte predtým, než sa pustíte do betónovania schodov, premyslite si, aká veľká bude podesta. Teda miesto, ku ktorému budete schody pripájať. Takisto zvážte, ako bude nadväzovať k vchodovým dverám a či ju budete chcieť zastrešiť.

Ak ide o schody vedúce k dverám, nezabudnite tiež na dostatočnú hĺbku podesty. Tá by mala byť aspoň o 5 cm väčšia, ako je šírka dverí. 

Porozmýšľajte nad zábradlím

Pri realizácii betónových schodov porozmýšľajte aj nad zábradlím. Niekedy stačí, ak ho nainštalujete len na jednu stranu. No ak budete mať veľmi široké schody, pre pohodlie aj bezpečnosť je lepšie dať ho na obe.

Osadiť ho môžete zvrchu aj zboku, finálny výber je na vás. Na zábradlí však naozaj nešetrite, aby ste ho po niekoľkých rokoch nemuseli meniť. 

Ako vybudovať betónové schody do domu? 

1. Upravte svah a terén 

Ak už viete, aké vysoké a hlboké schody chcete, môžete sa pustiť do úpravy svahu a terénu.

V prvom rade potrebujete mať v svahu hotový výkop. Ten by mal byť hlboký minimálne 15 cm. 

Hrúbka schodiskového ramena musí byť aspoň 10 cm, a takisto musí byť kolmo na sklon schodiskového ramena v mieste, kde končí stupienok schodu a jeho podstupnica. Zvyšný priestor vysypte štrkom alebo spevňujúcim podsypom z lámaného kameňa.

Na miestach, kde budú vaše betónové schody začínať a končiť, treba odkopať viac zeminy, ideálne do nezámrznej hĺbky (napr. 80 cm). Základy tak budú pevnejšie. Svah sklonu vytvorte podľa toho, aký uhol je potrebný vzhľadom na veľkosť a výšku schodiska.

Ak robíte schody do domu v štádiu hrubej stavby, nezabudnite medzi dom a schody vložiť tepelnú izoláciu, najlepšie nenasiakavú (XPS alebo Perimeter). Tepelnú izoláciu ale s menšou hrúbkou treba medzi schody a dom vložiť aj v prípade, keď je dom už zateplený. Je to preto, aby sa vytvorila dilatácia.

2. Pustite sa do šalovania schodov

Šalovanie alebo debnenie schodov je tá najdôležitejšia, no zároveň aj časovo najnáročnejšia časť. Príprava šalovania vám môže zabrať niekoľko dní, niekedy aj viac ako týždeň. A to najmä v prípade, ak nie ste profesionálny stavbár.

Ak si na debnenie netrúfate, zavolajte si radšej na pomoc profesionála. Ak áno, začnite tým, že si položíte pozdĺžnu dosku do vopred upraveného svahu. Potom k nej do zeme aspoň na troch miestach nainštalujte drevené kolíky. Aby ste dosku spevnili, pripevnite ju k nim skrutkami. 

Rovnakým spôsobom osaďte dosku aj na druhú stranu. Myslite na to, aby ste dodržali vopred určenú šírku a sklon schodu. Nezabudnite vašu prácu kontrolovať vodováhou.

Šalovanie schodov

Po dokončení tejto časti debnenia doň vložte oceľové rohože, pod ktoré nasypte 5 až 8- centimetrovú vrstvu štrku. Rohože nedávajte až úplne k okraju, ale nechajte aspoň trochu voľného priestoru. Potom ich poriadne upevnite. 

Keď ste to úspešne zvládli, pokračujte s osadením zvislého debnenia. Pri zvislom šalovaní musia mať dosky rovnakú výšku ako jednotlivé schody. Potrebné dosky upevňujte na štvorcové hranoly, ktoré umiestnite tak, aby sedeli s výškou schodov. Nedávajte ich však príliš blízko k predošlému schodu, aby ste nemali pri vylievaní betónu problém s jeho uhladením.

3. Vylejte do debnenia betón

Keď máte debnenie hotové, ešte pred samotným betónovaním schodov si skontrolujte jeho rozmery aj pevnosť. Ak je všetko v poriadku, namiešajte si potrebné množstvo betónu podľa pokynov od výrobcu. Najjednoduchšie je to spraviť priamo v miešačke. Pre rýchlejšie betónovanie a menej odpadu môžete použiť Baumit ALL IN Betón pre dom a záhradu v samorozpustnom obale. Jednoducho suchý betón aj s obalom hodíte priamo do miešačky.

Keď je betón hotový, začnite ho nalievať do pripraveného debnenia. Najefektívnejšie je začať odspodu. Každý naplnený schod nezabudnite zhutniť tenšou drevenou latou, aby ste sa vyhli vzduchovým bublinám. Povrch jednotlivých schodov zarovnajte alebo vytvarujte mierny sklon. Dažďová voda z nich vďaka tomu bude rýchlejšie odtekať. 

4. Počkajte, pokiaľ betón zaschne a oddebnite ich 

Ak máte betónovanie schodov hotové, nechajte ich poriadne stvrdnúť. Betón je tuhý už po 48 hodinách, no najlepšie je nechať ho „odpočívať“ aspoň týždeň. A to najmä v prípade, keď ste sa pustili do betónových schodov na jar alebo v jeseni. 

Schnúci betón treba (v závislosti od vonkajšej teploty) ošetrovať aj vodou, aby príliš nepopraskal. Napríklad pri teplotách nad 20 až 25 °C je vhodné polievať ho aspoň raz za týždeň. Takisto ho môžete zakryť, aby sa voda príliš rýchlo neodparovala.

Keď už poriadne stuhne, schody oddebnite. Po odstránení šalovania im však doprajte ešte niekoľko dní pokoja a až tak sa pustite do finálnej úpravy.

Betónové schody svojpomocne

Zdroj: Bigstock

Betónové schody do domu: Ako na finálnu úpravu?

Pri betónových schodoch do domu je vhodne zvolená finálna úprava veľmi dôležitá. Ak by ste ich nechali nedokončené, vplyvom počasia by sa mohli zbytočne zničiť. A, samozrejme, kazili by aj celkový vzhľad domu. 

Najpopulárnejšou voľbou v tomto smere je vonkajšia dlažba. Tá sa na hotové betónové schody lepí flexibilným a mrazuvzdorným lepidlom. Je to jedno z najjednoduchších, najrýchlejších i najpohodlnejších riešení. Navyše máte pri jej výbere takmer neobmedzené možnosti. Môžete zvoliť mramorovú úpravu, kamenný vzhľad alebo keramickú dlažbu. Obľúbená je tiež taká, ktorá imituje klasickú drevenú podlahu.

Tip na článok: Budete klásť dlažbu? S týmto jednoduchým návodom, to zvládnete aj svojpomocne.

To, koľko vás bude finálna úprava betónových schodov stáť, závisí od typu dlažby, jej značky a tiež veľkosti schodov. Cena za m2 sa môže pohybovať v desiatkach, ale aj v stovkách eur. Pamätajte si však, že keďže ide o schody v exteriéri, musí byť dlažba odolná a mať nešmykľavý povrch. Ak vám to teda vaše finančné možnosti dovolia, nešetrite na nej.