Find the perfect color for your facade
Get the appAj keď je betón odolný stavebný materiál, po čase sa na ňom môžu vyskytnúť poškodenia. Nežiaduci stav vzniká väčšinou vplyvom nepriaznivého počasia, zlého spracovania či veku. S prasklinami, dierami alebo obitými betónovými rohmi si však viete jednoducho poradiť. Postupujte podľa našich návodov a na opravu starého betónového chodníka si vystačíte aj sami.
Klasické betónové chodníky sa najčastejšie využívajú na miestach, kde sa očakáva zvýšený pohyb. Hodia sa aj ako príjazdová cesta či parkovacie miesto. Keďže sú väčšinou na nechránených priestranstvách, sú vystavené:
Ďalším dôvodom môže byť vek betónu. Aj keď ide o odolný materiál, jeho životnosť je len niečo okolo 50 rokov. Ak navyše došlo pri spracovaní betónu k chybe, vydrží ešte kratšie. Problémy mohlo spôsobiť:
Aj keď ide o menšie opravy, nepodceňujte ochranné pomôcky. Betón je totiž ostrý materiál, s ktorým si veľmi ľahko môžete poraniť ruky. Malé rany síce na začiatku pôsobia nepatrne, no dokážu sa premeniť na nebezpečné zapálenia.
Chcete vedieť, koľko bude oprava starého betónového chodníka stáť? Vyskúšajte náš Baumit kalkulátor, vďaka ktorému si v len 4 krokoch spočítate náklady na svoj projekt.
Betónovú zmes Baumit ALL IN pripravíte jednoducho. Podľa toho, akú konzistenciu očakávate (tuhú až plastickú), zmiešajte obsah celého vreca s približne 3 až 4 litre čistej vody. Dodržiavajte dobu miešania minimálne 4 minúty.
Výhodou zmesi je, že z nej počas opráv neostane zbytočný stavebný odpad. Vrece totiž môžete zmiešať aj spolu s obsahom. Vďaka tomu tak do hmoty pridáte prírodné vlákno, ktoré celú zmes ešte posilní.
Na výber máte z 3 možností miešania – v miešačke, ručným elektrickým miešadlom alebo ručne. Na menšie opravy vám však úplne postačí zmes spracovať ručne.
Na opravu menších prasklín a trhlín je ideálna aj reprofilačná (opravná) malta Baumit BetoFill. Využiť ju môžete na ručné opravy vnútorných či vonkajších povrchov. Na príprave podkladu si dajte záležať, pretože inak môže vaša snaha vyjsť nazmar.
Podklad, na ktorý chcete novú vrstvu nanášať, musí byť pevný a zbavený všetkých voľných častí. Takisto očistený od prachu a nečistôt. Nezabudnite ho deň pred opravami navlhčiť. Ak to nestíhate, pokúste sa to spraviť najneskôr 2 hodiny pred začatím prác. Na povrchu totiž nesmú byť viditeľné mokré časti.
Obsah balenia najjednoduchšie spracujete pomocou elektrického miešadla. Ako?
Každý typ opravy má vlastný postup. Preto sa im budeme venovať samostatne.
Na opravu mikrotrhlín, ktoré nie sú hrubšie ako 2 až 5 mm, vám postačí tenká vrstva betónu alebo opravnej malty. Je len na vás, ktorý typ si zvolíte. Ako postupovať?
Väčšie praskliny, ktoré sú hrubšie ako 5 mm, si vyžadujú viac starostlivosti.
Oprava menších dier v betónovom chodníku prebieha podobne ako pri väčších trhlinách. Takéto diery má zmysel opravovať len vtedy, ak sa nachádzajú na zopár miestach a nie na väčšinovej ploche chodníka.
Skvelou voľbou na opravu poškodených bokov chodníka je reprofilačná malta Baumit BetoFill. Vyznačuje sa vynikajúcou priľnavosťou k betónu a je vhodná nielen na vonkajšie, ale aj vnútorné použitie. Najviac však môžete naniesť 40 mm vrstvu.
Púšťate sa radi do kutilských projektov? Nenechajte si ujsť inšpirácie a zaujímavé novinky zo sveta domácich majstrov. Prihláste sa do newslettera, v ktorom vás čakajú nielen rady a tipy na stavbu, ale aj rozhovory so zaujímavými osobnosťami.