Betónovanie v zime: Ako postupovať?
star_border

Betónovanie v zime: Na čo si dať pozor a ako postupovať?

Betónovanie v zime nemusí byť náročné. Stačí sledovať počasie, pripraviť si vhodnú zmes a chrániť uložený betón pred poveternostnými podmienkami.

Nezabudnite na dodržiavanie noriem

Hoci je betónovanie v zime podobné ako betónovanie v obdobiach s vyššou teplotou vzduchu, prináša so sebou niekoľko výziev. Treba si dávať pozor na počasie a poveternostné podmienky. Do zmesi je možné pridať prísady, ktoré betónovanie uľahčia a pomôžu predísť trhlinám a spomaleniu až zastaveniu tvrdnutia betónu.

Zdroj: FreePik.com

Čo sa deje s betónom v zime?

Ak sa čerstvo uložený betón ochladí pod 5 °C výrazne sa spomalí hydratácia cementu, pri teplotách pod 0 °C sa prakticky zastaví, voda v ňom zamŕza a rozpína sa. 

Zdroj: Freepik.com

Dochádza tým k výraznému spomaleniu až zastaveniu vývoja pevnosti. Následné zmeny teplôt, rozmrazovanie a opätovné zamŕzanie betónu, môžu spôsobiť odlupovanie povrchových vrstiev, vznik a rozširovanie trhlín.

Betónovanie v zime však nie je nemožné, pokiaľ si odsledujete teplotu zmesi, počasie, tvar, materiál, veľkosť konštrukcie a tvárnic.

Ako sa pripravuje betónová zmes v zime?

Dôležitý je výber kvalitného betónu. V zimnom období, predtým, než teplota klesne pod bod mrazu, musí betón dosiahnuť aspoň počiatočnú minimálnu pevnosť 5 MPa. Pri tejto pevnosti je betón schopný jednorazovému zamrznutiu odolať. 

Okrem toho siahnite aj po vhodných prísadách urýchľujúcich proces tuhnutia, po vyššej pevnostnej triede betónu či použite cement s vysokou počiatočnou pevnosťou. Ďalším dôležitým krokom je použitie teplej vody a ohriatie kameniva, aby dosiahla betónová zmes požadovanú teplotu.

Pokiaľ nemrzne, a ideálne ak je teplota vzduchu vyššia ako 5 °C, použiť môžete napríklad Baumit Beton B20. Na betónovanie v zime je vhodný aj Baumit ALL IN Betón B25 – suchý betón zušľachtený prírodným vláknom.

Postup betónovania základov a iných konštrukcií v zime

Podmienky pre betónovanie v zime

Podľa normy STN EN 206-1 nesmie byť teplota čerstvého betónu v čase dodania nižšia ako 5 °C, ak je najnižšia teplota vzduchu do -3 °C. V prípade, že teplota vzduchu klesne pod -3 °C, teplota dodaného betónu musí byť minimálne 10 °C. V betonárni si teplotu čerstvej zmesi postrážia, opatrný treba byť pri svojpomocnom betónovaní v domácich podmienkach.

Zdroj: Bigstock.com

Norma STN EN 13670 upresňuje ďalšie opatrenia pred a počas ukladania betónu. Teplota povrchu betónu nesmie klesnúť pod 0 °C, pokiaľ nedosiahne minimálnu pevnosť 5 MPa. Povrch nesmie byť zamrznutý.

Pripravený čerstvý „ohriaty“ betón uložte alebo spracujte čo najskôr. Pri betónovaní v zime sledujte dennú aj nočnú teplotu počas 24 hodín. Sledovanie teploty si môžete uľahčiť digitálnym alebo infračerveným teplomerom.

Potrebné opatrenia pri betónovaní počas chladných a zimných dní:

Teplota
deň

Teplota
noc

Opatrenia

1.

4°C a viac
Max. -1°C (nie menej)
Bez opatrení, odporúča sa pridanie prísad urýchľujúcich proces zrenia, v noci možno betón zakryť.

2.

0 °C až 4 °C
Max. -2°C (nie menej)
Použiť teplú zámesovú vodu, ohriate kamenivo, prísady urýchľujúce proces zrenia, uložený betón chrániť prekrytím, poprípade ohrievať ho a betónovať pred najteplejšou časťou dňa.

3.

0 °C až 4 °C
-2 °C až -5 °C
Rovnaké opatrenia ako pri bode č. 2. Je odporúčané zvýšiť množstvo cementu v betóne, povrch uloženého betónu zohrievať bez ohľadu na vietor.

4.

Menej než 0 °C
Max. -5°C (nie menej)
Rovnaké opatrenia ako v bode č. 3. Teplota povrchu uloženého betónu nesmie klesnúť pod 5 °C.

5.

Menej než 0 °C
-5 °C až -10 °C
Zvýšený pozor na debnenie, odporúča sa ho pred uložením betónu ohriať, aby nedošlo k premrznutiu čerstvo uloženého betónu. Uložený betón chráňte a zohrievajte (ako v bode č. 4). Teplota uloženého betónu nesmie klesnúť pod 5 °C.

6.

Menej než 0 °C
Menej než -10 °C
Riaďte sa bodom č. 5 a betón ukladajte iba v uzavretom priestore, kde je teplota aspoň 8 °C.

Pri nízkych teplotách, veľmi silnom vetre alebo pri teplotách pod -10 °C vám odporúčame betónovanie radšej prerušiť. Ak je pokračovanie v prácach nevyhnutné, betónujte len v uzavretom a vykurovanom priestore. Zrejúci betón sa musí udržiavať na teplote 5 °C a nesmie klesnúť pod bod mrazu.

Oplatí sa pripraviť si aj pomôcky a technológie, ktoré vám ho pomôžu chrániť pred mrazom. Patria medzi ne geotextílie, fólie, polystyrén, izolácia zo sklenej vlny prekrytá fóliou alebo elektrický ohrievač, vyhrievacie rohože či teplovzdušné generátory.

5 krokov a tipov pre betónovanie v zime

 1.  Pripravte si betónovú zmes

Uistite sa, že materiály sú uložené v teple. Nenechávajte ich v zime vonku. Pri príprave zmesi použite teplú vodu (nemala by však mať viac ako 50 °C). Použiť môžete aj rýchlotvrdnúci cement alebo vyššiu dávku cementu.

 2.  Pripravte si oblasť betonáže

Pôda ani konštrukčné prvky by nemali byť zamrznuté. Odstráňte sneh, ľad aj vodu z oblasti betonáže. Zem a debnenie je vhodné ohriať ohrievačmi, a zároveň zohrejte aj všetko náradie, ktoré príde do kontaktu s betónom. Debnenie by malo byť zhotovené z tepelnoizolačných materiálov, ako je napríklad drevo.

 3.  Odstráňte prebytočnú vodu na povrchu vyliateho betónu

Použiť môžete utierky alebo čerpadlo.

 4.  Merajte teplotu betónu

Teplota čerstvo zrejúceho betónu nesmie klesnúť pod 5 °C.

 5.  Chráňte betón, kým vytvrdne

Proces tvrdnutia je ohrozený nízkymi teplotami a poveternostnými podmienkami. Použite geotextílie, fólie, izolácie, ohrievače či iné technológie, ktoré ochránia betón pre pôsobením nízkych teplôt. 

Opatrenia po uložení betónu

Teplota betónovej zmesi musí byť udržiavaná minimálne na 5 °C po dobu aspoň 72 hodín, potom by už betón mal byť mrazuvzdorný. Merajte jeho teplotu a uistite sa, že samotný betón, rovnako ako aj prostriedky používané na jeho ohrev, sú chránené pred vetrom a inými poveternostnými podmienkami. Neodstraňujte debniace konštrukcie, kým nevytvrdne.

Potrebujete niečo zabetónovať a nemáte predstavu o cene? Vytvorte si v našom Baumit kalkulátore predbežný rozpočet.