Udržateľná budúcnosť:

Udržateľná budúcnosť:

Vízia spoločnosti Baumit do roku 2030

Snažíme sa neustále znižovať uhlíkovú stopu našej spoločnosti a porovnávať ju s odhadovaným ročným znížením emisií CO2e. Naša snaha zasahuje do celého nášho podnikania, od získavania surovín až po výrobu a distribúciu našich produktov. Tieto kľúčové ciele definujú náš záväzok k environmentálnej zodpovednosti. Do roku 2030 sme odhodlaní dosiahnuť tieto míľniky spoločne ako európsky tím.

20%menej emisií CO₂ v našich výrobkoch

Naším cieľom je modernizovať a optimalizovať receptúry našich produktov tak, aby sme znížili emisie CO2. To dosahujeme tým, že neustále prispôsobujeme naše receptúry, používame ekologické alternatívy spojív a dávame prednosť recyklovaným obalovým materiálom.

Prispôsobujeme receptúry a hľadáme udržateĺné alternatívy

Sme hrdí na to, že vyvíjame produkty, ktoré nielen spĺňajú najvyššie priemyselné štandardy, ale uprednostňujú aj udržateľnosť. Preto náš špecializovaný tím neustále zlepšuje zloženie našich výrobkov, aby sa znížili emisie CO2 spojené s ich výrobou. Navyše hodnotíme a vymieňame komponenty, aktívne hľadáme vysoko kvalitné alternatívy šetrné k životnému prostrediu. Týmto sa snažíme našim zákazníkom poskytovať stavebné materiály, ktoré majú znížený dopad na životné prostredie bez kompromisov v oblasti kvality alebo výkonu.

„Dôležitými opatreniami vo výrobnom procese, s cieľom redukovať emisie CO2 pri výrobe suchých zmesí, je pri cemente prechod z čistého portlandského cementu triedy CEM I na zmesový portlandský cement triedy CEM II, čím sme v porovnaní s rokom 2020 dosiahli celkovú úsporu až 15 % emisií CO2 na tonu suchých zmesí. Naším dlhodobým cieľom je postupnou optimalizáciou produktových receptúr znížiť emisie CO2 do roku 2030 o 20 %.“

Tibor Blaško, manažér kvality

 

Inovácie produktov: Materiály s nulovými kilometrami

Sme presvedčení, že inovácie sú kľúčom k podpore trvalo udržateľných postupov. Využitím materiálov s "nulovými kilometrami" výrazne minimalizujeme emisie uhlíka spojené s prepravou na veľké vzdialenosti. Lokálnym získavaním materiálov nielenže obmedzujeme náš vplyv na životné prostredie, ale rozvíjame aj miestne komunity a ekonomiky. Strategickým umiestnením našich závodov po celej Európe dosahujeme dvojaký cieľ:

  • zabezpečujeme blízkosť medzi lomami a závodmi,
  • umiestňujeme sa blízko k svojim zákazníkom.

Týmto spôsobom dokážeme minimalizovať prepravné kilometre a podstatne znížiť našu uhlíkovú stopu.

10%menej alebo použitie zelenej energie na tonu vyrobených stavebných materiálov

menej alebo použitie zelenej energie na tonu vyrobených stavebných materiálov

Stanovili sme si ambiciózny cieľ znížiť spotrebu energie alebo prejsť na zelenú energiu pri výrobe produktov o pozoruhodných 10 %. To znamená viac než len prechod – je to optimalizácia celého nášho energetického mixu a stimul pre skutočnú zmenu.

Na dosiahnutie významného vplyvu využívame energiu efektívne a v každej fáze využívame najlepšie dostupné technológie. S odhodlaním starostlivo kontrolujeme a analyzujeme spotrebu energie počas výroby a vyhodnocujeme oblasti, ktoré je možné zlepšiť, aby sme dosiahli čo najlepšie výsledky.

150 fotovoltických panelov pokryje 4 % celkovej spotreby elektrickej energie

Fotovoltika vo výrobných závodoch

„Súčasťou prechodu na zelenú energiu je vybudovanie alternatívnych zdrojov energie v našich výrobných závodoch v Rohožníku a Lietavskej Lúčke. Spolu bude vo výrobných závodoch nainštalovaných 150 fotovoltických panelov s celkovým výkonom viac ako 75,21 kWp. Zabezpečia nám výrobu asi 77 000 kWh zelenej elektrickej energie, čo pokrýva takmer 4 % z našej celkovej spotreby. Uvedenými opatreniami znížime ročne viac ako 36 000 ton emisií CO2. Vo výrobných závodoch sme uskutočnili aj výmenu svetelných zdrojov za LED osvetlenia, čím sa dosiahla úspora na spotrebe za osvetlenie približne 30 %.“

Robert Sakáč, výrobný riaditeľ

10%recyklovaných materiálov naprieč Baumitom

Dosiahnutie našej vízie obehového hospodárstva si vyžaduje posúvanie hraníc inovácií. Aktívne investujeme do vývoja špičkových technológií, ktoré od začiatku eliminujú potrebu recyklácie. Pri našej technológii All IN je obal súčasťou výrobku a naraz sa rozpustí v miešačke spolu s vodou. Navrhovaním výrobkov a systémov s prirodzenou udržateľnosťou sa snažíme minimalizovať množstvo odpadu a maximalizovať účinnosť zdrojov.

 

Inovatívne technológie pre zajtrajšok bez odpadu

 

 

S betónom Baumit ALL IN B25 môžete betónovať nielen rýchlejšie a čistejšie ako doteraz, ale aj ekologickejšie, keďže po betónovaní nie je potrebné likvidovať vrecia. To však nie je všetko. Betón je tiež trvalo udržateľný stavebný materiál, ktorý pozostáva zo 100 % minerálnych a prírodných surovín. 

Roztrhané a prázdne obaly po betónovaní bežne končili v odpade. Vďaka technológii Baumit ALL IN B25 sú však obaly priamo súčasťou stavby. Pretože sa skladajú len z celulózy. A práve tá má pozitívnu funkciu a pôsobí ako zušľachťujúca prísada, ktorá výrazne zlepšuje vlastnosti betónovej zmesi. 

VýskumUdržateľné stavebné riešenia

V spoločnosti Baumit sme nadšení pre výskum a inovácie, a preto sme založili výskumný park VIVA. Toto špičkové zariadenie slúži ako centrum pre výskum udržateľných stavebných riešení a pokrokových environmentálnych technológií. Prostredníctvom spoločného úsilia a najmodernejšieho výskumu chceme do roku 2030 urýchliť dosiahnutie našich troch kľúčových cieľov, ktoré budú mať trvalý vplyv na stavebníctvo a planétu.

Využitím odborných znalostí z výskumného parku VIVA sa snažíme byť lídrom na ceste k ekologickejšej a udržateľnejšej budúcnosti a riešeniam, ktoré znižujú spotrebu energie v budovách so zateplením Baumit. Ako zdroj energie pre výskumný park VIVA sa využíva solárna energia, čo nám umožňuje vyvýjať udržateľnejšie produkty poháňané zelenou energiou.

Kalkulátor šetrenia emisií CO2

Akou mierou môže vaša fasáda prispieť k boju proti klimatickým zmenám?
m2
Každý meter štvorcový zateplenia, ktorý inštalujeme, pôsobí ako výkonná ochrana životného prostredia a šetrí pozoruhodné množstvo emisií CO2. Úspory oxidu uhličitého dosiahnuté len jedným metrom štvorcovým zateplenia sa rovnajú produkcii kyslíka dvoch stromov za rok. Odmietnutie zodpovednosti

“Myslíme na budúcnosť, preto je udržateľnosť prirodzenou súčasťou našej spoločnosti Baumit.”

Robert Schmid, CEO skupiny Baumit