Ako betónujete vy?
star_border

Ako betónujete vy?

Vedeli ste, že slovo betón pochádza z francúzskeho slova "béton"? Slovník nám napovie, že ide o hmotu, ktorá vznikne zmiešaním štrku, cementu a vody. V súčasnosti snáď neexistuje stavba, kde by betón nebol použitý. Veď ide o jeden z najpoužívanejších stavebných materiálov.

Baumit Betóny

Kúsok histórie

Kam až siaha história betónu sa vedú diskusie dodnes. Zmienky o ňom siahajú až do roku 7000 pred n.l. do oblasti Južnej Galiley alebo do čias Egyptskej ríše. Opätovné znovuzrodenie betónu opäť nastalo počas Gréckej a Rímskej ríše. Práve Rimania zdokonalili výrobu betónu a použili ho na mnohých stavbách, ktoré stoja dodnes. Ďalší vývoj zaznamenal betón až v 18. storočí. A to bol už len krôčik k vystuženému betónu, ktorý otvoril staviteľom nové horizonty.

Kde to len kúpim!

Pri stavbe majú mnohí dilemu nielen o type betónu (ten máme väčšinou predpísaný v projekte), ale aj o tom, ktorý betón sa oplatí. Ísť tradičnou cestou lopaty a miešačky? Objednať veľký domiešavač? Alebo zbehnúť do stavebnín a nakúpiť betón vo vreciach? Jednoznačná odpoveď asi neexistuje. Pre každého môže byť to správne riešenie úplne iné.

Klasická cesta

Tí, pre ktorých je rozhodujúcim kritériom cena a majú dostatok času, alebo sú domácimi majstrami, ktorí radi vyskúšajú veci sami, často siahnu po klasickom spôsobe. Betón si vyrobíte zmiešaním štrku, cementu a vody v správnom pomere. Takýto betón je vhodné použiť len pre jednoduché stavby a tam, kde postačuje nižšia pevnosť betónu. K výbave potrebujete miešačku a fúrik. Do miešačky nalejete vodu,  pridáte štrk a postupne cement.

Miešačka

Miešate až na požadovanú konzistenciu. Dobrý betón by sa mal v miešačke prevaľovať a po vysypaní do fúrika by mal vytvoriť tvar kužeľa. Neprežeňte to s vodou! Príliš veľa vody spôsobuje prašnosť betónu, drobenie a trhlinky. 

Domiešavač

Veľké stavby, nároky na kvalitu a úspora času nahráva výrobe čerstvého betónu v betonárňach. Na čase, príprave a betónovaní dokážete ušetriť približne 20 % v porovnaní s klasickou metódou. Hotová čerstvá zmes má zaručené zloženie z kvalitných surovín. Betón má garantovanú pevnosť a je certifikovaný podľa noriem. Nevýhodou je, že musíte objednať naraz veľké množstvo a tak nie je vhodný pre menšie stavby. Rovnako veľké vzdialenosti od betonárok navyšujú cenu za dopravu a môžu ovplyvniť aj kvalitu betónu.

Akcia: Nakupuj produkty Baumit a vyhraj!

Nakúp v stavebninách aspoň 20 vriec ľubovoľného betónu Baumit Beton a tričko* "Betónujem" je tvoje. K tričku získaj aj skvelé ceny. Stačí vyplniť formulár a priložiť doklad o nákupe.
Akcia platí až do konca augusta.
*Do minutia zásob

Vrecovaný betón

Vrecovaný betón obsahuje suchú zmes kameniva, cementu a ďalších prísad pre lepšiu spracovateľnosť. Pred použitím ho stačí premiešať s vodou, či už v miešačke alebo elektrickým miešadlom. Finančne vychádza vrecovaný betón drahšie ako čerstvý betón z betonárky, ale pri menších plochách a drobných konštrukciách alebo práci na záhrade sa oplatí. 

Baumit Beton B20

Pre jednoduchšiu manipuláciu je dostupný v 25 kg baleniach a môžete ho použiť aj v ťažšie dostupnom teréne. Výhodou oproti ručne vyrobenému betónu je na mieru ušitá receptúra z kvalitných surovín, garantovaná pevnosť a vlastnosti. Zvyšné nepoužité vrecká ľahko uskladníte pre ďalšie použitie.

Suchý betón v samorozpustnom obale

Na betónovanie môžete použiť aj univerzálny Baumit ALL IN Betón pre dom a záhradu v jedinečnom samorozpustnom obale. Celý obal vhodíte priamo do miešačky, kde sa rozpustí a betónovú zmes obohatí o celulózové vlákno. Rýchlejšie betónovanie s menšou prašnosťou a bez odpadu.

Baumit FixBeton

Betónujte "šup-šup"!

Kto hľadá rýchle riešenie, mal by sa poobzerať po rýchloschnúcom betóne. Práve Baumit FixBeton predstavuje betónovú zmes pre domácich majstrov aj profíkov. 

Napríklad osádzanie stĺpikov nikdy nebolo jednoduchšie. Betónovať môžete aj bez miešania. Suchú betónovú zmes postupne vrstvíte do pripravenej jamy s osadeným stĺpom a zalievate vodou z krhly. Povrch poslednej vrstvy vyhladíte. Už po 3 minútach betón začína tuhnúť, po 5 minútach je stĺp fixovaný a po 24 hodinách zaťažiteľný. Nepotrebujete miešačku ani elektrinu. Postačíte si s krhlou a odmerkou na vodu.

Baumit Kalkulátor

Kalkulácia materiálu

Vytvorte si základný cenový rozpočet spolu so spotrebou materiálu.